Jump to content
IGNORED

rodna ravnopravnost


gagorder

Recommended Posts

Mislim da će retko koja sex-negative feministkinja eksplicitno reći da je svaki seks (koji uključuje penetraciju) silovanje, ali ako kažeš da je pristanak nemoguć onda je to to, zar ne?
zavisi i od toga kako definišeš silovanje. ako je dominantno obeležje zloupotreba odnosa moći a ne izostanak pristanka, onda se otvara malo prostora za ples. čini mi se da se (u tom diskursu relacije, tipa društvenog odnosa u kojem jedna strana nešto može da odbije - ali po koju cenu?), samo pitanje pristanka pomera u stranu, a rasprava se vodi oko kriterijuma za prepoznavanje situacija u kojima pristanak ne može da validira seksualni odnos. ili, ako hoćemo drugačije, neoborivo se pretpostavlja da je pristanak "manljiv" ako je dat unutar nekog tipa situacija.ja naravno ovde samo "hobistički bluziram", nemam nikakvog obrazovanja u ovom smeru.ali lično, čini mi se da se te dve stvari ne isključuju, nego da se pitanje odnosa moći samo koristi da bi se kvalifikovao pristanak koji je dat, odnosno da bi se spoljnim merilima odvojile, prepoznale situacije u kojima pristanak ne može da bude meaningfull - dakle, pristanak je i dalje mera svih stvari, samo što se slaboj strani u odnosu ne priznaje moć da pristane na bilo šta, po prirodi odnosa u kojem je. drugim rečima, ne postavlja se pitanje može li dete da zna šta želi i da tu svoju želju izrazi as such, nego može li da zna šta želi u odnosu prema nastavniku, svešteniku, lekaru, etc. gde je njegov pristanak deformisan relacijom moći, dominacije, zavisnosti, etc.
Link to comment

Ma naravno, jasno je da u zilion situacija pristanak formalno postoji a suštinski ne jer je iznuđen konkretnim odnosom moći. Meni se čini da niko ne negira da između suštinskog (punovažnog?) pristanka i silovanja postoji široka grey zone, mene samo nervira stav da punovažni pristanak ustvari ne postoji. Drugim rečima, mislim da je legitimno postaviti pitanje manljivost konkretnog pristanka i onda ispitivati konkretne okolnosti u kojima je on dat. Ali relativizacijom pristanka svih žena u svim odnosima sa muškarcima (dakle samo na osnovu toga što je to odnos između žene i muškarca) se ceo društveni kontekst svodi isključivo na njegovu rodnu dimenziju. Trećim rečima, nije podjednako upitan pristanak osamnaestogodišnje žene u Jordanu i tridesetpetogodišnje finansijski nezavisne žene u Belgiji.Nekako imam utisak da kada bih ja ovoj Džilijen rekla: "Ali ja stvarno uživam u seksu koji uključuje penetraciju", da bi se ona sažaljivo osmehnula i rekla: "Ti samo misliš da uživaš, ustvari si silovana surovo eksploatisana." Ili bi se samo sažaljivo osmehnula.

