Jump to content
IGNORED

Comic Sans i naučnici


copkillah

Recommended Posts

Imas ovde prezentacijeMa uopste nije toliko loso koliko se cini na prvi pogled.
nije, jos je gore :)
Taj slajd koji si okacio su zakljucci i tu je prosto davala tacku po tacku, na kraju je ceo taj slajd ispunjen.Lose boje, pa ono jeste, no tu ima nas koji su malo operisani od estetike. Velike recenice - pa uzmi prezentaciju i videces da se to ne da preterano skratiti.
ali se moze skratiti. npr koji ce joj qrac recenica u zakljucku "Impressive accomplishment of the experiment in all its components: first results with full 2012 dataset were available less than one week from “end of data-taking”, with a fraction of good-quality data used for physics of ~ 90% of the delivered luminosity"
Mene je vise iznenadilo da su pojedini grafici uradjeni noc pred prezentaciju (rekose, ko je slusao ceo potok). Standardno za obicno nauku, no eto i ovakvi rezultati se rade u poslednji cas.Sto ce reci da su ga radili maltene do poslednjeg trenutka.
pa imali su oni slicne grafike i ranije (ne bi zakazali konferenciju), nego su hteli malo i da se pokazu jos boljim rezultatima a i da mogu da urade update rezultata preko nociklasican prezentacioni gimmick iz korporativnog sveta protiv koga se indi bori
Ko ima tu vremena da se zeza mnogo sa estetikom.
da bi se proizvela ovako konzistentno ruzna prezentacija, potrebno je mnogo truda :fantom:
A i ne znam kako zamisljas da neko drugi pravi prezentaciju ako nema blage veze sa temom.
moja teza je bila da je mogao neko da vizuelno sredi prezentaciju ako ona vec ne ume.skoro sam kao kompjuteras pomagao drugarici da sredi prezentaciju za odbranu doktorata iz molekularne biologije.pocetak je bio jedan krasni haos koji nije bila u stanju da isprica rezultat je bilo nesto svedeno na meru koja je njoj omogucila da predstavi ono sto je radila na takav nacin da je i publika shvatia ja i dalje nemam pojma o cemu je to ona pricalanaravno, ona je sedela pored mene i odlucivala sta treba reci, ja sam davao samo sugestije kako to realizovati u PPointu
Uostalom prezentacija je namenjena strucnjacima u polju. Kojima je jasno o cemu se radi bila prezentacija ruzna na izgled ili ne.
realno, ona je mogla izaci i reci "nasli smo bozon, crknite dusmani" i da ode. oni bi i tada skapirali sta je u pitanju i koliko je to znacajno ;)ja ovu diskusiju vidim kao malo siru od toga kakva je prezentacija dr. gianotinjihovi rezultati su toliko dobri i bitni i medijski/naucno pokriveni da se 100% slazem da je nebitno koji je font i kako je organizovala slajdoveali sam svejedno ocekivao nesto strukturno bolje zarad ove nase "obicne" nauke, gde niko nema vremena da bistri tri dana lose napravljenu prezentacijuono - ucimo od najboljih. Edited by Zverilla
Link to comment
  • Replies 119
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    28

