Jump to content
IGNORED

Ubice na drumovima i ulicama


SeljačkaSreća

Recommended Posts

Jednu stvar nikako ne razumem, pa ako imamo na forumu nekog upućenijeg u problematiku molim za objašnjenje...Kad god se desi ovako nešto, u pitanju je prelaz sa tzv. polubranicima (rampa i sa jedne i sa druge strane, ali svaka rampa zatvara samo jedan smer puta), koji sve nestrpljive prosto izazivaju da se cik-cak provuku autom, jer ima taman dovoljno prostora.Zašto je problem da se, kad se već uređuje prelaz, maksimalno smanji uticaj ljudskog faktora postavljanjem punih branika, tj. rampi koje kad se spuste potpuno onemoguće prolaz vozilima?Razmišljam da je valjda bolje da urediš jedan prelaz kako treba nego da za iste pare napraviš dva-tri polusređena (pretpostavljam da je razlika samo u dužini i težini same rampe, snazi motora koji tu rampu pokreće i nosaču rampe koji mora da izdrži nešto veću težinu, pa zato nagađam o razlici u ceni, možda žestoko promašujem...)
Zato što rampa u celoj dužini može da zatvori vozilo izmedju dve rampe na pruzi. Mislim kod obilaženja polubranika se prekrši toliko propisa (ne poštovanje saob. signala, prelazak pune linije-kretanje suprotnim smerom, često obilaženje kolone) da meni nije jasno što kod svakog polubranika ne stoji jedna marica i trpa ljude direkt u zatvor. S druge strane problem je i što kod tih prelaza može da se desi da i po 10-15 min nema voza pa je to prva stvar koju bi trebalo popraviti (naravno obilaženje nema opravdanja), i naravno kamere na prelaze, denivelacija frekventnih...
Link to comment
Jednu stvar nikako ne razumem, pa ako imamo na forumu nekog upućenijeg u problematiku molim za objašnjenje...Kad god se desi ovako nešto, u pitanju je prelaz sa tzv. polubranicima (rampa i sa jedne i sa druge strane, ali svaka rampa zatvara samo jedan smer puta), koji sve nestrpljive prosto izazivaju da se cik-cak provuku autom, jer ima taman dovoljno prostora.Zašto je problem da se, kad se već uređuje prelaz, maksimalno smanji uticaj ljudskog faktora postavljanjem punih branika, tj. rampi koje kad se spuste potpuno onemoguće prolaz vozilima?Razmišljam da je valjda bolje da urediš jedan prelaz kako treba nego da za iste pare napraviš dva-tri polusređena (pretpostavljam da je razlika samo u dužini i težini same rampe, snazi motora koji tu rampu pokreće i nosaču rampe koji mora da izdrži nešto veću težinu, pa zato nagađam o razlici u ceni, možda žestoko promašujem...)
Nagadjam da je to postavljeno tako iz bezbjednosnih mjera, to jest da se neko ne bi nasao zarobljen izmedju te dvije rampe.Najbolji nacin da se to sprijeci je pravljene nadvoznjaka ili podvoznjaka, ali to kosta.U Izraelu ima puno takvih udesa, pa su sada stavili video ndzor na tim prelazima sa automatskom analizom slike. Ako neko pokusa da predje taj prolaz, video sistem automatski javlja vozacu voza da mora da zakoci ako ima vremena.
Link to comment
Zato što rampa u celoj dužini može da zatvori vozilo izmedju dve rampe na pruzi.
OK, znači da je rešenje sa jedne strane rampa, sa druge polubranik. Ako si krenuo kad je rampa počela da se spušta imaćeš više nego dovoljno vremena da se vratiš/da prođeš, a kad je spušteno neće moći da se prođe.
Link to comment
Cesta je valjda dvosmjerna, tako da to nije rijesenje.
Da pojasnim na šta mislim: - sa jedne strane rampa zatvara čitavu širinu puta, a sa druge samo jednu polovinu puta, desnu.- gledano sa strane na kojoj je pola rampe: onaj ko krene u trenutku spuštanja ima više nego dovoljno vremena da se vrati ukoso u rikverc pored spuštene polurampe, jer voz nikad ne nailazi odmah nakon spuštanja rampe, prođe bar pola minuta ili minut- gledano sa strane gde je puna rampa: onaj ko krene u trenutku spuštanja rampe opušteno prolazi, jer je ispred njega samo polurampa...edit: ovo je smo misaoni eksperiment, naravno :) Edited by fanjo
Link to comment

