Jump to content
IGNORED

Koji film da gledam (večeras)?


Molder

Recommended Posts

Šta bre Stiller istražuje™? Tako može da se kaže da Bjela istražuje odnos između života i igre/fudbala....
Pa rekao sam ti šta, a ako hoćeš mogu i da ti kažem na osnovu čega to tvrdim, ali ovo što si ti sad napisao nije nikakva smislena primedba, nego jedna prvoloptaška diskvalifikacija (Stiler? Istražuje? Stiler? Ben Stiler? Istražuje?) Edited by Syme
Link to comment

Izuzetno cenim neke stavove po pitanju filmova koje Syme ima ali iskreno u poslednje vreme ćuteći se pitam da mu neko nije "hakovao" nalog, (valjda je pravi termin) kao da piše druga osoba. :unsure:Što se tiče ove uloge; toliko je to uočljivo da nije lik za ovaj film da je to urnebesno ali u pogrešnom smislu. I ne vidim šta je tu pokidao... Film kao film ima sjajnu fotografiju i verovatno je u bioskopu uživancija ali toliko je uprostio radnju filma a imao je dovoljno potencijala... Kao da je ciljao neku mlađu populaciju koja obožava da posmatra samo lepe kadrove bez nekog napora za dublju analizu...

Link to comment

:lolol:Pa ne znam koliko je toliko uočljivo. Ja nisam uočio.Ne bih rekao da je radnja uprošćena, naprotiv mislim da je Stiler dodao neke cake kojih kod Deni Keja nema (Turberovu priču nisam čitao), a koje ovde vrlo lepo funckionišu i daju filmu na značenju i slojevitosti, poput Mitijevog posla i Life magazine-a.

Edited by Syme
Link to comment
Pa rekao sam ti šta, a ako hoćeš mogu i da ti kažem na osnovu čega to tvrdim, ali ovo što si ti sad napisao nije nikakva smislena primedba, nego jedna prvoloptaška diskvalifikacija (Stiler? Istražuje? Stiler? Ben Stiler? Istražuje?)
Pa ne znam šta da drugo kažem. Mislim, čovek se bavi time kako će da nasmeje publiku (što je ok), a za to istraživanje, možda da daš neki ozbiljan izvor ili tako nešto, ne mogu ništa drugo da kažem, nego da toga nema. Možda, ako se sećaš, kad sam ja tvrdio da je Predator film o Vijetnamu provučen kroz sf akciju, pa sam vam našao izvore. Mitija nisam gledao, ali ovi ranije što je režirao, ne znam, niđe nekog smisla, samo zezanje, s različitim uspehom. Ne mogu čak nešto ni da raspravljam, Zoolendera i Cable Guya sam odmah i zaboravio pošto sam gledao.Kako bih rekao, recimo, ne znam, Tarkovski istražuje filmsko vreme, ili recimo, Hičkok istražuje u Psihu kako uklanjanje objekta identifikacije utiče na percepciju. Ili, na primer Kopola u Apokalipsi istražuje posledice Vijetnamskog rata, itd. Tako nešto.edip - da, onomad, kad je bila teza da SLP pomera granice romcoma kao žanra, nisam baš hteo da se mešam, tim pre što mi je SLP zaista dobar film, ali realno mi nije bilo jasno to pomeranje. Malo se daju nekakve kvalifikacije koje ne pristaju nečemu što je u svojoj suštini žanrovsko ostvarenje sa ciljem da zabavi i oraspoloži gledaoca, ma kako to uspešno radilo. Edited by kobni zelaya
Link to comment

