Jump to content
IGNORED

zašto imati decu?


dekss

Recommended Posts

Ne pada ti na pamet na time ne postujes neciji izbor, kada ga proglasis za stagniranje i rasipanje potencijala?Izgleda mi kao da zastupas stav righteous vecine, na nacin definitivno pristojniji nego neki drugi diskutanti,al mi ta meka forma dusebriznistva deluje jos perfidnije nego ono kad neko samo tresne "to nije normalno!!"
+1
Link to comment
Ponosni stric od početka oktobra.Pročitaš lepo ceo topik, pa ne moraš ništa da "osećaš".I ne vidim kakve veze ima li bilo ko ovde decu. Priča je prešla odavno u domen hipotetike tj zašto neko želi a neko ne želi decu.
Alal vera onda. Uspeo si na osnovu svojih zelja da razvrstavas ljude na normalne i nenormalne, a da nemas nikakvo iskustvo oko osnovnog kriterijuma kojeg koristis za razvrstavanje. Ne moram da citam topic detaljno, da bih video da si bezrazlozno neprijatan, a da su ti stavovi pritom dovoljno banalni, da se zapitam i zabrinem za svet koji vidis kao normalan.
Link to comment
Alal vera onda. Uspeo si na osnovu svojih zelja da razvrstavas ljude na normalne i nenormalne, a da nemas nikakvo iskustvo oko osnovnog kriterijuma kojeg koristis za razvrstavanje. Ne moram da citam topic detaljno, da bih video da si bezrazlozno neprijatan, a da su ti stavovi pritom dovoljno banalni, da se zapitam i zabrinem za svet koji vidis kao normalan.
Elementarno je da topik pročitaš ceo pre nego što dođeš da ga zatvoriš i napišeš "case closed" kao da si god allmighty. Samim tim nisi mogao ni da znaš da sam, da li sam i zašto sam, ako sam već bezrazložno neprijatan, pošto nisi upućen u ceo tok rasprave. Šta je zapravo banalno u mojim stavovima? Neke sam ponovio 100 puta ali nekima ne dopire do mozga, očigledno je u pitanju neka kompleksna banalnost.
Link to comment
čekaj, ako ono što sam pročitala drugde sažvaćem i ispljunem kao argument u raspravi, to je ok. a ako uputim sagovornika na izvor, to je perfidno dušebrižništvo?i šta vam uopšte znači to lični izbor? pa svaki lični izbor zasniva se na razlozima. o razlozima hoćeš ili nećeš da diskutuješ. u tom smislu šime je tolerantniji od bakemonoa. on uzima da stvarno misliš ono što si rekao (jer, kako drugačije da znam šta misliš?), dok bakemono uvodi distinkciju izgovoreno vs. stvarno mišljeno.mnogo se ovo zapetljalo.
Ne, nisam htela reci da je upucivanje na izvor citata perfidno (zasto bi bilo :blink: ),nego da taj patronizirajuci ton (stagniranje, rasipanje potencijala, takoreci srljanje ko guska u maglu)podrazumeva da covek nije u stanju da sam donese vazne zivotne odluke nego mu treba neki life coach dobrovoljac.Pun ljubavi i dobrih namera, da usmeri i prosvetli. Licni izbor se i zove licni valjda zato jer se tice odredjene licnosti, i ako time nikog drugog ne ugrozava i ne povredjujene znam zasto bi bilo kome morao da polaze racune o razlozima.I ko bi uopste odlucivao koji su razlozi validni a koji ne? Forumsko vece staraca na celu sa Simetom?I u cemu je problem sa distinkcijom izgovoreno vs. stvarno mišljeno, nisi se nikad susrela sa slucajem da neko jedno misli a drugo govori?Sta znam, nema na ovoj temi nikakve velike mistike, stavise lici mi na ono krljanje na temi o savremenoj umetnosti jer je i tema na neki nacin slicna - neko zastupa mainstream, neko gura neke svoje ideje jer se prosto ne slaze sa onim sto je opsteprihvaceno.Sad cemu potreba da se neko proglasava nenormalnim i vredja, ili mu se nezno inputira kako je neuracunljiv/neobavesten pa i ne zna sta zeli dok mu neko strucnone objasni - to je vise u oku onoga ko se time bavi, kako si i sama primetila.
