Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

Tnx! Jel otpremnina u principu opste svecko pravilo?
Mislim da jeste, ali nisam baš 100% siguran. To bitrebalo da je jedan od načina zaštite radnika, da u slučaju ostanka bez posla mogu da se snađu neko kraće vreme. A kod odlaska u penziju je to kao neka nagrada za životno delo.
Link to comment
  • Replies 37.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    932

  • Filozof manijak

    778

  • radisa

    729

Top Posters In This Topic

Posted Images

nema uopste potrebe za time, srocis napismeno sta se desilo, overis izjavu, deponujes kod advokata.ako te otpusti, ta izjava je dokaz o prinudi.ovo tvoje deluje mnogo komplikovano, treba vestak grafolog da pogleda, proceni...rociste za rocistem.
Po toj teoriji onda on može i falsifikovati moj potpis na blanko otkazu.I dok ide to ročište za ročištem, ja sam zvanično otpušten i bez posla, a na osnovu aktivacije falsifikovanog blanko otkaza....Ne ulazim u teoriju, samo kažem...
Link to comment

Blanko otkazi nisu sami po sebi zabranjeni i nistavi. Zabranjeno je uslovljavati zasnivanje radnog odnosa potpisivanjem blanko otkaza. To treba imati u vidu kada se govori o dokazivanju prinude prilikom potpisivanja ugovora o radu. Potrebno je dokazati da ugovor ne bi bio potpisan da izjava o otkazu nije sacinjena, kao i to da je sacinjena pre potpisivanja ugovora, a ne posle toga. Overa izjave, ili njeno deponovanje kod advokata ima problematicnu dokaznu snagu, jer prakticno nista ne dokazuje ako nije odmah posle toga dostavljena poslodavcu. Mogu ja da overim tu izjavu iako poslodavac nije od mene trazio da potpisem blanko otkaz, pa kad svojevoljno, ili pod nekim pritiskom dam otkaz da imam mogucnost da tuzim poslodavca.A prakticno, poslodavac moze traziti blanko otkaz mesec dana posle zakljucenja ugovora o radu i pravno gledano je bezbedan bez obzira na overu, ili deponovanje suprotne izjave.

Link to comment
Mislim da jeste, ali nisam baš 100% siguran. To bitrebalo da je jedan od načina zaštite radnika, da u slučaju ostanka bez posla mogu da se snađu neko kraće vreme. A kod odlaska u penziju je to kao neka nagrada za životno delo.
U Austriji je dovoljno 6 meseci radnog staža da nakon otkaza završiš na nekoj vrsti biroa. Dok ti služba (kojoj ne mogu da se setim imena) traži novi posao, mesečno dobijaš 70% od svoje poslednje plate. Možeš odbiti svaki posao udaljen preko 30km od mesta stanovanja kao i onaj na kome je mesečna plata manja od tvoje poslednje. Ukoliko daš otkaz, sve isto osim prvog meseca bez ikakve nadoknade. Idem sad da plačem.
Link to comment

Kod nas sa tih 6 meseci radnog staža (u poslednjoj firmi, mislim da nema kinte ako ukupno imaš manje od 5 godina u karijeri) dobijaš 6 meseci određenu kintu sa Biroa (pored otpremnine koju ti isplaćuje firma). Zvanično je to neki procenat od bruto plate, a u RL ne isplaćuju preko 30 soma mesečno, iako od njih uredno dobiješ papir da ti sleduje tipa 45 soma.

Link to comment
U Austriji je dovoljno 6 meseci radnog staža da nakon otkaza završiš na nekoj vrsti biroa. Dok ti služba (kojoj ne mogu da se setim imena) traži novi posao, mesečno dobijaš 70% od svoje poslednje plate. Možeš odbiti svaki posao udaljen preko 30km od mesta stanovanja kao i onaj na kome je mesečna plata manja od tvoje poslednje. Ukoliko daš otkaz, sve isto osim prvog meseca bez ikakve nadoknade. Idem sad da plačem.
to dobijas od arbeitsamta odredjeno vreme (od 6 meseci do dve godine max) a onda te prebacuju na socijalnu pomoc. koja doduse isto nije nepodnosljiva. ne znam za austriju, ali ja sam u nemackoj par puta bivao na ivici da mi se vise isplati da predjem u nezaposlene, jedino mi se nije dopalo sto bih verovatno morao da se selim u malo manji stan u losijem kraju.
Link to comment

