Jump to content
IGNORED

Ubice na drumovima i ulicama


SeljačkaSreća

Recommended Posts

Obratio sam se MUPu sa zahtevom da mi dostave podatke o broju saobraćajnih nesreća u svakoj od poslednjih pet godina. Pored toga tražio sam i broj poginulih i broj povređenih u istom periodu. Odgovorili su mi u zakonskom roku. Evo šta kaže policijska statistika.
                           2007      2008       2009       2010    2011
Ukupno SN                  70.789   67.785     64.897   47.806    42.354
Poginuli                     968      905        809        656      721
Povređeni                  22-209   22.297     21.511   19.326    19.254

E sad, svako će izvući neke zaključke iz ove stratistike. Ono što prvo primećujem je da postoji trend smanjivanja broja nesreća, a da je najveći pad usledio tokom prve godine nakon usvajanja novog Zakona o saobraćaju. Ono što međutim može da zabrine je povećanje broja poginulih u 2011. u odnosu na tu 2010.kada su vozači bili oprezniji jer su "testirali" novi zakon.

Uh, moram da kažem da sam očekivao mnogo gore podatke, valjda pod utiskom crne hronike u medijima.Primećujem iz ovih podataka da je broj saobraćajnih nesreća značajno opao u poslednjih pet godina, ali da broj poginulih na žalost nije ispratio taj pad. Da li je prerano reći da je većina vozača postajala s vremenom opreznija, ali da su bahati ostali bahati?
Hm.... ne vidi se struktura tih nesreća da tako kažem, moguće da se smanjio broj nesreća/manjih čukanja po gradu, na semaforu itd, a da je ostao sličan broj nesreća na putevima van naseljenih mesta, gde su veće brzine i obično daleko ozbiljnije posledice.
Juce sam pricao sa drugaricom koja je upravo masterirlana bezbednost u saobracaju i kaze da su svi ti podaci o ukupnom broju saobracjnih nesreca nafilovani i da sa podaci iz poslednjih 2-3 godine ne mogu porediti sa predhodnim, jedino za broj poginulih i poveredjenih, i to sve zbog onog novina u osiguranju, sve se manje prijavljuju manje nezgode, jer bi ljudi placali vece osiguranje ako bi prijavljivali (zaboravio sam kako se zove to, ovi sto voze sigurno znaju), pa se ogroman broj nezgoda sa realtivno malom stetom zavrsava dogovorm. Jedini period kad je drasticno opao broj nezgoda je neposredno po stupanja zakona na snagu, a sad se polako vraca u "normalu", sto se i vidi iz broja poginulih i povredjenih.
Link to comment
pa i nije, ali sam skonto da taj baja moze da ponovo sedne za volan tako sto ce uzeti kumov auto.
Koliko sam video, terete ga za teško delo protiv bezbednosti saobraćaja, što znači da mu je dozvola ostala kod žandara.
Link to comment
Koliko sam video, terete ga za teško delo protiv bezbednosti saobraćaja, što znači da mu je dozvola ostala kod žandara.
da, to se podrazumeva. no ostala je i onom koji je pusten pa uhapsen kad se razjario internet.jednostavno mi se cini da tu nema kriterijuma skoro nikakvog, nego eto, ako neko javi da se bune gradjani, onda se po naredjenju odozgo vrsi dodatni pritisak na optuzenog.doslo je do konflikta dve filozofije: jedna je pravnicka koja postupa u korist optuzenog tako da primenjuje minimalnu meru represije u istraznom postupku i pri odmeravanju kazne (da ne govorim o tome da 1000 evra sve resava ako znas kome da ih das), a druga je ona koja smatra da je Javnost nekakav bog kome treba bacati zrtve da bi se privremeno zadovoljio.kada se ove dve misli sudare, dolazimo do idiotizama kao sto je pustanje coveka pa njegovo hapsenje usled medijskog pritiska na sudstvo, i do razlicitih ishoda slicnih dogadjaja. bice fora kada i ovog lika uhapse posle dva-tri besna teksta u novinama.mozda ce sve ovo dovesti do poostravanja kaznene politike i do lakseg odredjivanja pritvora za posebno opasne pojedince kao sto su ova dva. ali sumnjam. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
a zna li neko sta je sa covekom iz juga sto ga spici bmw?
