Jump to content
IGNORED

naucni vocap - kad necete da smarate posten svet


betty

Recommended Posts

7 hours ago, gospa buba said:

pa zensko zdravlje nikad ne prestaje da bude tabu. do nivoa shta sad opet hoce.

sent from potpuno novi mnogo jak bubamoto
 

Ej. Koliko puta sam cula... ali kontracepciju koju pijes je opasnija od vakcine. Bas mi je uteha

Link to comment

Ja - 7 sekundi. Nema sanse da je napravim za 7 sekundi. "Prezentacije su precenjene - hajde da se podsetimo kako se to nekada radilo s kredom na tabli". (doduse ne uklapam ti se bas u hijerarhiju - vise je ono, istrazivac sa stazom, a bez iluzija).

  • +1 1
Link to comment

Scientists Detect Signatures Of Life Remotely

 

Quote

Using this upgraded instrument, dubbed FlyPol, they demonstrated that within mere seconds of measurements they could differentiate between grass fields, forests and urban areas from a fast moving helicopter. The measurements readily show living matter exhibiting the characteristic polarization signals, while roads, for example, do not show any significant circular polarization signals. With the current setup, they are even capable of detecting signals coming from algae in lakes.

 

After their successful tests, the scientists now look to go even further. "The next step we hope to take, is to perform similar detections from the International Space Station (ISS), looking down at the Earth. That will allow us to assess the detectability of planetary-scale biosignatures. This step will be decisive to enable the search for life in and beyond our Solar System using polarization"

 

 

  • +1 1
Link to comment
7 hours ago, chandra said:

Ja - 7 sekundi. Nema sanse da je napravim za 7 sekundi. "Prezentacije su precenjene - hajde da se podsetimo kako se to nekada radilo s kredom na tabli". (doduse ne uklapam ti se bas u hijerarhiju - vise je ono, istrazivac sa stazom, a bez iluzija).

ja kao ful profesor prezentacije radim 2 dana. ako nije za laichku publiku. onda se samoubijam 7 dana izbacujuci matish iz fizike :hihi:

  • +1 1
Link to comment
13 hours ago, Skyhighatrist said:

 

S pozitivne strane - ove je odlican rad i pravac u kojem svakako treba ici.

 

S negativne strane - otkrivanje tragova zivota na drugim planetama ovom metodom je nemoguce u bilo kojoj doglednoj buducnosti - signal je preslab. Jedina sansa da se ovo negde iskoristi je Mars, tj. da dron/helikopter sistematski nadlece povrsinu ili pak da je snimaju sa satelita (premda kako na Marsu sigurno nema velikih oblasti sa zivim svetom i tu je veliko pitanje da li bi signal ikada bio dovoljno jak za detekciju.

Link to comment
On 23.6.2021. at 16:14, Rowanoke said:

 

 

Realno

 

Kad se baviš istom temom više godina, može za sat-dva ili manje rekombinovanjem postojećeg materijala :laugh:

Sada sam u novoj oblasti i grupi, pa rekombinujem materijale iz grupnih sastanaka gde dajem mesečni update i sredim malo estetiku.

  • Wub 1
Link to comment
7 hours ago, chandra said:

 

S pozitivne strane - ove je odlican rad i pravac u kojem svakako treba ici.

 

S negativne strane - neko u Americi već budži ove sprave na drone i gleda dal će prvo da ih šalje u Libiju ili Siriju

+1

Link to comment
3 hours ago, desboj said:

+1

 

Nije bas pristojno nekome quotovati izmenjen post, al' ajde.

 

Nema ovo ama bas nikakve veze sa vojnom tehnologijom.

Link to comment
11 hours ago, chandra said:

 

S pozitivne strane - ove je odlican rad i pravac u kojem svakako treba ici.

 

S negativne strane - otkrivanje tragova zivota na drugim planetama ovom metodom je nemoguce u bilo kojoj doglednoj buducnosti - signal je preslab. Jedina sansa da se ovo negde iskoristi je Mars, tj. da dron/helikopter sistematski nadlece povrsinu ili pak da je snimaju sa satelita (premda kako na Marsu sigurno nema velikih oblasti sa zivim svetom i tu je veliko pitanje da li bi signal ikada bio dovoljno jak za detekciju.

