Jump to content
IGNORED

zašto imati decu?


dekss

Recommended Posts

Polako, nebitan je naziv. Zivotinje nemaju skoro uopste razvijen deo mozga za kontrolisanje nagona, zato kod zivotinja nemas suicidne teznje. Zivotinje zive u nekoj vrsti anarhije, sve je dopusteno i svi nagoni se ostvaruju ako je to moguce. Kasnije je mozak evoluirao pa postoji deo koji je zaduzen za kontrolu osnovnih nagona (ako se on iskljuci, ponasaces se otprilike kao lav ili gorila). To je demokratija, coveku je ostavljeno da sam odluci koliko ce se povinovati unutrasnjim nagonima, a koliko ne. Mozda ce u buducnosti deca biti cipovana tako da im budu ostranjivani negativna osecanja i nagoni, sto bi bila neka vrsta evolucije demokratije u diktaturu. Sa razvojem bestelesne oplodnje, kloniranja i drugih stvari, seksualni nagon ce postati nepotreban, pa ce mozda biti uklanjan iz ljudskog mozga. Interesuje te jos nesto?
http://www.youtube.com/watch?v=DI3u7g8PPEA
Link to comment
Polako, nebitan je naziv. Zivotinje nemaju skoro uopste razvijen deo mozga za kontrolisanje nagona, zato kod zivotinja nemas suicidne teznje. Zivotinje zive u nekoj vrsti anarhije, sve je dopusteno i svi nagoni se ostvaruju ako je to moguce. Kasnije je mozak evoluirao pa postoji deo koji je zaduzen za kontrolu osnovnih nagona (ako se on iskljuci, ponasaces se otprilike kao lav ili gorila). To je demokratija, coveku je ostavljeno da sam odluci koliko ce se povinovati unutrasnjim nagonima, a koliko ne. Mozda ce u buducnosti deca biti cipovana tako da im budu ostranjivani negativna osecanja i nagoni, sto bi bila neka vrsta evolucije demokratije u diktaturu. Sa razvojem bestelesne oplodnje, kloniranja i drugih stvari, seksualni nagon ce postati nepotreban, pa ce mozda biti uklanjan iz ljudskog mozga. Interesuje te jos nesto?
Vidi, duso, ovakav ton je mozda prihvatljiv kada neko hoce da ispadne pametan medju balavurdijom svojih godina. Pristojni odrasli ljudi drugacije komuniciraju.
Link to comment
Vidi, duso, ovakav ton je mozda prihvatljiv kada neko hoce da ispadne pametan medju balavurdijom svojih godina. Pristojni odrasli ljudi drugacije komuniciraju.
Kako ono, neko ima 55 godina, izgubi posao i zauvek ostane nezaposlen jer niko u tim godinama nece da ga pogleda. Diskriminacija po godinama starosti, to zovu "ageism".Ovde gore imamo kontru: ageism protiv mladih gde se koristi njihova mladost da se diskriminisu a sto su rekli je zbog toga (mladosti) vec derogirano i nebitno.Da znas da mi dodje da te prijavim vlastima.
Link to comment
Kako ono, neko ima 55 godina, izgubi posao i zauvek ostane nezaposlen jer niko u tim godinama nece da ga pogleda. Diskriminacija po godinama starosti, to zovu "ageism".Ovde gore imamo kontru: ageism protiv mladih gde se koristi njihova mladost da se diskriminisu a sto su rekli je zbog toga (mladosti) vec derogirano i nebitno.Da znas da mi dodje da te prijavim vlastima.
ne lupaj.
Link to comment

sad iz ove perspektive uopste ne mogu da se odredim prema novom stanju (sestomesecna beba spava tu iza mene) kao pogresnom ili ispravnom. tacnije, ne mogu da sudim o tome da li sam se zeznula, jer to podrazumeva da zamislim da nje nema, a to mi je ne-pod-nos-lji-vo. u tome je valjda bug, zato niko ko ima dete ne misli da se zeznuo - kad je dete vec tu, alternativa postaje stravicna.inace, rec je o nevidjenom telesnom iskustvu. nekako bi mi bilo zao da to nisam probala. razvuces se kao mijeh, nosis nekog drugog unutra (wtf?!?), pa onda taj neko izadje kuda je usao (kao oni brodovi u boci, ili ona votjka sto naraste u flashi). lu-di-lo! i konacno shvatis cemu sluze sise :wub: i taj odnos sa detetom je predobar da bi se propustio. njeno pipkanje rukicama po mom licu - ne znam, nekako me zabole za sve drugo sto bih mogla da radim umesto toga u tom trenutku.a nije me oplemenilo. postala sam skot na milion novih nacina. bila bih spremna na raznorazne gadosti samo da sprecim da je neko povredi, u najsirem smislu.sto se odricanja tice - i tu je bagovito, makar ovako dok je beba jos mala. alternativni svetovi su devalvirali. ono sto sam pre volela vise ne izgleda kao neka premija ako nekako ne inkorporira i nju. menjaju se preference pa u tom smislu nema mnogo smisla prica o uskracenosti - nista mi nije uskraceno, ja biram sta cu i to sto hocu hocu s njom.

