Jump to content
IGNORED

Comic Sans i naučnici


copkillah

Recommended Posts

glupo je i krajnje povrsno smatrati da vizuelno nema veze sa prenosenjem poruke i sustinom prezentacije.
Ovo je najbolji kontraargument koji sam dosad dobio... NOT.Sad samo da još ustvrdiš da je prezentaciju ne samo neophodno prikazivati sa kompjutera, već to mora biti i Apple Mac. Čisto da upotpuniš sliku nekog ko je "inteligentan i krajnje dubok". :fantom: Powerpoint prezentacija nema veze sa komunikacijom nauke, ja ne znam koji je vama andrak... ili ste previše koolaida popili kod gospode marketera i ostalih prodavaca (magle).
Link to comment
  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    28

  • Zverilla

    18

  • Antares

    13

  • lostfanforever

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

Powerpoint prezentacija nema veze sa komunikacijom nauke, ja ne znam koji je vama andrak... ili ste previše koolaida popili kod gospode marketera i ostalih prodavaca (magle).
Shvatili smo da mrzis menadzerske njuske :D (inace, podrzavam mrznju :D)Kapiram da te smaraju zahtevi o unificiranim slajdovima, korporativnom identitetu, i slicno...razumem te skroz.No postoji nesto drugo...ona prezentacija iz CERNa je vizuelno jednostavno uzasna. Ne, ne radi se cak ni o fontu nego je onaj izbor boja katastrofalan. Izgleda vrlo "ne-naucno" ali to opet nema veze sa korporat-stajlingom u poslednjih 20 godina, nego izgleda onako, old-skul ne-naucno. Naucni/tehnicki udzbenici i knjige uvek su bili stampani jednostavnim i citkim fontom, sa jasnim i jednostavnim layout-om. Nije tu bilo fontova vakih i nakih, nije bilo 375 razlicitih boja...standardni font (neki Times New Roman ili slicno), crno na belo i to je to...takve su naucne i tehnicke publikacije, pa bile iz 1975. ili 2005. Mi smo se ovde zakacili za prezentacije, ali zamisli sad da se naucni casopis stampa u Comic Sansu, sa fontom zute boje na lila podlozi sa plavim marginama...i ti bi to pogledao pa rekao :blink: :huh:Btw, ja kao naucni radnik volim standardizovane prezentacije, ali ne zato sto me to uopste i zanima, vec zato sto ti onda daju template u PowerPointu koji koristis i kraj - ne moram ja da brinem o tome ocu li ovo povecati, ovo smanjiti, ovo one ili ove boje...das mi lepo template i ja picim, ne razmisljam o tim stvarima. I da sam neki sef nekog laba ili instituta, uradio bi to - napravio template koji bi delio svima - jer samo pravljenje prezentacije dosta vremena oduzima, a ja zelim da moji naucni radnici vise vremena trose na bavljenje naukom nego na pravljenje prezentacija.(Naravno, mrzim standardizovane prezentacije bez template-a, tj. gde ja moram da rucno standardizujem svaki put da lici sto vise na onu od prethodne godine...e to mi ide na kurac)
Link to comment
ili ste previše koolaida popili kod gospode marketera i ostalih prodavaca (magle).
drinking the koolaid :Hail: :Hail: ne znam dal sam ovo ikad pročitao na non-english forumu :lol: Edited by buffalo bill
Link to comment

Ma pričaj to nekom drugom... najbolja predavanja i prezentacije istraživanja koje sam ikada video ljudi su pričali 1) iz glave, 2) škrabali kredom po tabli i 3) švrakopisali flomasterima po folijama i crtali čiča gliše. Ostalo što je imalo dobar impakt sastojalo se od slajdova, ali praaaaavih slajdova (znate, to su oni komadići pozitivnog filma u plastičnim/kartonskim okvirima, sa rezolucijom projektovane fotografije koju data projektori mogu samo da sanjaju...)Hebote ljudi su unišli pravo u strukturu svega netom posle Big Banga, ali su izvestili o tome na Comic Sansu sa blesavim bojama, pa vam to smeta. Da su znali da ćete toliko da kuknjarite, mogli su oni to i blesavije da urade, i ja bi im rado pomogao. Recimo, da okrenu font naopačke, ili da prikažu beli tekst na beloj pozadini... Sada će im biznis konsultanti koji ne umeju da žvaću i hodaju u isto vreme davati savete (ne mislim na vas na ovom forumu, mislim da ste vi samo zavedeni).

