Jump to content
IGNORED

naucni vocap - kad necete da smarate posten svet


betty

Recommended Posts

41 minutes ago, Indy said:

Kad sam ja pocinjao doktorat (na NZ) - to je bilo pre cetvrt veka, istina - naveli su nam da preko 70% polaznika nikad ne zavrsi. Mislim da je to malo selektivnije nego osnovna skola lol.

I istina u narednih par godina buljuk ljudi sa programa je "nestalo", neki su prosto izgubili interesovanje, neki se udali, neki nasli dobro placene poslove... Otprilike mi imigranti koje niko (drugde) nije hteo* smo imali i najbolje sanse da zavrsimo.

*Ili su nas hteli, ali na potpuno smesnim poslovima (meni su npr 3x u toku phd studija nudili posao ovim redom: da budem manager vinograda, gde se posao sastojao u tome da vozim quad-bike i rasterujem ptice koje jedu grozdje; da budem instruktor za Microsoft Office programe; i da budem (i ovo je bilo jedino i dobro) glavni laborant zaduzen za HPLC laboratoriju sto je negde nivo sa magistarskim. Ovo zadnje umalo ne uzeh (i nije da nisam pozalo kasnije, lol) ali nisu dozvoljavali rad uz doktorske studije.

 

U Holandiji je bilo slicno. Evo malo birokratskog ludila iz prve ruke:

https://www.erasmusmagazine.nl/en/2015/04/23/drop-out-rate-for-phd-candidates-if-this-is-true-weve-really-got-a-problem/

 

Iliti kako se ne razume da sta je PhD ili sta bi trebalo da bude. Meni ovo izaziva zesci grc u stomaku. Posebno iz uloge necijeg mentora, gde se od mene trazi da student doktorira, a i student se ponasa kao da je to da li ce doktorirati ili ne - moj problem. A ako ne zavrsi, kuku, lele, eto me na nekoj crnoj listi za odstrel. Mora da je tema previse teska ili da nije dovoljno sexy.

 

 

Link to comment

Razumem to, mada sam ja bio potpuno suprotan slucaj (kao student) - sve sam radio sam, nisam ni bio fizicki na kampusu, tj. 200 km odatle. I sama tema mi je bila na rubu onoga sto se vidi kao primenjena nauka, tako da se prvi mentor unervozio i odustao od svega negde na pola puta... onda sam dobio umesto njega ne samo jednog, nego 2 mentora i to odlicna. I to bas kad mi je trebalo, kad sam poceo da pisem, oni su imali ne bas naivan zadatak da me nauce da lepo pisem na za mene tada jos uvek vrlo stranom jeziku.

 

Kasnije sam video to o cemu ti pricas, to su ove novije generacije (da ne generalizujem - neki od njih.) Za mene koji sam sam bio i svoj laborant, i tehnicar, i programer, eksperimentalni statisticar, pa i "maker" (sto bi se danasnjim recnikom reklo) uopste devojka za sve, bilo mi je cudno da vidim ove koji 'ladno daju statistiku nekom drugom da uradi, uzorke ostave nekom drugom da analizira u laboratoriji, a i za pisanje se previse oslanjaju na druge (pa shodno tome ni to ne nauce). Dosta to ima veze i sa "ukidanjem" magistarskog, ali da ne zvucim kao deda koji vice na oblake...

 

the simpsons adult GIF

  • +1 3
Link to comment
1 hour ago, Indy said:

Razumem to, mada sam ja bio potpuno suprotan slucaj (kao student) - sve sam radio sam, nisam ni bio fizicki na kampusu, tj. 200 km odatle. I sama tema mi je bila na rubu onoga sto se vidi kao primenjena nauka, tako da se prvi mentor unervozio i odustao od svega negde na pola puta... onda sam dobio umesto njega ne samo jednog, nego 2 mentora i to odlicna. I to bas kad mi je trebalo, kad sam poceo da pisem, oni su imali ne bas naivan zadatak da me nauce da lepo pisem na za mene tada jos uvek vrlo stranom jeziku.