Link to comment
I u cemu je problem sa distinkcijom izgovoreno vs. stvarno mišljeno, nisi se nikad susrela sa slucajem da neko jedno misli a drugo govori?
ja sam zapravo gore vec rekla sve sto sam imala, medjutim u diskusiji sa bakemonom mnogo toga se otvorilo što i nema veze sa inicijalnom temom. naravno da sam cula za to da je moguce da neko jedno misli a drugo govori. ipak, bakemono kao okosnicu svog argumenta uzima na jednom mestu to što ljudi nekada ne misle ono što su kazali, onda lagano (i čak drčno u svom neznanju) preveslava preko pitanja o uvidu u to tuđe stvarno mišljenje, i nastavlja dalje u preriju. mislim, stvar postaje zamorna.i drugo - na forumu svašta može da izgleda kao patroniziranje. ali dozvoli da to ponekad ne bude posledica nekakve loše namere nego prosto činjenice što znanja sa kojima diskutanti ulaze u raspravu nisu iznivelisana. ako je neko u posebnoj prednosti na određene teme, a sa druge strane nema interesovanja nego samo defanziva, onda molim lepo, sledi razlaz. ova tema je u jednom trenutku prestala da bude o tome ko više voli roze a ko rezedo, sa naglaskom na tome da se o ukusima ne raspravlja, samo neki to nisu primetili. i nije im za zameriti. Edited by gagorder
Link to comment
Jedina stvar gora od slinave i vristave dece su ljudi koji osecaju potrebu da diskutuju o tudjim zivotnim izborima.
Marko M. Dabovic26,557 posts
Kako se to nešto "implicitno" ne želi? Znaš li uopšte šta ova reč znači?Inače ovaj post je fantastičan primer razorne malograđanštine koja uništava ovo društvo brže od galopirajuće leukemije. Ko si bre ti da bilo čije životne odluke podvrgavaš cost-benefit analizi, šta si ti, neki mrmljajući glas čaršije? Fuuuuuuuuuj.
Sta boli qurac ko sam ja :smoris:
Link to comment
Marko M. Dabovic26,557 posts
Tako je. I u svim tim postovima, napisanim tokom petogodisnjeg perioda, neces naci nijedan u kome se osudjuju tudji zivotni izbori, podvrgavaju amaterskoj dijagnostici ili izvrgavaju ruglu. :smoris: Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Elementarno je da topik pročitaš ceo pre nego što dođeš da ga zatvoriš i napišeš "case closed" kao da si god allmighty. Samim tim nisi mogao ni da znaš da sam, da li sam i zašto sam, ako sam već bezrazložno neprijatan, pošto nisi upućen u ceo tok rasprave.Šta je zapravo banalno u mojim stavovima? Neke sam ponovio 100 puta ali nekima ne dopire do mozga, očigledno je u pitanju neka kompleksna banalnost.
