Jump to content
IGNORED

zašto imati decu?


dekss

Recommended Posts

Ne govorim o proglašavanju, nego o uočavanju, sugeriranju, savetovanju, itd. Naravno, i savetodavac može pogrešiti, izbor može biti promišljen iako se njemu ne sviđa. Moja poenta je da i suprotno može biti slučaj - drugi mogu bolje od mene. Već sam ranije naglasio - svakom ko je iole uračunljiv mora se garantovati pravo da njegova bude poslednja kada se radi o njegovim životnim izborima. Ali to ne znači da je njegova uvek najtačnija, što je distinkcija koju ti i Bakemono nikako da uočite.
I sam kazes da i savetodavac moze da pogresi, ali da li on onda i snosi posledice te greske? Sta znam, osetila bih barem neku nelagodnost da savetujem nekom nesto u sta ni sama ne mogu biti sigurna, a sto bi mu se moglo itekako obiti o glavu.
I ne, naravno da ne zastupam stav rightous većine. Štaviše, upravo vaš (tvoj i Bakemonov) stav ide na ruku svih righteous većina odavde do Albukerkija, od Slobe Antonića do Glen Beka. Jerbo righteous većina večito tvrdi da ako se ne prihvati njen stav ostaje samo subjektivizam, emotivizam, voluntarizam i relativizam. Naravno - nisu u pravu - dovesti u pitanje tradicionalne vrednosti ne znači dovesti u pitanje društveno prihvaćene vrednosti uopšte - ali ti i Bakemono im nehotice dajete za pravo.
Ali ova tema konkretno i jeste i subjektivna i emotivna, zasto je onda pogresno vise verovati sebi i svojim emocijama nego tudjim? Biti veran sebi i ziveti onako kako osecas da je ispravno, (i pritom nikog drugog ne ugroziti) - neko to prosto stavlja iznad toga da bude drustveno prihvacen.
Link to comment
I sam kazes da i savetodavac moze da pogresi, ali da li on onda i snosi posledice te greske? Sta znam, osetila bih barem neku nelagodnost da savetujem nekom nesto u sta ni sama ne mogu biti sigurna, a sto bi mu se moglo itekako obiti o glavu.Ali ova tema konkretno i jeste i subjektivna i emotivna, zasto je onda pogresno vise verovati sebi i svojim emocijama nego tudjim?Biti veran sebi i ziveti onako kako osecas da je ispravno, (i pritom nikog drugog ne ugroziti) - neko to prosto stavlja iznad toga da bude drustveno prihvacen.
Mislim da se nismo baš razumeli, ne vidim da sam igde tvrdio suprotno.
Link to comment

Syme, nismo u osnovnoj skoli, pa da svojim sagovornicima govoris da se uozbilje, odrastu i sl. Znaci, promeni ophodjenje, samo prijateljski savet.

