Jump to content
IGNORED

zašto imati decu?


dekss

Recommended Posts

Čudan topik, može se birati iz kog ugla da se posmatra stvar - ličnog, biološkog, sociološkog, medicinskog. I šta god da se kaže, ne mora biti apsolutna istina. Iz mog ugla gledano, tek kao roditelj osetio sam se, jebem ga, ne znam kako da definišem, kompletno. A ima i želje da se nastavi porodica nekim prirodnim sledom, valjda.Opet, znam ljude koji su se opredelili da roditeljstvo izbegnu, iz nekog svog razloga, bilo profesionalnog, bilo čekanja da se skockaju svi uslovi, i onda su, vremenom, bili manje spremni za kompromise. Namerno neću da pominjem medicinske razloge, tome ovde nije mesto, cenim da pričamo o želji, ili odsustvu želje za ostvarenjem roditeljstva, koje je inače moguće.Imam jednu prijateljicu, sama živi, našla je mužjaka za ulogu oca, i pre porođaja išutirala ga, iskoristivši ga samo za prosto rečeno, oplodnju. Sad, dete živi samo s njom, oca retko viđa, iz različitih su društvenih slojeva, a vidim uvek da dete pati, nedostaje joj figura oca, meni se uvek zatrči kad dođu u goste. Možda ne bi bilo loše pričati malo o takvim odabirima - ima li pravo jedan roditelj da na takav način formira ličnost deteta, svoje želje radi?