Banalno je to sto si zapeo da objasnis, a nisi otkrio holy grail, nego su ti stavovi na liniji cestitog domacina. Dakle prosek. Mogli bi da zapocnemo ocenu normalnosti za svaki moguci aspekt zivota danas i brzo bi dosli do saznanja da nema nikog normalnog. Vidim da je Dabovic vec poceo. I iz toga proizilazi da nije nista kompleksno i nesto sto ne dopire do mozga ili kako vec, nego bas suprotno - takvo svrstavanje u torove se obicno slabo prihvata, a ti to ne shvatas. Ne moram da citam dalje od par strana, jer se na tu temu receno ionako sve ponavlja. Case closed se odnosilo na post koji je mnogo toga objasnio, a mislim da je nepravedno preskocen i ignorisan zato sto se nije uklopio u direktno prepucavanje. Stoga ponovo quote, ionako mi je krivo sto sam obrisao sve osim poslednje recenice:
dugo sam bila u poziciji koja te toliko nervira.dakle, mislila sam da 100% necu imati dete, tada sam to tako zelela, i smetalo mi je to sto su mi ljudi "iskusno" govorili to grozno "za sada". od toga je jedino gore kad ti isti ti ljudi, nakon sto rodis dete, kazu "jesam ti rek'o" ili nesto along these lines.iz one perspektive, a i iz ove sadasnje, cini mi se da se ljudi toliko bave tudjim izborima, njihovom normalnoscu i slicno, zato sto im je potrebno, da ne kazem neophodno, opravdanje sa izbor koji su sami napravili. imati ili nemati dete je 0/1 situacija, ili imas ili nemas. nema nazad. nema popravnog ispita. i onda tu krece citav niz jalovih "e vidis kako je super sto nisam skrenuo levo kod lajkovca" situacija. ranije su zene koje imaju decu objasnjavale neke moje stvari time sto ja, je l', nemam to dete kao kamen oko vrata. sada su me te primile u klub, konacno sam se u triespetoj dozvala pameti, ali sada one druge, iz kluba koji sam napustila, imaju potrebu da me zivu sahrane. isto tako, one koje pristaju da budu sahranjenje cinjenicom rodjenja deteta, kad vide da ti nastavljas da zivis i pored te bukagije, imaju potrebu da objasne kako nisi dovoljno dobra majka, jer, boze moj, ko jos ide na konferenciju sa bebom koja sisa.elem. sve te interpretacije tudjih zivota vise govore o potrebama onoga ko interpretira nego o predmetu analize.
Link to comment
Banalno je to sto si zapeo da objasnis, a nisi otkrio holy grail, nego su ti stavovi na liniji cestitog domacina. Dakle prosek.
Ok, evo već sam naučio nešto novo, da postoje "prosečni" stavovi. Na nivou čestitog domaćina. Kakvi još stavovi postoje? Super cool standardi urbanog domaćina?Drugo, nisam ja zapeo da objasnim svoj stav zato što je holy grail već zato što je pogrešno interpretiran te su mi prišili koješta ovde. A ne volim da mi se prišiva nešto što nisam rekao niti mislim. A to ne volim prerasta u pizdim kada napišem nešto 10 puta i neko dođe 11 put i prenebregne sva objašnjenja samo da zalepi etiketu nekoga ko se meša u tuđe živote (like i give a fuck, želim svakome na forumu sve najbolje i svu sreću u životima, to je koliko želim da se mešam u nečije živote ovde barem), i nekoga ko ljude proglašava nenormalnim.
Link to comment
ja sam zapravo gore vec rekla sve sto sam imala, medjutim u diskusiji sa bakemonom mnogo toga se otvorilo što i nema veze sa inicijalnom temom. naravno da sam cula za to da je moguce da neko jedno misli a drugo govori. ipak, bakemono kao okosnicu svog argumenta uzima na jednom mestu to što ljudi nekada ne misle ono što su kazali, onda lagano (i čak drčno u svom neznanju) preveslava preko pitanja o uvidu u to tuđe stvarno mišljenje, i nastavlja dalje u preriju. mislim, stvar postaje zamorna.
Pa ne znam kakav bolji uvid u tudje stvarno misljenje u konkretnom slucaju mozes imati od konkretne prakse te osobe koja je prethodila nestvarnom misljenju - tipa covek bio gej, ponasao se kao gej, voleo sve sto gejevi vole i onda odlucio da to vise ne bude, zbogradi boljeg uklapanja u svoje konzervativno okruzenje. Meni to takodje izgleda kao skolski primer racionalizacije. A valjda jedini nacin da budemo sasvim sigurni je da tog istog tipa preselimo iz Ostina u San Francisco, i sacekamo hoce li razviti dugin bajrak.
i drugo - na forumu svašta može da izgleda kao patroniziranje. ali dozvoli da to ponekad ne bude posledica nekakve loše namere nego prosto činjenice što znanja sa kojima diskutanti ulaze u raspravu nisu iznivelisana. ako je neko u posebnoj prednosti na određene teme, a sa druge strane nema interesovanja nego samo defanziva, onda molim lepo, sledi razlaz. ova tema je u jednom trenutku prestala da bude o tome ko više voli roze a ko rezedo, sa naglaskom na tome da se o ukusima ne raspravlja, samo neki to nisu primetili. i nije im za zameriti.
