Jump to content
IGNORED

Video Klubovi


steins

Recommended Posts

Bas sam hteo da napisem ovo. Atlantis je bio moj maticni video klub, iako nije bio bas u prvom komsiluku.To je bio prvi ozbiljni video klub na koji sam naisao, i verovatno jedan od prvih u gradu. Odlicno formiran katalog, dobre kopije i vrhunski izbor filmova (svog prvog Hercoga gledao sam sa kasete iz Atlantisa), a koncerti i muzicki filmovi su bili pravo otkrice, tu sam uzeo Live at Pompeii Pink Flojda, The Wall i tako sve neke stvari koje su mi kao klincu dosta znacile.(Syme: Ja sam, kunem se, do sada bio ubedjen da je "Lovac na potezu" critically acclaimed medjunarodni blokbaster :lolol: ima jedno 15 godina kako sam poslednji put pomislio na taj film. Uopste ne znam zasto je bio toliko popularan kod nas)
isto :Dmoracu da ga skinem...
Link to comment
  • Replies 249
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    60

  • ToniAdams

    33

  • steins

    20

  • ion

    10

Jao, to divno naivno vreme i totalna nepoznanica kada uzimaš film! Gotovo kao ono kada na televiziji vidim logo "Orion picturesa" i odmah "znam" da je neki dobar film u pitanju :DKod mene u kraju je bilo nekoliko pristojnih video klubova, ja sam bio član čuvenog Vikinga koji je bio, koliko to može da se nazove, profi, dobre kopije pa i više kopija aktuelnih hitova. Takođe se sećam nekog VK u SC "Vračar", ali mu se imena ne sećam, ukoliko neko zna neka mi pomogne.Naravno pošto tada nije bilo interneta ili bilo čega sličnog, sve se svodilo na to "JAO NOVI VAN DAMOV FILM" ili na varijante koje su na temi već pominjane, tačnije proizvoljna imenovanja filmova od strane vlasnika i radnika u klubovima. Ako se dobro sećam, prvi film koji sam uzeo je "Oni žive", jer sam toliko toga čuo o njemu, tj bio mi je neviđeno ishajpovan od strane drugara koji ga je gledao.Takođe, pamtim i koji je bio poslednji film koji sam gledao na videu - Amenabarov "The Others" 2001. koji sam čekao kao ozeblo sunce i odlepio sam kada sam video da ga ima u Žapcu u koji sam slučajno ušao sa bivšom devojkom (vraćali smo neki dvd). Posle x godina sam uključio video ali je slika igrala i razočaran sam zaspao (bilo pola noći). Probudio sam se posle 45 minuta i video da se stabilizovala :Hail:Eno ga, stoji tamo i skuplja prašinu i žao mi da ga bacim pošto sam sentimentalno vezan za isti zbog onoliko radosti koje mi je doneo u detinjstvu :(

