Jump to content
IGNORED

naucni vocap - kad necete da smarate posten svet


betty

Recommended Posts

Ono kad je tekst protiv politizacije nauke sam po sebi cista politika...:D

 

Autorka Krilov(a) ume da sama bude politicki aktivista (i to bas u nauci) kad njoj to odgovara*

 

___________

*I to na ispravnoj strani... mada to ne menja poentu.

  • +1 1
Link to comment
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
2 hours ago, beyoncé said:

juce je u SANU govorio dzon joanidis, jedan od najcitiranijih autora danasnjice (preko 6000 citata mesecno :ph34r:), na temu verodostojnosti i replikabilnosti biomed istrazivanja. 

ukratko, rekao je ono sto svi koji se bave tim poslom znaju ali se prave: nauka danas je cisto sranje.

 

najcitaniji rad na PLoS-u, njegov

Why Most Published Research Findings Are False

 

Nisam znao za lika, ali  zakljucak u potpunosti stoji. Ogroman procenat objavljene nauke danas je cisto sranje. Najbolji research desava se po grupama (i glavama) koje nisu pritisnute moranjem da stancuju svakojaka sranja.

  • +1 1
Link to comment
Just now, chandra said:

 

Nisam znao za lika, ali  zakljucak u potpunosti stoji. Ogroman procenat objavljene nauke danas je cisto sranje. Najbolji research desava se po grupama (i glavama) koje nisu pritisnute moranjem da stancuju svakojaka sranja.

 

Da se nadovezem. Meni je apsolutno neverovatno koliko ljudi ima koji objavljuju ko blesavi, a da ne razumeju najosnovnije osnove fizike. Znam lika, kosmologijom se bavi na vrlo visokom nivou, nesto racuna, nesto posamtra, objavljuje u dobrim casopisima, lik ne razume pocetne kurseve fizike. Ne da ne zna ovu ili onu jednacinu, nego uopste ne razume cemu to sluzi.

Link to comment
On 30.7.2021. at 21:42, chandra said:

 

Nisam znao za lika, ali  zakljucak u potpunosti stoji. Ogroman procenat objavljene nauke danas je cisto sranje. Najbolji research desava se po grupama (i glavama) koje nisu pritisnute moranjem da stancuju svakojaka sranja.


Meni kad je ovo postalo jasno, napustio sam nauku. Pre tacno 10 godina sam objavio poslednji rad (ne racunajuci repove gde su me potpisivali iz raznih razloga). I to mi je bila jedna od pametnijih odluka u zivotu. Naravno svako bira svoj put, ali meni se ovako bas lepo namestilo.

  • +1 1
Link to comment
On 30.7.2021. at 21:42, chandra said:

 

Nisam znao za lika, ali  zakljucak u potpunosti stoji. Ogroman procenat objavljene nauke danas je cisto sranje. Najbolji research desava se po grupama (i glavama) koje nisu pritisnute moranjem da stancuju svakojaka sranja.

 

ovaj džon joanidis (jel mu ovo dođe kao jovan jovanović) ima ime i za to: stealth research. taj pojam je uveo za vreme famoznog theranos startapa i njihovih inovativnih metoda, i pre nego što se ispostavilo da je prevara. 

https://sci-hub.se/10.1001/jama.2014.17662

https://sci-hub.se/10.1001/jama.2016.6986

 

rekla bih da nisu problem glave onih koji rade nauku, već kako je rade. nisam sigurna ni da li se danas uopšte može govoriti o istraživanjima u kojima se na neki način i u manjoj ili većoj meri ne manipuliše podacima. dovoljno je izlistati članke joanidisa na pubmed-u i videti neke od mnoštva faktora i mehanizama koji doprinose današnjem haosu u nauci i njenoj progresivnoj deterioraciji i devalvaciji. kao i u drugim segmentima društva, uostalom. a povodom sopstvene popularnosti (h index 217 prema google scholar), na njegovoj stanford stranici kaže: 

"When contrasted against my vast ignorance, these values offer excellent proof that citation metrics can be horribly unreliable. I have no personal social media accounts - I admire people who can outpour their error-free wisdom in them, but I make a lot of errors, I need to revisit my writings multiple times before publishing, and I see no reason to make a fool of myself more frequently than it is sadly unavoidable." 

Link to comment
On 30.7.2021. at 22:44, chandra said:

 

Meni je apsolutno neverovatno koliko ljudi ima koji objavljuju ko blesavi, a da ne razumeju najosnovnije osnove fizike

 

Ako je toreticar, moze li se desiti da ih samo ignorise :)

Link to comment
19 hours ago, beyoncé said:

 

ovaj džon joanidis (jel mu ovo dođe kao jovan jovanović) ima ime i za to: stealth research. taj pojam je uveo za vreme famoznog theranos startapa i njihovih inovativnih metoda, i pre nego što se ispostavilo da je prevara. 

https://sci-hub.se/10.1001/jama.2014.17662

https://sci-hub.se/10.1001/jama.2016.6986

 

rekla bih da nisu problem glave onih koji rade nauku, već kako je rade. nisam sigurna ni da li se danas uopšte može govoriti o istraživanjima u kojima se na neki način i u manjoj ili većoj meri ne manipuliše podacima. dovoljno je izlistati članke joanidisa na pubmed-u i videti neke od mnoštva faktora i mehanizama koji doprinose današnjem haosu u nauci i njenoj progresivnoj deterioraciji i devalvaciji. kao i u drugim segmentima društva, uostalom. a povodom sopstvene popularnosti (h index 217 prema google scholar), na njegovoj stanford stranici kaže: 

"When contrasted against my vast ignorance, these values offer excellent proof that citation metrics can be horribly unreliable. I have no personal social media accounts - I admire people who can outpour their error-free wisdom in them, but I make a lot of errors, I need to revisit my writings multiple times before publishing, and I see no reason to make a fool of myself more frequently than it is sadly unavoidable." 

Ma to za start upove je postala opasna igra i prevara, mutnjavina teska samo se pretaka iz supljeg u prazno. Prijateljica mi radi u jednom takvom, kaze golemooo gomno

 

Jos sada EU hoce posto poto da se komercijalizuju stvari. 

 

@vememah Taj Johandididis je isto sto je kod nas Nestorovic. Isti level

 

Link to comment
On 31.7.2021. at 5:42, chandra said:

Ogroman procenat objavljene nauke danas je cisto sranje.

Zanima me zasto ovo mislis (ne dzon ioanidis, nego bas ti)?

 

Btw. ne kazem da nije tako, nego me zanima kako si dosao do tog zakljucka (posto mi ne ostavljas utisak tipa koji kupi poene popularnosti najpopularnijim sportom danasnjice, kontriranjem svemu, tj jeftinim cinizmom.) Kako moze neko da zna kakva je vecina "objavljene nauke" (danas, pa cak i juce)?

 

PS. Ne svadjam se, vec cakulam.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...