  • Zverilla

    18

  • Antares

    13

  • lostfanforever

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ne, bre, Zverilla, ja jednostavno mrzim ispolirane prezentacije. Zato što niko normalan ne polira prezentaciju zato što mu je to lepo da radi, nego zato što nas fuckin' teraju da to radimo. A to "teranje" se vrti oko menadžerijalizma i komercijalnog poslovanja koje se uvuklo u (gotovo) sve pore naučnog i akademskog rada.Ja brate ne mogu jasnije od ovog, pa me ubij. Aj ćao.
jebiga, nismo svi isti niti imamo ista iskustva.tvoje pravo je da mrzis nesto, iz objektivnih ili subjektivnih razlogai moje da ti protivrecim, ako mislim da su tvoji argumenti neubedljivi.ja poliram svoje prezentacije jer zelim da ljudi lakse shvate sta ja radim.a znam da nisam otkrio higsa, te da ako ne prezentujem kako treba, niko se nece ni potruditi da me saslusa.+ primetio sam razliku u reakciji publike (kvalitet povratnih informacija koje dobijem), za istu stvar, kada je prezentacija u ranoj beta fazi, i kad je malo srediminace ovde gde sam, zabole upravu faksa kurac za to kakvu prezentaciju pravi jedan zverilla, dokle god ih pravi. Edited by Zverilla
Link to comment
nije, jos je gore :)
Ajde ne mogu da tvrdim o prezentacijama cesticara, ali realno ove dve prezentacije o Higsu nisu nista gore a ni bolje od prezentacija astrofizicara. Tj kada predstavljaju rad kolegama. Dobro za siru publiku to ume da bude bolje. I tu je mislim kljuc. Ovo je bilo namenjeno kolegama.Pazi, ne kazem da nije moglo da izgleda lepse. Moglo je. No uopste nije toliko lose kako ti kazes.
Link to comment
I kakve veze ima to da neko shvati tvoje prezentacije sa fontom ili bojama, molim te?
jebiga, kazem da je ruzno.da ruzno je. ruzno.ruuuuzno.a kazem i jedno 20 puta da je to nebitno spram problema grozno osmisljene i realizovane prezentacije gde se ne zna gde je pocetak a gde kraj slajda, i koja je pretovarena nebitnim informacijama.
Zar nije bolje jednostavno ispričati šta imaš, eventualno uz pomoć krede i table?
:Dpa ovo je u totalnoj suprotnosti sa prezentacijom od koje je ova diskusija i pocela, a koju ti od svog srca branisna stranu sto je broj onih koji to znaju da urade kako valja veoma blizak nuli.ja na primer ne umem, pa i ne pokusavam.
Link to comment

momci dzabe se svadjate, ovo sto kaze betty je izgleda vrlo tacno!

mozda nisu navikli da prave prezentacije? ja kad god spremam neko predavanje pa sam pod stresom, muz dodje pun razumevanja, stavi ruku na rame i kaze: a jel moras da pravis i powerpoint? ja na to uvek kazem :mellow: bez ppt-a mi je nezamislivo da bilo sta ispricam. a njemu je maltene nezamislivo da prica uz powerpoint (tj. bez table - moze i elektronska). njegovi (matematicari) ne prave ni postere. povremeno neko dodje na ideju da pokusa, a rezultat je da vecina ljudi uzme i odstampa clanak i nalepi stranice jednu do druge na format postera. onda tako stoje uz svoje postere, posetioci stoje okolo, i nikom nije jasno sta treba da rade.
prekjuce smo imali neki retreat i svi prezentovali, a novi clan laba nam je devojka koja je statisticar i bas dosla iz CERN-a i sva je u shoku i ustreptala pricala kako joj je ovo bio 2. ( i slovima DRUGI !!) put u zivotu da pravi PPT prezentaciju. isto je objasnjavala kako uvek koristi kao neki veliki blok papir i marker dok objasnjava, sto smo svi sa nevericom slusali. jbg nije svaka nauka ista :)mislim da to dosta toga objasnjava + naravno da su neki operisani od toga kako se pravi poster/prezentacija bez obzira na godine i godine iskustva :isuse: i slazem se sa zverillom sto se tice razumevanja prezentacije ili postera i glasam za Calibri -_-
Link to comment
EDIT. Dođavola, Comic Sans nema blage veze s životom pod linuxom. <_<
@Indy Ako se ne varam, koristiš neki Ubuntu. Ovo instalira između ostalih i Comic:
sudo apt-get install ttf-mscorefonts-installer

Brao stanisave, evo sad konačno imam lepi Comic i pod linuxom. :DEDIT. losfan, džabe se trudiš, ja sam ideološki zadrt oko ovoga i sve ono što je odvratno biznismen-lukalajkovima u nauci, meni je srcu drago. Možda neki od vas nisu svesni u kolikoj meri menadžerska klasa pwnuje nauku u vodećim institucijama danas, a možda vam se to ni ne gadi onoliko koliko meni. Plus toga, kad sam ja bio mladim naučnikom, powerpoint nije bio izmišljen još... mis'im. Edited by Indy
Link to comment