Pa i u RL svasta moze da izgleda kao patroniziranje i uglavnom kad izgleda to i jeste, ne znam kako bih drugacije shvatila neciju upucenost u moje zelje, stremljenja i potencijale koja prevazilazi moju sopstvenu. Znanja mogu biti neiznivelisana kad pricamo o objektivnim i prakticno dokazivim stvarima, a kako neko moze posedovati znanje o tome da ce mene neko iskustvo obogatiti ili usreciti? Moze samo da nagadja i teoretise, a i to mogu i ja sama hvala lepo.Znaci verovatno nije zlonamerno u smislu da me sad nesto skenja, nego vise onako da sebe i svoje istomisljenike predstavi kao meru nekih stvari, otud valjda i ono vristanje o normalnosti. Kamo srece da je tema bila ko vise voli roze a ko rezedo, nego je skrenula ka tiradi da je roze normalno jer vecina voli roze. Vrlo zamorno, slazem se.
Link to comment
Ne pada ti na pamet na time ne postujes neciji izbor, kada ga proglasis za stagniranje i rasipanje potencijala?Izgleda mi kao da zastupas stav righteous vecine, na nacin definitivno pristojniji nego neki drugi diskutanti,al mi ta meka forma dusebriznistva deluje jos perfidnije nego ono kad neko samo tresne "to nije normalno!!"Odraslim i punoletnim osobama se lektira ne gura pod nos.
Ne govorim o proglašavanju, nego o uočavanju, sugeriranju, savetovanju, itd. Naravno, i savetodavac može pogrešiti, izbor može biti promišljen iako se njemu ne sviđa. Moja poenta je da i suprotno može biti slučaj - drugi mogu uvideti šta je dobro za mene bolje od mene samog. Već sam ranije naglasio - svakom ko je iole uračunljiv mora se garantovati pravo da njegova bude poslednja kada se radi o njegovim životnim izborima. Ali to ne znači da je njegova uvek najtačnija, što je distinkcija koju ti i Bakemono nikako da uočite.I ne, naravno da ne zastupam stav rightous većine. Štaviše, upravo vaš (tvoj i Bakemonov) stav ide na ruku svih righteous većina odavde do Albukerkija, od Slobe Antonića do Glen Beka. Jerbo righteous većina večito tvrdi da ako se ne prihvati njen stav ostaje samo subjektivizam, emotivizam, voluntarizam i relativizam. Naravno - nisu u pravu - dovesti u pitanje tradicionalne vrednosti ne znači dovesti u pitanje društveno prihvaćene vrednosti uopšte - ali ti i Bakemono im nehotice dajete za pravo.
Whatever, I do what I want.
Bakemono, ako želiš da stojiš na poziciji dogmatskog emotivizma, fine by me, ali onda stvarno nemamo šta više da razgovaramo, ti si se ukopa i za drugo nećeš ni da čuješ - okej, nema frke.Ako hoćeš da raspravljaš - again fine - razmenjujemo razloge, pa dokle stignemo, prihvatajući mogućnost da budemo ubeđeni tuđim argumentima. Ali ovde je problem sledeće - ti izađeš sa svojim argumentima, ja ti uzvratim kontra-argumentima, a ti onda srušiš figure i ponoviš svoju dogmatsku poziciju. I tako tri-četiri puta. (Recimo - pitaš me da li mislim da je, kada odlučuje o svom životu, pre u pravu pojedinac, ili čaršija; ja ti odgovorim da ti izbor nije dovoljno iscrpan, a ti odgovoriš - ma kakav izbor, nema tu nikakvog izbora! Mislim, ako nema, što pa pitaš?)Ti zapravo daješ sebi za pravo da na arbitrarno izabranoj tački rasprave prekineš sa razmenom arguenata i vratiš se na difolt tezu da nikakva rasprava nema smisla. Okej, onda se rastajemo. Prosto, razmena argumenata gubi svaki smisao.