Link to comment
Ovo je najbolji kontraargument koji sam dosad dobio... NOT.Sad samo da još ustvrdiš da je prezentaciju ne samo neophodno prikazivati sa kompjutera, već to mora biti i Apple Mac. Čisto da upotpuniš sliku nekog ko je "inteligentan i krajnje dubok". :fantom:
ucitavas i ukalupljujes much? ^_^ ko je spomenuo mac? a mogao bi ako te ne mrzi i malo kontraargumenta na temu da vizuelna jednostavnost lakse prenosi poruku? sem sto je to glupo cak i pomisliti.
Powerpoint prezentacija nema veze sa komunikacijom nauke
a kako se onda komunicira nauka? sem radovima naravno, ali verovatno i tu treba ljubicaste boje, obrnuti comic sans na zutoj podlozi, sa plavim okvirom ^_^
Ma pričaj to nekom drugom... najbolja predavanja i prezentacije istraživanja koje sam ikada video ljudi su pričali 1) iz glave, 2) škrabali kredom po tabli i 3) švrakopisali flomasterima po folijama i crtali čiča gliše.
a zasto su bile najbolje? jer si najvise razumeo, najvise bio ukljucen u tok price i proces razmisljanja i sled dogadjaja na slajdovima ili jednostavno volis da vidis cica glisu na velikom ekranu tj foliji?? ili nesto drugo? koja je po tebi poenta prezentacije?
Hebote ljudi su unišli pravo u strukturu svega netom posle Big Banga, ali su izvestili o tome na Comic Sansu sa blesavim bojama, pa vam to smeta.
ovde nije tema higgs boson i vrednost njegovog otkrica, vec fontovi, slajdovi i naucne prezentacije, gde ovo uzeto samo kao nedavni primer prezentacije i slajd dizajna koji ocigledno sam po sebi izazvao neke polemike sire i od ovog foruma :)
Da su znali da ćete toliko da kuknjarite, mogli su oni to i blesavije da urade, i ja bi im rado pomogao. Recimo, da okrenu font naopačke, ili da prikažu beli tekst na beloj pozadini... Sada će im biznis konsultanti koji ne umeju da žvaću i hodaju u isto vreme davati savete (ne mislim na vas na ovom forumu, mislim da ste vi samo zavedeni).
slazem se sa tobom potpuno, naglavacke postavljen comic sans je ubedljivo najbolji nacin da svoje podatke predstavis sirem auditorijumu :) indy, ides u ekstreme bez potrebe i ucitavas nesto sto nije ni receno. ko je rekao mora bela pozadina, ko je rekao mora kako corporate world trazi? ako si ti imao neka takva iskustva i traume koje odatle proisticu, zao mi je. ja ovde pricam o nauci kao takvoj i iskljucivo naucnim konferencijama i skupovima bez upliva korporate ljudozdera. ako sam zavedena moja zavedenost potice iz licnog (trial and error-based) iskustva i percepcije ljudi sa kojima sam komunicirala, koji su slusali mene i koje sam slusala ja. Nikakvi magovi marketinga, nikakvi mastermindovi prodavanja magle, vec samo obicni high/low scale naucnici :) valjda ce i oni da posluze za ovu raspravu...
Link to comment
Pazi ovoga... Kakvo mu je bre ovo žvrljanje, em se ništa ne vidi, em mu je ružan font. :D
ih, pa naravno da je razumljivo kad je sve crno belo :lol: odlican predavac, slusala ranije :)ono sto bi ovde trebalo da postoji da bi ga uporedio sa higgs prezentacijom, je da krece sa pirotehnikom na stejdzu da bi objasnio ono sto je uspeo kredom po blackbordu. to je ono o cemu ja pricam Edited by lostfanforever