Pre par meseci sam pomagao ćerki da napravi poster za prezentaciju rada na nekom skupu, nebitno.Sve je bilo definisano, koji font, koliko cm sa koliko cm logo institucije, veličina fonta za naslov, podnaslov, broj slika, njihova veličina, itdU sali sa posterima je bilo interesantno slušati komentare, svi, ali listom svi su se odnosili na greške prilikom tehničke izrade prezentacije. O kvalitetu radova, sadržaju, niko ni da bekne. To što su ogromnom većinom bili puko odrađivanje - gubilo je na značaju usled greške u veličini fonta ispod grafika.To ukalipljivanje u formu bez obzira na sadržaj me stravično nervira zato što omogućuje da se gomila polutana plasira daleko bolje i dalje nego što zaslužuju.I sad bi da ukalupe i ljude (i žene) koji nisu za kalupe.Aplaudiram (salonski) ovom iskakanju iz kalupa.

Link to comment
To ukalipljivanje u formu bez obzira na sadržaj me stravično nervira zato što omogućuje da se gomila polutana plasira daleko bolje i dalje nego što zaslužuju.
Word.Bio sam svedok kroz devedesete i rane 2000-te kako je postepeno proticalo nekoliko povezanih procesa u akademskom/naučnom svetu, mislim da se to odnosi barem na anglosferu: menadžerizacija univerziteta i instituta, uniformisanje i (što je vrlo bitno) egzekutivna kontrola i nadzor outputa, poklanjanje ocena (soft-marking) u domenu akademskog rada, regrutiranje pogodnog ljudskog materijala među naučnicima koji bi se prihvatili MBA studija i kasnije senior menadžmenta u nauci. S tim paralelno odjednom više nije bilo OK prezentovati sadržaj onako kao ti dođe. Kad sam ja počeo u ovim vodama, mislim na Zapad (ne ono kod nas, još smo koristili klinasto pismo u vreme mojih početaka), bio je miks svega i svačega. Neki su predavali/prezentovali iz glave, neki su čitali prethodno napisano ( :yawn2: ), dominirale su folije ispisane šarenim flomasterima, puno su se još koristile blackboards, a počele su i whiteboards (sa markerima)... Onda je sve prebačeno na kompjutere (u-hu kakva sreća!) i tada je krenula dominacija powerpointa. U početku je mogao da sastavlja ppt kako ko želi, ali ubrzo su se javili referenti opštenarodne odbrane i društvene samozaštite oni iz sekcije za marketing institucije i zapovedili da se mora koristiti takav i takav templejt. (Slučajno, kao akademik zadužen za internet prisustvo i slično, bio sam i sam zloupotrebljen za kreiranje tih templejta).Institucije sa jakim korporativnim prisustvom/puno zaposlenih MBA tipova (to su oni što crtaju ljude kao kružiće i kvadratiće) su u tome prednjačile, a ostali su morali da hvataju priključak.Eto, ukratko, te istorije za one mlađe koji su zatekli stanje dominacije uniformisanog powerpointa i misle da je to tako palo s neba, ili da je (sačuvajmebože) to rezultat želja i snova samih naučnika i akademika. Daleko od toga. Zna se čiji je to domen ( :evil: ).Inače, uveliko izlazimo iz perioda dominacije powerpointa, bobu hvala - smartboardovi i slično preuzimaju vlast, znači u osnovi se vraćamo na pisanje na tabli, samo "smart" i sa mogućnošću uključivanja svih drugih medija po potrebi.
Link to comment

Indy nije bas tako crno svude. Barem ne kod mene.