A meni nije jasno zašto misliš da "zabavljanje i oraspoloživanje" ne mogu da idu u paru sa istraživanjem ili ozbiljnim promišljanjem nečega. Ako izuzmemo Tarkovskog, svi ostali autori koje si nave su komercijalni reditelji i funkcionisali su u okvirima komercijalnog filma, baš kao i O. Rasel i Stiler. I njima je takođe svrha bila i da zabave, i da zaintrigiraju, itd, a pa im to nije smetalo i da se ozbiljno bave nekim problemima.Mislim da ti zapravo imaš primedbu na jedan žanr - komediju - kao na potencijalnog nosioca ideja. Ali to nije ozbiljna primedba, jer 1) ima previše kontraprimera, 2) nema nikakvog konceptualnog razloga zašto komedija ne bi mogla ozbiljno da se bavi ozbiljnom problematizacijom nekih stvari.Ja sam već na drugom mestu rekao u kojoj tradiciji vidim novog Mitija, a to je zajedno sa "It's a Wonderful Life" i "Groundhog Day" - filmovima o otrkivanju običnog života kao izazova i avanture. Ne mislim da je jednako veliki film kao navedena dva, koji su zaista izvrsni, ali je sasvim dostojan pripadnik ove tradicije.Tek sad vidim da ti nisi ni gledao film o kome razgovaramo, pa ti savetujem isto što i Boshoku. U vezi ranijih Stilerovih filmova, obrati pažnju na sledeće: Cable Guy je vrlo neobična i mračna komedija o čoveku koji je odrastao na televiziji ("I was tought the facts of life, by The Facts of Life!") i koji ne razlikuje televiziju i stvarnost. Reality Bites je film o nezaposlenoj režiserki koji pretvara svoj život u film. Tropic Thunder je film o glumcima koji ne razlikuju film koji snimaju od stvarnosti u kojoj se nalaze. I konačno - pogledaj Mitija, pa vidi i sam na koji se način on uklapa u ovaj niz.

