Jump to content
IGNORED

Bitcoin virtuelni kripto novac


pyc

Recommended Posts

To su vec duboka tehnicka pitanja, oko kojih ni ja nisam totalno nacisto, ali bice da te probleme stvara sam algoritam koji se koristi u toj p2p mrezi, a resavanje tih problema je bitno jer se time dokazuje ispravnost niza podataka koji se zove blockchain, a koji tehnicki zapravo predtsavlja Bitcoin. Ako je ispravnost dokazana, znaci da nije bilo recimo duplog trosenja istih Bitcoina niti su u sistem ubaceni neki Bitcoini koji nisu validni.

 

a ko postavlja te probleme?odkud oni i zasto su bitni,mislim resenja?

Link to comment

To su vec duboka tehnicka pitanja, oko kojih ni ja nisam totalno nacisto, ali bice da te probleme stvara sam algoritam koji se koristi u toj p2p mrezi, a resavanje tih problema je bitno jer se time dokazuje ispravnost niza podataka koji se zove blockchain, a koji tehnicki zapravo predtsavlja Bitcoin. Ako je ispravnost dokazana, znaci da nije bilo recimo duplog trosenja istih Bitcoina niti su u sistem ubaceni neki Bitcoini koji nisu validni.

 

znaci resenja nisu bitna za nesto stvarno nego samo unutar sistema?

 

 

pa dobro,moze i ta magla da bude vredna ako se dovoljno ljudi istripuje...kao i stosta do sada u covecanstvu...

 

 

nemoj da se ljutis..za mene je to magla za tebe nije..kao i mnoge stvari...hvala na pokusaju objasnjenja,u svakom slucaju :)

Edited by ivy
Link to comment

Nije lepo da Satoshijev rad nazivas maglom, to je nista drugo nego nepostovanje velikog genija, eksperta koji je uspeo da zajebe ceo svetski finansijski sistem i napravio potpuno novi paralelni koji sa njim nema nikakve veze osim u smislu menjacnica.

Edited by pyc
Link to comment

znaci resenja nisu bitna za nesto stvarno nego samo unutar sistema?

 

 

da, ona sluze da regulisu brzinu pojavljivanja novih novcica, i da drugi ucesnici u mrezi bitcoina mogu da potvrde da je taj novcic zaista validno nastao

 

ovo je jedna od bitnijih kritika celog BC/cryptocoin sistema:

trose se veoma ozbiljni realni resursi za stvaranje BC i iz eko-perspektive, BC uopste nije pozitivan

takodje, nisam 100% siguran ali mislim da taj korak uopste nije potreban za BC-sistem u kontekstu placanja (transfera novcica)

a ako je ovo tacno sta mislim - onda je jos gori nego sto trenutno mislim :)

 

iz te perspektive je mnogo bolji sistem gde se stvori XYZ dolara/evra/necega jednim potezom ruke a bez utroska dodatnih resursa

Link to comment

Poredeci resurse koje trose banke za svoje sisteme, a obzirom da je Bitcoin zamena za sve to, mislim da situacija i nije tako crna. Drugo, postoji i nesto sto se zove proof-of-stake, a to je drugacija logika za stvaranje novih koina, a koja je primenjena kod nekih drugih kriptovaluta.. I ne samo to, postoji jos jedno 4-5 novih algoritama koji su vise ekoloski od Bitcoina. Ipak, sve u svemu, doprinos Bitcoina civilizaciji je mnogo veci nego sto je taj utrosak energije za njegovo odrzavanje.

Edited by pyc
Link to comment

I ne samo to, postoji jos jedno 4-5 novih algoritama koji su vise ekoloski od Bitcoina. 

 

da li mozes da objasnis ovo?

kolko ja znam, sve kriptovalute koriste slican sistem kao BC - tezina zadatka raste kako se vise novcica kreira kao i kada vise njih rudari novcice (da bi brzina kreiranja novca ostala ista)

ako je to tacno - onda su sve jednako i veoma ekoloski nezdrave.

s tim da ostale valute nemaju popularnost BC.a, pa trenutno kasne za njim

Link to comment

Vec sam napisao, proof-of-stake je totalno drugaciji sistem gde se novi koini ubacuju u sistem na osnovu kolicine koju posedujes, kao neki sistem kamate,... a i to nije jedini sistem, postoji i neki delegated proof-of-stake... surfuj malo, ja ovde urlove ne mogu da postujem, verovatno zato sto sam politicki nepodoban :))

Link to comment

I kad sam vec tu, samo da spomenem Ethereum i Bitshares koji se smatraju za nesto tipa Bitcoin 2.0. Prica se siri, i to vise nije samo novac, vec ima i drugih servisa. Recimo, zanimljiva je pojava BitUSD valute (u okviru Bitshares sistema) cija je vrednost vezana za 1 USD i koliko sam video, tako da praktivno dobijas nesto sto se moze nazvati dolar, ali u kripto obliku. Zgodno kada zelis da imas dolare na sopstvenom kompu koje lako mozes da bacis na online menjacnicu i zamenis za dolare u odnosu 1:1. I zaista, vrednost 1 BitUSD varira otprilike od 0.95 do 1.05 USD...

Link to comment

da li mozes da objasnis ovo?

kolko ja znam, sve kriptovalute koriste slican sistem kao BC - tezina zadatka raste kako se vise novcica kreira kao i kada vise njih rudari novcice (da bi brzina kreiranja novca ostala ista)

ako je to tacno - onda su sve jednako i veoma ekoloski nezdrave.

s tim da ostale valute nemaju popularnost BC.a, pa trenutno kasne za njim

 

kada napadaju server gde igram koriste ddos

 

kada rudare naprave malware, pa lepo ne troše svoje resurse, nego lepo koriste hiljade tuđih računara koji troše neke tamo tuđe struje, a teško su uhvatljivi zbog prirode bitcoina

 

vaistinu valuta budućnosti  :s_d:

Link to comment

To sto neko ne zna da se zastiti nema ama nikakve veze sa Bitcoinom...

 

Kako ama baš svaki pokušaj prodaje nečeg što je revolucionarno, novo, humano, protiv okoštalog otuđenog sistema i šta ti ja znam šta sve ne, na kraju završi ovim srednjevekovnim, zakon jačeg objašnjavanjem?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...