Link to comment
bas sam skoro pricao o ovome sa prijateljem koji i dan danas drzi jedini video klub u gradu. ima i kasete na polici ali izdaje samo 3 dvd-a dnevno, zaradjuje na pice, bilijar, stoni tenis...prica je isla u smeru eh, gledanje filmova nije kao sto je nekad bilo, odnosno nema vise staaaaarog novog sada.u hanu je prvi bioskop drzao prijatelj mog oca. ja sam STALNO kasnio sa vracanjem filmova. uzimao sam minimum 3 filma, a mislim da je odabir filmova bio jednak uzitak kao i gledanje istih. ja sam krenuo da gledam filmove kada je krenula ekspanzija karate filmova (americki nindza ftw). van dam, svarceneger, stalone...oni mi odmah padnu na pamet kada se pomenu video klubovi. gledao sam svaki njihov film. kasnije su otvorena jos dva video kluba. u jednom je radio car koji je stalno preporucivao filmove. one koje on preporuci nikada nismo gledali. u drugom je radio perfekcionista pa smo namerno guzvali novcanice kada smo placali i plakali od smeha kada je rukama peglao jednu po jednu. ipak, najupecatljivija stvar je fajt za najnovije filmove koji se odmah iznajme. danas procitam brdo komentara pre nego sto pogledam film pa verovatno zato i uopste ne gledam filmove, tada sam gledao sve. bukvalno svaki video klub sam barem neko vreme (neko vreme - 6 meseci) zato sto nisam vracao kasete na vreme.
vi ste to zvali bioskop :(
Link to comment
Kad sam ja počeo sa gledanjem videa, nije još bilo klubova. Bio je, međutim, drugar čiji je ćale bio u diplomatiji, i koji je imao jedan od onih ranih VHS video rekordera za koje su ljudi bili prijavljivani kome treba. Veličine omanje komode, što se kaseta ulagala u onaj deo koji mu iskoči naviše. Elem, tu sam odgledao sve što je drugar uspeo da dovuče sa trulog zapada. Pored svima poznatih filmova iz tog vremena (tu sam se zarazio Indiana Jones bubicom) vrteli su se dragoceni spotovi, recimo sećam se neke rane kasete sa Bauhaus... Iz nekog razloga u posebnom sećanju mi je ostao tada sveži Liquid Sky, od koga mislim da smo svi malčice pomerili pameću (nije da nismo bili predisponirani... možda je i trebalo Subnor da traži da nas se pohapsi).LiqSky2roles.jpg
Ja sam imao takav video, marke Saba <_<Inače, ovo o čemu pišeš bi u Stajnsovoj periodizaciji bila nulta faza, period pre video klubova, kada je samo par ljudi imalo video i kada je nekoliko kaseta kružilo od jednog do drugog. Ćale je imao nehog prijatelja švercera, a posle je i naš kum nabavio jedan.U nultoj fazi sam gledao sledeće filmove: Karpenterov "The Thing" (koji me raspametio), Blejd Ranera (reprizno, gledao sam ga ranije u bioskopu), Komandosa sa Švarcenegerom (isto reprizno, i to sa nemačkom sinhronizacijom), Poltergajsta... šta još beše... pa da, isto Indiana jones-a dvojku. I još nešto, među tim malobrojnim filmovima koji su u to vreme kružili bilo je iz nekog razloga puno Bad Spensera i Terens Hila, a i samo Terens Hila. Film koji sam tako mnogo zavoleo, bio je Super snooper.
Link to comment
Meni je nešto u sećanju da je onaj iz riblje čorbe na staroj karaburmi imao najbolji izbor, prvenstveno koncerata, ali ne samo njih. Valjda se zvao Atlantis.
A u garaži imao osmokanalni demo studio u kome smo se svi izređali. Nije bilo mesta za pošteno snimanje bubnja pa smo donosili Rolandove ritam mašine (TR707 i TR808).
Link to comment
Jao, to divno naivno vreme i totalna nepoznanica kada uzimaš film! Gotovo kao ono kada na televiziji vidim logo "Orion picturesa" i odmah "znam" da je neki dobar film u pitanju :DKod mene u kraju je bilo nekoliko pristojnih video klubova, ja sam bio član čuvenog Vikinga koji je bio, koliko to može da se nazove, profi, dobre kopije pa i više kopija aktuelnih hitova. Takođe se sećam nekog VK u SC "Vračar", ali mu se imena ne sećam, ukoliko neko zna neka mi pomogne.Naravno pošto tada nije bilo interneta ili bilo čega sličnog, sve se svodilo na to "JAO NOVI VAN DAMOV FILM" ili na varijante koje su na temi već pominjane, tačnije proizvoljna imenovanja filmova od strane vlasnika i radnika u klubovima. Ako se dobro sećam, prvi film koji sam uzeo je "Oni žive", jer sam toliko toga čuo o njemu, tj bio mi je neviđeno ishajpovan od strane drugara koji ga je gledao.Takođe, pamtim i koji je bio poslednji film koji sam gledao na videu - Amenabarov "The Others" 2001. koji sam čekao kao ozeblo sunce i odlepio sam kada sam video da ga ima u Žapcu u koji sam slučajno ušao sa bivšom devojkom (vraćali smo neki dvd). Posle x godina sam uključio video ali je slika igrala i razočaran sam zaspao (bilo pola noći). Probudio sam se posle 45 minuta i video da se stabilizovala :Hail:Eno ga, stoji tamo i skuplja prašinu i žao mi da ga bacim pošto sam sentimentalno vezan za isti zbog onoliko radosti koje mi je doneo u detinjstvu :(
Jedan od poslednjih filmova koje sam ja gledao na videu, ako me sećanje dobro služi, bio je Kate&Leopold. Film je bio glup, kopija loša, a moj video već podrndan, pa kad je traka negde na pola filma stala i više nije htela ponovo da krene, nije mi ni bilo žao. FIlm sam uzeo zato što ničeg drugog pametnijeg u klubu nije ni bilo. Tuga. Godina je bila, hm, 2002-3.?Edit: Izvini, ne mogu da odolim.
Takođe, pamtim i koji je bio poslednji film koji sam gledao na videu - Amenabarov "The Others" 2001. koji sam čekao kao ozeblo sunce
http://www.youtube.com/watch?v=XnXKVY-_i2c Edited by Syme
Link to comment
Ja sam imao takav video, marke Saba <_<
Ja Hitaci. Kupljen valjda krajem 82. I tri kasete JVC prazne. A lik koji nam je doneo video mi je doneo i kasetu sa crtanom filmovima na engleskom sa svedskim titlom.
Link to comment
A u garaži imao osmokanalni demo studio u kome smo se svi izređali. Nije bilo mesta za pošteno snimanje bubnja pa smo donosili Rolandove ritam mašine (TR707 i TR808).
Da čak se i ja prisećam nekih avantura tamo. Ovde sve mala deca na forumu, el ima neko punoletan? :unsure::lolol: Edited by Zugurosh
Link to comment
Da ne idem puno u offtopic prve filmove sam iznajmljivao za rodjendane i to obicno jedna akcija i jedan horor (pamtim decu kukuruza i candymana)
Ja sam tako na nekom rođendanu prvi put gledao Kingov Creepshow.
Link to comment

