Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

  • Replies 37.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    932

  • Filozof manijak

    778

  • radisa

    729

Top Posters In This Topic

Posted Images

Samo je smrt izvesna. Svejedno sto puta bolje nego u USA i zemlji Serbiji.
Pa jeste. Italija je jedna od najsocijalnijih država u Evropi, sigurno. I to je rezultat decenijskih sindikalnih borbi(a sindikati u Italiji su veoma jaki). S druge strane, to je i jedan od razloga zašto Italija ima toliki javni dug. Naravno, ne bi ga imali i pored svega toga, da se država ne ponaša kao pijani milijarder, a ponaša se i dalje.
Link to comment
Sustina naseg resenja je da se odredjene obaveze koje bi trebalo da ima drzava prebace na poslodavca. Pri tome su u najgorem polozaju savesni i odgovorni poslodavci.
Apsolutno. I teraju te da postanse bandit i lopov.
Link to comment
Sustina naseg resenja je da se odredjene obaveze koje bi trebalo da ima drzava prebace na poslodavca. Pri tome su u najgorem polozaju savesni i odgovorni poslodavci.
Pa dobro, nije to nužno loše, da se prebace odredjene stvari na firme, tj. poslodavce. Ali, opet država mora da bude supergarant za te stvari, za slučaj da stvari krenu naopako po zaposlenog.
Link to comment
Po istoj logici mogu da prebace i odgovornost za penzije. Poslednji poslodavac isplacuje penziju "svojim" penzionerima.
Pa to baš i ne može. Poslodavci ne isplaćuju penzije, to rade penzioni fondovi. I to nije ta logika.
Link to comment
Pa dobro, nije to nužno loše, da se prebace odredjene stvari na firme, tj. poslodavce. Ali, opet država mora da bude supergarant za te stvari, za slučaj da stvari krenu naopako po zaposlenog.
to mi se cini moguce u drzavama gde su zaposleni vrlo produktivni, posto na kraju dana, zaposleni su ti koji moraju da zarade sve te pare. ne znam da li prosecan zaposleni u srbiji zaradi dovoljno za tako visoke namete koji mu se namecu....inace ce ljudi radije uzeti kes na crno ili tako nesto ako mogu.inace, danas mi dosao ovaj tekst, zanimljiv pogled americkog tehnoloskog preduzetnika na poslovanje i zivot u evropi, dotice se na vise mesta bas otpremnina:http://english.martinvarsavsky.net/entrepreneurship/advice-for-us-entrepreneurs-who-move-to-europe.htmlizdvajam:
In Europe there is a common belief that work is punishment and that the role of government is to protect people from overworking.
Link to comment
Pa to baš i ne može. Poslodavci ne isplaćuju penzije, to rade penzioni fondovi. I to nije ta logika.
Pa to baš i ne može. Poslodavci ne isplaćuju penzije, to rade penzioni fondovi. I to nije ta logika.
To se upravo propagira u EU po ugledu na USA pored privatnih penzionih fondova. A tamo je cabriralo na mnogo mesta iakao je tamo nastalo i decenijama funkcionisalo. Losa medicina potpuno pogresno. To je kao nekad u SFRJ kad su stanovi bili u vlasnistvu firmi, a dodeljivale se radnicam na dozivotno uzivanje pa i nasledjivanje stanarskog prava umesto da su se preduzeca bavila produktivnoscu i proizvodnjom.
Link to comment
to mi se cini moguce u drzavama gde su zaposleni vrlo produktivni, posto na kraju dana, zaposleni su ti koji moraju da zarade sve te pare. ne znam da li prosecan zaposleni u srbiji zaradi dovoljno za tako visoke namete koji mu se namecu....inace ce ljudi radije uzeti kes na crno ili tako nesto ako mogu.inace, danas mi dosao ovaj tekst, zanimljiv pogled americkog tehnoloskog preduzetnika na poslovanje i zivot u evropi, dotice se na vise mesta bas otpremnina:http://english.marti...-to-europe.htmlizdvajam:
A otpremnine menadzera?
Link to comment
