Jump to content
IGNORED

naucni vocap - kad necete da smarate posten svet


betty

Recommended Posts

jeste. i bez toga bi debeo procenat svetske zajednice video 0 (nula) informacija.

doshao mi je poziv proshle nedelje za open sors od 2000 chf.

sent from bubamoto

Link to comment
19 minutes ago, gospa buba said:

jeste. i bez toga bi debeo procenat svetske zajednice video 0 (nula) informacija.

doshao mi je poziv proshle nedelje za open sors od 2000 chf.

sent from bubamoto
 

 

Apsolutno se slazem, ali da je ilegalno, ilegalno je. Na mnogim institutima je ili zabranjen pristup ili je strogo kaznjivo pristupati sajtu i njegovim reinkarnacijama. Zavisi od drzave do drzave i od instituta do instituta.

Link to comment

duze vreme razmishljam kako smo doshli u situaciju da prvo nismo vlasnici rezultata svog rada, a onda nam se pruzaju ekskluzivne prilike da za svoj 4-cifreni novac otkupimo slobodu za rezultate svog rada. i da nas istovremeno sopstveni drzavni sistem uslovljava i ucenjuje da moramo da uchestvujemo u tome, jer ne zna drugahije kako da nas vrednuje. pri chemu skoro da vishe nemash nachina da razlikujesh poshtene robovvlasnike od robovlasnika predatora, svuda su rezultati, svuda je novac, svi imaju impakt, svi te vuku za rukav, sve koshta 2000. neshto nisam nachisto da to treba tako da bude sa naukom i obvazovanjem, u tom nashem smislu. a i u najopshtijem bukvalno marksistichkom smislu, ako cemo poshteno. nisam sigurna da je takvo trzishe ono shto je zaista tu potrebno.

sent from bubamoto







  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, gospa buba said:

duze vreme razmishljam kako smo doshli u situaciju da prvo nismo vlasnici rezultata svog rada, a onda nam se pruzaju ekskluzivne prilike da za svoj 4-cifreni novac otkupimo slobodu za rezultate svog rada. i da nas istovremeno sopstveni drzavni sistem uslovljava i ucenjuje da moramo da uchestvujemo u tome, jer ne zna drugahije kako da nas vrednuje. pri chemu skoro da vishe nemash nachina da razlikujesh poshtene robovvlasnike od robovlasnika predatora, svuda su rezultati, svuda je novac, svi imaju impakt, svi te vuku za rukav, sve koshta 2000. neshto nisam nachisto da to treba tako da bude sa naukom i obvazovanjem, u tom nashem smislu. a i u najopshtijem bukvalno marksistichkom smislu, ako cemo poshteno. nisam sigurna da je takvo trzishe ono shto je zaista tu potrebno.

sent from bubamoto

 

Nemam reci da ti opisem koliko se slazem s tobom i koliko i mene pritiska to pitanje.

 

U nekom trenutku, pre 15ak godina, u mojoj uskoj oblasti, na jednom od instituta formiran je novi openaccess casopis. Za par godina nabio sjajan impakt, odlicni urednici, ogromna motivacija da se tu objavljuje, svi su to doziveli kao communal thing. Mislim da nije 5-6 godina trajalo dok ga Springer nije otkupio uz ponudu koja se ne odbija.

 

Na povrsini je problem svakako ta komercijalizacija nauke i naucnog rezultata i guranja nauke na nekakvo trziste. Ispod povrsine problem je u nasoj inertnosti da bilo sta menjamo. Pa pogledaj samu formu naucnog rada - ista ko pre 150 godina bez obzira na sve sto se u medjuvremenu ispodesavalo i na to kako se nauka dubinski promenila i to pre svega metodologija naucnog rada. Ja iskreno verujem da su radovi sami po sebi postali suvisni, te da bi naucni rezultati morali da se saopstavaju u nekakvoj formi slicnijoj wikipediji, i po organizaciji i po transparentnosti.

