Jump to content
IGNORED

naucni vocap - kad necete da smarate posten svet


betty

Recommended Posts

Usput, izbingovao The Chair.

 

Jako mi se svideo, zbog nedoredjenosti, ne zauzima jasno ideoloske pozicije, dozvoljava razlicite interpretacije.  I stoga dijametralno suprotne interpretacije istih scena u kriticu u Washington Post-u i WSJ-u.

Link to comment

  

Da ne smaram posten svet na serijama -

 

On 27.8.2021. at 5:09, Rowanoke said:

 

Ja odgledao par epizoda. Nije me se preterano dojmilo. Dosta toga je prekarikirano poput matorih profesora koji su prikazani redom kao dementne samozaljubljene budale koje nikog ne zanimaju. Ima mnogo takvih u akademiji, ali ima i mnogo matoraca koje bi trebalo cuvati ko malo vode na dlanu. Tu je perspektiva izmedju US i EU dosta razlicita doduse. Tamo ne moraju u penziju do smrti, ovde moraju ko i svi ostali sa 65 i kusur. Uopste transfer znanja izmedju generacija (i unutar generacija) je jako los u akademiji - neverovatno koliko mnogo znanja se konstantno gubi i rasipa, sto zbog odlazaka u penziju, sto zbog odlazaka iz akademije.

 

Moj student sad bukvalno pokusava da regenerise nesto sto je kultni lik u oblasti uradio 70-tih. On je ostavio iza sebe neke gotove proizvode, pa i relativno lep i detaljan review metode, ali ono istinsko znanje i iskustvo vezano za tu metodu je nestalo i bukvalno u poslednjih 50 godina niko se nije makao od onog sto je ovaj uradio (a to sto je uradio zavisi i od raznih podataka i konstanti koje su u medjuvremenu apdejtovane ili zahteva primenu na neke druge situacije).

 

Problem ovog studenta nije samo sto ne moze da pita originalnog autora, vec i sto nema nikoga u generaciji izmedju (pa i dve generacije) ko je to uradio svojom rukom. Ovom je trebalo 20 godina za to, nama danas 10 puta manje jer, ako nista drugo, znamo da programiramo i imamo na cemu, ali opet je to 2 godine krvavog rada za nesto staro pola veka. Ako izgura - moze da muze kravu narednih pola veka. :D

  • +1 2
Link to comment
38 minutes ago, chandra said:

Ima mnogo takvih u akademiji, ali ima i mnogo matoraca koje bi trebalo cuvati ko malo vode na dlanu.

 

Ovo je ogroman i problem u IT. Sve vise se otpisuju ljudi koji nemaju ni 50 godina ...

Link to comment
35 minutes ago, bags said:

 

Ovo je ogroman i problem u IT. Sve vise se otpisuju ljudi koji nemaju ni 50 godina ...

 

Pa to. Kod mene konkretno ima sve vise tih klinaca koji programiraju ko ludi u pythonu jer su C i Fortran za metuzaleme. Kad im kazes da su kompajlirani jezici 100+ puta brzi, oni odgovore da su danas racunari milion puta brzi nego pre 30 godina. I to je fair enough dok je problem koji se resava mali, ali kada problem zahteva 10k procesora na 3 meseca u Fortranu ili 15 godina u pythonu... Ne znam, prirodnjaci definitivno imaju jako lose programersko znanje. Mozda i jer se programiranje sad uci gotovo iskljucivo na skript jezicima, kao da im fali elementarno razumevanje samog procesa.

Link to comment

Ma cak i vise za business domain. 

Mi smo skoro imali na projektu lika koji nam je odradio neke kalkulacije za transforamcju nuklearnog materijala u vbscriptu sa ogromnim  brojem testnih slucajeva u excelu.

Inace on se tim bavi od sredine devedesetih. Kolega i ja hispteri otvorimo njegov kod, pogledamo pola dana i kazemo sad cemo mi to za par dana. Nakon 3 meseca imamo nekih 90% testova koji prolaze. Pozovemo starijeg kolegu on baci pogled na nas kod i brzo primeti vise malih gresaka u tipovima i dodjemo do 100%. Trebali smo to uraditi posle prve nedelje. Na kraju nas kod izgleda skoro identicno njegovom. Dzaba najmodernija tehnologija...