to mi se cini moguce u drzavama gde su zaposleni vrlo produktivni, posto na kraju dana, zaposleni su ti koji moraju da zarade sve te pare. ne znam da li prosecan zaposleni u srbiji zaradi dovoljno za tako visoke namete koji mu se namecu....inace ce ljudi radije uzeti kes na crno ili tako nesto ako mogu.inace, danas mi dosao ovaj tekst, zanimljiv pogled americkog tehnoloskog preduzetnika na poslovanje i zivot u evropi, dotice se na vise mesta bas otpremnina:http://english.marti...-to-europe.htmlizdvajam:
Ja pričam o nečemu potpuno drugom. Inače, van Srbije ko zaradjuje sve pare ako ne zaposleni? Marsovci?I jako je loše uzimati kao primer bilo šta iz te oblasti iz US. Kao što reče fontelefon, njihov koncept kao takav je neslavno propao i bankrotiraoJa govorim o prenošenju nekih manjih stvari na poslodavce zaradi efikasnijeg ostvarivanja prava.Na primer nadoknada za porodiljsko odsustvo. Umesto da iz 10 firmi, 50 zaposlenih na porodiljskom ostvaruju sve direktno preko fonda, i tako fond obradjuje 50 predmeta svaki mesec, bolje da svaka od tih 10 firmi isplaćuje po 5 svojih zaposlenih a onda fond refundira firmama taj novac. Firme nemaju dodatni posao, a umesto 50 u fondu se obradjuje 10 predmeta.
Link to comment
Ja pričam o nečemu potpuno drugom. Inače, van Srbije ko zaradjuje sve pare ako ne zaposleni?
pa upravo sam i ja to rekla. mi se izgleda slabo razumemo, nista strasno, ali cu da te pozdravim i iskljucim se.
Link to comment
pa upravo sam i ja to rekla. mi se izgleda slabo razumemo, nista strasno, ali cu da te pozdravim i iskljucim se.
Pa nisi to rekla. Ti pričaš o nekakvoj zavisnosti od efikasnosti radnika, što nema nikakve veze. Inače nameti na plate u Srbiji su prilično niski. I porezi i doprinosi, kad se uporedi sa drugim zemljama u Evropi.Visina nameta uglavnom zavisi od koštanja socijalnog sistema, sa sve socijalnim amortizatorima.U Srbiji je drugi problem. Raskorak izmedju onoga što se plaća kroz poreze i doprinose, i kvaliteta i raznovrsnosti servisa koji zauzvrat država pruža.
Link to comment
Dobro je da mi imamo socijaliste na vlasti...
Nebitno je da li imamo socijaliste, demokrate ili liberale na vlasti. Jedino što je suštinski bitno je koliko para ima u kasi, da se igramo socijalne države. Srbija nema para, a to malo što ima se smanjuje, dok u isto vreme socijalne potrebe rastu jer nacija rapidno stari a većina državnih servisa je užasno neefikasna i rasipa novac umesto da ga pametno troši. Može Srbija da donese ne znam kakve working class friendly zakone i da na papiru ne znam kako zaštiti običnog radnika - u praksi će to direktno zavisiti od količine novca koji kruži u sistemu. Kako će ta količina nastaviti da se smanjuje, to će i poslodavci nastaviti da smanjuju procenat realizacije svojih obaveza prema državi i zaposlenima. To će raditi (i već uveliko radi) čak i država kao najveći poslodavac. Super je austrijski model, holandski i švedski su još bolji, ali sve te modele neko mora da finansira. Ako Srbija pronađe način da finansira socijalnu državu, samo napred. Ali nešto mi se čini da potencijalnih finansijera nema na vidiku.Nazad na priču o blanko otkazima, to niko ne bi trebalo da potpiše, to je elementarna stvar. Sistem treba da je takav da omogućuje poslodavcu da legalno otpusti radnika i da za to ne mora da plaća malo bogatstvo u otpremninama. Država je ta koja treba da ublaži šok za radnika, direktnom pomoći ako ima para ili razvijenim i efikasno regulisanim tržištem rada ako nema para. Ako je sistem skrojen tako da npr. vlasnik male knjigovodstvene agencije mora da plati otpremninu za 20 godina staža iskusnom računovođi koji je kod njega proveo 3 meseca pa zatim pronašao bolju tezgu a ovamo nanjušio kombinaciju da preko suda izvuče par soma evra od naivčine, onda će se takve stvari i dešavati. I dešavaju se samo tako, tek da ne ispadne da su samo i isključivo poslodavci u Srbiji iskonsko zlo dok vrli i pošteni radnici neumorno dirinče od 9 do 5 i obaraju sve rekorde u produktivnosti i lojalnosti.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...