nemam pojma, raspitacu se. znaju moji na poslu valjda. sto se tice vozaca koji je pokosio decu, javnost nije narocito zainteresovana za taj slucaj i koliko vidim po komentarima uglavnom smatra da krivicu za dogadjaj dele deca i njihovi roditelji, uz pitanja "a da li su mozda nosili bakarnu zicu u tim kolicima" i "pa sta, nisu bili adekvatno obelezeni, znaci vozac nije kriv" i tako. neverovatna okrutnost u razmisljanju. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
neverovatna okrutnost u razmisljanju.
e, ali nije okrutnost kao takva, nego je posredi standardni anticiganizam. takvi komentari po pravilu izostaju kada nastradaju bela deca, sem ako nisu belgijanci, a i onda se samo lupaju minusi na izraze saučešća ili se u najboljem slučaju pita da li su njihovi tako komentarisali kada je nato ovde ubijao decu.
Link to comment
e, ali nije okrutnost kao takva, nego je posredi standardni anticiganizam. takvi komentari po pravilu izostaju kada nastradaju bela deca, sem ako nisu belgijanci, a i onda se samo lupaju minusi na izraze saučešća ili se u najboljem slučaju pita da li su njihovi tako komentarisali kada je nato ovde ubijao decu.
naravno. mada mi ne ide u glavu da neko moze da mudruje kada dete od 12 godina polomi kicmu.
Link to comment
vozac kamiona tesko povredio dva decaka na biciklu. politraume ukljucuju povrede glave i tesku povredu kicme. do sada je utvrdjeno da je naleteo na njih otpozadi. pusten je kuci, naravno. ceka se pritisak komentatora vesti, dok vest ne sakupi 200 komentara covek ne moze biti uhapsen, takvi su novi propisi valjda.
nije imao alokohola u krvi, prekoračenje brzine nisam našao da se negde spominje, nije pobegao, udareni vozilo nije bilo osvetljeno, zašto bi morao da bude uhapšen?
Link to comment
nije imao alokohola u krvi, prekoračenje brzine nisam našao da se negde spominje, nije pobegao, udareni vozilo nije bilo osvetljeno, zašto bi morao da bude uhapšen?
nije bilo osvetljeno u pola sest ujutru, kada je vec obdanica. Taj argument o neosvetljenom vozilu pominje se samo u komentarima vesti i veze nema sa onim sto se dogodilo. Aj sad pitaj i zasto je dobio krivicnu prijavu kad je ocigledno da je nevin.
Link to comment
nije bilo osvetljeno u pola sest ujutru, kada je vec obdanica. Taj argument o neosvetljenom vozilu pominje se samo u komentarima vesti i veze nema sa onim sto se dogodilo. Aj sad pitaj i zasto je dobio krivicnu prijavu kad je ocigledno da je nevin.
Nisam siguran da pred zakonom postoji nešto kao nevin vozač ako strada biciklista ili pešak. Pregaziš pijanca koji je zaspao na putu po mrklom mraku, dobiješ prijavu i završiš u zatvoru. Nebitno to, nego kako ovaj predstavlja opasnost za okolinu da bi morao da sedi u zatvoru.
Link to comment
http://www.novosti.rs/vesti/beograd.74.html:372195-Poginuo-motociklista-u-Boljevcimasinoc sam na naleteo na ovu nesrecu 10 min. posto se desila, nije jos dosla hitna pomoc i policija. Video nesrecnog motociklistu na putu mrtvog i ovaj auto koji je pregazio motor. Skupilo se 20 ljudi koji stoje i gledaju, nikada mi nece biti jasno sta je zanimljivo u gledanju mrtvog coveka. meni danas ceo dan muka, a video sam ga na 5 sekundi...tu je put uzasan, uzak, zakrpa do zakrpe, kada ides 60km/h izgleda kao da letis, mrkli je mrak nista se ne vidi, a pri tome je to jedini put koji vodi novim mostom ka obrenovcu i dosta je povecan obim saobracaja. neverovatno mi je da nikome nije palo na pamet da uradi tih 5km puta od jakova do obrenovca. tako da ce se ovde takve stvari desavati vrlo cesto...a ovaj klinac u kadetu je ozbiljan debil kada je na takvom putu toliko jurio
Link to comment

Preksinoc u Zajecaru oko 19h, neki maloumnik je Jugom udario na pesackom jednog mog poznanika i nije stao, vec pobegao sa mesta nesrece. Momak je hitno prebacen u Nis sa teskim povredama glave, ali je nazalost danas preminuo.Vozac je navodno neki deda od 78 godina iz okolnog sela koji je uhapsen juce ujutru. Prema recima ocevidaca, auto je vozio mladji covek, dok je njegov otac ili deda bio na suvozackom. Izgleda su se zamenili kako bi deda preuzeo krivicu. I nadam se da ce da otkriju ko je zapravo vozio kola.Cesto pomislim da je 40 godina zatvora malo za neke stvari koje ludaci rade u ovoj drzavi.edit: slovo

Edited by Behemoth
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...