 

Kasnije sam video to o cemu ti pricas, to su ove novije generacije (da ne generalizujem - neki od njih.) Za mene koji sam sam bio i svoj laborant, i tehnicar, i programer, eksperimentalni statisticar, pa i "maker" (sto bi se danasnjim recnikom reklo) uopste devojka za sve, bilo mi je cudno da vidim ove koji 'ladno daju statistiku nekom drugom da uradi, uzorke ostave nekom drugom da analizira u laboratoriji, a i za pisanje se previse oslanjaju na druge (pa shodno tome ni to ne nauce). Dosta to ima veze i sa "ukidanjem" magistarskog, ali da ne zvucim kao deda koji vice na oblake...

 

the simpsons adult GIF

 

Pa to da si sam svoj majstor je doskora bila i ideja PhD-a. Doktorat je imao biti samostalni i originalni naucni rad. Kakvi koautori, kakvi bakraci. Pa se u mnogim zemljama objavljivao kao rad tek nakon odbrane. A sad nastanca se 3-4 rada sa po 10+ autora, doktorant to lepo ukorici i vozi na odbranu. Upravo to sto kazes - nesto sto je bila magistratura, sad se zove doktoratom. A i taj prelazak nije svuda jednako izveden (ni u oblastima, ni u zemljama). Zato se meni cini da se steta moze popraviti samo habilitacijom koja bi negde igrala ulogu onoga sto je doktorat nekad bio.

 

Inace i moj doktorat je bio u velikoj meri bez mentora. Od trojice na papiru, jedan je bio too busy, drugi too ill, treci too retired. Desavalo se da nijednog po 2-3 meseca ne vidim. Ovo sad, makar ovde kod mene, ima formu bukvalno privatnih casoca gde se ocekuje da ja uradim posao, a student da potpise.

 

 

  • +1 1
Link to comment
7 hours ago, chandra said:

U mojoj oblasti patimo pre svega od viska studenata

Nazalost moju tj nasu oblast niko ne radi a toliko je velika potraznja i bitna, zanimljivo da ima puno zena, verovatno sto je manji pritisak i manja kompeticija pa su mogle da dodju do izrazaja, ali zato imamo jako slabu citiranost, mada smo u trendu, jako malo ljudi rade to ili se bave time, odmah znas nauku gde su zene mahom da to svet ne zeli da slusa. Novac se dobija za ovu oblast jako puno, plus industrija ima veliki interes, ali avaj kada niko ne zeli da bude. U Srbiji vidim da se time bavi osoba koja je zavrsila stomatologiju kao osnovne studije, dakle i u srbiji koja je jako rigorozna da moras da si u istom smeru kao osnovne studije traze ljude iz drugih. 

2 hours ago, Indy said:

Za mene koji sam sam bio i svoj laborant, i tehnicar, i programer, eksperimentalni statisticar, pa i "maker" (sto bi se danasnjim recnikom reklo) uopste devojka za sve, bilo mi je cudno da vidim ove koji 'ladno daju statistiku nekom drugom da uradi, uzorke ostave nekom drugom

Da, ovo mi je jako cudno, bas pricam sa jednom drugaricom pa kako ste radili ovo i ovo, pa nase je bilo samo da pripremimo uzorke a sve ostalo smo slali u firmu koja se tim analizama bavi, outsourcouvali pola projekta. !!!! 

Sada je postalo toliko izkomercijalizovana nauka da je jezivo postalo. 

Link to comment
5 hours ago, chandra said:

Inace i moj doktorat je bio u velikoj meri bez mentora. Od trojice na papiru, jedan je bio too busy, drugi too ill, treci too retired. Desavalo se da nijednog po 2-3 meseca ne vidim.

 

nastavio se trend, ne brini..