I still waiting for your ansver:
Jolanda, tvoje pitanje nema veze sa životom, a kamoli sa našom raspravom, rekoh ti da na tvoje unakrsno ispitivanje više neću odgovarati. Objasni šta tim pitanjem želiš da postigneš i kakve veze ono ima s našom raspravom, ili me se mani. Edited by Syme
Link to comment
Imam 34, i jos uvek nisam osetila nikakvu fizicku potrebu da rodim, majcinski instink me takodje ne radi. Volim klince, ali su mi vise interesantni kao mali ljudi, tj. sam proces njihovog odrastanja i razvoja, nego sto odlepim kad vidim sitnu decu. Nemam potrebu da ih gnjavim, ljubakam itakoto (sto mi drugarice vrlo spocitavaju u stilu kako ne volim njihovu decu). E sad, ja ni kao dete nisam volela niti dozvoljavala da mene neko gnjavi pa je meni to normalno. Imam generalno misljenje da bih volela jednom da eventualno rodim, ali mi je ta ideja jako daleko u glavi.
u ovom tekstu sam malko videla sebeni meni sa 34 deca još nisu bila ni u maleckom mozgu, jedini ta neka ideja da možda jednog dananikada nisam bila ni "nikako neću decu" kao neki, a nikada ni "moram imati obavezno decu" kao neki druginego tipa "ako nekad bude, biće sigurno lepo, a ako ne bude, isto će biti lepo"naravno da tip lepote u prvom i drugom slučaju nije isti, ali kakve to ima veze?ionako treba uvek uživati u svemu što u datom trenutku imaš, a ne patiti za nečim što nemaši ništa, tako je prolazilo vreme, mnogi moji drugovi i drugarice su dobili decu, neki od njih (konkretno dva druga i jedna drugarica) su me prilično često pitali "pa kad misliš, pa kad ćeš, pa zašto, pa kako, pa moraš, pa što tako, pa dokle škole, pa ti ćeš pravo iz škole u starački dom", itd itd, al je mene bolelo uvooću kad ja oću, ako oćue onda su se nekako poklopile stvari, tipa pojavio se koalicioni, tj osoba sa kojim delim većinu važnih životnih stavova, uključujući i o deci, oboje smo bili u fazonu oćemo ako može, ako ne može (iz bilo kog razloga) šta da se radi, i onda smo jednog dana rekli "ajd da vidimo oće li ili neće"i etosad imamo dva, možda ćemo i treće, to ćemo odlučiti spontano jednog dana
Link to comment

Q:

Pa i u RL svasta moze da izgleda kao patroniziranje i uglavnom kad izgleda to i jeste, ne znam kako bih drugacije shvatila neciju upucenost u moje zelje, stremljenja i potencijale koja prevazilazi moju sopstvenu. Znanja mogu biti neiznivelisana kad pricamo o objektivnim i prakticno dokazivim stvarima, a kako neko moze posedovati znanje o tome da ce mene neko iskustvo obogatiti ili usreciti?
A:
Pa ne znam kakav bolji uvid u tudje stvarno misljenje u konkretnom slucaju mozes imati od konkretne prakse te osobe koja je prethodila nestvarnom misljenju - tipa covek bio gej, ponasao se kao gej, voleo sve sto gejevi vole i onda odlucio da to vise ne bude, zbogradi boljeg uklapanja u svoje konzervativno okruzenje.
Link to comment
Znaci verovatno nije zlonamerno u smislu da me sad nesto skenja, nego vise onako da sebe i svoje istomisljenike predstavi kao meru nekih stvari, otud valjda i ono vristanje o normalnosti. Kamo srece da je tema bila ko vise voli roze a ko rezedo, nego je skrenula ka tiradi da je roze normalno jer vecina voli roze.Vrlo zamorno, slazem se.
Vrlo je zamorno tvoje konstantno izvrtanja tuđih argumenata. Tri puta si već optužila svoje sagovornike, pa i mene je li, da zastupaju "što većina kažu", a niko osim tebe nije potegao argument većine. Daj se uozbilji.http://www.youtube.com/watch?v=A1jRtTVATc8 Edited by Syme
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...