 

Da se vratim na sci-hub. Nedavno mi neko prica kako sci-hub nije u redu jer se time omalovazava autorski sadrzaj. Moj kontraargument: U redu je, jer iako su radovi autorski, u njima mahom nema nikakvog sadrzaja.

 

Primer od juce. Osoba predstavlja svoj rad, objavljen 2020 u prestiznom casopisu i deo doktorata. Prvi pola sata sam cekao da vidim gde je kvaka, a drugih pola sata sam se cudio i krstio jer kvake nema. Rezultat daleko kompleksniji od predstavljenog objavljen je u clanku koji je izuzetno poznat, lako googljiv, dostupan for free, i to jebene 1990 godine. Od tada se cela oblast razvila, ljudi su zakomplikovali stvar za nekoliko redova velicine u svakom mogucem pravcu, odrzavaju se konferencije na tu temu sa stotinama ucesnika, ma ono, mejnstrim. I ajde sto ova osoba za to nikad nije cula (dolazi iz neke pripizdine, radila doktorat sa grupom poznatih foliranata), ali kako su uspeli da objave taj rad, nikako mi ne ide u glavu. I onda neko treba da plati da bi citao to sranje.

Link to comment

a to tek, koliko s jedne strane sirotinja ne moze da pristupi, toliko nesirotinju mrzi da chita ono shto im je dostupno.

ja sam imala jedne godine super skok u citiranosti jednog jednostavnog metodoloshki ispravnog rada ne preterano visokog nivoa, ali je bila relativno nova oblast, i tu bila temeljno 'pregledana' na sitna creva (mi za rachun dajemo sve, i formule i parametre, i objashnjenje kako i zashto, da svako moze da proba da reprodukuje). citati: malezija, indija, vijetnam, alzir, meksiko. moldavija belorusija. desetine citata za par godina, obichnog rada koji je objavljen u publikaciji sanu, dostupan svakom onlajn za besplatno.

i ne bi mi bio problem da me recimo preduzece limitira u dostupnosti, ministarstvo, po modelu livada, ovce. njihove su pare njihova oprema i ja sama kao izvodjach radova. nego druzina bokte pita kojijh belosvetskih zaradjivacha novca, ni jedu ni mirishu. al eto, tako mora...

sent from bubamoto







  • +1 1
Link to comment
  • 4 weeks later...
2 hours ago, beyoncé said:

niko ne komentariše izbore za rektora?

 

onaj smešni matematičar što pokušava već treći put, ovog puta oduvan i za kandidaturu :D

 

Koji matematicar? Ko su uopste kandidati?

Link to comment
4 minutes ago, beyoncé said:

 

Ah, Aca Dveri. On je pikirao tu poziciju i pre 20 godina. Ja sam pomalo iznenadjen da on jos nije u penziji, morao bi biti 65+?

Link to comment
14 minutes ago, beyoncé said:

pa pročitaj vest u danasu, zato je frka

 

Vidim sad. Ma covek je zlo. Nije imao nikakve sanse ni kada je bio mnogo mladji i relevantniji, a njegova politicka opcija na vlasti.

 

 

 

Nego, kad na naucnom sastanku cujem "I think" i "I don't think", hvatam se za revolver, majke mi. Sad svi nesto "misle", posebno kad nemaju pojma o cemu pricaju. Brate mili, kod da promisljamo teodiceju u grckoj filozofiji, a ne egzaktne i izracunljive stvari. Ma odlepio sam potpuno od mislilaca. Uzivo, pre zooma, ih je bilo lakse preknuti, sad misle i misle bez kraja i konca. U pizdu materinu, nek misli pred svojim ogledalo, pa kad se smisli nek podeli s drugima.

Link to comment
3 hours ago, chandra said:

 

Vidim sad. Ma covek je zlo. Nije imao nikakve sanse ni kada je bio mnogo mladji i relevantniji, a njegova politicka opcija na vlasti.

 

 

levo smetalo. pravi fajt (politički) je između ovo drugo dvoje.

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...