U Italiji, ako si radio najmanje 6 meseci, imaš pravo na nadoknadu za nezaposlenost. Ako si mladji od 40 godina, 12 meseci, izmedju 40 i 55 godina 24 meseca, a preko 55 godina 36 meseci. Prvih 12 meseci 85% od poslednje plate, ali ne više od 1200 EUR bruto, svake sledeće godine 5% manje.Inače, otpremnina se isplaćuje prilikom svakog prekida radnog odnosa, dakle ne postoji slučaj da ti zadnja firma isplaćuje za ceo radni staž, osim u slučaju kad menjaš firmu, a nova firma prihvati da joj stara firma doznači iznos tvoje otpremnine do tog momenta dospele i izdvojene, pa da se nastavi tako. Svakog meseca se od plate odbija jedan deo otpremnine(nekih 15%) ostali deo 85% u fond izdvaja poslodavac. Na platnoj listi, svakog meseca svako može da vidi koliko do sada ima dospele otpremnine. Otpremnine se drže na posebnom računu, i njima firma ne može da raspolaže osim u svrhu isplate otpremnine ili pozajmice radniku iz istog. Od skoro je uvedena i mogućnost izbora da svoju otpremninu preneseš na Fond za penziono.

Link to comment
to dobijas od arbeitsamta odredjeno vreme (od 6 meseci do dve godine max) a onda te prebacuju na socijalnu pomoc. koja doduse isto nije nepodnosljiva. ne znam za austriju, ali ja sam u nemackoj par puta bivao na ivici da mi se vise isplati da predjem u nezaposlene, jedino mi se nije dopalo sto bih verovatno morao da se selim u malo manji stan u losijem kraju.
Ma niko ne govori o zloupotrebi sistema, samo je (verovatno <_< ) predivno živeti i raditi ne brinući da će te u slučaju otkaza iz bilo kog razloga ostaviti da crkneš gladnog i smrznutog. Mislim da se čak i cene komunalija u tom periodu umanjuju za određeni iznos.Edit: I u Italiji :cry: Edited by zorglub
Link to comment
Ma niko ne govori o zloupotrebi sistema, samo je (verovatno <_< ) predivno živeti i raditi ne brinući da će te u slučaju otkaza iz bilo kog razloga ostaviti da crkneš gladnog i smrznutog. Mislim da se čak i cene komunalija u tom periodu umanjuju za određeni iznos.Edit: I u Italiji :cry:
Da, i ovde ima(zaboravih), dosta nekih povlastica koje mogu da dobiju oni koji su u "tretmanu" nezaposlenosti. Možeš da tražiš od grada doprinos od 50% za kiriju za stan, ako živiš u najmu, a imaš i pravo da tražiš da banka na 12 meseci obustavi rate za kredit za stan, popust na komunalije, popust na vrtić kao i neplaćanje participacija.Inače, pre odlaska u nezaposlenost, postoji još jedan insitut, ne znam kako bih ga tačno preveo(cassa integrazione guadagni straordinaria), pa da kažem kao neki prinudni odmor, gde zbog krize u firmi ili stečaja, radnike pošalju na prinudni odmor. Još uvek si zaposlen, ali ti država plaća 85% od poslednje plate(u fond za to firme uplaćuju svaki mesec odredjena sredstva). Može da traje najviše 12+6 meseci, i korišćenje toga mora da odobri Ministarstvo za rad. Za sve to vreme, radniku ide staž, uplaćuju se doprinosi, tako da praktično sa ova dva rešenja 18 meseci + recimo 3 godine, mnogi ljudi kojima fali 4-5 godina do penzije uspevaju da dobace do penzije, bez muke da moraju da traže posao.
Link to comment

A ovde Sloba zamajavao narod sa svedskim socijalizmom. Hostess proizvodjac je skoro bankrotirao u USA, a pre toga je pocistio fond za radnicke penzije. Kakav je tu slucaj u Italiji da li su vam zasticene pare u tim fondovima za otpremninu?

Link to comment

Pa dobro, nikad nisi zaštićen 100%. Naravno ima zloupotreba. Medjutim, predvidjeno je kao krivično delo zloupotreba tih fondova, a pored toga ako se desi da firma ode u stečaj, pa iako si privilegovani kreditor kao radnik, opet bi morao da čekaš, postoji garancijski fond u okviru državnog penzionog koji ti nakon što se utvrdi pasiva a ti zvanično budeš uvršćen kao kreditor, isplati tvoju otpremninu u celosti, kao i do max. 3 zaostale neisplaćene plate, pa onda oni za taj deo zauzmu tvoje mesto na listi kreditora i čekaju isplatu od strane stečajne mase.

Link to comment
  • James Marshall pinned this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked this topic
  • Tpojka unlocked and locked this topic
  • Tpojka unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...