Link to comment
to nije ozbiljna primedba
Naravno da nije kao što ni tvoj odgovor nije ozbiljan...Možda je zakintos ipak u pravu, možda je Symeu ukrala nalog recimo jedna Tina Fey. Mala ispravka, pišete SLP, a mislite SNL... Edited by Ajant23
Link to comment
Moram da priznam da ni ja ne uspevam da ulovim neki komičarski sjaj Stillera. Ajd' što mi nije smešan, nekom drugom može biti, ali činjenica koja sve govori je da realno nije snimio nijedan bitan film u karijeri. Čak ne u smislu da to sad ide u udžbenike i bude prekretnica u filmskoj umetnosti, nego ga je recimo 1 Sacha Baron Cohen odmah prepišao Boratom, po originalnosti i odjeku. Stiler je glumac samo za "vidi i zaboravi" filmove, za novu godinu, al' od 5 do pola sedam ujutru.....
ja pamtim rojal tenenbaums166693_full.jpg
Link to comment
Izuzetno cenim neke stavove po pitanju filmova koje Syme ima ali iskreno u poslednje vreme ćuteći se pitam da mu neko nije "hakovao" nalog, (valjda je pravi termin) kao da piše druga osoba. :unsure:
syme ima licni pecat kada pise o filmovima, cak i onda kada je to od nekoliko linija teksta. tj. ne bacaka se u dubinama kosmosa, i fino surfovanje je lepo za oko kada neko ima skill. nisi objektivan, jer ti cesto [kada procitam sta imas da kazes o filmu] pises recenziju ispod filma, sto je jednako imdb-ovoj recenziji.stiler/sendler
Link to comment
A meni nije jasno zašto misliš da "zabavljanje i oraspoloživanje" ne mogu da idu u paru sa istraživanjem ili ozbiljnim promišljanjem nečega. Ako izuzmemo Tarkovskog, svi ostali autori koje si nave su komercijalni reditelji i funkcionisali su u okvirima komercijalnog filma, baš kao i O. Rasel i Stiler. I njima je takođe svrha bila i da zabave, i da zaintrigiraju, itd, a pa im to nije smetalo i da se ozbiljno bave nekim problemima.Mislim da ti zapravo imaš primedbu na jedan žanr - komediju - kao na potencijalnog nosioca ideja. Ali to nije ozbiljna primedba, jer 1) ima previše kontraprimera, 2) nema nikakvog konceptualnog razloga zašto komedija ne bi mogla ozbiljno da se bavi ozbiljnom problematizacijom nekih stvari.
Ne, ne, niti sam rekao da žanrovski film mora da bude neozbiljan, niti sam rekao da komedija ne može da ima težinu i sadržaj. I pustimo sad Rasela, SLP sam samo pomenuo kao ilustraciju toga da se olako koriste kvalifikacije. SLP je ozbiljan film, što se Stilerove režije ne može reći. Stileru je samo svrha da zabavi, to je na nivou braće Zuker i Ejbramsa, toliko težine ima u tome. Tj, možda bi on nešto i hteo, ali ne postiže.I da, rekoh može komedija biti nosilac ideja, kao i ostali žanrovi. Nego je problem što ti ideologizuješ pitanje "žanrovsko ili nežanrovsko", pa stalno pokušavaš da pridaš težinu nečemu što je nema, da bi se, kao mnogi ovdašnji ljubitelji Holivuda, oslobodio kompleksa umetničkog filma. Ta priča je pokrenuta ovde pre bezmalo trideset godina, od Pajkića, a danas je postala već toliko besmislena To što žanr može biti inteligentan, ne znači da je svaki žanrovski film takav. Naprotiv, 90 posto je đubreta, s time što savremeni Holivud dramatično povećava taj procenat. Količina ideja i sadržaja se povećava onda kada se autoru da sloboda. Rumunski film poslednjih godina je dramatičan primer toga. Mislim, to ne znači ništa, ne želim da kažem da je "umetnički film bolji od žanrovskog".
Ja sam već na drugom mestu rekao u kojoj tradiciji vidim novog Mitija, a to je zajedno sa "It's a Wonderful Life" i "Groundhog Day" - filmovima o otrkivanju običnog života kao izazova i avanture. Ne mislim da je jednako veliki film kao navedena dva, koji su zaista izvrsni, ali je sasvim dostojan pripadnik ove tradicije.Tek sad vidim da ti nisi ni gledao film o kome razgovaramo, pa ti savetujem isto što i Boshoku. U vezi ranijih Stilerovih filmova, obrati pažnju na sledeće: Cable Guy je vrlo neobična i mračna komedija o čoveku koji je odrastao na televiziji ("I was tought the facts of life, by The Facts of Life!") i koji ne razlikuje televiziju i stvarnost. Reality Bites je film o nezaposlenoj režiserki koji pretvara svoj život u film. Tropic Thunder je film o glumcima koji ne razlikuju film koji snimaju od stvarnosti u kojoj se nalaze. I konačno - pogledaj Mitija, pa vidi i sam na koji se način on uklapa u ovaj niz.
Pa to o čemu pričaš je tema filma, nešto što svaki film manje više ima. :) Tvoja logika je ovakva: Tropic Thunder je film o glumcima koji ne razlikuju film od stvarnosti, ergo tu Stiller istražuje odnost realnosti i Iluzije/filma. A ja ti kažem da je to isto kao da si rekao: Top Secret! je o rock'n'roll pevaču koji probija granice između istočnog i zapadnog bloka, ergo Cukeri i Ejbrams istražuju načine sticanja sloboda u istočnoevropskim auroritarnim režimima.
Tek sad vidim da ti nisi ni gledao film o kome razgovaramo
Ako ćemo pravo, razgovarali smo o Benu Stilleru kao glumcu, barem ja sam se u vezi toga uključio u razgovor. Nije ovo topic o Mitiju, da jeste, ne bih postovao, dok ne pogledam film. Mada ne sumnjam da će uskoro biti otvoren. Na ovom pdf-u je krenula takva hiperprodukcija topika o Holivudskim komedijama, što potvrđuje moju priču o kompleksu od umetničkog filma.et slepa kokaTačno, dobar primer. Mada je to izuzetak koji potvrđuje pravilo :fantom:
Link to comment

Zato si ga ti brzo pročitao. :)edip - čovek je napisao nešto opširnije, red je da mu odgovorim istom merom. Najviše mrzim onelinere koji se poseravaju na nekog ko hoće nešto da kaže. (no pun intended)

Edited by kobni zelaya
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...