Bio sam svedok kroz devedesete i rane 2000-te kako je postepeno proticalo nekoliko povezanih procesa u akademskom/naučnom svetu, mislim da se to odnosi barem na anglosferu: menadžerizacija univerziteta i instituta, uniformisanje i (što je vrlo bitno) egzekutivna kontrola i nadzor outputa, poklanjanje ocena (soft-marking) u domenu akademskog rada, regrutiranje pogodnog ljudskog materijala među naučnicima koji bi se prihvatili MBA studija i kasnije senior menadžmenta u nauci.
Ja se pitam sta je kokoska a sta jaje.Gledam podatke neke fondacije i kako sve ide za njihov grant.Dve stvari se isticu.Statistika kaze da si imao otprilike 50% sanse da dobijes njihov grant pre 10tak godina (tj svaki drugi projekat je prolazio). I gledam proslu godinu, tek svaki sedmi ili gore. I pitam se da li zaista imam materijal da se nadjem u tih 1/7... I koliko znam to je tako svude. Sta se tu desilo pa da dodje do ove krvnicke konkurencije?Sledece, ta menadzerija instituta ti pomaze da sastavis budzet. Lepo od njih, bila bi nocna mora za mene. No onda pogledas brojke, i otprilike ako osvojim grant, pola toga menadzerija skida po raznoraznim osnovama (a [dobrim] delom da sebe izdrzava).Pitam starije kolege, kazu nista, stancas ove projekte svake godine (bez preteranog menjanja sadrzaja), pa povremeno te ubode da bude naklonjen recezent.Tako da po mom misljenju od konkurencije 1:N (gde ovo N nije mali broj) dolazi sve. I potreba za menadzerima, i po 10 autora na radovima, i do toga da svi donekle masiraju podatke da bi nesto objavili (doduse masiranje je mozda preteska rec).
Link to comment
Ko ima tu vremena da se zeza mnogo sa estetikom. A i ne znam kako zamisljas da neko drugi pravi prezentaciju ako nema blage veze sa temom.Uostalom prezentacija je namenjena strucnjacima u polju. Kojima je jasno o cemu se radi bila prezentacija ruzna na izgled ili ne.
upravo ovo. sad, moze biti da je to do licne precepcije, afiniteta, osecaja za lepo i sta ti ja znam, ali jedna od stvari koje ja nikako nisam mogla ni da shvatim, ni da svarim (vec samo radila po 'naredbi', jer se od mene trazilo) je ovo: zasto moja slika ili prezentacija jos mora i da izgleda 'lepo' po nekakvim arbitrarnim standardima ako je na toj slici/prezentaciji predstavljeno i objasnjeno sve sto je trebalo da bude predstavljeno/objasnjeno? da sam htela da se bavim zlatnim presekom studirala bih fine arts ili sta vec.da objasnim o cemu se radi: npr. najveci problem sam imala sa fotografijama sa mikroskopiranja, kada ih kasnije pripremas za prezentaciju/publikaciju i kropujes delove koji jasno pokazuju bitne detalje. nekada su ti detalji tako postavljeni uz ivicu slike da je jedini nacin da ja to kropujem a da i dalje bude pravougaono (da bi se uklopilo sa ostalim slikama na stranici) taj da sliku zarotiram i zahvatim i neki mali deo canvas (kako se to zove? ono kad uhvatis i deo backgrounda). ja stvarno ne znam u cemu je problem da se to vidi? a uvek mi je bilo vraceno sa zahtevom da nadjem neku drugu sliku koja pokazuje taj isti feature, koju mogu da kropujem tako da se ne hvata background. a zamisli da se to jos radi u zurbi, pa tacno da popizdis. btw, ne znam je l' ovo pravi topik da priznam da sam jednom zarad dejta s jednim likom odgledala u bioskopu ceo dokumentarac o helvetici i jos posle tvrdila da je to 1 vrlo zanimljiv&poucan film...
Link to comment
jebiga, kazem da je ruzno.da ruzno je. ruzno.ruuuuzno.
ali zasto je to uopste bitno? :)nisam dosla da vidim i cujem tvoju prezentaciju jer mi se uziva u estetici vec zato sto me zanima sta imas da kazes. prezentacija je tu samo ispomoc, moz' da izgleda kako hoce sve dok je tvoja poruka jasna.
Link to comment

Naravno da nije svuda isto. Bolje je na elitnim institucijama, one su u stanju da se očuvaju kroz postojeću snagu svog brend nejma. Oni koji nemaju oksbridžski brend iza sebe (a to je, naravno, velika većina) su mnogo više na udaru menadžerizacije. Takođe je u istom smislu relativno bolje u kontinentalnoj Evropi nego u anglosferi, barem je to bilo do nedavno, međutim (a posebno sa ovom krizom u EU) đavo dolazi po svoje i u Evropi.Dok sam se još tim bavio, imao sam punu slobodu u budžetiranju (nije to tako teško, mnogo mi je budžetiranje projekata išlo bolje od vođenja, ovaj, kućnog budžeta), ali već su počeli da nadiru sa svih strana, ovi likovi što sami za sebe kažu "Social Media Mastermind, Extreme Thinker, Eclectic, Daring, Entrepreneur and Friend". (Nije sav marketing i asocirani biznis menadžment jednako crn, naravno da je Bill Hicks preterivao kada je poručivao svim zaposlenima u marketingu da se ubiju, ali da imaju u sebi tu 1 satansku komponentu, to je bolno evidentno... studirao sam Marketing for Managers u sklopu MBA programa i sam, da se uverim... pola udžbenika se bavilo 1 moralnom odbranom marketinga i, uz najbolje napore, samo su delimično uspeli. Ko o čemu, vojnik o skraćenju, a...)

