Jump to content
IGNORED

naucni vocap - kad necete da smarate posten svet


betty

Recommended Posts

On 25.6.2021. at 5:24, namenski said:

jel to znaci da je DNK uslov nesto (ili neko) smatra/proglasi zivim?

 

Pa ako pratimo logiku linkovanog texta, uz replikaciju kao neizbeznu "nus-pojavu" entropije a svrhu zivotu samom, onda je uz DNK (RNK, CGTAGTCGACGTAITD..) uslov ispunjen. 

 

 

A da, ima i ona mislim teorija (u stvari moze biti i neka fikcija, ne secam se) gde je DNA u stvari "Bog", "Svrha", pravi i jedini nas gospodar i replikacija "Njega" svrha svemu zivome. Uostalom, na pocetku bese rec. 

 

Edited by urkozamanje
Link to comment
On 25.6.2021. at 12:10, namenski said:

:D 

 

Izvini, moram da se smejem, ali - koji smo to % kosmosa pogledali do sada?

 

 

eee pa jbg, sad si i ti malo zagledan u pupak :D procenti su kanda gruba merka, i a da nisu, vec sam odnos/ratio kao princip ja falican jer citav ionako nikada necemo ni moci. Mozda bolje da podelimo sa nulom:) i prihvatimo da nista ne znamo. 

Link to comment
3 minutes ago, urkozamanje said:

 

eee pa jbg, sad si i ti malo zagledan u pupak :D procenti su kanda gruba merka, i a da nisu, vec sam odnos/ratio kao princip ja falican jer citav ionako nikada necemo ni moci. Mozda bolje da podelimo sa nulom:) i prihvatimo da nista ne znamo. 

Upravo TO sam i pokusao da mu kazem! :D 

Mislim na @gone fishing :sleep:

Ali doslovno, bez zezanja, kada je uleteo sa onim:

Quote

 

...merenja su odavno obavljena i gde god da pogledaš u kosmos...

 

 

Link to comment
1 hour ago, urkozamanje said:

Pa ako pratimo logiku linkovanog texta, uz replikaciju kao neizbeznu "nus-pojavu" entropije a svrhu zivotu samom, onda je uz DNK (RNK, CGTAGTCGACGTAITD..) uslov ispunjen. 

Nemam primedbi :): u ovom trenutku - tu smo, mislim na DNK vezu...

Iza toga, opet u ovom trenutku - prestaje nauka.

Ali, ja sam bas zbog toga i potegnuo pitanje tehnologije kao cilja, a ne kao sredstva, a cinjenica je da bez nje ne bismo stigli dokle smo stigli: postavio sam, ne znam da li si bacio pogled, i pitanje kriterijuma uspesnosti.

Ako je kriterijum trajanje - nismo nesto uspeli, prebrzo smo dosli do nuzde da resavamo probleme sopstvenog opstanka kao vrste.

Uz replikaciju, moze da stoji i pitanje - ne mogu trenutno da nadjem bolji izraz - neprekidnog takozvanog progresa kao uslova postojanja: oba pojma podrazumevaju (i) kretanje od nizeg ka visem, jednostavnog ka slozenom, slozenijem.

Mi smo progres sveli na tehnoloski progres koji se, grubo, svodi na ono staro brze, dalje, vise...

A tu nazirem corsokak.

 

Quote

A da, ima i ona mislim teorija (u stvari moze biti i neka fikcija, ne secam se) gde je DNA u stvari "Bog", "Svrha", pravi i jedini nas gospodar i replikacija "Njega" svrha svemu zivome. Uostalom, na pocetku bese rec. 

Rekoh: ova tema se krece ivicom banalizacije, ali mislim da je sve vidljivije da se kao vrsta vrtimo u krug, jurimo sopstveni rep: mi danas bukvalno, operisuci metodologijom i logikom koja se nije mnogo, ako se uopste, odmakla od Aristotelove, nalazimo pred otkricima - pre svega u fizici elementarnih cestica ili kako se to vec zove - sa kojima necemo znati sta cemo.

Nemamo, tacnije zapustili smo potrebu, pre neophodnost iznalazenja nekih novih, drugacijih sinteza, na stranu sto je moderna nauka postala/dovela sebe do tolikog stepena usitnjavanja/specijalizacije da se ta potraga starim metodoloskim/logickim alatkama tesko, ako ikako moze da izvede.

Ili - mozda moze, ali smo kao vrsta to traganje zaboravili, zapustili.