Sve ovo se dešava zbog tri faktora -očajna putna infrastruktura-naopako ustrojstvo saobraćajne policije i potpuna nebriga-bolesnost i obest naših vozačaOvo prvo mislim da ne treba objašnjavati. Što se drugog tiče, naša policija je ustrojena po principu "daj da što više napunimo budžet, a da izgleda kao da nešto radimo". Tako ćete na nesrećnoj Ibarskoj videti brdo radarskih patrola na mestima na kojima jedino i možete da razvijete neku brzinu i koja generalno nisu crne tačke, dakle klasične zamke za uterivanje para u budžet, a nećete videti nijednu moto-patrolu da prati kolone npr. ili patrolira na crnim tačkama, a koja bi samim svojim prisustvom izbila ludacima iz glave nameru da divljaju. Tako da iole iskusan vozač apsolutno zna šta ga tu čeka i kako da izbegne glupave radare, a gde može "opušteno da izdivlja". Takođe, nikome ne pada na pamet da uvede zabranu saobraćanja teretnim vozilima vikendom od 12 do 23h na primer. Kapiram da bi to spasilo jedno 50 života godišnje samo na Ibarskoj, dok bi se tereti saobraćaj lako adaptirao tako što bi kretali malo ranije ili kasnije.A ovo treće ne prestaje da me fascinira iznova i iznova. Ne znam kako je po svetu, Ameri npr. voze sramotno loše, ali ne bezobrazno, već jednostavno loše. Ovo ovde... Pa hiljadu puta sam se krstio na toj istoj Ibarskoj kada ludaci krenu da pretiču kolonu kojoj se ne vidi kraja na najsumanutijim mogućim mestima. Pa jebote, idioti se polome od preticanja i rizikovanja sopstvenih i tuđih života, a znaju da će u BG stići maksimalno 15 minuta pre mene koji vozim u koloni. Šta je to u tim ljudima, jebeni ego trip, adrenalin džankoze... bem li ga. Alo to traje li traje i niko da sedne i analizira šta se dešava i zašto se dešava. Sada je već jasno da pompezno najavljivani Novi zakon nije doneo nikakve značajne promene, sve se to opet svelo na podmićivanje, veze, tolerisanje... Vidim da su saobraćajci dobili silne Tojote Land Cruisere... Pa za jednu takvu su mogli da kupe 10 motorcikala i da budu 10 puta efikasniji i korisniji. Ludilo, jebeno ludilo....

Link to comment

to trece ti je kategorija "hrabri srbin rutiner". prosle nedelje u avionu gari sinhrono koristi telefon i ajpod neki dok se priprema poletanje, i pored deset zvanicnih i nezvanicnih opomena osoblja i drugih putnika, dobacuje seretski junacno "ma vi svi garant letite prvi put". on time dokazuje da je hrabriji, jaci, bolji. u novom sadu imaju flotu motorcikala da im pozavidi svaka eu drzava, pa ih koriste da se sunjaju po semaforima i kuckaju na prozor onima koji se jave na mobilni dok cekaju zeleno. mada, problemi na magistralama kao sto je ibarska, ne resavaju se brzim motorima.

