Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

Moja pokojna baba je bila Slovenka.

 

Mamina rođena sestra je rođena u Novom Mestu u Sloveniji, i na osnovu toga je dobila slovenački pasoš. Na konto njenog slovenačkog pasoša su pasoš dobile i obe moje sestre od tetke, a na konto njihovog slovenačkog pasoša su slovenačke pasoše dobila i sva njihova deca. Svi zajedno nisu živeli pet minuta u Sloveniji.

 

Moja mama je rođena u Požarevcu dve godine kasnije, i nije mogla da dobije slovenački pasoš. 

Link to comment
  • Replies 37.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    932

  • Filozof manijak

    778

  • radisa

    729

Top Posters In This Topic

Posted Images



 
Za madjarski pasos je znanje jezika uvek bilo neophodno. E sad, nekad su ispitivaci skloniji da progledaju kroz prste a nekad da obore cak i 100% ciste Madjare jer se u govoru koriste lokalnim dijalektom a ne praaaaaaaavim madjarskim.
 
Uslovi za dobijanje pasosa su da imas pretka koji je ziveo na teritoriji nekadasnje Kraljevine Madjarske do 1918 i znanje jezika. Ne gleda se etnicka pripadnost ni veroispovest.


Tačnije do 1921. na teritoriji celokupne Vojvodine i između 1941-1945 u Bačkoj.
Link to comment
On 23.7.2019. at 18:25, Hamlet Strašni said:

Parcelisanje je poceto u vreme SFRJ kada su uveli republička državljanstva i savezno kao derivat republičkog. 

 

Do 71 je važilo pravilo da se državljanstvo deteta određuje po državljanstvu, tj mestu rođena oca, pa je neko rođen u bgd morao da izvod iz državljanstva vadi tamo gde mu se otac rodio a mkr tamo gde se ona rodila.

 

Posle je to menjano. Sada je moguće upisati se u mkr po opštini prebivališta kada se dobije državljanstvo što je dosta zgodno.

 

U SFRJ je bilo moguće da se ispiše iz državljanstva jedne republike i upiše u drugo. Moj otac je sa 20+ godina (70tih) upisan u knjigu državljana Srbije (gde je i rođen) na svojoj tada opštini prebivališta, i ako je po ocu ranije bio upisan u Bosni.

 

E sad ne znam da li je to moglo unutar iste republike da se uradi slično, da te ispišu iz matične knjige državljana u recimo Subotici (gde si bio upisan po ocu) i upišu te u Beogradu (gde si rođen ili živiš).

Link to comment
On 23.7.2019. at 16:56, gospa buba said:

+1  

 

edip. u doba rodjenja borisa tadica i zorana djindjica i bilo koga, nije bilo bitno. po raspadu je uslov za automatsko srpsko drzavljanstvo koje se ne dovodi u pitanje bilo da li je jedan od roditelja srpski drzavljanin. ko je rodjen u srbiji pre rata od roditelja koji nisu rodjeni i upisani na teritoriji srbije, morao je da aplicira za srpsko drzavljanstvo ispochetka, u chekanju od 3 do 5 godina. za hrvate, to na klub i krshtenicu je radilo samo za vreme rata, kasnije ne. oni su svi uzivali u tim perverzijama i jedni i drugi...

 

sent from bubamoto

 

On 23.7.2019. at 16:58, fonTelefon said:

Ne nisu mogli tako. Hiljade gradjana rodjenih u Srbiji a ciji su roditelji bili iz exYU republika je bilo maltretirano od strane policije i upisivano u knjige drzavljanstav u bivsim zgradam SIVa u toku devesesetih da bi mogli dobiti pasos.

 

Moja tetka je krajem 90tih / početkom 2000ih dobila srpsko državljanstvo na osnovu rođenja (i inače ceo svoj život živi u Srbiji), nije maltretirana od policije u zgradama SIVa i nije čekala 3 do 5 godina. Morala je ,,ispočetka" da traži državljanstvo, ali je sve završila u roku od tipa 2 meseca, ili 3. Roditelji nisu bili rođeni u Srbiji.