Link to comment
Čudan topik, može se birati iz kog ugla da se posmatra stvar - ličnog, biološkog, sociološkog, medicinskog. I šta god da se kaže, ne mora biti apsolutna istina. Iz mog ugla gledano, tek kao roditelj osetio sam se, jebem ga, ne znam kako da definišem, kompletno. A ima i želje da se nastavi porodica nekim prirodnim sledom, valjda.Opet, znam ljude koji su se opredelili da roditeljstvo izbegnu, iz nekog svog razloga, bilo profesionalnog, bilo čekanja da se skockaju svi uslovi, i onda su, vremenom, bili manje spremni za kompromise. Namerno neću da pominjem medicinske razloge, tome ovde nije mesto, cenim da pričamo o želji, ili odsustvu želje za ostvarenjem roditeljstva, koje je inače moguće.Imam jednu prijateljicu, sama živi, našla je mužjaka za ulogu oca, i pre porođaja išutirala ga, iskoristivši ga samo za prosto rečeno, oplodnju. Sad, dete živi samo s njom, oca retko viđa, iz različitih su društvenih slojeva, a vidim uvek da dete pati, nedostaje joj figura oca, meni se uvek zatrči kad dođu u goste. Možda ne bi bilo loše pričati malo o takvim odabirima - ima li pravo jedan roditelj da na takav način formira ličnost deteta, svoje želje radi?
da to je zanimljiv primer. potseti me na jedan za koji sam nedavno čuo, različit, a sličan: majka sa 50-ak godina ima dvoje male dece (recimo rodila sa 48 i 50). Očigledno da su i jedna i druga jako želele dete. Meni nije jasno odakle dolazi ta želja? Racionalni razlozi u tim slučajevima govore: neprvo sebično je prema toj deci, i drugo svoj život komplikuju. Ok, dobijaju dosta... A deca? Naravno njih niko ne pita... Možemo proširiti temu sa pitanjem sebičnosti. Ali imam i kontraprimer: poznajem tipa koga su roditelji dobili sa (nisam siguran baš) recimo 60 god... (možda i više) Sad je doktor nauka i veliki sručnjak u svojoj oblasti, a kao čovek sjajan. Velika bi šteta bila da se nije rodio... HmMožda ipak bolje da se ne upuštamo u ove vode... Edited by dekss
Link to comment
Imam jednu prijateljicu, sama živi, našla je mužjaka za ulogu oca, i pre porođaja išutirala ga, iskoristivši ga samo za prosto rečeno, oplodnju. Sad, dete živi samo s njom, oca retko viđa, iz različitih su društvenih slojeva, a vidim uvek da dete pati, nedostaje joj figura oca, meni se uvek zatrči kad dođu u goste. Možda ne bi bilo loše pričati malo o takvim odabirima - ima li pravo jedan roditelj da na takav način formira ličnost deteta, svoje želje radi?
ček, a što ga je išutirala?
Link to comment
dakle ti misliš da se ljudi danas razmnožavaju iz istog razloga iz kog su se milionima godina razmnožavale bakterije, miševi, ... samo običan nagon i ništa više?
Zaboravio si pacove i bubasvabe. Mislim, nekako mi se cini da si krenuo da nam u komentaru ogadis vrste koje nisu, jel' da, ljudska (a mozda indirektno nam ogadis i kauboja kome si replicirao). Mogao si da pitas kauboja jednako, "dakle ti misliš da se ljudi danas razmnožavaju iz istog razloga iz kog su se milionima godina razmnožavali tigrovi, lavovi, medvedi"... drugacije zvuci. I, da, za slucaj da se pitas, razlog jeste isti, tj. nema ga.
Link to comment
Tema ima jako cudan naslov jer se podrazumeva da decu treba imati...
Nisam mislio na zelju da se sacuva "kosmos" vec na kosmicku realnost: od jednocelijskog organizma do danas se razmnozavalo, dakle milioni godina tradicije mnozenja i smene generacija.
samo sto se to razmnozavanje odigravalo bez ikakvog "trebanja" (trebovanja? - ne znam gramatiku). koncepti kao sto su trebanje, netrebanje i slicno razvili su se tek kad je poceo da se razmnozava jedan dvonozni organizam sa precenjenim centralnim nervnim sistemom. to da decu treba imati jer se tako odvija evolucija na Zemlji se ne podrazumeva nista vise od npr. toga da je asteroid trebao da zvekne dinosauruse da bi mogli da se razviju sisari. cisti zakoni fizike/hemije, nema tu treba i ne treba - to smo tek mi nakalemili i ne mozemo to ekstrapolisati na celu organsku evoluciju. Edited by estel
Link to comment
Zaboravio si pacove i bubasvabe. Mislim, nekako mi se cini da si krenuo da nam u komentaru ogadis vrste koje nisu, jel' da, ljudska (a mozda indirektno nam ogadis i kauboja kome si replicirao). Mogao si da pitas kauboja jednako, "dakle ti misliš da se ljudi danas razmnožavaju iz istog razloga iz kog su se milionima godina razmnožavali tigrovi, lavovi, medvedi"... drugacije zvuci. I, da, za slucaj da se pitas, razlog jeste isti, tj. nema ga.
Ili ipak ima, ljudi mogu da 'biraju', lavovi, zirafe ili amebe ne?
samo sto se to razmnozavanje odigravalo bez ikakvog "trebanja" (trebovanja? - ne znam gramatiku). koncepti kao sto su trebanje, netrebanje i slicno razvili su se tek kad je poceo da se razmnozava jedan dvonozni organizam sa precenjenim centralnim nervnim sistemom. to da decu treba imati jer se tako odvija evolucija na Zemlji se ne podrazumeva nista vise od npr. toga da je asteroid trebao da zvekne dinosauruse da bi mogli da se razviju sisari. cisti zakoni fizike/hemije, nema tu treba i ne treba - to smo tek mi nakalemili i ne mozemo to ekstrapolisati na celu organsku evoluciju.
Glagolsku imenicu 'Trebovanje' koriste 'tapkarosi' koji preprodaju karte za utakmicu/koncerte/manifestacije, ja bih koristila rec 'moranje' (trebanje mi zvuci cudno, samo zato).
Link to comment
Ili ipak ima, ljudi mogu da 'biraju', lavovi, zirafe ili amebe ne?
Razlika izmedju ljudi na jednoj strani i ostale pomenute zivine, na drugoj, po mom razumevanju je prevashodno u tome sto smo mi u stanju sebi da prodamo odredjenu pricu (da ne kazem narativu), dok su ostale blagoslovene zivotinjke nevine od toga.EDIT.Kad smo vec kod ove teme (mi i nasa manje razgovetna braca), nadam se da mi se nece zameriti mali umetnicko-poetski intermeco:Big gorilla at the L.A. ZooSnatched the glasses right off my faceTook the keys to my BMWLeft me here to take his placeI wish the ape a lot of successI'm sorry my apartment's a messMost of all I'm sorry if I made you blueI'm betting the gorilla will, too Edited by Indy
Link to comment
Razlika izmedju ljudi na jednoj strani i ostale pomenute zivine, na drugoj, po mom razumevanju je prevashodno u tome sto smo mi u stanju sebi da prodamo odredjenu pricu (da ne kazem narativu), dok su ostale blagoslovene zivotinjke nevine od toga.
:lol: istinacovek je, za razliku od zivotinje, svestan istorije
samo sto se to razmnozavanje odigravalo bez ikakvog "trebanja" (trebovanja? - ne znam gramatiku). koncepti kao sto su trebanje, netrebanje i slicno razvili su se tek kad je poceo da se razmnozava jedan dvonozni organizam sa precenjenim centralnim nervnim sistemom.
Sve to stoji, ali stoji i cinjenica da nas je nikad vise komada na planeti. I broj raste vremenom, sto nekako ne korelira sa konceptom "razmislio sam, ipak ne, hvala". Po realnim podacima, razmisljanje o konsekvencama (za razliku od zivotinja, biljaka i ameba) samo podstice razmnozavanje :D... ako bi se zezali. Mislim da je kljuc rasta stanovnistva u manjem procentu smrtnosti, boljem lecenju bolesti i generalno vecoj kolicini hrane nego pre npr. dvesta godina.
Link to comment
ima li pravo jedan roditelj da na takav način formira ličnost deteta, svoje želje radi?
majka sa 50-ak godina ima dvoje male dece (recimo rodila sa 48 i 50). ...poznajem tipa koga su roditelji dobili sa (nisam siguran baš) recimo 60 god... (možda i više)
ovo lagano ali sigurno vuče na :fashisto:
Link to comment
ček, a što ga je išutirala?
Pa zato što ga nije zamišljala dugoročno kao člana porodice, samo u meri u kojoj je bilo potrebno da da muški doprinos trudnoći.
Link to comment

