Jump to content
IGNORED

rodna ravnopravnost


gagorder

Recommended Posts

Meni se spot ne dopada iz minornih razloga (recimo da suviše telegrafiše svoju poruku), ali ovaj ga je načisto dočekao na volej.

meni se spot dopada, jer se prepoznajem se u njemu, ne sumnjam da ga osobe kojima se slicne stvari ne desavaju iz dana u dan mogu videti kao karikiranje, preterivanje ili, ako je covek bas promucuran pa provali skrivenu nameru (kao sto je ovajstogajenavolejdocekao, mos misliti), kao propagiranje neceg sasvim drugog. spot je sasvim otvoreno propadandan i time se dici. ako je uz to i antiislamska propaganda (a sto ne bi bio s obzirom na tematiku kojom se bavi), nemam problem s tim. naprotiv. 

Link to comment

meni se spot dopada, jer se prepoznajem se u njemu, ne sumnjam da ga osobe kojima se slicne stvari ne desavaju iz dana u dan mogu videti kao karikiranje, preterivanje ili, ako je covek bas promucuran pa provali skrivenu nameru (kao sto je ovajstogajenavolejdocekao, mos misliti), kao propagiranje neceg sasvim drugog. spot je sasvim otvoreno propadandan i time se dici. ako je uz to i antiislamska propaganda (a sto ne bi bio s obzirom na tematiku kojom se bavi), nemam problem s tim. naprotiv. 

 

Meni je bas ostavio jak utisak sa tim islamskim delom, ali ne sto jelte Samira napada naseg middleclass junaka, nego kako junak objasnjava onom momku iz vrtica kako je obespravljen i nejednak, ni sam u tom trenutku ne shvatajuci kakvo je u stvari njegovo mesto u tom istom drustvu. Otprilike pola zena danas ni nema realnu percpciju koliko su nejednake, dok ne lupe u zid. Neki mehanizam odbrane, uz ono mi smo na zapadu emancipovane a ne kao te zabradjene zene. A razlika otprilike samo malo vise od toga da mi ne nosimo vise te marame.

Edited by Evi_
Link to comment

Možda u Australiji žene nisu baš toliko nejednake (neka one same kažu, npr. estel). Pa je meni stoga to preterano. Ovde žene, koliko vidim, rade šta hoće, a bogme im niko ni ne otvara vrata (osim ja svojoj supruzi, a to je zato što sam papučić).

 

Što se islamskog dela tiče, ne mogu se tu obuti u jednu pamet. Tanka je linija između "kritike savremenog Islama" i ksenofobije... vrlo tanka. (Često nisam uveren da suze puštene za "položajem žena u Islamu" nisu samo krokodilske suze, ako ne i nešto gore).

Link to comment

Kako nismo nejednake! :angry: da se ja na +43,6 skinem u topless na Flinders stanici uhapsilo bi me odmah! (Jel da da bi, da ne proveravam, istina je da ne znam zakon :) )

 

A bas mi je ovo za spot zanimljivo - ja imam potpuno iste primedbe kao indy. Ja sam cak i prestala da gledam kod scene sa hidzabom. Mislim da to mozda i nije samo otud sto je polozaj zena ovde bolji pa mi deluje karikirano vec i otud sto je islamofobija meni ovde izrazeniji problem. Ne znam, suvise mi je to sa Francuskom i islamofobijom natovareno teretom skorije istorije.

 

Ali najiritantija stvar oko tog spota mi je bila kad ga je okacila jedna drugarica na fejsu, linkovala ga je sa upworthy.com, a na slici ona trkacica protrcava a grudi joj pixelated. To mi je bilo bas ironicno - spot se trudi da ukaze na nejednakosti a prva stvar koju vidis (valjda zbog politike sajta) je poruka da su zenske grudi nesto sto treba da se krije, valjda je uvredljibo, sta li... a znas da pixela ne bi bilo da je u pitanju muskarac.

Link to comment

Kako nismo nejednake! :angry: da se ja na +43,6 skinem u topless na Flinders stanici uhapsilo bi me odmah! (Jel da da bi, da ne proveravam, istina je da ne znam zakon :) )

 

A bas mi je ovo za spot zanimljivo - ja imam potpuno iste primedbe kao indy. Ja sam cak i prestala da gledam kod scene sa hidzabom. Mislim da to mozda i nije samo otud sto je polozaj zena ovde bolji pa mi deluje karikirano vec i otud sto je islamofobija meni ovde izrazeniji problem. Ne znam, suvise mi je to sa Francuskom i islamofobijom natovareno teretom skorije istorije.

 

Ali najiritantija stvar oko tog spota mi je bila kad ga je okacila jedna drugarica na fejsu, linkovala ga je sa upworthy.com, a na slici ona trkacica protrcava a grudi joj pixelated. To mi je bilo bas ironicno - spot se trudi da ukaze na nejednakosti a prva stvar koju vidis (valjda zbog politike sajta) je poruka da su zenske grudi nesto sto treba da se krije, valjda je uvredljibo, sta li... a znas da pixela ne bi bilo da je u pitanju muskarac.

pa u parizu bi te uhapsili i da pokazes grudi i da izadjes u hidzabu.