Edited by gagorder
Link to comment
nisam bas sigura, al da su deca tako super sama po sebi ne bi priroda morala da te siba oksitocinom da ih zavolis.
kao uostalom i sve drugo sto je pracno promenom hormonskog statusa. zaprepastila bi se u kojim te sve situacijama priroda "shibnula" Edited by gagorder
Link to comment
u tome je valjda bug, zato niko ko ima dete ne misli da se zeznuo - kad je dete vec tu, alternativa postaje stravicna.
Da, al je onda tesko razgraniciti sta je uopste ljubav a sta osecaj krivice (jesam li cudoviste pa da razmisljam o alternativi, i tako to)I jedno i drugo prirodi vrsi posao, vrsta produzena cao zdravo
nista mi nije uskraceno, ja biram sta cu i to sto hocu hocu s njom.
Malo kome uspe, ja ti drzim fige
Link to comment
Da, al je onda tesko razgraniciti sta je uopste ljubav a sta osecaj krivice (jesam li cudoviste pa da razmisljam o alternativi, i tako to)I jedno i drugo prirodi vrsi posao, vrsta produzena cao zdravo
svaki roditelj razmislja o alternativi to jest o tome da deteta nema - to je onaj strah o kojem je beti pisala. dakle, nisam htela da kazem da je bilo koja tema tabuisana. uostalom, u drugim vrstama ljubavi moze da ti se desi to suocavanje sa alternativom - sta bi bilo da sam nesto prekinula ili da sam se u nesto upustila ...problem je i to naivno poimanje "prave ljubavi", valjda neke koja nije hormonski i/ili interesno uslovljena, nego je boze moj cista kao suzica i nezavisna od bilo cega drugog, ali ne bih sad sirila temu bespotrebno.
Malo kome uspe, ja ti drzim fige
pa cemu ta skepsa :)za sada mogu da potvrdim da je moguce: vratiti se na staru kilazu, vratiti se na posao (hvala prirodi tog posla, doduse), otputovati bez bebe na pet dana, otputovati sa bebom na skijanje ... nije beba bukagija.
Link to comment
za sada mogu da potvrdim da je moguce: vratiti se na staru kilazu, vratiti se na posao, otputovati bez bebe na pet dana, otputovati sa bebom na skijanjemore ...
da potvrdim :)jedino što bih ja dodala da je meni i dalje lepo i privlači me i sve ono što ne uključuje <obavezno> klinceali ako nekad postoji problem u smislu da će njemu biti lošije ako ja uradim to nešto, onda dileme nema
Link to comment
svaki roditelj razmislja o alternativi to jest o tome da deteta nema - to je onaj strah o kojem je beti pisala. dakle, nisam htela da kazem da je bilo koja tema tabuisana. uostalom, u drugim vrstama ljubavi moze da ti se desi to suocavanje sa alternativom - sta bi bilo da sam nesto prekinula ili da sam se u nesto upustila ...problem je i to naivno poimanje "prave ljubavi", valjda neke koja nije hormonski i/ili interesno uslovljena, nego je boze moj cista kao suzica i nezavisna od bilo cega drugog, ali ne bih sad sirila temu bespotrebno.
Heh, pa tabu je itekako razmisljati o alternativi kad vec imas dete, kako bi i sta bi bez njega, i sta bi bilo da se nisi u to upustila, jer to podrazumeva nepostojanje tog konkretnog malog nesretnika, i to nepostojanje u bukvalnom smislu, ne kao bivsi decko koji samo nestaneiz tvog zivota a u sustini mu nista ne fali. na to sam mislila...Naivno poimanje bilo cega nije zdravo naravno...Al su emocionalne ucene nesto cega se gnusam mozda ponajvise
pa cemu ta skepsa :)za sada mogu da potvrdim da je moguce: vratiti se na staru kilazu, vratiti se na posao (hvala prirodi tog posla, doduse), otputovati bez bebe na pet dana, otputovati sa bebom na skijanje ... nije beba bukagija.
Neko mora da bude i skeptik ;) Sta znam, gledam primere oko sebe i grejdujem ih, sigurno ima i boljih i gorih...
Link to comment
Heh, pa tabu je itekako razmisljati o alternativi kad vec imas dete, kako bi i sta bi bez njega, i sta bi bilo da se nisi u to upustila, jer to podrazumeva nepostojanje tog konkretnog malog nesretnika, i to nepostojanje u bukvalnom smislu, ne kao bivsi decko koji samo nestaneiz tvog zivota a u sustini mu nista ne fali. na to sam mislila...
pa nije poenta da se ti zapitas kako bi bilo njima (dete ne bi postojalo, decko bi postojao ali bi to bilo irelevantno), nego da se zapitas kako bi bilo tebi da si skrenula levo kod lajkovca.mislim da je u zabludi onaj ko veruje da bi u "slucaju decko" bio nesto mnogo objektivniji nego u "slucaju dete".edit: da, isto tako ne verujem da je onaj ko ceni *kako bi mu bilo bez deteta* objektivniji nego onaj ko ceni *kako bi mu bilo sa detetom*.
Sta znam, gledam primere oko sebe i grejdujem ih, sigurno ima i boljih i gorih...
pa kao i kod ovih sto nemaju decu. Edited by gagorder
Link to comment

Nara, Japan, ima u okviru parka sa hramovima i ovaj "kamen plodnosti".(detaljnije ovde, sa vise slika, scroll down a bit.Ovo je taj kamen:knara02.jpgPa, jeste, lici na... Uglacan od dodirivanja. Ko god poseti a nada se zacecu, dodirne ga:knara03.jpgJos su ga ogradili.Kolegina zena rece - ja taj kamen vise ne pipam (imaju troje dece).

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...