Link to comment
Ma pričaj to nekom drugom... najbolja predavanja i prezentacije istraživanja koje sam ikada video ljudi su pričali 1) iz glave, 2) škrabali kredom po tabli i 3) švrakopisali flomasterima po folijama i crtali čiča gliše. Ostalo što je imalo dobar impakt sastojalo se od slajdova, ali praaaaavih slajdova (znate, to su oni komadići pozitivnog filma u plastičnim/kartonskim okvirima, sa rezolucijom projektovane fotografije koju data projektori mogu samo da sanjaju...)Hebote ljudi su unišli pravo u strukturu svega netom posle Big Banga, ali su izvestili o tome na Comic Sansu sa blesavim bojama, pa vam to smeta. Da su znali da ćete toliko da kuknjarite, mogli su oni to i blesavije da urade, i ja bi im rado pomogao. Recimo, da okrenu font naopačke, ili da prikažu beli tekst na beloj pozadini... Sada će im biznis konsultanti koji ne umeju da žvaću i hodaju u isto vreme davati savete (ne mislim na vas na ovom forumu, mislim da ste vi samo zavedeni).
Jebiga, to je i do subjektivnog utiska posmatraca - ja sam recimo ono sto su nekada (a mozda i sada?) nazivali "visual learner", mnogo veci utisak na mene ostavi ono sto vidim nego ono sto cujem, a najbolje pamtim zapisujuci tj. prepisujuci, imao sam dosta predavaca koji su skrabali flomasterima po folijama i predavanja su bila generalno dobra ali me je od koriscenja previse boja (kod onih koji su skrabali u 10 boja, a bilo je takvih) bolela glava. Jednostavno odvlaci paznju od onoga sto treba da bude fokus predavanja. Uostalom ja upravo najvise volim kredu i tablu, prezirao sam profesore koji su koristili ppt slajdove, jer se onda to pretvori u usmeno razglabanje sa prebrzim kliktanjem kroz slajdove a da ja ne stignem nista da zapisem...i onda odustanem od zapisivanja i nakon toga zaspim. Simpozijumi su drugo, tamo si ogranicen na 20 min. sto je otprilike OK za pracenje ppt prezentacije. Ako moram da buljim u ppt prezentaciju duze od 20 min. zaspacu.Dakle nemam ja nista protiv pricanja iz glave, a jos manje da imam nesto protiv krede i table. Kreda i tabla su zapravo super, jer (uglavnom, ima i ludaka) usporavaju tempo prezentacije u odnosu na neke slajdove, sto ti daje sansu da uhvatis korak za predavacem pa da i naucis da desifrujes njegov skrabopis ako treba.Btw, niko nije rekao da je dobra prezentacija = briljantan naucnik. Neko moze biti genije a uzasan predavac, moze biti odlican predavac a nikakav naucnik. Imao sam jedanput profesora koji je bio odlican naucnik, akademik, vrhunski strucnjak, izmislio i otkrio ovo i ono, ali ja sam njegova predavanja napustio posle 2 dana i presao kod drugog profesora jer 1) ic ga nisam razumeo kada je pricao 2) nisam uspeo da desifrujem njegov skrabopis po tabli. Njegova visoka strucnost mi je bila beznacajna jer je predavanje bilo Elektromagnetika II. Da je bilo o kvantnoj kriptografiji (ako se dobro secam njegova uza specijalnost) mozda bi ostao da se borim za nedostacima njegovog predavackog umeca, ovako sam rekao cao. Edited by hazard
Link to comment