 

Najjače što je za to da nema srpsko državljanstvo saznala ,,slučajno", kada joj je prošlo 2 godine od isteka pasoša pa je za novi morala da radi proceduru od nule, što podrazumeva i izvod iz knjige državljana. I onda kao, a čekajte, pa vas ovde nema nigde. Pre toga je vadila sva dokumenta (LK, pasoš, itd.) na osnovu važećeg prethodnog dokumenta istog takvog, i niko nije pravio problem.

 

Srpska birokratija je rendom funkcija

Link to comment

svi su sluchajno saznavali da imaju problem i svi problemi su bili reshavani random. keva je dobila brzo, tetka je radjala mechke, a sestra, jedina od njih rodjena u srbiji, preko 3 godine.

sent from bubamoto

Link to comment
2 hours ago, gospa buba said:

svi su sluchajno saznavali da imaju problem i svi problemi su bili reshavani random. keva je dobila brzo, tetka je radjala mechke, a sestra, jedina od njih rodjena u srbiji, preko 3 godine.

sent from bubamoto
 

bubamoto, a nikome od njih nije palo na pamet da uzimadu srbijansko drzavljanstvo preko bračnih drugova? može li to?

Link to comment

Policija je po SIV-u maltretirala poslije bombardovanja gdje su se izmjestii iz srusene zgrade u Kneza Milosa. Tamo je navodno i izgorio ogroman broj zahtjeva pa su se u SIV-u podnosili ponovo. To da je zahtjev izgorio, naravno nikome nisu javljali, nego kad dodjes i odstojis tri sata medju deset ljudi po kvadratu, saznas. 

 

Ranije devedesetih se zahtjev prvo podnosio republickom MUP-u, pa su poslije par godina, kad je Milosevic postao predsjednik SRJ, odlucili da se zahtjev podnosi u saveznom MUP-u. To nije podrazumijevalo da vazi onaj stari zahtjev, nego je procedura isla iz pocetka.

 

Svaki put se rukom na komadu papira pisala genijalna, pravno utemeljena izjava, odricem se drzavljanstva republike xy,  koje se imalo po rodjenju. 

Poslije 5.oktobra, ali bukvalno par dana poslije, je krenulo ekspresno odobravanje.

Link to comment

Ja sam 1999. saznao da nemam državljanstvo SRJ kada sam hteo da izvadim ličnu kartu prvi put. Rođen u Sremskoj Mitrovici, majka u SR BiH ali ceo život živela u Srbiji. Naravno, morao da se odričem na parčetu papira državljanstva SR BiH :D Fun fact, majka imala državljanstvo SRJ i Srbije bez problema, nikad ništa podnosila ili se odricala drugog. Fun fact dva, dva ujaka, majčina rođena braća... jedan ima drugi ne(roditelji rođeni u SR BiH, u Srbiji živeli od 1962. godine). Fun fact tri, regularno regrutovan u vojsku i zvat na odsluženje sve vreme. Državljanstvo sam dobio tek 2003. kada sam bio 4. godina faksa. Ne znam ni sam koliko sam se puta mrcvario po Siv-u da se raspitam za moj "slučaj".

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment

zajebancije od slučaja do slučaja

 

 

moj mlađi brat i ja, on državljanin bih po rođenju, ja državljanin srbije

 

brat uradio ličnu čim smo došli, a otelio se do ovog veka za pasoš

 

mire uradio pasoš u momentu, a iskilavio se nekoliko godina za ličnu

 

i tako

Link to comment

Pa i ja sam imao "slučaj", morao sam se odreći CG državljanstva koje nisam imao, i otelio se dok su ovi naši dobili potvrdu iz CG da sam tamo ok I da mogu ovi ovde da me prime... Za sve to vreme, glasao i sve tako...



... Shiit has hit the fan...

Link to comment

Imam srpsko državljanstvo iako me niko nikad nije ništa pitao. I nisam imao problema sa vadjenjem pasoša i ostalih dokumenata. Dakle, to mi je državljanstvo samo zato što sam slučajno rodjen ovde, kao i gomila onih koji su označeni kao moji preci. Sopstvenog rodjenja se ne sećam, dakle, imam samo nekakve papire i izjave ljudi koji tvrde da su mi roditelji i rodjaci.

 

Ja sam Zemljanin. 

Link to comment

Slažem se sa Bujom, koncept granica, država i državljanstva je nehuman i nazadan- prošlomilenijumski, Jbn torovi  i mi smo jbn ovce koje sabijaju u iste

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...