 

Spreman sam, nemam nista protiv ni teorije Boga ili Svrhe: licno preferiram teoriju da smo sami, da je Covek svest Vasione o samoj sebi, ona Paskalova trska koja misli, ali... :) 

Link to comment

namenski ti si sila božija smešan čovek :D

- jesi li čuo za uzorkovanje, za kontrolu kvaliteta, kada stigne šleper robe na carinu, da li se svaka kutija kontroliše, zna se kako se to radi

- ali pošto nisi iz prirodnih nauka :happy: već filozof evo videa koji će ti se svideti

 

 

Link to comment
9 minutes ago, gone fishing said:

namenski ti si sila božija smešan čovek :D

+1 :D

 

Quote

- jesi li čuo za uzorkovanje, za kontrolu kvaliteta, kada stigne šleper robe na carinu, da li se svaka kutija kontroliše, zna se kako se to radi

Jesam!

Ali mi se javlja da Svemir nije шлепер robe (ni nauka carina, BTW)....

A i da jeste, uzorak nam je nedopustivo mali...:sleep:

 

Quote

- ali pošto nisi iz prirodnih nauka :happy: 

Masinac Glup. :mad:

 

I nemoj(mo) sa videoimatm, tek tu cemo da zatrokiramo... :) 

Link to comment
30 minutes ago, namenski said:

A tu nazirem corsokak.

 

Jednog tipa, teologa mislim, sam cuo da kaze kako je znati sve i citav svet sa razlogom van domasaja ljudskog uma. Jer cemu? Kad je sve corsokak ;) 

 

Ali to, kao sto znamo, nije ljudski. Covek mora napred. Cak se moze reci da nije taj tvoj Progres icemu kriv, progres je najobicnija posledica ljudske prirode, poriva za pravljenjem svega brze, lakse i bolje kako bi se replicirali lakse, brze i bolje :D Ok, tu i tamo ima poneka budala zagledana u zvezde, ali i to isto tako sluzi svrsi. Kao i u toj svemogucoj i omniprisutnoj entropiji, kapiram da neko/nesto/cestica mora da "probije" i "nadje" put ka znanju/dissipaciji da bi sledeci ponovio patern. 

 

Salim se naravno i pisem gluposti u pola dva ujutro. Corsokak je svakako, kao i sve. Mislim, replikacija.. to se mi nesto lozimo. Eto npr. Pi, praavi "Njegov" broj, on jbg nesto ne praktikuje replikaciju i paterne :)

Link to comment
4 minutes ago, urkozamanje said:

Kad je sve corsokak

A, nemoj da me saplices :D 

Nisam corsokak pomenuo u tom smislu: pomenuo sam ga kao sve ocigledniju posledicu nekritickog oslanjanja, pouzdanja u tehnologiju kao panaceju, ono sto zovem problemom tehnologije kao cilja, a ne sredstva....

 

7 minutes ago, urkozamanje said:

progres je najobicnija posledica ljudske prirode, poriva za pravljenjem svega brze, lakse i bolje kako bi se replicirali lakse, brze, bolje..

To sam i doveo u pitanje: a gde to, kuda?

U krajnjoj liniji - zasto?

Ne u opstem, filozofskom, pa i teoloskom smislu, nego kao izraz trenutnog stanja, prouzrokovanog upravo nicim sputanim pouzdanjem u tehnologiju.

Koja, BTW, postaje na neki nacin sve prizemnija, kamuflira se u teznju ka olaksavanju svakodnevnog zivota, a nedopustivo tolerise sindrom nekriticke povezanosti tenicara/naucnika sa svojim zadatkom, sindromom uz ciju ce pomoc, sa podjednakim entuzijazmom da pristupi izradi novog, nevidjeno progresivnog frizidera i - jos sofisticiranijeg drona, rakete...

Ovo, molim, nije (samo) pitanje moral(isanj)a :): uostalom, nismo bez nista dosli do tacke u kojoj odrzivost postaje skoro pa nova naucna disciplina, iako sam pojam u sebi sadrzi, podrazumeva (samo)ogranicavanje, sto ipak nije:

18 minutes ago, urkozamanje said:

najobicnija posledica ljudske prirode

 

20 minutes ago, urkozamanje said:

Covek mora napred

To da, svakako.

Samo - gde je to napred, na kojoj strani?

Mozda iza nas? :D 

Levo, desno?

Sram ga bilo koga ovo bude asociralo na politiku.