Edited by sailorman
Link to comment
Trećim rečima, nije podjednako upitan pristanak osamnaestogodišnje žene u Jordanu i tridesetpetogodišnje finansijski nezavisne žene u Belgiji.
pa ja mislim da se mi generalno slažemo, kao i obično na ove teme. ne znam dovoljno o feminističkoj teoriji (da se ne lažemo, ne znam ništa) da bih znala da li je neki konkretan tekst deo trenda ili usamljeni rendžer. meni se čini da je šime u pravu kad kaže da diskusija nije zatvorena ni kada se o nekim temeljnim postavkama složimo. recimo, mislim da je moguće da društveni značaj pristanka u jordanu i u belgiji nije isti. ako je to tako, da li je to važno? da li je žena dovoljno autonomna da može da ti kaže: ja ću da dozvolim da me obrežu, udaju za nekog dedu, pa i da udovoljavam bračnim dužnostima ako treba, jer je to način na ispunim društvenu ulogu koju HOĆU da ispunim. ja hoću da se uklopim i nema veze što su merila moje uklopljenosti neverovatno surova. da li je taj njen izbor izraz njene vrhunske autonomnosti? mislim, za mene je ovaj tekst bio zamljiv jer je, možda nespretno, ponovo osvetlio tu granicu društvenog i ličnog. mislim, ok je moj izbor, ali ne formira se moj izbor u vakuumu.ista ta logika (jordan belgija) koristila se u pravu za dihotomiju brak - nema braka, i dugo nas je sputavala da prihvatimo da stupanje u brak nije blanko pristanak na servisiranje tuđih potreba kad vlastite ne postoje. a spoljašnjost, okolnosti (brak jordan vs. sloboda belgija) su indicija, tačnije baza da pretpostaviš da sloboda (ne)postoji.nadam se da nisam zamuljala previše ...
Link to comment
pa ja mislim da se mi generalno slažemo, kao i obično na ove teme. ne znam dovoljno o feminističkoj teoriji (da se ne lažemo, ne znam ništa) da bih znala da li je neki konkretan tekst deo trenda ili usamljeni rendžer. meni se čini da je šime u pravu kad kaže da diskusija nije zatvorena ni kada se o nekim temeljnim postavkama složimo. recimo, mislim da je moguće da društveni značaj pristanka u jordanu i u belgiji nije isti. ako je to tako, da li je to važno? da li je žena dovoljno autonomna da može da ti kaže: ja ću da dozvolim da me obrežu, udaju za nekog dedu, pa i da udovoljavam bračnim dužnostima ako treba, jer je to način na ispunim društvenu ulogu koju HOĆU da ispunim. ja hoću da se uklopim i nema veze što su merila moje uklopljenosti neverovatno surova. da li je taj njen izbor izraz njene vrhunske autonomnosti? mislim, za mene je ovaj tekst bio zamljiv jer je, možda nespretno, ponovo osvetlio tu granicu društvenog i ličnog. mislim, ok je moj izbor, ali ne formira se moj izbor u vakuumu.
Ja bih rekla da nije dovoljno autonomna, zbog celokupnog društvenog konteksta u kom ona donosi tu odluku (pravno sankcionisana rodna nejednakost, nepoštovanje ljudskih prava uopšte, manjak socijalne zaštite, tradicionalni kulturni obrasci, itd.). Možda bih kod ovog pitanja uvela u priču i pleasure principle, ali tu se već osećam nesigurno da bih bilo šta tvrdila. U smislu da obrezivanje i potpuno potčinjavanje može da donese ženi društvenu uklopljenost, ali ipak ne i užitak. Mada, ne znam, možda se može tvrditi i suprotno..
Link to comment

Btw i ja mislim da se generalno slažemo, samo što je meni manje zanimljiv tekst koji si linkovala. Ta pozicija mi nije nova, već sam se susrela sa njom i recimo zauzela stav, što naravno ne znači da nema mesta za preispitivanje.

Link to comment
Ovo je zapravo strasno ...
To najverovatnije nece da prodje ili ce biti kratkog roka, vise ima ulogu kukavicjeg jajeta, da se narodu skrene paznja sa ekonomskih pitanja. A da je strasno, strasno je.
Link to comment

Nema opustanja, nista nije trajno reseno. U tom smislu mi je strasno. Nadam se da si u pravu, i kad citam o tome koja mu je geneza cini mi se da jesi.

Edited by gagorder
Link to comment

KOje su sad opcije na raspolaganju španjolkama, imajući u vidu slobodu kretanja u okviru EU?Šta sprečava španjolku da ode u francusku i tamo abortira? Šta joj je od papira potrebno, da li priznaju osiguranje?

Link to comment

Koliko je meni poznato, uvek treba sa svojim osiguranjem prvo da vidiš da li pokrivaju intervenciju u inostranstvu. Opet, čak i sa dozvolom, bolnice u inostranstvu su dosta obazrive kad je u pitanju zbrinjavanje neosiguranika, znam primer Nemca koji je slomio nogu u Švajcarskoj i koji nije mogao da u švajcarskoj bolnici dobije snimanje i nameštanje noge iako je imao nemačko osiguranje. Prosto ovi su anticipirali problem sa refundacijom, i odbili da mu pomognu. A pretpostavljam ako bi bilo nezakonito u Španiji da se radi abortus, osiguranje bi kršilo zakon kad bi to refundiralo francuskoj bolnici. I na kraju, ima li svaka trudna Španjolka, recimo klinka od 18 godina ili nezaposlena majka troje dece novca za put i boravak u Francuskoj?