Mi smo dobili video neposredno pred polazak u prvi razred i to Aiwa. Znam da sm dobili neke crtace oene original sto su imali samo po crtana kratka i cao. Prvi video klub de smo se uclanili zvao se Kentaur bio je 20 metara od zgrade tako da su mene i burazera slali po filmove. Tada je tetka iz KG-a studirala na peddagoskom pa bi dolazila prepodne sa 2-3 drugarice i 2-3 filma i sedele kod nas da gledaju dok su moji bili na poslu. Secam se da me je ujak posle poslao u VK da u uzmem neki film i da pitam gazdu da preporuci neki dobartinejdzerski naravno ja kao klinac od 7-8 godina nisam imao pojma sta znaci tinejdzer. potom smo se uclanili u VK Bolero gde je gazda Srba bio pravi zajebant i pustao me sa da visim u VK da mu dodajem kasete itd. I naravno kad god ga pitam jel ima neki novi film, a pitao sam ga svaki dan dobio bi odgovor od koji se secam samo par a to su bili ultrapopularni naslovi "Kurati nindza" ili "Tajanstveni prdez 3" jednom mi je dao crtani koji se zvao Zli Vili koji smo pustili kod babe i dede da gledamo burazer,ja i brat od ujaka pred punom kucom a crtani je prikaziovao onu stvar(kurac) ali koja govori sa svojim gazdom itd. umirem da danas nadjem taj crtani da pogledam ali nemogu da ga nadjem :( Kada je krenula legalizacija i prodaja kopija za sitne pare znam da su bratu i meni dali pare da kupimo po jedan film i ja sam uzeo "Sam u kuci" a burazer "Pesnica gneva" ovaj ptonji je cale dao nekom komsiji jer je mrzeo karate filmove. I secam se kad je startiji brat od strica doneo da gledamo Zan Klod Van Dama prvi put i to Krvavi sport raspametili smo se i gledali ga 3 puta tog dana.Posle je kuma otvorila video klub i mojoj sreci nije bilo kraja uzimao po jedan film preko nedelje a za vikend po 4-5 komada i gledao ko nezdrav.

