Jump to content
IGNORED

zašto imati decu?


dekss

Recommended Posts

A kako je standard u Srbiji nizak, neko moze i da rezonuje i da je bolje da platu potrosi na svoje potrebe, nego na obucu, odecu, skolovanje, ekskurzije (itd.) dece. Takav izbor mozda jeste sebican, ali je nenormalan samo ako se dogovorimo da je sebicnost = nenormalnost.

Link to comment

Naravno, opet promašaj. Izbor imati ili nemati decu, nije izbor sebičnost vs altruizam. Prosto je potpuno pogrešno tako postavljati problem.Vrlo, vrlo ukratko, ali stvarno ne mogu da se suzdržim, jer ovo već metastazira. Bakemono i Jolanda, vaš problem je u toj pubertetskoj (tražio sam drugu reč, ali nema bolje) slici sveta Scott Pilgrim Jolanda Kirschner Bakemono individua vs the world. Iz ove slike onda izlaze raznorazna čudesa, poput privatnog jezika (Bakemono o definicijama) privatnih vrednosti, itd. Dakle jedna nadrealna vera u subjekta koji sam sebe stvara ni iz čega. A pošto se, što rek'o Georg Fridrih, zdrav razum stalno sudara sa protivrečnostima, sa druge strane ovog novčića nalazi se priča o subjektivnosti kao iluziji.Gde nastaje ovaj kratak spoj? Vama kao da nije jasno da subjekt postaje subjekt tek u društvu, da je u stanju sa drugima da razgovara i raspravlja se samo zato što već sa njima deli jezik, vrednosti, pa ako hoćete i svet. U suprotnom, uopšte ne bi bilo moguće formulisati neslaganja. Takav subjekt onda poseduju onu weak agency o kojem je već na drugom mestu govorio Kim.Ali pošto je vaša slika zapravo ona parodija individualizma kakvu slikaju na desničarskim sajtovima, onda vam je subjekt istovremeno i iluzija i mera svih stvari. Drugim rečima, nesrećna svest.

Edited by Syme
Link to comment

Syme, ponekad for the life of me ne mogu da skapiram o čemu kog đavola pričaš. Imam isti utisak kao Šopenhauer kad čita Hegela (citiram):

Hegelova takozvana filozofija jeste jedna kolosalna mistifikacija koja će našem potomstvu davati neiscrpnu temu za sprdanje s našim vremenom. To je pseudofilozofija koja koči sve duhovne snage, zagušuje svako stvarno mišljenje i na njegovo mesto posredstvom najgore zloupotrebe jezika, stavlja najispraznije , najbesmislenije , najnemisaonije, dakle najzaglupljujuće mlaćenje prazne slame.Ko može da čita njegovo najhvaljenije delo, takozvanu Fenomenologiju duha a da se pri tom ne oseća kao u ludnici - tamo i spada.
Inače, Unhappy consciousness je upravo, koliko shvatam, deo Hegelove Fenomenologije duha. Čim si pomenuo Georga Fridriha sve mi je postalo jasno. Edited by Bakemono
Link to comment
Syme, ponekad for the life of me ne mogu da skapiram o čemu kog đavola pričaš. Imam isti utisak kao Šopenhauer kad čita Hegela. Citiram:Inače, Unhappy consciousness je upravo, koliko shvatam, deo Hegelove Fenomenologije duha. Čim si pomenuo Georga Fridriha sve mi je postalo jasno.
ne bih hteo da se mesam u ovu raspravu ali bih samo zeleo da ti skrenem paznju da u filozofiji dvadesetog veka bez hegela neces stici daleko, nasuprot tome bez sopenhauera veselo mozes.
Link to comment

al ste se raspisali! preskocila sam jedno 10 strana, ali samo zelim da kazem da je gagorder bila u pravu pre jedno 25 strana, o imanju dece i ucescu oceva. ima istrazivanja koja pokazuju direktnu vezu izmedju broja dece i ukljucenosti oca u odgoj. sto vise je tata ukljucen, to je mama spremnija na radjanje. druge stvari (plate, obdanista, porodica u blizini i tako to) isto igraju ulogu, ali manju.takodje, i moje je iskustvo da ocevima drustvo porucuje da ne umeju sa decom, ili barem bebama. u svakom slucaju se cesto neka random zena nadje pozvanom da uci oca deteta kako da menja pelene, drzi dete, reaguje na plac, itd. to su sitne poruke, ali sveprisutne, posebno od strane starije generacije.a zasto imati decu, nemam univerzalni odgovor, ali definitivno podrzavam one koji ne zele decu u tome da ih nemaju. treba izdrzati sav taj drustveni pritisak.

Edited by betty
Link to comment

Sta znaci 'zreo sagovornik'? Da li je to sagovornik koji je:1) Pametan2) Punoletan3) OzbiljanMislis da neko ne ispunjava ove uslove ili da moja definicija nije dobra?

Edited by jolanda.kirschner
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...