 

  • +1 2
Link to comment

A kad smo kod mladih narastaja - jebo ih slack. Isti student je insistirao da kao grupa pocnemo da koristimo slack umesto anahronih mailova. Klinci se svi saglasili, krenulo to, i sad nema jedne vazne diskusije sa detaljnom podelom posla od prosle godine - pojeo slack. Samo 10k poruka je sacuvano u free verziji!?

Link to comment
On 24.8.2021. at 8:35, Indy said:
 

Honesty study retracted over faked data

An influential 2012 paper about how to promote honesty when filling out forms will be retracted because it was based on fabricated data. The authors had already published a 2020 study showing that the original paper’s conclusions could not be replicated. As part of that replication effort, the original data were opened up to scrutiny, eventually leading to anonymous data-integrity sleuths at the Data Colada blog to uncover “that the data were fabricated… beyond any shadow of a doubt”.

 

 

Hilary Duff Lol GIF by YoungerTV

Da li posle 10 godina moze ovo da ima uticaja na njegovu karijeru?

 

3 hours ago, chandra said:

Dosta toga je prekarikirano poput matorih profesora koji su prikazani redom kao dementne samozaljubljene budale koje nikog ne zanimaju. Ima mnogo takvih u akademiji, ali ima i mnogo matoraca koje bi trebalo cuvati ko malo vode na dlanu. Tu je perspektiva izmedju US i EU dosta razlicita doduse

Da, ali zar ne vidis da su ti matorci placeni 171k dolara. A posto su tenure, ne moraju vise da publishaju nista U Svajcarskoj je bilo tako pa su zbog ljudi koji su to zlostavljali uveli ugovore na 8 godina. Ne moze neko da me ubedi da neko u 71  doprinosi nauci. Mozda ako je Chomsky, mada retko sta znam njegovo novo.

To sto nije bilo koga drugog da ga nasledi, u tom vasem slucaju, to je krivica tog iz 70tih sto nije nikog osposobio i izveo na put, a mogao je

Link to comment
Just now, Rowanoke said:

Da li posle 10 godina moze ovo da ima uticaja na njegovu karijeru?

 

Da, ali zar ne vidis da su ti matorci placeni 171k dolara. A posto su tenure, ne moraju vise da publishaju nista U Svajcarskoj je bilo tako pa su zbog ljudi koji su to zlostavljali uveli ugovore na 8 godina. Ne moze neko da me ubedi da neko u 71  doprinosi nauci. Mozda ako je Chomsky, mada retko sta znam njegovo novo.

To sto nije bilo koga drugog da ga nasledi, u tom vasem slucaju, to je krivica tog iz 70tih sto nije nikog osposobio i izveo na put, a mogao je

 

Pa naravno da su placeni i treba da budu placeni i ne treba ni da objavljuju nista. Placeni su zbog znanja koje imaju i tu su da bi to znanje prenosili dalje. Ovo sto je bags opisao - nekad ti neka ta stara kuka objasni u 30 sekundi nesto za sta bi potrosio 3 meseca da sam uradis.

 

A o objavljivanju kao meri korisnosti u nauci - sve najgore. Najlepsa slika toga je onaj gusan iz filma Babe koji kukurice - jer se more biti "koristan" da bi se preziveo Bozic. Posledica je da gomila ljudi odlaze i to ne vise oni koji ne objavljuju, vec, naprotiv, gomila ljudi koji su u najboljim godinama za nauku i sa obimnim opusima. Odlaze (osim zbog para) i jer im je pun kurac grantova, postdoca i studenata koji se menjaju kao na traci. Moj kolega koji je postavio neke od standarda u nasoj oblasti u poslednjoj deceniji otisao da radi ko programer za Lego.

 

A to da li neko sa 70 moze da doprinosi nauci... Ja se sve vise pitam koliko moze da doprinese neko s manje od 40. Od studenata koje gledam kako rade doktorate i prve postdoke, mozda je 5% ozbiljne nauke, ostalo je puko prezivljavanje i drzanje zubima za neku sansu da dobiju sledeci posao.

  • +1 3
Link to comment

Ne slazem se sa tobom, @chandra ti profesori nemaju studente, niko im ne enrolla ili upisuje predavanja, kao sto je Sandra Oh rekla, kakav je to profesor bez studenata? Ako niko ne ide na tvoja predavanja ili je zainteresovan u sta je smisao tvoje katedre? Ima i u STEMu katedri gde dugo nisu imali nijednog studenta ili ijedan master rad u poslesnjih deset godina. Da smo u US sistemu odavno bi se to resilo, a ovde kod nas ni nema ko da ih zameni jer su unistili bilo kakvu konkurenciju. No na drugoj strani imas katedre koje su prepuno i samo jos vise vuku studente u rupu bez dna. 