Link to comment
to trece ti je kategorija "hrabri srbin rutiner". prosle nedelje u avionu gari sinhrono koristi telefon i ajpod neki dok se priprema poletanje, i pored deset zvanicnih i nezvanicnih opomena osoblja i drugih putnika, dobacuje seretski junacno "ma vi svi garant letite prvi put". on time dokazuje da je hrabriji, jaci, bolji. u novom sadu imaju flotu motorcikala da im pozavidi svaka eu drzava, pa ih koriste da se sunjaju po semaforima i kuckaju na prozor onima koji se jave na mobilni dok cekaju zeleno. mada, problemi na magistralama kao sto je ibarska, ne resavaju se brzim motorima.
Uh, nisi ti leteo sa folk-bendom iz Minhena za BG. Svaki od šabana po dva mobilna uključena & drkaju ih neprestano tokom leta. WTF? Nema mreže, šta rade sa njima, vidim da ne igraju igrioce, kuckaju neke poruke. Dobacivanje stjuardesama, šetanje po avionu, dranje sa kraja na kraj i seljačko prozivanje drugara... Ne momente sam želeo da roknemo u Alpe mame mi.A motori bi itekako pomogli na Ibarskoj. Kada bi konstantno zujali u oba pravca, stizali i isključivali divljake, vrlo brzo bi se pročulo za takvu praksu pa bi se majmuni malo dozvali pameti. Misli, šta će on earth saobraćajnoj policiji Land Cruiseri?!
Link to comment
Takođe, nikome ne pada na pamet da uvede zabranu saobraćanja teretnim vozilima vikendom od 12 do 23h na primer. Kapiram da bi to spasilo jedno 50 života godišnje samo na Ibarskoj, dok bi se tereti saobraćaj lako adaptirao tako što bi kretali malo ranije ili kasnije.
ovo je meni začuđujuće. postojalo je nekad. jednom su me zaustavili u milanovcu zbog brze vožnje. malo brže pa sam prošao bez kazne. pitam policajca da li je zabranjeno da traktori i slično voze magistralom. jeste, kaže, ali kuda drugo da idu, puštamo ih u sezoni radova. i onda, napravi se kolona iza traktora, ljudi popizde i dobiješ preticanje na punoj........nego, čitam o nesreći u kojoj su dve sestre poginule. fakta su da je džip vozila devojka stara 21 godinu, sat i po posle ponoći vraćajući se iz provoda. to je naprosto moralo da se desi.
Link to comment
Pa za jednu takvu su mogli da kupe 10 motorcikala i da budu 10 puta efikasniji i korisniji
Sve se slažem, samo sumnjam da u 1 landcruisera staje 10 (pretpostavljam bmw) motorcikala. Možda jedno 3-4... A što se tiče "bolesnosti", pa u stvari ako malo više putuješ po svetu, vidiš da se u južnijim predelima tako suludo i nekontrolisano vozi na regularnoj bazi (a i mnogo - mnogo - gore). Tu zaista važi ono, što južnije, to tužnije). Istinu govoreći, mi smo dosta orijentalan narod. (Ne baš skroz, ali dosta).
Link to comment
Sve se slažem, samo sumnjam da u 1 landcruisera staje 10 (pretpostavljam bmw) motorcikala. Možda jedno 3-4... A što se tiče "bolesnosti", pa u stvari ako malo više putuješ po svetu, vidiš da se u južnijim predelima tako suludo i nekontrolisano vozi na regularnoj bazi (a i mnogo - mnogo - gore). Tu zaista važi ono, što južnije, to tužnije). Istinu govoreći, mi smo dosta orijentalan narod. (Ne baš skroz, ali dosta).
Dobro, bio sam u Kairu, teško da može gore od onoga. Ali to tamo je apsolutna anarhija, nepostojanje pravila, nikakve signalizacije, nigde murije... A opet nisam primetio da pojedinci tu nešto posebno divljaju, svi divljaju isto, svirkaju jedni drugima i provlače se kako mogu. Ovde pojedinci misle da mogu da rade šta hoće i ne plaše se apsolutno ničega, ni smrti, niti da će ubiti nekoga, a tek murije... I sve to zarad 15 minuta ranijeg stizanja na cilj. Ne znam, ne ide mi u glavu...
Link to comment

prijatelju, da znaš samo koliko puta sam video ispisnike kako pretrčavaju žurno prelaze "na crveno" kneza miloša ulicu kod "beograđanke". da ih pitaš zašto ne sačekaju minut ne bi znali da ti kažu.

Link to comment
čekaj. u jednom od komentara se kaže da je vozač rođen 1924. godine. 78 godina.
Nije 78, već 88 godina. Jedan moj bivši komšija, devedesetogodišnjak, vozi Juga i uredno obnavlja dozvolu svake 2 godine, iako je ćorav toliko da ima problema i peške da se kreće.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...