Link to comment

Meni je smartboard super, jer ljudima kojima smeta de facto ograničavajuća sekvencijalnost klasičnih prezentacija omogućava difuzno izlaganje. (Je l' se uopšte kaže difuzno? Mislim na podelu poput one koja kaže da je engineering design thinking kao monolitan jednosmeran proces, a architectural i slično design thinking kao sklopi pa razbucaj pa opet pa opet, sve dok ne odlučiš da staneš.) No ne znam da li je ovaj širok spektar mogućnosti dobar, većina predavača koje sam slušao je podjednako dobra ili loša koji god medijum da koriste. Svaka puška biće ubojita i tako to...Generalno, razumem zašto vas nervira uplitanje marketinga, uniformizacije i sales experience u pravljenje naučnog rada, ali nekako osećam da semantički prelom teksta, jezička konciznost i struktuiranost izlaganja nisu marketing, no zdravorazumske discipline koje olakšavaju praćenje i veoma zainteresovanoj publici, omogućavajući joj da se lakše fokusira na bitno i u tom smislu totalno razumem Zverillu. Može biti da sam iz kontaminirane generacije, kao mali mutanti iz Šume, kiše, grad i zvezde Slobodana Ćurčića, koji nikad nisu videli sunce i svet bez radioaktivnih kiša.:(

Link to comment

glupo je i krajnje povrsno smatrati da vizuelno nema veze sa prenosenjem poruke i sustinom prezentacije.ne ulazim u konfuznost prezentera (koja tek ima veze!!) nego uopste i sam izgled i "pristupacnost" slajdova. Ne znam kad su neki od vas posednji put slusali ili pravili prezentacije, ali njen osnovni cilj nije da lepo izgleda ko sto se ovde mnogi upinju da objasne da je nebitno (dakle slazemo se NIJE bitno! :) ) vec da prenese poruku, postavi pitanje ili da zainteresuje publiku. A to ce najbolje postici ako postoji logika iza konstukcije svakog slajda. Da li smatrate da je svejedno za posmatraca (i u slucaju da ne postoji opasnost od epilepticnog napada :o ) ako slajd ima 6 razlicitih random boja uokvirenih jedne u druge sa jos istiim tolikim brojem fontova ili npr 2 (bilo koje)? koju poruku nose tih 6 boja, sem I dont give a shit?! cak i da ih ima toliko, svaka treba da bude asocirana sa porukom koju nosi, dakle logicno razdvajanje pojmova po bojama. ovako, whats the point? Sta te boje predstavljaju i koliko samo otezavaju citanje i pracenje podataka koji se iznose? ne mogu da verujem da ovo nekom nije jasno :( ko smatra da je zanemarljivo kako slajdovi izgledaju ili se bavi pukim teoretisanjem ili ni sam na ume da pravi slajdove!! :fashisto: I pri tom ne pricam o ukalupljivanjima, dakle ne moraju sve prezentacije imati belu pozadinu, niti crnu, niti koristiti isti font, niti je comic sans banovan. Pricam o toku svesti(misli) i konekciji oko-mozak-usta koja treba da se stvori kod publike, jer poenta prave dobre prezentacije je da natera posmatraca da razmisli o necemu ili da se zainteresuje za topik i da podstakne diskusiju.A zaista ne shvatam kako bi doticni to mogao da uradi ako mu vecina vremena u posmatranju slajdova protekne u tome da pokusava SHVATI sta je pisac hteo da kaze?!? to treba da bude vec ocigledno, najbolje su one prezentacije koje su tako prilagodjenje publici da u trenutku kad se se vec zapitas nesto, to dolazi na sledecem slajdu :)Dakle svaki font moze cak i da bude prihvatljiv, ali prezentacija gubi na svojoj vrednosti ovakvim jadnim layoutom visestruko!

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...