  • +1 1
Link to comment

Pratim konf, celo jutro jedan kinez, jedan indijac. Koliko ih je tesko pratiti. Kinezi se frljaju gramatikom, ali ono, gledas slajdove, moze se pratiti. Ali inidijci redom imaju onu jaku dikciju ta-ta-ta-ta-ta... 60% ih ne razumes, ali ta dikcija toliko dekoncentrise da ne mogu ni na sta da se fokusiram.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Sci hub je pre neki dan okacio dva miliona radova. :)

 

Najcesca prezimena:

 

Wang 33,236
Li 28,550
Zhang 28,127
Liu 21,770
Chen 18,575
Yang 12,407
Wu 9,574
Kim 9,044
Zhao 8,467
Xu 8,833
Link to comment

Place mi se, majke mi, od metodoloskih glavoloma koje ljudi predstavljaju.

 

edit: Azijati su uglavnom tu dosta dobri, ali ovi neki klinci, mahom evropljani... Jebote, jebote, jebote. Cemu SOC-ovi i urednici kad to ne filtriraju. 4-5 talkova od jutros: nema metodologije, ne znaju se pretpostavke, onda neko ludilo od rezultata gde iz aviona vidis da su nesto zajebali i na kraju bombasticni zakljucak koji nema veze cak ni sa tim ludim rezultatima. Otvorim sajt jednog od tih likova, rad nijedan nije objavio, ali na sajtu ima "press photo".

 

Pritom kako je konf organizovan... Ko da su juce videli zoom prvi put, a ne da su nam svi mitinzi na zoomu poslednje dve godine (a neki su bili i pre korone). Potpuno stracena nedelja.

Edited by chandra
Link to comment
  • 2 weeks later...

Ajd jos malo da kenjam po mladim narastajima. PhD studenti ovde kod mene nauceni su da brinu o svom mentalnom wellbeingu. Posle 6 popodne, iskljucuju se notifikacije, ne odgovara se na mailove, vikend je svetinja, zale se ako im uopste posaljes mail van radnog vremena - "vrsi se pritisak koji oni nisu duzni da podnose".

 

S druge strane, posaljem veceras mail liku koji je founding father u nekoliko oblasti - lik odgovara nakon minut iako je kod njega vec dobro prosisala ponoc.

 

Nista, deco, jebiga. Manje ce mi biti krivo kad vas ostavim sutra na cedilu da se snalazite sa vasim doktoratima bez pritiska i stresa.

  • +1 1
Link to comment
On 22.9.2021. at 4:58, chandra said:

Ajd jos malo da kenjam po mladim narastajima. PhD studenti ovde kod mene nauceni su da brinu o svom mentalnom wellbeingu. Posle 6 popodne, iskljucuju se notifikacije, ne odgovara se na mailove, vikend je svetinja, zale se ako im uopste posaljes mail van radnog vremena - "vrsi se pritisak koji oni nisu duzni da podnose".

 

S druge strane, posaljem veceras mail liku koji je founding father u nekoliko oblasti - lik odgovara nakon minut iako je kod njega vec dobro prosisala ponoc.

 

Nista, deco, jebiga. Manje ce mi biti krivo kad vas ostavim sutra na cedilu da se snalazite sa vasim doktoratima bez pritiska i stresa.

Bas bas bas je velika kampanja osvestenja studenata doktoranada da nisu studenti nego radnici, da je PhD study time zapravo job time, i da imas sve pogodnosti jednog radnika,

Pogotovo sada sa jako dobrim stipendijama Marije Kiri Akcije Horizonta, 

U Americi je pakao gde su na pojedinim univerzitetima ukinuli i zdravstveno osiguranje, bukvalno ne mogu zube da poprave ako se pokvari, izivljavanje nad indusima i azijatima je tek neki drugi nivo, kao robove da su doveli.

Otvori Twitter ili LinkedIn ili onu nasu grupu, sve gori od uproara kako se tretiraju ljudi u akademiji

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...