Jump to content
IGNORED

zašto imati decu?


dekss

Recommended Posts

Stvar je u tome da to dete i ti sa njim necete ziveti u nekom vakuumu izolovani od svega, vec u drustvu.Tako da pitanje da li ces imati decu ili ne nije samo tvoja licna privatna stvar.

Link to comment
Stvar je u tome da to dete i ti sa njim necete ziveti u nekom vakuumu izolovani od svega, vec u drustvu.Tako da pitanje da li ces imati decu ili ne nije samo tvoja licna privatna stvar.
zivo me zanima na sta se onda sveo pojam privatnog. ispade to neki mehur od sapunice, posto se apsolutno nista ne desava u vakuumu, narocito ako sudis po posledicama - kao ti ovde.
Link to comment

Noskich je za vracanje mode iznosenja okrvavljene posteljine posle prve bracne noci. Zajednica se pita. A ista moze i da mi ga malo pridrzi, ako doticni organ slucajno posustane.

Link to comment
A ista moze i da mi ga malo pridrzi,
... pridruzujem se zeljama.Tema ima jako cudan naslov jer se podrazumeva da decu treba imati (kosmos ne traje u proseku sedamdeset i kusur godina i to bi bio prost odgovor na cudno pitanje "zasto imati decu") sem u slucajevima (rece Djuro) kada ih ne zelis (sto je takodje legitiman stav).Mali trol: juce cuo interesantnu pricu o jednom udbasu a kasnije visokom funkcioneru u SFRJ - coveku koji je cesto pominjao da je pobio hiljadu ljudi i spavao sa hiljadu zena (brojevi su naravno netacni ali su zato ubistva/egzekucije i izrazen promiskuitet realni). Ima neke veze sa temom jer je covek (bio u vezi sa dosta glumica i jednom tada popularnom pevacicom) svesno odbijao da ima decu, sto ga je kostalo jednog braka a kasnije i veze sa pomenutom pevacicom. Druga anegdota vezana za njega - poklonio je svoj veliki stan viseclanoj porodici jednog reditelja a on se sam uselio u rediteljev mali stancic od cetrdesetak kvadrata gde je nekoliko godina kasnije i umro bez prebijene pare (inace je citavog zivota u staroj SFRJ plivao u parama, imao stanove po inostranstvu, ziveo van zemlje na mahove...)Sad, zasto ovo pominjem na ovoj temi - prica mi je bila interesantna jer govori o coveku koji je proziveo vrlo kaloricna iskustva, koji je u ratu i neposredno posle rata video sve i svasta i sudelovao u svakakvim krvavim izzivljavanjima - da bi potom radio na takvom mestu gde je mogao da upozna Zanu Moro ili Sofiju Loren, druzi se sa njima, bude cenjen i postovan prijatelj koji velikodusno poklanja svoj veliki stan... ... mozda je zelja da ne ostavi potomstvo vapaj njegove probudjene savesti. Ili je to sasvim pogresan zakljucak, covek jednostavno nije hteo da mu obaveze smetaju dok zivi svoj zivot (sto takodje skripi jer znam za dosta slucajeva gde bogatom shvaleru nije problem da ima i decu, jer ne oseca neku obavezu prema njima).Sorry na trolu, ako je ovo trol. Edited by CowBoy
Link to comment

cek, jel taj udbas imao veze sa avala filmom?edit: mislim na ratka drazevica, nisam mogla da se sjetim imena odmah

Edited by morgana
Link to comment
cek, jel taj udbas imao veze sa avala filmom?edit: mislim na ratka drazevica, nisam mogla da se sjetim imena odmah
Taj covek. Btw. juce cuo ovu pricu o njemu od rekao bih upucenog coveka. Mada je samo ime i prezime "Ratko Drazevic" nebitno u kontekstu ovog topika, zato ga nisam navodio. Edited by CowBoy
Link to comment
Taj covek. Btw. juce cuo ovu pricu o njemu od rekao bih upucenog coveka. Mada je samo ime nebitno u kontekstu ovog topika, zato ga nisam navodio.
ma jasno, naravno, nego ja pitam, gledala sam nedavno dokumentarac o avala filmu pa mi ostao detalj a isparilo ime :)sori za trol. djecu nek ima ko hoce i nema ko nece. ne bih znala drugacije da odgovorim, te mi na topiku fakat i nije mjesto.
Link to comment
... pridruzujem se zeljama.Tema ima jako cudan naslov jer se podrazumeva da decu treba imati (kosmos ne traje u proseku sedamdeset i kusur godina i to bi bio prost odgovor na cudno pitanje "zasto imati decu") sem u slucajevima (rece Djuro) kada ih ne zelis (sto je takodje legitiman stav).Mali trol: juce cuo interesantnu pricu o jednom udbasu a kasnije visokom funkcioneru u SFRJ - coveku koji je cesto pominjao da je pobio hiljadu ljudi i spavao sa hiljadu zena (brojevi su naravno netacni ali su zato ubistva/egzekucije i izrazen promiskuitet realni). Ima neke veze sa temom jer je covek (bio u vezi sa dosta glumica i jednom tada popularnom pevacicom) svesno odbijao da ima decu, sto ga je kostalo jednog braka a kasnije i veze sa pomenutom pevacicom. Druga anegdota vezana za njega - poklonio je svoj veliki stan viseclanoj porodici jednog reditelja a on se sam uselio u rediteljev mali stancic od cetrdesetak kvadrata gde je nekoliko godina kasnije i umro bez prebijene pare (inace je citavog zivota u staroj SFRJ plivao u parama, imao stanove po inostranstvu, ziveo van zemlje na mahove...)Sad, zasto ovo pominjem na ovoj temi - prica mi je bila interesantna jer govori o coveku koji je proziveo vrlo kaloricna iskustva, koji je u ratu i neposredno posle rata video sve i svasta i sudelovao u svakakvim krvavim izzivljavanjima - da bi potom radio na takvom mestu gde je mogao da upozna Zanu Moro ili Sofiju Loren, druzi se sa njima, bude cenjen i postovan prijatelj koji velikodusno poklanja svoj veliki stan... ... mozda je zelja da ne ostavi potomstvo vapaj njegove probudjene savesti. Ili je to sasvim pogresan zakljucak, covek jednostavno nije hteo da mu obaveze smetaju dok zivi svoj zivot (sto takodje skripi jer znam za dosta slucajeva gde bogatom shvaleru nije problem da ima i decu, jer ne oseca neku obavezu prema njima).Sorry na trolu, ako je ovo trol.
Covek verovatno nije mogao da ima decu bas bi mogao da vodi racuna o njihovim plodnim danima.
Link to comment
... pridruzujem se zeljama.Tema ima jako cudan naslov jer se podrazumeva da decu treba imati (kosmos ne traje u proseku sedamdeset i kusur godina i to bi bio prost odgovor na cudno pitanje "zasto imati decu") sem u slucajevima (rece Djuro) kada ih ne zelis (sto je takodje legitiman stav).
Kakve veze ima kosmos, postojao je i postojaće bez obzira šta mi radili ili ne radili :) Edited by Time Crisis
Link to comment