 

23 minutes ago, urkozamanje said:

Jednog tipa, teologa mislim, sam cuo da kaze kako je znati sve i citav svet sa razlogom van domasaja ljudskog uma. Jer cemu? Kad je sve corsokak ;) 

OK.

Ali ste i ti i on zaboravili da sustina nije - stici.

Sustina je - putovati, tragati, lutati. ;)

Link to comment

Naravno. Stici podrazumeva konacnost, traganje i put pak ne. Kad se oslobodimo pocetka i kraja, stega rezultata i ishoda onda najzad budemo slobodni - da ispomeramo stative kad hocemo i igramo cega hocemo :D Uz vino ili rakijicu pod nekom lozom ili krosnjom, do neke vode po mogucnosti. 

 

 

23 minutes ago, namenski said:

U krajnjoj liniji - zasto?

 

A jeeeste, najjace da cu ja na ovo da odgovorim :D 

 

Otkud znam bre. Da bi pobedio smrt. Replikacija (deca) kao best shot ka vecnosti i beskraju. Dok te ne proguta crna rupa pa provalis da i ta vecnost ima neku dimenziju. Napio sam se. Odoh da spavam :)

 

 

Link to comment
2 minutes ago, urkozamanje said:

Kad se oslobodimo pocetka i kraja, stega rezultata i ishoda onda najzad budemo slobodni - da ispomeramo stative kad hocemo i igramo cega hocemo :D Uz vino ili rakijicu pod nekom lozom ili krosnjom, do neke vode po mogucnosti. 

Necemo tako... :sad:

A i nicim ti nisam, nadam se, dao povoda za slobodarenje i rakijanje..

Ono, jes da su prvi petli, ali... :) 

 

5 minutes ago, urkozamanje said:

A jeeeste, najjace da cu ja na ovo da odgovorim :D 

 

Otkud znam bre. Da bi pobedio smrt. Replikacija (deca) kao best shot ka vecnosti i beskraju. Dok te ne proguta crna rupa pa provalis da i ta vecnost ima neku dimenziju.

Ni ja, pogotovo.

I nije u tome stvar.

Bold: religija, umetnost... :sleep:

A sto se same replikacije tice: to moze svako, od amebe...

Neke druge poduhvate, pregnuca - jok.

Obaska sto gomila izumrlih cvilizacija poprilicno minira replikaciju kao kvalifikaciju...  :D 

 

Nego:

53 minutes ago, namenski said:

nismo bez nista dosli do tacke u kojoj odrzivost postaje skoro pa nova naucna disciplina, iako sam pojam u sebi sadrzi, podrazumeva (samo)ogranicavanje, sto ipak nije:

Ljudska priroda.

Rece ti koliko malopre. ;)

Link to comment

shta se sada desikllo kod tih legalizovanih robovlasnika predatora s_w.gif

sad moram i da chitam na ovu vrucinu, i to tudju oblast. treba mi i tudja pamet dry.png

sent from novi mnogo jak bubamoto.





Link to comment

Au bre, šta je ovo. :unsure: 

Evo i celog teksta.

 

Videvši kako funkcioniše peer review (jedna-dve osobe se slože da mož da prođe i editor aminuje), mnogo manje poverenja imam u bilo kakve naučne časopise. Ne znam proces za objavljivanje ovakvih "priča" i ko to sve odobrava, ali ovo samo potvrđuje kako ni naučni časopisi nisu izuzeti iz duha vremena. Tamo 2008 smo se smejali "leave britney alone" liku i generalno je ceo njen slučaj izazivao podsmeh i zgražavanje, nula empatije za osobu puklu pod opštim pritiskom pod kojim živi, danas je to već drugačije...

 

Quote

We understand the concerns raised and would like to apologise for any offense caused. 

:isuse::isuse: izvinite što smo pogrešili ako ste se uvredili.

  • +1 1
Link to comment

In other news, FBI tražio od Apple-a prodatke o nalogu Alexandre Elbakyan, osnivačice sci-huba.

 

Opet me sve to vraća na problematiku izdavačkih kuća u nauci i njihovom robovanju duhu vremena (u ovom slučaju kapitalizmu i privatizaciji svega, pa i znanja).

Nadam se nekoj svetlijoj budućnosti kad će se ona slaviti kao vesnica slobodnog, javno dostupnog znanja. Ali to se verovatno neće desiti.

 

 

 

Više o njoj 

Meet the pirate queen making academic papers free online

  • +1 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...