Jump to content
IGNORED

naucni vocap - kad necete da smarate posten svet


betty

Recommended Posts

Ok, nije prvi put da to cujem, ali ajde malo konkretnije, ako moze primer, sta su problemi kojima se oni bave? Sta se uopste uci kod njih na faksu? Sta su podoblasti/katedre?

 

Evo, recimo tekst sa wiki (dosta nespretno preveden s engleske stranice):

https://sh.wikipedia.org/wiki/Fizička_hemija

 

Quote

Neki od odnosa koje fizička hemija nastoji da riši uključuju efekte:

  • Identiteta jona i električne provodnosti na materijale.
  • Uspostavljanje korelacija između broja faza, broja komponenti i broja stepena slobode uz pomoć pravila faza.[11]

 

 

Quote

Još jedna grupa važnih pitanja u hemiji se tiče vrsta reakcija koje se mogu spontano odvijati, kao i mogućih svojstava date hemijske smeše. Ta pitanja su u oblasti izučavanja hemijske termodinamike, koja određuje granice kvantiteta kao što je stepen do kojeg se reakcija može odvijati, ili količina energije koja se može konvertovati u rad u mašini sa unutrašnjim sagorevanjem, i koja pruža veze između svojstava kao što su koeficijent termalne ekspanzije i brzina promene entropije sa pritiskom za gas ili tečnost.[14] To se često može koristiti za procenu izvodivosti dizajna reaktora ili mašine, ili za proveru validnosti eksperimentalnih podataka. U izvesnoj meri, kvazi-ekvilibrijumska i neravnotežna termodinamika mogu da opišu ireverzibilne promene.[15] Međutim, klasična termodinamika se uglavnom bavi sistemima u ekvilibrijumu i reverzibilnim promenama, a ne time šta se zapravo dogodi, ili koliko brzo, daleko od ekvilibrijuma.

 

Recimo, ovo boldovano je, iz mog ugla, cista fizika. Mislim, klasicna ravnotezna termodinamika je XIX vek. 

 

S jedne strane ja ne sporim da su medju oblasti izuzetno zanimljive i s mnogo potencijala (matematicka fizika, astrofizika, biohemija, geofizika, fizika coveka, ...), ali nekako se samo fizicka hemija tu izdvaja kao posebna nauka, dok se sve ove ostale, je li, pojavljuju kao podoblasti na jednom ili drugom fakultetu.  Zato me zanima cime se tu fizicka hemija izdvaja.

 

Gledam sad, recimo, sadrzaj "Advanced Problems in Physical Chemistry", Kumar:

physchem1.thumb.png.b33bc06196fa09d2597eadf3c9357a41.png

1-4, 6, 7, 9, 13 - to je 100% fizika - malo termodinamike, pomesano sa fizikom atoma i molekula. Glava 5 je cista hemija, Hesov zakon, entalpija veze, ...

 

I slicno tome Atkins' Physical Chemistry:

 

atkins.thumb.png.9ae19435d7e6b614bf32a73e4bb3d66c.png

 

Glave 12 i 19 su nesto sto ne spada pod cistu fiziku.

 

Nista ja ne sporim pravo na samoopredeljenje do otcepljenja, samo me zanima. Zapravo, u jednom delu zivota sam se bavio vrlo slicnim temama, ne bi mi palo na pamet ikada da je to "fizicka hemija". Mozda bih mogao da trazim neki posao u tom pravcu!

Link to comment
20 hours ago, chandra said:

atkins.thumb.png.9ae19435d7e6b614bf32a73e4bb3d66c.png

ovaj kontent, ti je bukvalno najsira primena sveta oko sebe, za sve sto imas pitanje za oko sebe i u tebi, ovi fokusi ti mogu odgovoriti. Naravno akcenat na intersekcijskom znanju svih ovih oblasti.

Link to comment
1 hour ago, Rowanoke said:

ovaj kontent, ti je bukvalno najsira primena sveta oko sebe, za sve sto imas pitanje za oko sebe i u tebi, ovi fokusi ti mogu odgovoriti. Naravno akcenat na intersekcijskom znanju svih ovih oblasti.