A mozda, samo mozda bi se nauka i takozvana nauka, svejedno, u narastajucem tehnoloskom entuzijazmu oko pronalazenja/traganja za zivim sveto/zivotom mozda mogle malo pozabaviti mnogo, mnogo vaznijim pitanjem, ovde na Planeti Zemlji: sta je to zivi svet/zivot?

Sta mitm to trazimo i - ako nadjemo - kako cemo ga prepoznati?

Nemamo ni najpriblizniju, jos manje operativnutm definiciju, a u trazenju odgovora nece nam pomoci nikakva tehnologija.

Obaska sto postoji, ne samo u SF domenu, mogucnost da se jednog dana grdno iznenadimo.

 

U fazi smo izliva tehnologije u mozak, i to tehnologije kao panaceje: odgovor na gornje i jos po neka pitanja tehnologija nece i niti ce moci da da.

Nikada.

 

Link to comment
29 minutes ago, namenski said:

A mozda, samo mozda bi se nauka i takozvana nauka, svejedno, u narastajucem tehnoloskom entuzijazmu oko pronalazenja/traganja za zivim sveto/zivotom mozda mogle malo pozabaviti mnogo, mnogo vaznijim pitanjem, ovde na Planeti Zemlji: sta je to zivi svet/zivot?

Sta mitm to trazimo i - ako nadjemo - kako cemo ga prepoznati?

Nemamo ni najpriblizniju, jos manje operativnutm definiciju, a u trazenju odgovora nece nam pomoci nikakva tehnologija.

Obaska sto postoji, ne samo u SF domenu, mogucnost da se jednog dana grdno iznenadimo.

 

U fazi smo izliva tehnologije u mozak, i to tehnologije kao panaceje: odgovor na gornje i jos po neka pitanja tehnologija nece i niti ce moci da da.

Nikada.

 

 

Ima ljudi koji se time bave. Tacno je da nemamo jednu definiciju zivota, ali nije sasvim tacno da ne znamo stra trazimo. Da bismo ga nasli, moramo nesto o tome da pretpostavimo. Naravno, nekakav sasvim drugaciji zivot mozda nadje nas pre nego mi njega. Ali samim tim sto ne mozemo o njemu nista da pretpostavimo, takav fundamentalno drugaciji zivot je predmet naucne fantastike, a ne nauke.

 

https://exoplanets.nasa.gov/search-for-life/can-we-find-life/

https://www.pnas.org/content/111/35/12628

https://arxiv.org/pdf/1705.05791.pdf

 

Ima mnogo literature poslednjih godina na tu temu. A bila je skoro i neka lepo uradjena serija na Netflixu, ne mogu sad imena da se setim.

Link to comment
Just now, chandra said:

nekakav sasvim drugaciji zivot mozda nadje nas pre nego mi njega

Nemoj da se pravis lud... :D 

Te koji bi tehnoloski bili sposobni da nas pronadju - s obzirom koliko duboko smo pronjusili duboki, duboki svemir - mogli bismo 'ladno da podvedemo pod Bogove.

Imam na umu ono sto obicno zovemo najprimitivnijim oblicima zivota i nasu ogranicenost - sa sve primerima koje si linkovao - u pogledu ne tehnoloskog nego pre - bolji izraz nemam pri ruci - filozofskog pristupa pitanju sta je to zivot i pre svega opasnosti da ne zaseremotm tamo gde ga ima, a mi ga ne budemo umeli da prepoznamo.

Vezani smo za ugljenik, skacemo od srece kada negde u svemiru namirisemo vodu...