ko ima pravo da ima decu a ko neimaju li prava samohrane majke?imaju li prava ljudi koji imaju > N godina?...imaju li prava ljudi koji imaju < N evrića?...imaju li prava ljudi koji nemaju plavu kosu & plave očiitakoto

Link to comment
ko ima pravo da ima decu a ko neimaju li prava samohrane majke?imaju li prava ljudi koji imaju > N godina?...imaju li prava ljudi koji imaju < N evrića?...imaju li prava ljudi koji nemaju plavu kosu & plave očiitakoto
pravo? kakvo pravo?ne preteruj
Link to comment
ko ima pravo da ima decu a ko neimaju li prava samohrane majke?imaju li prava ljudi koji imaju > N godina?...imaju li prava ljudi koji imaju < N evrića?...imaju li prava ljudi koji nemaju plavu kosu & plave očiitakoto
Onaj deo mog pisanja nije išao u tom pravcu, svakako. Više mi je bio interesantan pristup te poznanice da detetu i nije toliko bitan otac, imala je takav plan, i realizovala ga je. Čoveka je dovukla bukvalno niotkud i izbacila iz kuće kad je ostala u drugom stanju. Trebalo bi napraviti i topic zašto imati roditelje..Slažem se ovo je tanka žica za razgovor, nikad ne znaš gde će završiti i kako će se protumačiti
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...