Link to comment
Hvala Stajnsu na odličnom topiku!Elem, ovo što Dabović priča o Wild Palms, je čini mi se bio raširen videoklubaški fenomen. Naime, pošto nije bilo organizovane distribucije (to je ona Stajnsova prva faza), stvarali su se neki endemski hitovi, od kluba do kluba. U klubu Video Week iz Niša, u koji sam dugo bio učlanjen, pravili su neke svoje liste preporuka, među kojima je jedno vreme bila i serija Super Carrier, naravno, ne pod svojim originalnim nazivom, već kao Top Gun 2, Top Gun 3, Top Gun 4, itd. U stvari, u tom klubu su se svi filmovi o pilotima smatrali nastavkom Top Gun-a, pa tako i Iron Eagle.Live Wire jeste bio pravi videoklubaški hit, i to ne samo endemski, nego nacionalni (to je, ako ne grešim, već bilo u onom periodu koji je Stajns identifikovao kao drugu fazu - dakle kad su se neki bivši pirati uspostavili kao legalni monopoli). Još jedan takav hit je, ko se seća, bio Lovac na potezu, sa Kristoferom Lamberom, kasnije opevan i od strane Željka Samardžića.http://www.youtube.com/watch?v=8A1p-g8lSXcInače, jesam li ja ishalucinirao, ili je kao deo špice nedeljnog popodneva sredinom 90-ih išla i scena iz Live Wire (ono nešto sa klovnom u parku, naravno, bez eksplozije)?
prvo da rešimo - nisi ishalucinirao ta scena je bila deo neke emisije koja je išla nedeljom popodne. drugo, pratim SuperCarier i podižem za Ninja Master sa Lee Van Cleefom koji je glumio nindju u svojoj 80toj godini. :Dtreće izmišljanje naslova mi je bio omiljeni deo Vklubova - mislim da sam pogledao jedno 10 Top Gun 2. :D Takodje su izdavali Alana Kvotermejna kao nastavak Indijane Džonsa. treće, Lovac na potezu je meni jedan od najdražih filmova i dan danas mi drži pažnju (što zbog scenarija što zbog dajane )
potpuno je super to sa decentralizovanim i spontanim kreiranjem blokbastera.
yup, ja se sad setih Spli Second-a - uopšte nelošog nadnaravnog trilera sa Rudjerom i Kim Katral u glavnoj ulozi. Ili kamare onih B lakih komedija - Summer School, Ski School ili rani radovi 2 Korija - itd itd..:wub:
Jao, to divno naivno vreme i totalna nepoznanica kada uzimaš film! Gotovo kao ono kada na televiziji vidim logo "Orion picturesa" i odmah "znam" da je neki dobar film u pitanju :D
da da sad si me podsetio na jedan od načina biranja filmova - prema uvodnom logou....:Hail:
Link to comment
jednom mi je dao crtani koji se zvao Zli Vili koji smo pustili kod babe i dede da gledamo burazer,ja i brat od ujaka pred punom kucom a crtani je prikaziovao onu stvar(kurac) ali koja govori sa svojim gazdom itd. umirem da danas nadjem taj crtani da pogledam ali nemogu da ga nadjem :(
Jao bre Moćo.
Link to comment
treće izmišljanje naslova mi je bio omiljeni deo Vklubova - mislim da sam pogledao jedno 10 Top Gun 2. :D Takodje su izdavali Alana Kvotermejna kao nastavak Indijane Džonsa.
Све је то ништа у односу на Нико 2, Нико 3, Нико 4, Нико 5, Нико 6 и Нико 7... сваки јебени филм Стивена Сигала се до данашњег дана зове Нико па онда неки број. Иначе, филм који је започео "серијал" се звао "Изнад закона" :)Једини ко стоји раме уз раме са Стивеном Сигалом када су у питању стрејт ту видео хитови је Руџер Хауер, а за кључни филм опуса уз већ споменути Сплит секонд, номинујем... та-на-на-на... Хичхајкера!
Link to comment
Све је то ништа у односу на Нико 2, Нико 3, Нико 4, Нико 5, Нико 6 и Нико 7... сваки јебени филм Стивена Сигала се до данашњег дана зове Нико па онда неки број. Иначе, филм који је започео "серијал" се звао "Изнад закона" :)Једини ко стоји раме уз раме са Стивеном Сигалом када су у питању стрејт ту видео хитови је Руџер Хауер, а за кључни филм опуса уз већ споменути Сплит секонд, номинујем... та-на-на-на... Хичхајкера!
e jeste još jedan od lokalnih blokbastera - Wedlocki tip koji je obeležio gotovo sva Deximova i FP kola - Wings Hauser ako IMDB ne laže čovek je napravio 101 film :Hail:
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...