 

Link to comment
6 hours ago, Rowanoke said:

Ne slazem se sa tobom, @chandra ti profesori nemaju studente, niko im ne enrolla ili upisuje predavanja, kao sto je Sandra Oh rekla, kakav je to profesor bez studenata? Ako niko ne ide na tvoja predavanja ili je zainteresovan u sta je smisao tvoje katedre? Ima i u STEMu katedri gde dugo nisu imali nijednog studenta ili ijedan master rad u poslesnjih deset godina. Da smo u US sistemu odavno bi se to resilo, a ovde kod nas ni nema ko da ih zameni jer su unistili bilo kakvu konkurenciju. No na drugoj strani imas katedre koje su prepuno i samo jos vise vuku studente u rupu bez dna. 

 

 

Hm, ali isto tako u seriji neko od matoraca pita otkad je broj pratilaca koji ima ona sex-and-novel profesorka postao kriterijum (ili tako nekako).

 

Evo, primer ti je ovo gore. Ako ja drzim izborni kurs iz Fortrana, a kolega drzi alternativu o Pythonu - gde ce studenti otici, sta mislis? Na Python, naravno. Ja mogu da crtam do sutra zasto je Fortran prvi izbor u ozbiljnoj nauci, ali Python je "sexy".

 

Iz perspektive stavljanja edukacije na slobodno trziste, to je sasvim ok. Nek studiraju sta hoce. Ali samo stavljanje obrazovanja na slobodno trziste je problem po sebi.

 

Pa cak i argument - studenti uce istu stvar na zanimljiviji nacin - bolno ne stoji, bar u ovoj mojoj oblasti. Pisao sam ranije. Kosu cupam od dece koja dolaze na doktorat da ne razumeju neke sustinske principe fizike, a o programiranju da i ne pricamo.

 

Smisao katedre je besmisleno pitanje i nije na katedri da odlucuje sta je njen smisao niti da li treba da postoji. To je pitanje za univerzitet ili ministarstvo obrazovanja. Trebalo bi da bude. Dovoljan ti je mali misaoni eksperiment. Ukini preko noci BU i pare koje drzava daje za raznorazne katedre s malo studenata usmeri na subvencije za privatne fakultete koji ce imati samo one oblasti koje "imaju studenata". .

 

Ili - imas "sexy" programiranje na raznim privatnim fakultetima i dosadno hard-core programiranje na MATF sa gomilom zajebanih matematickih predmeta. Sta ce studenti izabrati?

 

Uopste to podilazenje studentima, ucenicima i deci je - za mene - jedan od ozbiljnijih problema s kojim se civilizacija suocava. Samo da im ne bude dosadno, da svi cvrkucu, twituju, i ako moze da za tu zabavu uplate po neku paricu. Zajebi bre. Fakultet treba da bude razumno tezak. Doktorat mora da bude nekakva selekcija. Danas su mnogo vece sanse da ne zavrsis osnovnu skolu ako si je upisao nego da ne zavrsis doktorat u 3 ili 4 godine.

  • +1 2
Link to comment
Just now, chandra said:

 

Hm, ali isto tako u seriji neko od matoraca pita otkad je broj pratilaca koji ima ona sex-and-novel profesorka postao kriterijum (ili tako nekako).

 

Evo, primer ti je ovo gore. Ako ja drzim izborni kurs iz Fortrana, a kolega drzi alternativu o Pythonu - gde ce studenti otici, sta mislis? Na Python, naravno. Ja mogu da crtam do sutra zasto je Fortran prvi izbor u ozbiljnoj nauci, ali Python je "sexy".

 

Iz perspektive stavljanja edukacije na slobodno trziste, to je sasvim ok. Nek studiraju sta hoce. Ali samo stavljanje obrazovanja na slobodno trziste je problem po sebi.

 

Pa cak i argument - studenti uce istu stvar na zanimljiviji nacin - bolno ne stoji, bar u ovoj mojoj oblasti. Pisao sam ranije. Kosu cupam od dece koja dolaze na doktorat da ne razumeju neke sustinske principe fizike, a o programiranju da i ne pricamo.