 

Pa to razumem (doduse, bold se odnosi upravo na fiziku vise nego na bilo sta drugo), ali pokusavam da dokucim sta od toga nije fizika. Mislim, hemijska kinetika, na primer, je primena statisticke fizike na molekule. Nesto sto bi (valjda?) svaki student fizike trebalo da zna. Ajde, recimo, da teoreticari su vise orijentisani na druge probleme, ali ovo je sve osnovna ili primenjena fizika. Recimo i meteorolozi moraju da prodju kroz sve ovo.

 

Gledam sad program studija u Bgd, vidim da oni imaju opstu fiziku na prve dve godine, deluje vrlo slcno opstem kursu fizike bilo gde (malo me shoknulo da u literaturi navode Fris i Timorjeva, to je teska antika od knjiga). Ali nemaju posle toga nista od visih kurseva poput klasicne mehanike, dinamike fluida, elektrodinamike, kvantne fizike...

 

Znam da zvucim kao da nesto zakeram, ali veruj mi zaista samo pokusavam da shvatim sta je dovelo do odvajanja FH u posebnu nauku. Mozda bi dobra definicija mogla da bude "FH je ono sto fizika ne moze da izracuna, a hemija ne moze da razume" :D  (Negativna verzija - manje razumevanja nego u fizici, manje primene nego u hemiji).

 

Anyway, meni deluje da je koncept pojedinacnih PMF-ova kranje arhaican. Ovih 5 (BF, MF, FFH, HF, FH) bi komotno mogli da dele dobar deo zajednickih osnova i da zatim pustaju studente da se na visim godinama usmeravaju i kobinuju. Geografija, sto se mene tice, moze slobodno i da se ukine i pretvori u katedru na geoloskom (tj. geologija bi trebalo da bude na PMF, a rudari neki idu na tehnicku grupu :D ). Ali znam, znam, kako onda nabiti norme casova svim zaposlenima...

 

 

Link to comment

60 година од:

 

 

 

Едит: упс, извињавам се, ово је за обичну технику, наукатм је за Муска...

Edited by namenski
Link to comment
23 hours ago, chandra said:

 

Pa to razumem (doduse, bold se odnosi upravo na fiziku vise nego na bilo sta drugo), ali pokusavam da dokucim sta od toga nije fizika. Mislim, hemijska kinetika, na primer, je primena statisticke fizike na molekule. Nesto sto bi (valjda?) svaki student fizike trebalo da zna. Ajde, recimo, da teoreticari su vise orijentisani na druge probleme, ali ovo je sve osnovna ili primenjena fizika. Recimo i meteorolozi moraju da prodju kroz sve ovo.

 

Gledam sad program studija u Bgd, vidim da oni imaju opstu fiziku na prve dve godine, deluje vrlo slcno opstem kursu fizike bilo gde (malo me shoknulo da u literaturi navode Fris i Timorjeva, to je teska antika od knjiga). Ali nemaju posle toga nista od visih kurseva poput klasicne mehanike, dinamike fluida, elektrodinamike, kvantne fizike...

 

Znam da zvucim kao da nesto zakeram, ali veruj mi zaista samo pokusavam da shvatim sta je dovelo do odvajanja FH u posebnu nauku. Mozda bi dobra definicija mogla da bude "FH je ono sto fizika ne moze da izracuna, a hemija ne moze da razume" :D  (Negativna verzija - manje razumevanja nego u fizici, manje primene nego u hemiji).

 

Anyway, meni deluje da je koncept pojedinacnih PMF-ova kranje arhaican. Ovih 5 (BF, MF, FFH, HF, FH) bi komotno mogli da dele dobar deo zajednickih osnova i da zatim pustaju studente da se na visim godinama usmeravaju i kobinuju. Geografija, sto se mene tice, moze slobodno i da se ukine i pretvori u katedru na geoloskom (tj. geologija bi trebalo da bude na PMF, a rudari neki idu na tehnicku grupu :D ). Ali znam, znam, kako onda nabiti norme casova svim zaposlenima...

 

 

na faksu profesori imaju norme casova???