Znam neke od radova slicnih ovim sa tvojih linkova, podjednako ozbiljnih, jer ovde neozbiljnosti, bas kao ni SF-u mesta nema: ukratko, previse smo geocentricni, ako shvatas sta hocu da kazem. :) 

Link to comment
5 minutes ago, namenski said:

Nemoj da se pravis lud... :D 

Te koji bi tehnoloski bili sposobni da nas pronadju - s obzirom koliko duboko smo pronjusili duboki, duboki svemir - mogli bismo 'ladno da podvedemo pod Bogove.

Imam na umu ono sto obicno zovemo najprimitivnijim oblicima zivota i nasu ogranicenost - sa sve primerima koje si linkovao - u pogledu ne tehnoloskog nego pre - bolji izraz nemam pri ruci - filozofskog pristupa pitanju sta je to zivot i pre svega opasnosti da ne zaseremotm tamo gde ga ima, a mi ga ne budemo umeli da prepoznamo.

Vezani smo za ugljenik, skacemo od srece kada negde u svemiru namirisemo vodu...

Znam neke od radova slicnih ovim sa tvojih linkova, podjednako ozbiljnih, jer ovde neozbiljnosti, bas kao ni SF-u mesta nema: ukratko, previse smo geocentricni, ako shvatas sta hocu da kazem. :) 

 

Ja shvatam sta hoces da kazes, da, jesmo "geocentricni", ali to nam je sto nam je. Ako te manje smeta, mozemo da kazemo da ne trazimo "zivot", vec "zivot slican zivotu na zemlji". To slican moze da varira od "slican na molekulskom nivou" do "slican po tome sto na slican nacin proizvodi zagadjenje". Razne stvari ljudi pokusavaju u tom opsegu. Zasto smo "geocentricni"? Iz objektivnih razloga ne mozemo da trazimo zivot poput onog na Marsu ili Evropi. :)

 

Ali ima i spekulacija o alternativama o zivotu koji nije zasnovan na ugljeniku, vec recimo na silicijumu (C i Si imaju slicni atomsku strukturu, tj. popunjenost elektronskih orbita da ostanemo u Bohrovom modelu). S druge strane, silicijuma ima mnogo vise nego ugljenika u zemljinoj kori, a opet se - koliko znamo - nigde nije formirao zivot zasnovan na Si, vec na C.

 

S druge strane, nauka o kosmosu pociva na pretpostavci da su zakoni fizike koje znamo ovde vazeci svuda i posmatranja i eksperimenti govore (skoro pa) bezrezervno tome u prilog. U svakom slucaju, detektovati bilo kakav signal s druge planete van naseg sistema je tehnicki uzasno tesko. Skupiti dovoljno fotona da se u njima nalazi bilo kakva relevantna informacija jos za nekoliko redova velicine teze. Odgovorna nauka je da radis sa onim sto imas. Mislim, jedna stvar je traziti vakcinu za virus koji znamo kako se ponasa. Pa cak i podici to na neki visi nivo i traziti vakcinu za svaki virus bi bilo zanimljivo. Ali traziti vakcinu za neku vrstu organizma koja nije ni virus ni bakterija i niko je nikad nije video, niti ima ikakvih indicija da postoji - to je jednostavno naucna fantastika. (Sto ga ne cini manje zanimljivim).

Link to comment
12 hours ago, chandra said:

 

S pozitivne strane - ove je odlican rad i pravac u kojem svakako treba ici.

 

S negativne strane - otkrivanje tragova zivota na drugim planetama ovom metodom je nemoguce u bilo kojoj doglednoj buducnosti - signal je preslab. Jedina sansa da se ovo negde iskoristi je Mars, tj. da dron/helikopter sistematski nadlece povrsinu ili pak da je snimaju sa satelita (premda kako na Marsu sigurno nema velikih oblasti sa zivim svetom i tu je veliko pitanje da li bi signal ikada bio dovoljno jak za detekciju.

 

Ma okej, al' kul je što su za 4 godine nabudžili instrument da umesto što zuri pet minuta u jednu tačku sa 20 cm, detektuje signal iz helikoptera u pokretu sa 2km. Uskoro će ga popeti na ISS i skontaće kako da detektuju signal sa 400 km, malo li je? :)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...