u bre gde odoste. kakav kosmos? - ili bolje reći čovečanstvosumnjam da bilo ko ima decu da bi "spasao" čovečanstvo. budimo realni.ostaje nam:1. nastavljanje loze, prirodna želja da se ostave potomci 2. širenje/spašavanje/.. nacije dakle nekakav nagon, ili se ovo drugo može nazvati društvani pritisak?3. želja da neko ima da brine na nas u starosti (nekako mi ovo na staklenim nogama)4. vidimo da drugi imaju decu, pa pomislimo: "tako to treba" ili "što ja to ne bih probao..."5. slatka nam deca pa poželimo da se i mi "igramo" s jedinim... 6. iz ljubavi7...dakle: šta je od ovoga preovladjujuće (nagon, racio/plan, ljubav, ...)? i koji motiv je (naj)ispravan(iji)? ako uopšte može da se postavi ovo pitanjezapravo slažem se sa mnogim da je pitanje iz naslova teme glupavo, ali onda je tim pre "jednostavan" odgovor na njega? ili nije?tamu sam otvorio u "afektu". više se ne sećam ni tačno zbog čega (nešto su bergasa i zugurosh pisali...), ali nije to sad bitno.na svetu je trenutno 7+mlrd ljudi. i broj se povećava. i, realno, to je previše za ovu planetu. ili drugim rečima: neće to da izadje na dobro. zato pitanje zašto (i koliko) imati decu uopšte nije tako besmisleno, kao što na prvi pogled deluje. i, izvin'te me što ja baš i ne umem da lepo sročim pitanje ni obrazloženje - bolje mi idu brojevi ;)

Edited by dekss
Link to comment

"Sve" sto je potrebno je zdravlje i obostrana zelja za detetom. Ako je moguce tom detetu pruziti normalan zivot, onda ne treba mnogo razmisljati, a ako ne, onda opet treba gledati u buducnost, makar sebicno. Kad omatorimo/omatorite, makar ce neko biti tu da vam pomogne zlu netrebalo. Imacete uspomene, mocicete svoje iskustvo drugima da prenesete i sto kaze djura, zagrljaj je nemerljiv. A tek ponos!To je stvar licne odluke dvoje ljudi ili u losijem slucaju, buduce majke. I niko na tu odluku ne bi trebalo presudno da utice, osim to dvoje ljudi.

Edited by Milosh76
Link to comment
Kakve veze ima kosmos, postojao je i postojaće bez obzira šta mi radili ili ne radili :)
Nisam mislio na zelju da se sacuva "kosmos" vec na kosmicku realnost: od jednocelijskog organizma do danas se razmnozavalo, dakle milioni godina tradicije mnozenja i smene generacija. Pitanje "zasto imati decu" je sa te tacke besmisleno, smislenije je pitati "zasto nemati decu" jer je tu vec moguce navesti razlicite razloge.
Link to comment
Nisam mislio na zelju da se sacuva "kosmos" vec na kosmicku realnost: od jednocelijskog organizma do danas se razmnozavalo, dakle milioni godina tradicije mnozenja i smene generacija. Pitanje "zasto imati decu" je sa te tacke besmisleno, smislenije je pitati "zasto nemati decu" jer je tu vec moguce navesti razlicite razloge.
dakle ti misliš da se ljudi danas razmnožavaju iz istog razloga iz kog su se milionima godina razmnožavale bakterije, miševi, ... samo običan nagon i ništa više?
Link to comment
dakle ti misliš da se ljudi danas razmnožavaju iz istog razloga iz kog su se milionima godina razmnožavale bakterije, miševi, ... samo običan nagon i ništa više?
Mozda nisam trebao da se petljam u ovo.Govorim o raznoraznim motivima za produzenje vrste nasuprot naslovu topika. Da je pitanje u naslovu topika zaista sustinski opravdano, ne bi imalo kome da se postavi niti bi imao ko da ga postavi.Valjda sam sada bio jasan, iz treceg puta. Edited by CowBoy
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...