Jolanda, tvoje pitanje nema veze sa životom, a kamoli sa našom raspravom, rekoh ti da na tvoje unakrsno ispitivanje više neću odgovarati. Objasni šta tim pitanjem želiš da postigneš i kakve veze ono ima s našom raspravom, ili me se mani.
Dobro znas da ima. Iskreno, ako tvoj sef, ili tvoja porodica, pa vecina ljudi koja ne pisu po forumima smatraju da ti gubis vreme, da li ces uvaziti njihovo misljenje kao validno? Ili ces se ponasati kao sto si se i do sada ponasao?Ako neko nema potrebe za, na primer, uobicajenim sledom dogadjaja u zivotu rodjenje -> skola -> zenidba -> deca -> unuci -> kraj, vec hoce da zivi sam, on se jasno odredio da za njega/nju imanje dece/partnera/seksualnog zivota nije vazna cinjenica u njegovom/njenom zivotu, inace bi bio frustriran (smrc, ja se posvecujem nauci i zato zivim sam/a i nemam decu), to se naziva potiskivanje u psihologiji (mehanizam odbrane).A moram i da ti napomenem da mi se uopste ne svidja kako vodis raspravu. Na primer, kazes kako 'ne mozes nesto zeleti ako ne probas', sto ce reci da ne bi bilo seksualnog zivota kod ljudi (nisu probali, pa ni ne zele)?Kazes da postoje prihvatljiva ponasanja, ali mi uopste ne razgovaramo o njima. Ako neko ne voli da cita tvoje postove, mozda propusta citavu mudrost, ali, eto ne voli, sta ces? I?
Link to comment
Meni je ovo skroz "Sloboda volje 2: sa osvetom", starring: Bakemono as Jolanda Kirschner i Šime as himself.
Moram da ti kazem da uopste ne vidim slicnost, osim sto smo oboje u pravu, a Syme nije. A da se skoncentrises na temu, sta kazes na to?
Link to comment
Mislim da se nismo baš razumeli, ne vidim da sam igde tvrdio suprotno.
Sve je moguce! Samo mi nije jasno odakle ti onda takva nepodnosljiva lakoca savetovanja ako si svestan da nekom to moze doneti vise zla nego dobra.Isto tako ti moze doneti i da te otera dodjavola kad cuje tvoje cenjeno misljenje i pokvari prijateljstvo, rodbinske odnose itd.Ovde dakako ne mislim na preporuke lektire nego one licne stvari tipa sta mislis o necijoj buducoj zeni, fakultetu koji hoce da upise, razmazenom detetu ili odluci hoce li ga imati uopste. Nisu dzabe Englezi izmislili one razgovore o vremenu :sleep:
Link to comment

Mnogo je tesko pratiti raspravu u kojoj se postovi citaju ne onako kako je napisano nego kako mi mislimo da je napisano, pa se Symetu spocitava da je ne znam sta kada istrajava na tezi da je davanje saveta i insistiranje na davanju saveta nekom, naravno ponatom liku iz svog zivota, odraz nekakve arogancuje il pametovanja, Ako mi neko blizak ne da nikakav savet i ne uputi me na neku stranu koju sam u zivotu zanemario zapitao bih se kakav je to covek i koji ce mi kurac u zivotu. Zivot je neprekidna interakcija i nije neka prava linija. Ko ne slusa pesmu slusace oluju, pa ce se ceskati gde ga ne svrbi,

Link to comment
Ako mi neko blizak ne da nikakav savet i ne uputi me na neku stranu koju sam u zivotu zanemario zapitao bih se kakav je to covek i koji ce mi kurac u zivotu. Zivot je neprekidna interakcija i nije neka prava linija. Ko ne slusa pesmu slusace oluju, pa ce se ceskati gde ga ne svrbi,
eno maheem na drugom topiku o imanju dece - imao hiljade bliskih i dobronamernih savetodavaca, nikog nije slushao, svi se uvredili, a njemu lepo ^_^neje bash uvek linearno. tj, kad jeste, ikad? Edited by thermal bug
Link to comment
Sve je moguce! Samo mi nije jasno odakle ti onda takva nepodnosljiva lakoca savetovanja ako si svestan da nekom to moze doneti vise zla nego dobra.Isto tako ti moze doneti i da te otera dodjavola kad cuje tvoje cenjeno misljenje i pokvari prijateljstvo, rodbinske odnose itd.Ovde dakako ne mislim na preporuke lektire nego one licne stvari tipa sta mislis o necijoj buducoj zeni, fakultetu koji hoce da upise, razmazenom detetu ili odluci hoce li ga imati uopste.Nisu dzabe Englezi izmislili one razgovore o vremenu :sleep:
Stvarno Leia, nigde nisam rekao da treba deliti savete po svaku cenu, samo da postoje situacij koje pred nas postavljaju ozbiljne dileme da li intervenisati ili ne. Ne znam o kakvoj nepodnošljivoj lakoći savetovanja govoriš. Edited by Syme
Link to comment
Stvarno Leia, nigde nisam rekao da treba deliti savete po svaku cenu, samo da postoje situacij koje pred vas postavljaju ozbiljne dileme da li intervenisati ili ne. Ne znam o kakvoj nepodnošljivoj lakoći savetovanja govoriš.
Misliš li da u takve dileme spada i (ne)imanje dece?
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...