Jump to content
IGNORED

zašto imati decu?


dekss

Recommended Posts

citas li ti sta drugi pisu, ili samo po obicaju postavljas one-line pitanja?(ok, u ovom slucaju cela 3 reda! :o )tvoja teza je da mi ljudi imamo krasni neokorteks koji nas cuva od nagonskih zla. ja sam samo opazio da nas ima 7 milijardi, imamo atomske bombe, ratove, genocide, VX&sarin, genetski modifikovane viruse za bioloski rat i sta jos ne.evo da te ja priupitam: sta bi rekla, ko pobedjuje u tom sukobu razuma i nagona?
Ne dogodi ti se ponekad da 'izgubis razum' i kazes stvari koje nisi 'stvarno mislio'? Primetices, tj. slozices se sa mnom da se bica sa razvijenim neokorteksom razlikuju od ostalih po tome sto umeju da kontrolisu svoje nagone, jedan od njih je i branjenje 'svoje teritorije', pripadnost odredjenom coporu, krdu ili jatu, itd. Kazem, umeju, sto ne znaci da uvek to i rade. Da, ponekad se ljudi ponasaju kao zivotinje, cilj je samo da se pare i medjusobno ubijaju, pa? Kada postanemo/ kada ljudi postanu rasa koja ce u potpunosti suzbiti svoje nagone, onda ce prestati i agresivno ponasanje.
Link to comment
kada ljudi postanu rasa koja ce u potpunosti suzbiti svoje nagone...
...sta cemo onda raditi? Sve zelje i potrebe poticu od nagona. I nisu svi nagoni losi, ono sto se tebi cini kao razumna odluka (u odnosu na agresivnost) je samo titranje nekom drugom nagonu. Sve sto covek uradi lepo je lepo iz vizure covecanstva, ostatku svemira nije od koristi. Da svi pocrkamo danas jer smo izgubili nagon za prezivljavanjem ne bi bila nikakva tragedija sa stanovistva ostatka svemira.
Link to comment
nisam bas sigura, al da su deca tako super sama po sebi ne bi priroda morala da te siba oksitocinom da ih zavolis.
Muškarci ne mogu da zavole decu? A plod je ionako elien u ženskom telu, hormoni su tu da bi i ostalo tu gde treba. Kad smo već kod kod dece, mene je roditeljstvo najviše promenilo u poimanju straha. Sve moje prethodne strahove sam izgubio dobivši decu. Sada imam samo jedan, skoro pa beskonačan.
Link to comment
Muškarci ne mogu da zavole decu? A plod je ionako elien u ženskom telu, hormoni su tu da bi i ostalo tu gde treba. Kad smo već kod kod dece, mene je roditeljstvo najviše promenilo u poimanju straha. Sve moje prethodne strahove sam izgubio dobivši decu. Sada imam samo jedan, skoro pa beskonačan.
koji
Link to comment

sto se tice kakice, postane manje fascinantna nakon 200-300 promenjenih pelena.za sve u igri je bolje ako su roditelji ispunjeni jos necim osim imanjem dece. deci nakon nekog vremena apsolutna paznja niti treba, biti prija, niti je povoljna po njihov razvoj. roditelji gube vezu sa svetom odraslih i posledicno ulazu jos vise energije u odrzavanje neadekvatne veze sa detetom, koje je citavoj dinamici zapravo zarobljeno. ali u slucaju rangiranja prioriteta (npr. odustajanje od obecavajuce karijere da bi se brinulo o bolesnom detetu), mnogim roditeljima bi - ukoliko su u poziciji da biraju - deca valjda dosla na prvo mesto.

Kad smo već kod kod dece, mene je roditeljstvo najviše promenilo u poimanju straha. Sve moje prethodne strahove sam izgubio dobivši decu. Sada imam samo jedan, skoro pa beskonačan.
uhh... plus beskonacno.
Primetices, tj. slozices se sa mnom da se bica sa razvijenim neokorteksom razlikuju od ostalih po tome sto umeju da kontrolisu svoje nagone, jedan od njih je i branjenje 'svoje teritorije', pripadnost odredjenom coporu, krdu ili jatu, itd.
sve me neka sitna jeza podilazi kad ovako umetnicki slobodno razvlacis neokorteks po diskusiji. pricas o samosvesti i o sposobnosti voljnog sputavanja nagona; ne treba ti neokorteks za postizanje poente. svi sisari ga imaju, vecinom jednako slozen kao i mi, a sisari formiraju copore i krda, brane teritoriju, upisavaju se od srece, razmnozavaju se kao zecevi, tvrdoglavi su kao mazge... pri tom, posto evolucija nije izmislila kondom, nagon nije vezan za odluku o imanju dece, nego za aktivnost pravljenja dece. pravi dokaz superiorne kontrole nagona bi bio voljno suzbijanje zelje za seksom. koliko vidim, ljudska rasa uspeva da ga koliko-toliko usmerava, ali definitivno smo jebezljivi.
Link to comment
khm, khm.

i muskarci luce oksitocin.

Da, ali oksitocin koji luče muškarci nema veze sa odnosom sa decom, ili ne?
koji
Pazi gde prelaziš ulicu. A ja sam celi život pretrčavao van pešačkih prelaza.Hoću da kažem da iako mi je nakon što sam postao roditelj sve mnogo teže, i fizički i mentalno, nekad i neizdrživo, ipak sve lepše nego ranije. Iako patetično tako je. Jebo oksitocin i ko ga izmisli.
Link to comment
...Pazi gde prelaziš ulicu. A ja sam celi život pretrčavao van pešačkih prelaza.Hoću da kažem da iako mi je nakon što sam postao roditelj sve mnogo teže, i fizički i mentalno, nekad i neizdrživo, ipak sve lepše nego ranije. Iako patetično tako je. Jebo oksitocin i ko ga izmisli.
ne stvarno ne razumem (možda sam glup :unsure: ) - samo jedan jedini strah??i nemojmo idelizovati: "sve lepše nego ranije". mis'im. realno nije tačno. ako je sve teže (a nije ni baš sve teže), onda nije sve mnogo lepše. samo je drugačije. samo se nekako lakše "trpi" :)ali zato: dovoljan je samo jedan mali osmeh da sav tokom dana nakupljeni stres nestane. to je valjda neka magija, šta li?
Link to comment
dekss, strah koji baca sve ostalo u senku je strah da ces izgubiti dete.
pretppostavljo sam da je na to mislio (o tome necemo vise pisati), ali svejedno ne moze to biti jedini strah. nista nije crno belosta je, recimo, sa strahom za sopstveni zivot (kako bi moje dete posle toga zivelo?)svejedno, ja ne bih vise o strahovima
Link to comment
dekss, strah koji baca sve ostalo u senku je strah da ces izgubiti dete.
L08-24-ENG-31827-01.jpg(Ovo je za Norvesku, ali u tom nije poenta). Taj strah najstrasniji je nekad - ne davno - bio gotovo svakodnevica. Moja baka je (rodjena u BG, 1912) izgubila 3 od 5 dece u uzrastima 1-9 godina (umiralo se od gripa i sl. stvari).Ovo je jedan od onih grafikona pred kojima i najveci "kinik", postmodernista ili ludit od bilo koje sorte moze samo da se ukloni.
Link to comment
pretppostavljo sam da je na to mislio (o tome necemo vise pisati), ali svejedno ne moze to biti jedini strah.
nije jedini, nego je osecaj uzasa pri pomisli toliki da svi drugi strahovi u tom trenutku deluju jednako mizerno mali. indy, pomesanih osecanja gledam ovaj grafik.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...