 

 

Sent from Bender's iPad using Tapatalk

Link to comment

Nisam stručnjak ni za feminizam ni za pravo, ali mi je to kritikovanje pravne nejednakosti na bazi bioloških razlika malo problematično. Sigurno se ni ja ne bih proveo najbolje kada bi mi palo na pamet da npr. podojim neko dete koje se igra u McDonalds igralištu. Dočim (barem u Australiji) to je nešto što se toleriše ženama, premda se od muških očekuje da ne gledaju. (A pogotovo ne da bulje).

 

Uopšte, cela ova oblast mi je malo problematična, neretko imam utisak da se tu hoće nešto samo da bi se napravila nekakva poenta, a ne zato što je zaista društveno poželjno.

Edited by Indy
Link to comment

U svakom slucaju u NYC leti mozes da ides toples po gradu mada to ne resava probleme nejednakosti. 

 

 

Aman dojenje dece na javnom mestu zaboravite to samo najgrdji konzervativci zloupotrebljavaju i tzv osvesteni nevladin sektor. Jedina namena sisa je da se doje dece bilo gde i bilo kada. 

Link to comment

Nisam stručnjak ni za feminizam ni za pravo, ali mi je to kritikovanje pravne nejednakosti na bazi bioloških razlika malo problematično. Sigurno se ni ja ne bih proveo najbolje kada bi mi palo na pamet da npr. podojim neko dete koje se igra u McDonalds igralištu. Dočim (barem u Australiji) to je nešto što se toleriše ženama, premda se od muških očekuje da ne gledaju. (A pogotovo ne da bulje).

ah, kakva divna zemlja australija, tolerise se zenama sto hrane decu!

Link to comment

Nisam stručnjak ni za feminizam ni za pravo, ali mi je to kritikovanje pravne nejednakosti na bazi bioloških razlika malo problematično. Sigurno se ni ja ne bih proveo najbolje kada bi mi palo na pamet da npr. podojim neko dete koje se igra u McDonalds igralištu. Dočim (barem u Australiji) to je nešto što se toleriše ženama, premda se od muških očekuje da ne gledaju. (A pogotovo ne da bulje).

 

Uopšte, cela ova oblast mi je malo problematična, neretko imam utisak da se tu hoće nešto samo da bi se napravila nekakva poenta, a ne zato što je zaista društveno poželjno.

Ne razumem sta tacno mislis - ti ne možeš da podojis dete I da hoćeš, ali ja mogu da skinem majcu ako mi je vruće (ako si to poredio).
Link to comment

Nisam stručnjak ni za feminizam ni za pravo, ali mi je to kritikovanje pravne nejednakosti na bazi bioloških razlika malo problematično. Sigurno se ni ja ne bih proveo najbolje kada bi mi palo na pamet da npr. podojim neko dete koje se igra u McDonalds igralištu. Dočim (barem u Australiji) to je nešto što se toleriše ženama, premda se od muških očekuje da ne gledaju. (A pogotovo ne da bulje).

 

Uopšte, cela ova oblast mi je malo problematična, neretko imam utisak da se tu hoće nešto samo da bi se napravila nekakva poenta, a ne zato što je zaista društveno poželjno.

 

pa valjda je potrebno opravdanje za nejednak tretman ljudi, a ne obratno? ti se pitaš da li je legitimna kritika sistema koji različit tretman zasniva na pukim biološkim razlikama, umesto da se pitaš da li je legitiman sistem koji nema drugo opravdanje za različit tretman osim "nema ruku, nema čokolade".

 

a što se društvene poželjnosti tiče - pa sva muka i jeste da se utvrdi kriterijum ili merilo te poželjnosti. o tome pričaš kao da je to nešto o čemu nema spora.

 

 

Aman dojenje dece na javnom mestu zaboravite to samo najgrdji konzervativci zloupotrebljavaju i tzv osvesteni nevladin sektor. Jedina namena sisa je da se doje dece bilo gde i bilo kada.

 

hm, baš zanimljivo. znači tih dana sam zapravo nailazila samo na neke ekstremiste s kraja spektra i dokone NGO-ovce. ja mislila to prosečan građanin po slučajnom uzorku, kad ono - nevladin sektor, kažeš?

Link to comment

Ne razumem sta tacno mislis - ti ne možeš da podojis dete I da hoćeš, ali ja mogu da skinem majcu ako mi je vruće (ako si to poredio).

Pa, upravo. Ja mogu stvari koje ti ne mozes. Postoje bioloske razlike. Dok ih se ne oslobodimo, ne vidim zasto je problem da zakon to reflektuje.

 

Gagorder, tesko da sam pricao o drustvenoj pozeljnosti kao o necemu o cemu nema spora (izraz "problematicno" je trebalo da ti da nekakav hint). Ti si inace regularno drska i bezobrazna na ovim temama (posto si valjda aktivista, tj. mozak ti je iskljucen), pa nemam nameru da ulazim u dalju polemiku sa tobom.

 

Cmrlj, nemam pojma sta si htela sa tim komentarom, pretpostavljam da je to neki abortirani sarkazam, koji mozes da si nabijes tamo gde sunce ne sija.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...