 

E pa, imaju kvantnu hemiju, sigurno, i statisticku termodinamiku sto posto, onda spektroskopiju, a elektro je pod elektrohemijom sigurno 

 

ja bih najiskrenije ukinula bachelor degreeje hemija matematika, fizika biologija, jer realno sa tim ako nisi nastavnicki smer, nemas sta da radis, za ista ozbiljno ti je potreban barem doktorat, posto se sada masteri polazu na teoriji samo. ja ni ne znam ljude koji su na ovim postorima, Biolozi, Fizicari, hemicari

Link to comment

Imaju, nego sta. Sada je valjda 6, bilo je 4 ranije, pre Bolonje. Bitna stavka pre svega jer se na osnovu norme odredjuje broj nastavnika koje drzava placa. Naravno, malo ko tu stvarno drzi 6 casova, a ko drzi obicno ne vidi nauku  - po zapadima ljudi kukaju i prete samoubistvom kad u jednom semestru zabodu 4 casa nedeljno.

 

Quote

ja bih najiskrenije ukinula bachelor degreeje hemija matematika, fizika biologija, jer realno sa tim ako nisi nastavnicki smer, nemas sta da radis, za ista ozbiljno ti je potreban barem doktorat, posto se sada masteri polazu na teoriji samo. ja ni ne znam ljude koji su na ovim postorima, Biolozi, Fizicari, hemicari

 

I ja. Ali to se nikad kod nas nece desiti.

Link to comment
  • 1 month later...

hm, meni djokic posle one sramote sa blagojevickom na arhitektonskom, ne uliva poverenje (eufemizam)

ali nisam upucena, mozda i gresim, no svakako nisam odusevljena uopste.

Link to comment

Ma mislim da je prilicno svejedno i nebitno. BU je decentralizovan univerzitet, funkcija rektora je u krajnjoj liniji protokolarna i svodi se na razna potkusurivanja i balansiranja izmedju tradicionalno zaracenih grupacija fakulteta. Za politicku scenu je tek nebitna. Vec dugo se sve institucije koje nisu surova vlast marginalizuju. Predsednik SANU je poslat u cosak, patrijarh pacifizovan, rektor BU mu dodje malo vise od upravnika zgrade na Studentskom trgu. Ovaj je podoban do koske, clan skupstine FKCZ, aminovao Beograd na vodi, ma...

 

Samo im treba sve to pamtiti i negde registrovati da svi ti cinovnici, aparatcici i podguzne muve ne operu svoje biografije preko noci kad ovo zlo jednom ode. Moraju da im budu zakucana imena na stub srama i propasti jednog drustva.

  • +1 4
  • Hvala 1
Link to comment
  • 2 weeks later...

Ne mogu da prestanem da se kliberim celo popodne. Najzajebanija grupa u mom biznisu vec dve godine nam svima nanu naninu novim metodom koji su primenili. Pritom totalno netransparentno, za neke podatke citiraju rad koji citira drugi a ovaj treci, nema sanse da iskopas kako je to izracunato, sto dublje ides u te radove, to je veca konfuzija. A rezultat ukljucuje neku izracunatu oscilaciju na visokim frekvencama koja deluje apslutno kontraintuitivno. I danas konacno cujem sta su "izracunali" - racunjanje je bilo "skidanje tacaka sa grafika u nekom starom radu", ali su sad skuzili da su zaboravili jedan clan u integraciji. Kad se clan ukljuci, nema vise te lude oscijalcije, nema vise ni tog trenda kojim su nas smarali i rezultat je odlicno aproksimiran upravo onim sto smo mi uradili pre 10 godina. Oh, yeah... Kaze lik "na srecu, ova greska nije uticala mnogo na nase zakljucke". Kako da ne. Vasi zakljucci se sad odlicno poklapaju sa nasim zakljucima koje ste proveli prethodne dve godine kritikujuci i razvlaceci po konferencijama. Neko zloban bi cak mogao da kaze da su "vasi" zakljucci u stvari "nasi". Bas su sada tacni. Ahahahaa, ali s tim napucanim grupama je uvek ista prica - uvek sve mora da bude najbolje, pa i kad pogrese katastrofalno, to je sve bilo proizvod njihove genijalnosti. Slag na tortu je sto je autor "tabele" jedan ogavan lik, privatno i profesionalno.

  • Haha 1
Link to comment
  • 2 weeks later...

Meni je šok koliko puno se ulaze u Aging research, a ne ulaze se u naprimer otkrivanje bezbedne kontracepcije, tj bezbednije. Vocal point ove korone je bilo da AstraZeneka je bezbednija od kontraceptivnih pilula... Mislim se, zar je moguce da je zensko zdravlje toliko skrajnuto.

 

Doduse dosta se ulaze u istrazivanja raka dojke. 

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...