Jump to content
IGNORED

Bitcoin virtuelni kripto novac


pyc

Recommended Posts

mislim da ste zabidzili sa tim porezima. nece bitcoin biti prepreka oporezivanju, to je libertarijanski wet dream, koji mogu da sanjaju na platformi u okeanu.

Edited by rajka
Link to comment

mislim da ste zabidzili sa tim porezima. nece bitcoin biti prepreka oporezivanju, to je libertarijanski wet dream.

nije stvar u porezima kao takvim (u pravu si, kao što si u pravu i za nedostatak antispekulanskog mehanizma...ima ozbiljnih ekonomista koji kažu da vrednost Bitcoina teži nuli), već u dometu samog propovednika. ako ne poznaje osnovne stvari, kao što je ta da Fed nje privatna firma već sui generis javno-privatno partnerstvo, i veruje da se može bez poreza ali ne zna tačno kako, to pomalo baca senku na ostatak njegove propovedi.

Link to comment

nije stvar u porezima kao takvim (u pravu si, kao što si u pravu i za nedostatak antispekulanskog mehanizma...ima ozbiljnih ekonomista koji kažu da vrednost Bitcoina teži nuli), već u dometu samog propovednika. ako ne poznaje osnovne stvari, kao što je ta da Fed nje privatna firma već sui generis javno-privatno partnerstvo, i veruje da se može bez poreza ali ne zna tačno kako, to pomalo baca senku na ostatak njegove propovedi.

 

pa nije bitan on, nego ideja i sta moze da donese covecanstvu (pre svega onom njegovom unbanked delu). na kraju bitcoin je tek early alpha, sama ideja moze da se rafinira, ako u osnovi ima potencijal da uradi nesto dobro za svet.

Link to comment

Docim je Bitcoin sta? Virtuelna ruda, koju virtuelno neko kopa, a zatim virtuelno prodaje za virtuelni novac/valutu? Zvuci realisticno nema sta.

 

Nije tu zapravo nista virtuelno, vec je sve totalno stvarno kriptografski i matematicki. Ako je za tebe virtuelno, izvoli kreiraj sebi jedno 1000 BTC i resi problem. Argument ti je 0 (nula).

Link to comment

Evo za sve one koje to interesuje, a specijalno ivy... Relativno detaljno objasnjeno sta je to Bitcoin i koje su njegove prednosti u odnosu na zlato ili fiat.

 

Sta je bre ovo.... pa ovaj forum je do te mere retardiran da ne moze da se ukuca link??

Edited by pyc
Link to comment

Stabilnost ce doci sama, vremenom, kada isti dovoljno naraste. Naravno sa tendencijom rasta, sto nikome ko ga ima ne smeta. Stavise, na taj nacin ce ustvari da se regulise prekomerna potrosnja.

 

pa ne, za sada vidm 2 prepreke:

 

- dok god je cena tako volatilna, bitcoin ne obavlja dobro 2 od 3 funkcije novca.

- treba da daje dovoljnu prednost (bilo kao medium of exchange, store of value ili unit of account) vecini ljudi da pocne da ga koristi. za sada ima je koristan nekim ljudima kao medium of exchange (i tu vidim najveci potencijal za najsiromasnije ljude u 3. svetu). 

 

ova druga dva ce imati smisla samo ako valuta prestane da bude spekulativna i niko vise ne ocekuje da zaradi na njoj. u tom slucaju bi mogla biti universal benchmark, ali ne vidim da postoji mehanizam stabilizacije valute. ugradjen je antiinflacioni mehanizam ali ne i antispekulativni.

Link to comment

aj citaj malo...  (opet ne rade linkovi, ali naci ces ti vec)

 

To sto FED pokusava sebe da proda kako nije ni u cijem vlasnistvu, to kod mene ne pali. I nisam rekao da se porezi ukinu, niti da se drzava ukine, vec sam rekao da sa tim treba da se raspolaze mnogo bolje.

