Jump to content
IGNORED

Bitcoin virtuelni kripto novac


pyc

Recommended Posts

U vezi potrosnje energije, procena sa Reddita...:

 

According to this article, there are currently 93,000 bank branches in the US.

For Air conditioning let us assume each bank branch has this AC unit: at 5kw, and uses it 20% of the time, 50% of the year. 5kw * 24 * 0.2 * 0.5 * 365= 4,380 kwh x 93,000 = 407 GWh per year.

We will estimate lighting at 6 of these fixtures, on 12 hours per day. 360 * 6 * 12 * 365/1000 = 9,460 kwh * 93,000 = 880 GWh

Computers are about the same. A bank branch will have 6 computers on at any given time, with ~300w used by the tower and another 60 by the monitor, working out to be 360 * 6 * 12 * 365/1000 = 9,460 kwh * 93,000 = 880 GWh

This would make AC, computers and lighting add up to a staggering 2,167 GWh.

For mining bitcoin, let us be fair and use the figure of 1w/GH, since not everyone is using hardware that can achieve 0.7w/GH or lower yet. At 75 petahash, we're looking at 75MW of power. Mining hardware runs all day so: 75MW * 24 * 365 = 657 GWh

.

2,167 GWh / 657 GWh = 3.3x more energy used by bank branches in the US.

This could be stated as bitcoin using 30.3% of the energy of US bank branches, or 69.7% less energy.

.

If you include the entire financial system (corporate offices, call centers, stock/commodity/futures/forex markets, auditing, regulatory and compliance offices, etc), you would probably have to at least double energy consumption (in the US alone) and then quadruple that again for a worldwide figure. Therefore we could increase this estimate by (very roughly) 8x, making bitcoin mining consume ~3.79% electricity compared to the existing global financial system, and this figure of 3.79% will be cut in half in 114 weeks.

 

Ima i prodavnica, ali u principu prodas bitcoine za kes i kupis sta ti treba. Bio je onaj jedan Skandinavac sto je iz zajebancije kupio dok nisu vredeli nista, zaboravio i setio se kad je cena otisla u stratosferu, pa kupio stan.

 

Elem, u svetu gde je elektricna energija dragoceni resurs, kao i zivotna sredina, traciti toliku energiju na proizvodnju fiktivne vrednosti je groteskno. Jos kad vidim da to podrzavaju oni koji hoce da sade organski paradajz na balkonu, da bi spasili svet, a nisu odmakli dalje od skupljana bitcoina za balkon, dodje mi da se izbljujem. Paradajz je crvena pilula.

Link to comment

journal of economic perspectives paper for non technical audience, review

 

 

http://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=2495572

 

abstract:

 

Bitcoin is an online communication protocol that facilitates virtual currency including electronic payments. Since its inception in 2009 by an anonymous group of developers, Bitcoin has served tens of millions of transactions with total dollar value in the billions. Users have been drawn to Bitcoin for its decentralization, intentionally relying on no single server or set of servers to store transactions and also avoiding any single party that can ban certain participants or certain types of transactions. Bitcoin is of interest to economists in part for its potential to disrupt existing payment systems and perhaps monetary systems, and also for the wealth of data it provides about agents’ behavior and about the Bitcoin system itself. This article presents the platform’s design principles and properties for a non-technical audience, reviews its past, present and future uses, and points out risks and regulatory issues as Bitcoin interacts with the conventional financial system and the real economy.

 

 

Edited by rajka
Link to comment

Uh, ovde se poredi potrošnja energije koja nekog rashladi, ugreje, osvetli mu radni prostor ili izračuna mu nešto korisno sa utroškom energije za mlaćenje prazne slame i anarhističke snove. :lolol:

Ta struja se troši utaman i to nikakve zamene teza ne mogu zamaskirati.

Link to comment

ne znam ko je gori, ovaj ryc sto neznanje obilato nadoknadjuje arogancijom, ili ovi sto pojma nemaju i ne pada im na pamet da se informisu, ali zato znaju da je to neko mlacenje prazne slame....

Link to comment

:lolol:  ja priznajem meni je to apsolutna apstrakcija i od mene milionima svetlosnih godina daleko,delom zato sto ja to tako zelim a delo zato sto jeste..vidim na fejsu da se jedan moj poznanik time bavi,dal kopa il prodaje nemam pojma,al vidim i da mu dobro ide..i neka,bas mi drago..al meni apstrakcija..

Link to comment

come on rajka, ja sam mislio da si na mojoj strani ;) nisam ja nista posebno ovde bezobrazan, samo imam obicaj da bezobrazno odgovaram na bezobrazan ton. uostalom pogledaj poruke od pocetka, videces ko je prvi poceo da bude bezobrazan i arogantan...

Link to comment

sto se ivy tice, jos jedan primer kako ljudi prosto ne zele da shvate... sta se onda uopste raspitujes? mislim da se ovde vise njih potrudilo da ti dobro sazvace gradivo.

Link to comment

da li posedovanje bitcoina kod svih izaziva ovoliku nadobudnost i prepotentnost ?

 

Da, linkovao je Gandalf odličan članak o psihologiji posedovalaca BTC-a.

Link to comment

sto se ivy tice, jos jedan primer kako ljudi prosto ne zele da shvate... sta se onda uopste raspitujes? mislim da se ovde vise njih potrudilo da ti dobro sazvace gradivo.

 

 

a ne smem da se raspitujem?..pa prvo nisam imala pojma uopste sta je kao ideja niti pojam,apsolutno pa sam posle tih jucerasnjih objasnjenja zakljucila da mi je apstrakcija..tako da sad bar imam neki stav za razlku od juce..zar nije vredelo?

Link to comment

ne znam ko je gori, ovaj ryc sto neznanje obilato nadoknadjuje arogancijom, ili ovi sto pojma nemaju i ne pada im na pamet da se informisu, ali zato znaju da je to neko mlacenje prazne slame....

mene je informisao pyc baš na ovom topicu i reče mi da sav taj hardware troši struju da bi u realnom vremenu verifikovao sve transakcije bitcoina. tako nekako sam ja to shvatio.

onda sam mu ja postavio pitanje šta će da se desi kada ostane premalo bitcoina da se iskopa i kad ljudi krenu da isključuju svoj hardware, on mi je rekao da se to neće desiti jer će ljudi na dobrovoljnoj bazi da daju napojnice ovima što i dalje drže hardware u mreži.

 

ili me je pyc trolovao ili će ceo taj finansijski sistem da se zasniva na bakšišu i dobroj volji. :)

Link to comment

yup, informisi se od strane ryca, pa troluj. nema veze sto sam ja dala recimo jedan od mnogih kvalitenih linkova (koje si mogao i sam da nadjes da te zanima) par postova gore. ali tebe zapravo ne zanima da se informises zar ne? ti si ovde dosao da das "misljenje".

Edited by rajka
Link to comment

dovoljno kvalitetni linkovi da se pročita jedna suštinska neiskrenost libertarijanskog pristupa 

 

u pozadini je neko pustio muzku, te se čuje 

 

Efficiency and progress is ours once more 

 

itd

Link to comment

dovoljno kvalitetni linkovi da se pročita jedna suštinska neiskrenost libertarijanskog pristupa 

 

u pozadini je neko pustio muzku, te se čuje 

 

Efficiency and progress is ours once more [/size]

 

itd[/size]

pa da, to kazem, sve se unapred zna.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...