[off topic]Ja ostadoh na ovom Feynmanovom predavanju koje sam originalno namenio samo kao prop... E to je 1 predavanje! :Hail: Nastavljam posle sa ostalim Feynmanom na YouTubetu... c ya later![/off topic]

Link to comment

daleko najvaznija karakteristika dobre prezentacije je da ne preuzima spotlight. cilj govornika je da i pored velikog platna iznad glave, on i dalje vodi glavnu rec. i to uopste nije lako, jer prezentacija privlaci paznju. jedino zbog toga je bitno da prezentacija bude sterilna. malo teksta, vise slika, i elementi koji se pojavljuju na platnu u momentu u kom se prica o njima. odstupanje od toga znaci prepustanje glavne uloge prezentaciji i stavljanje prezentera u senku. to ima smisla ponekad, ako je govornik los, nervozan, ima nerazumljiv akcenat... ali ako nije slucaj, izlaganje mnogo gubi na snazi ako se ti principi ne ispostuju. ovde se svaka sledeca recenica pojavljuje na drugacijoj pozadini i to je nesto sto odvlaci paznju sa govornika na prezentaciju. razlog nije estetika koliko navika - kad inace citamo nismo navikli da svaka sledeca stranica/recenica bude u drugoj boji. takodje, praksa je da se bulleted lists sastavljaju tako da su stvari koje su jednakog nivoa znacaja, jednako uvucene u odnosu na marginu, i obelezene bulletom istog izgleda. to postoji kao princip zato sto olaksava razumevanje. u ovoj prezentaciji medjutim to nije slucaj. evo dva komada teksta koji idu jedan iza drugog. prvo, bulleted list sa dva indenta a tri tipa bulleta:higgs2.jpgpretpostavljam da ova strelica na kraju oznacava zakljucak. medjutim, vec sledeci niz iskaza, na istom slajdu, koristi strelicu kao nesto sto je manje bitno u odnosu na kvadratic. takodje je koristi kao matematicku operaciju, sto dodatno otezava stvar:higgs2a.jpgzatim, ovo je slajd koji se pojavljuje u jednom momentu u celosti, tj. elementi se ne uvode jedan po jedan:higgs3.jpgja da razumem podatke, nista ne bi uspelo da mi odlepi paznju od 12 grafika, pa ni najbolja retorika na svetu. zatim, grafici obiluju informacijama, i uopste ne znam ko je u stanju da ih pregleda sve dok traje predavanje... to je jako frustrirajuce za slusaoca, prezentovati mu mnogo vise nego sto moze da primi. zatim, postoji praksa da se znacajni delovi podataka obeleze sivom bojom, ali nikad nisam videla ovako tamnu:higgs4.jpga tek ovoliko tamnu:higgs7.jpgznaci, ovi beli delovi grafika koji se vide su oni nezanimljivi. zatim, grafici skoro svi predstavljaju podatke koji su kontinuirani, koji bi se na tabli crtali izmedju x i y ose. iz nejasnih razloga su ovde zatvoreni u kutije. to mozda ima smisla kad je neka od skala konacna... i ispostovano je u slucaju kad je skala u procentima, ali skala tri puta ide preko 100%:higgs8.jpgtabela u kojoj su elementi razlicito centrirani takodje ne cini prezentaciju bogznakako laksom za pracenje:higgs6.jpgcomic sans? nije problem.edit: :fashisto:

Edited by betty
Link to comment
dirac.jpgPaul Dirac, ovde prezentuje antimaterijske sise.
jos kad bi svaka nauka mogla da se prezentuje tablom&kredom,i kada bi svaki naucnik bio dirak ili "bar" fejnman,gde bi nam kraj bio...
Link to comment

edit : ulete zverilladobroTMsta predlazes, povratak na blackboad? nije lose uopste, zar ne vidis koliko to Dirac-ovo ili ono Feynman-ovo pojedostavljeno izgleda? sise su doduse asimetricne, sa bradavicama koje su se posvadjale, oce to kod silikona da se desi. -_- ali indy, to je drugi kraj skale kojem smo na zalost blizi svi mi koji govorimo da je ovaj izbor slajdova u CERNU bio "seizure waiting to happen". i niko ne govori o potrebi za ukalupljivanjem, vec pojednostavljivanjem slajdova. uciniti ih prihvatljivim oku i mozgu.dug je put od obrnutog sarenog comic sansa (ili bilo kog drugog fonta)koji si malopre svojerucno nudio da pravis do krede i table. kamo vatromet? :(

Edited by lostfanforever
Link to comment
dobroTMsta predlazes, povratak na blackboad?
Ne, nego prelazak na smartboard. Nisi pažljivo čitala šta pišem (možda ti smeta font?) :D Zverilla, ne može svako da bude Feynman, ali svako može da se ugleda na njega, a ne na one tipove što prodaju stomak eliminatore na infomercials kanalima u 2 ujutro. Njemu bilo kakav font ne bi smetao, a njima bilo kakav font ne može da pomogne. (Ali, može da zavara one koji se povode za uglancanom spoljašnjošću.)Naravno, vi ćete koristiti onaj alat za prezentacije koji želite... ja se u to ne mešam (niti mogu da se mešam). Prema tome, složimo se da se ne slažemo.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...