 

 

nije stvar u porezima kao takvim (u pravu si, kao što si u pravu i za nedostatak antispekulanskog mehanizma...ima ozbiljnih ekonomista koji kažu da vrednost Bitcoina teži nuli), već u dometu samog propovednika. ako ne poznaje osnovne stvari, kao što je ta da Fed nje privatna firma već sui generis javno-privatno partnerstvo, i veruje da se može bez poreza ali ne zna tačno kako, to pomalo baca senku na ostatak njegove propovedi.

Edited by pyc
Link to comment

Scarcity Bitcoina je jos veci od zlata, tako da on zapravo ima i vecu "intrinsic" vrednost od istog. Kao sto postoje dragocene rude, tako postoje i dragoceni brojevi. Nadam se da kapiras sta sam napisao. U pitanju je matematika i kriptografija u kombinaciji sa procesiranjem podataka.

 

ajde..bas me zanima..misim ja do pre 15min nisam imala pojma uopste sta je to..a sada posle ovo malo znanja mislim da je to potpuna apstrakcija za mene..ali to sam samo ja koja kopa u pravom rudniku..nista virtuelno ne priznajem mnogo niti mi je drago i mislim da nije stvarno..pa me bas zanima sta kazes..

 

misim nije za dzabe cena zlata skocila nebom pod oblake u trenutcima najvece svetske krize jer je ono jedino stvarno,vredno,vecno..nisam pobornik ni te teorije ali tako funcionise svet..ovo je ipak magla..

Edited by pyc
Link to comment

@ivy

kolko ja kontam BC:

 

svako ko resi komplikovan racunski problem, dobija onaj batch od 25 BC (ovo se zove coin mining, ili rudarenje)

sistem je osmisljen tako da ovo omogucava - on kreira te novcice tokom svog zivota

e sad, posto je problem tezak, i mnogo racunara ih resava, onda se ljudi udruzuju i resavaju zajedno. ako rese, onda podele tih 25BC spram toga koliko je ko racunao

 

ima tu jos nekoliko drugih mehanizama koji sluze da ustimaju sistem (npr sto vise racunara trazi resenje tog problema, problem postaje tezi, da bi se obezbedila konstantna brzina dodavanja novcica u sistem)

 

jednog dana ce biti izdati svi novcici i to je to, nema vise rudarenja, mogu samo da se menjaju vlasnici novcica

Link to comment

...

Broj bitcoina je konacan.

To je cinjenica zbog koje 99℅ ljudi ne mogu nikad doci u posed istih, a za onih 1% sluze samo za preprodaju i zaradu.

Link to comment

@ivy

kolko ja kontam BC:

 

svako ko resi komplikovan racunski problem, dobija onaj batch od 25 BC (ovo se zove coin mining, ili rudarenje)

sistem je osmisljen tako da ovo omogucava - on kreira te novcice tokom svog zivota

e sad, posto je problem tezak, i mnogo racunara ih resava, onda se ljudi udruzuju i resavaju zajedno. ako rese, onda podele tih 25BC spram toga koliko je ko racunao

 

ima tu jos nekoliko drugih mehanizama koji sluze da ustimaju sistem (npr sto vise racunara trazi resenje tog problema, problem postaje tezi, da bi se obezbedila konstantna brzina dodavanja novcica u sistem)

 

jednog dana ce biti izdati svi novcici i to je to, nema vise rudarenja, mogu samo da se menjaju vlasnici novcica

 

 

a ko postavlja te probleme?odkud oni i zasto su bitni,mislim resenja?

Link to comment

broj Bitcoina ce biti 21.000.000, ali isti je deljiv na 8 decimala, i najmanja vrednost se zove Satoshi i iznosi 0.00000001 BTC, dakle bice ukupno 2.100.000.000.000.000, dakle nije to bas malo, pa i za svetsku populaciju kroz 30-tak godina, mada ce do tada verovatno neki drugi cryptocoin preuzeti primat.

 

Broj bitcoina je konacan.
To je cinjenica zbog koje 99℅ ljudi ne mogu nikad doci u posed istih, a za onih 1% sluze samo za preprodaju i zaradu.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...