Link to comment
KOje su sad opcije na raspolaganju španjolkama, imajući u vidu slobodu kretanja u okviru EU?Šta sprečava španjolku da ode u francusku i tamo abortira? Šta joj je od papira potrebno, da li priznaju osiguranje?
Mislim da ne moze sa redovnim osiguranjem, privatnim da, ako ima i tu stavku placenu. Opet, tesko da ovakav zakon moze da opstane, preveliko breme vlada Rajoha ima u vidu ekonomskih nedaca i doktrine Parot, ovo vise lici na skaredni politicki intermeco. Vrlo neumesno povredjivanje prava i to u vreme najgoreg machizma, koje je prekticno neizlecivo nasledje.
Link to comment
  • 3 weeks later...

b92 presents: Zašto previše feminizma nije tako dobro?Feminizam je jedan od pogrešno shvaćenih izraza modernog doba. Postoje žene koje misle da se feminizam jednači sa mržnjom usmerenom ka svim muškarcima, a to nije tako. Evo zašto previše feminizma nije dobro.1. Označiće vas kao nekoga ko mrzi muškarceIako možda nemate ništa protiv muškog roda, kao feministkinji vam mogu dati etiketu da mrzite muškarce, a te etikete ćete se teško osloboditi.2. Dovodi se u pitanje vaše seksualno opredeljenjeNeki ljudi zaista ne razumeju značenje feminizma i zbog toga mogu dovesti u pitanje vaše seksualno opredeljenje.3. Ne možete se uvek izjednačiti sa muškarcimaŽivimo u svetu u kom se smatra da muškarci i žene nikada neće moći da budu jednaki. Žene će uvek biti slabiji pol i takvo razmišljanje je teško promeniti.4. Ljudi nisu prijatni prema feministimaLjudi ne vole da remete postojeće stanje, a feminizam i feministkinje doživljavaju kao pretnju tom stanju. Zbog toga umeju da budu veoma neprijatni prema istim.5. Bićete pogrešno shvaćeniTeško je kada vas ljudi u vašem okruženju pogrešno shvate, a ne možete konstantno da im sve objašnjavate. Zbog toga previše feminizma ne može da bude dobro.

  • Komentari

Po mom iskustvu sve feministkinje su iskompleksirane i isfrustrirane. Iz njih izbija kompleks na kvadrat. Uglavnom su imale problema sa ocem ili nemaju uspjeha sa muškarcima. Kao što bi Bukovski rekao, feminizam je nastao kako bi se ružne žene integrisale u društvo. To je jedini tip žene s kojom ne želim imati ništa . Mislim da je danas feminizam zaista nepotreban i da je kao što rekoh samo izraz frustracija.comment-android.gif (Samsung, 16. januar 2014 14:29)

Link to comment
b92 presents: Zašto previše feminizma nije tako dobro?Feminizam je jedan od pogrešno shvaćenih izraza modernog doba. Postoje žene koje misle da se feminizam jednači sa mržnjom usmerenom ka svim muškarcima, a to nije tako. Evo zašto previše feminizma nije dobro.1. Označiće vas kao nekoga ko mrzi muškarceIako možda nemate ništa protiv muškog roda, kao feministkinji vam mogu dati etiketu da mrzite muškarce, a te etikete ćete se teško osloboditi.2. Dovodi se u pitanje vaše seksualno opredeljenjeNeki ljudi zaista ne razumeju značenje feminizma i zbog toga mogu dovesti u pitanje vaše seksualno opredeljenje.
Check...
3. Ne možete se uvek izjednačiti sa muškarcimaŽivimo u svetu u kom se smatra da muškarci i žene nikada neće moći da budu jednaki. Žene će uvek biti slabiji pol i takvo razmišljanje je teško promeniti.
...check...
4. Ljudi nisu prijatni prema feministimaLjudi ne vole da remete postojeće stanje, a feminizam i feministkinje doživljavaju kao pretnju tom stanju. Zbog toga umeju da budu veoma neprijatni prema istim.
...and check!3 out of 3! :0.6: Edited by Syme
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...