Jump to content
IGNORED

Now cooking!


yolo

Recommended Posts

nisam ja dzemi lejdi, ne jedem dzem. skuvam malo kad mi treba za kolace bez secera, al teorijski, secer sluzi da konzervira dzem, ako se pravi s malo secera, nece dugo izdrzati i mora se drzati u fridzu. 

kad smo kod toga kako ne kuvam dzep, ovde u dalmejsi sam kuvala dzem s tek nesto secera od nespula, to je lokalno voce. ne secam se kad sam probala nesto tolko energizirajuce i egzaltirajuce ko to, zovem ga dzem od strudle s jabukama, predivan, sledece godine cu u masovnu proizvodnju, svi morate da probate :)

Link to comment

Jasna je uloga šećera kao konzervansa, i govorim o džemu koji neće biti zimnica, već male količine i sezonska upotreba.

 

Zimnicu otimam od mame, koja još uvek priprema. Prošle godine je spremila izuzetan džem od kajsije, pripremljen sa neuobičajeno malo šećera za srpske standarde, pa je sačuvao osvežavajući ukus voća i standardno sprema odličan džem od šipuraka. Osnovu od šipuraka izradila je tetka koja svoje penzionerske dane provodi u selu podno Jastrepca. 

Link to comment

Pored secera kao konzervansa uticu i druge stvari na ocuvanju zimnice, u ovom slucaju dzemova. Duzina kuvanja, nacin kuvanja (jaka pa srednja vatra sto zahteva nevoljno cesto mesanje), sterilne tegle, dobra njihova hermeticka zatvorenost i na kraju mesto i uslovi gde se cuva. Imam podrum u kome je prilicno hladno i nikada se nista nije pokvarilo. Naravno i adekvatna kolicina svega, tek da pokriije sezonu do sledece.

Link to comment

kad kuvam svezi dzem od 300g malina dosta mi je kesica vanil secera. u svezi od jagoda ne stavljam secer, nego kad se prohladim ubacim jos seckanih svezih jagoda i malo vanile, to je lipo.

imajte razumevanja ako promasujem temu, s telefona sam, pola ne vidim, pola ne umem da napisem.

Edited by darling
Link to comment

Kuvam u slow cookeru dzem od jabuka i dunja ili pre bi se moglo zvati redukcija.Dodajem manje od 50gr secera na dva kg jabuka i u frizideru stoji sigurno oko mesec dana.Kuvam oko 15h .

Link to comment

Prosle godine su komsijine šljive bile bolesno slatke, mama je u pekmez od njih stavila malo limuna (u šnitovima, ne cedjenog) da ublaži malo slatkoću. Ništa šećera nije koristila i drži se dobro u ormaru, sve dok se ne otvori - onda mora u frižider. Male tegle, ne one od kilo koje za pekmez od kajsija koristi.

Ja popijem tonu vode posle njega, toliko je sladak (volim da stavim debeli sloj na lebac, i u ovom slučaju sam morala da smanjim)

 

 

Link to comment
  • 2 weeks later...

fileti oslica u rerni sa povrcem. kako ja to radim: uzmem isecem povrce [celer-koren, secerac, sargarepa, crveni luk, bluk, persun] i isecem ribu na komade. komade ribe stavim na pouljen pleh, i pokrijem povrcem. takodje na ribu stavim kriske limuna. na kraju prekrijem folijom i pecem na 200 nekih cuku ipo. sada sam u posudu postavio velike, tanke kriske celera, i onda ribu, pa povrce.

 

to mi je jedno od omiljenih jela. serviram tako da sipam u tanjir. ako [sada nemam] imam kristalku, salatu, onda svaki zaloga smotam u istu, dodam malo ljutog sosa, i iscedim malo limuna... takav zalogaj je perverzija u ustima.

Link to comment
дивља свиња са умаком од бруснице и боровнице.
267.thumb.jpg.2ca9dc2c3b722dc1483eff0d84d35215.jpg
To ulov sa Ušća?

[emoji6]




...shiit has hit the fan...

Link to comment
5 hours ago, Frank Pembleton said:

To ulov sa Ušća?

emoji6.png




...shiit has hit the fan...
 

 

Није, није а могло је да буде.:D Ово је од раније, лежало заборављено у замрзивачу.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...