 

Smisao katedre je besmisleno pitanje i nije na katedri da odlucuje sta je njen smisao niti da li treba da postoji. To je pitanje za univerzitet ili ministarstvo obrazovanja. Trebalo bi da bude. Dovoljan ti je mali misaoni eksperiment. Ukini preko noci BU i pare koje drzava daje za raznorazne katedre s malo studenata usmeri na subvencije za privatne fakultete koji ce imati samo one oblasti koje "imaju studenata". .

 

Ili - imas "sexy" programiranje na raznim privatnim fakultetima i dosadno hard-core programiranje na MATF sa gomilom zajebanih matematickih predmeta. Sta ce studenti izabrati?

 

Uopste to podilazenje studentima, ucenicima i deci je - za mene - jedan od ozbiljnijih problema s kojim se civilizacija suocava. Samo da im ne bude dosadno, da svi cvrkucu, twituju, i ako moze da za tu zabavu uplate po neku paricu. Zajebi bre. Fakultet treba da bude razumno tezak. Doktorat mora da bude nekakva selekcija. Danas su mnogo vece sanse da ne zavrsis osnovnu skolu ako si je upisao nego da ne zavrsis doktorat u 3 ili 4 godine. Jedini lek tu koji ja vidim jeste uvodjenje habilitacije gde god je jos uvek nema (a nema je skoro nigde).

 

Link to comment
41 minutes ago, chandra said:

Smisao katedre je besmisleno pitanje i nije na katedri da odlucuje sta je njen smisao niti da li treba da postoji. To je pitanje za univerzitet ili ministarstvo obrazovanja. Trebalo bi da bude. Dovoljan ti je mali misaoni eksperiment. Ukini preko noci BU i pare koje drzava daje za raznorazne katedre s malo studenata usmeri na subvencije za privatne fakultete

Problem je sto mnoge katedre biraju svojevoljno da nemaju studente da ne prozivode nista dane proizvode znanje i studente. Koji je smisao biti profesor bez studenata?  

Da li si svestan problema koliko malo je studenata? Malo izuzetno. Nekada je bilo 5 studenata za jedno mesto sada treci krug ne mogu popuniti, i po tebi kriterijumi nisu ostriji? To je sustina problema u studentima a ne u profesorima?

Link to comment
2 hours ago, Rowanoke said:

Problem je sto mnoge katedre biraju svojevoljno da nemaju studente da ne prozivode nista dane proizvode znanje i studente. Koji je smisao biti profesor bez studenata?  

Da li si svestan problema koliko malo je studenata? Malo izuzetno. Nekada je bilo 5 studenata za jedno mesto sada treci krug ne mogu popuniti, i po tebi kriterijumi nisu ostriji? To je sustina problema u studentima a ne u profesorima?

 

Mislim da ima jako razlitih katedri. Onih o kojima ti pricas i onih drugih gde je nedostatak studenata proizvod jedne pogresne trzisne utakmice. (U mojoj oblasti patimo pre svega od viska studenata.) Mozda treba da razgovaramo konkretnije.

 

Slicno je sa matorima profesorima. Nije ok generalizovati na bilo koju stranu. A serija upravo to radi.

Link to comment
6 hours ago, chandra said:

Danas su mnogo vece sanse da ne zavrsis osnovnu skolu ako si je upisao nego da ne zavrsis doktorat u 3 ili 4 godine.

Kad sam ja pocinjao doktorat (na NZ) - to je bilo pre cetvrt veka, istina - naveli su nam da preko 70% polaznika nikad ne zavrsi. Mislim da je to malo selektivnije nego osnovna skola lol.

I istina u narednih par godina buljuk ljudi sa programa je "nestalo", neki su prosto izgubili interesovanje, neki se udali, neki nasli dobro placene poslove... Otprilike mi imigranti koje niko (drugde) nije hteo* smo imali i najbolje sanse da zavrsimo.

*Ili su nas hteli, ali na potpuno smesnim poslovima (meni su npr 3x u toku phd studija nudili posao ovim redom: da budem manager vinograda, gde se posao sastojao u tome da vozim quad-bike i rasterujem ptice koje jedu grozdje; da budem instruktor za Microsoft Office programe; i da budem (i ovo je bilo jedino i dobro) glavni laborant zaduzen za HPLC laboratoriju sto je negde nivo sa magistarskim. Ovo zadnje umalo ne uzeh (i nije da nisam pozalo kasnije, lol) ali nisu dozvoljavali rad uz doktorske studije.

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...