Jump to content
IGNORED

Kvalitetno visoko obrazovanje na poklon


Al-Khwarizmi

Recommended Posts

Juuu, ja bih sad učila ovaj Signals, System and Inference. U stvari, učiću. Mislim da dobar deo stvari već znam.Da ne pričam što sam se prijavila na Courseri na "The Modern and th Postmodern".

Link to comment
  • Replies 251
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Indy

    49

  • Al-Khwarizmi

    22

  • rajka

    17

  • fonTelefon

    15

Haha, razbices Symeta I kylbia posle toga. Mada ces opet biti anglofil, kako god okrenes. Sorbonu ti udri, ionako znas vrancuski. A ja ako se opet vratim u redove nezaposlenih, krecem sa MIT elektronikom/comp science, od pocetka, pa dokle stignem.

Link to comment
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 5 months later...

Dakle, još je zanimljivije nego što sam očekivao. Prošle su prve 2 nedelje, i šta smo imali? Priču o etičkom subjektivizmu/objektivizmu i (naravno) utilitarijanizmu. Sve je to OK, i očekivano (i prilično bazično, kad ja s lakoćom pratim kao 1 agronom).

 

Međutim, zanimljivi momenti počinju sa obzervacijama studenata (mislim na one "on campus", tj. prave™ Princeton studente, koje možemo da gledamo u amfiteatru za vreme Singerovih predavanja). 'Ladno velika većina njih diže ruku da glasa za to da je OK mučiti teroristu ako to može da spreči eksploziju nuklearne bombe u NYC. Čak dobar broj njih, možda ne apsolutna većina, ali puno - diže ruku za to da je OK mučiti teroristinu petogodišnju kćerku, ako to može da spreči tu istu eksploziju (jer je, recimo, terorista tvrd orah koji ni pod kakvim mučenjima ne popušta - ali imaju inteligenciju™ da je slab na ćerkicu). Onda, posle tutorijala sa Singerom, stvari postaju malo jasnije - da, to su Princeton studenti, budući Rumsfeldi ovoga svijeta. Oni su razumeli utilitarijanizam tako da je to logično prosuđivanje o etičkim pitanjima, (navodno) bez uplitanja emocija. (Interesantno je da primer grada u kome treba sprečiti napad dosad neidentifikovanih terorista - čija zlost, a čak ni motivacija, se takođe zasad ne dovodi u pitanje, uvek bio NYC; malo je teško poverovati u njihovu emotivnu nepristrasnost, za to bi možda bolje poslužilo da se pretnja nadvila nad npr. Moskvom, ili - kakav koncept - Teheranom).

 

Peter Singer (bar u ove prve 2 nedelje) nije pokazao previše namere da ih koriguje, mada tim ne želim da kažem da on sam zastupa tako otvoreno Jack Bauerovsku etiku™.

 

U svakom slučaju, sa zanimanjem nastavljam da pratim.

Edited by Indy
Link to comment

Занимљиво како се та етичка питања увек своде на то да треба да се ставиш у позицију пајкана. Још пре четрдесет година један мој другар из Швабије је ишао на некакав испит за цивилно служење (није баш и стигао на њега) и док се распитивао шта питају, опет су била све тако нека питања типа "да ли мурија треба да носи оружје", па штогод одговориш имају спремно трик потпитање и увек испаднеш злоћа ове или оне боје.

 

Баш ме занима да ли имају иједно питање типа "да ли бисте продавали осигурање", "да ли бисте учествовали у рекламној кампањи", "да ли бисте гласали да се инсистирање на уставним правима стави на списак менталних обољења".

Link to comment

Занимљиво како се та етичка питања увек своде на то да треба да се ставиш у позицију пајкана. Још пре четрдесет година један мој другар из Швабије је ишао на некакав испит за цивилно служење (није баш и стигао на њега) и док се распитивао шта питају, опет су била све тако нека питања типа "да ли мурија треба да носи оружје", па штогод одговориш имају спремно трик потпитање и увек испаднеш злоћа ове или оне боје.

 

Баш ме занима да ли имају иједно питање типа "да ли бисте продавали осигурање", "да ли бисте учествовали у рекламној кампањи", "да ли бисте гласали да се инсистирање на уставним правима стави на списак менталних обољења".

 

 

Pa dobro, kad je u svrhu civilnog služenja takva pitanja iz uloge policije i vojske jedino i imaju smisla. Kad uvedu obavezu služenja u osiguravajućem društvu, onda može to za prodaju osiguranja i reklame:

Link to comment

Да, али како то да се исти спектар питања развија и на том принстонском течају? И онај чувени опит са мучењем на дугме, који као доказује да смо сви ми спремни да по наређењу мучимо друге. Где испада да смо сви ми неетичка говна, а етика оног што је смислио опит се некако заобилази.

 

Мутно ми је то. Баш ме занима шта ће бити до краја, тј док Инди то погледа до краја па дође да јави.

Link to comment

Od sada takvi kursevi dostupni i sa titlovima na srpskom jeziku.

U cilju promocije besplatnog obrazovanja putem Interneta, ali i lakšeg pristupa kursevima Univerzitetska biblioteka je u saradnji sa Klubom volontera Biblioteke prevela jedan ceo kurs u modelu OCW – Uvod u istoriju antičke Grčke profesora Donalda Kejgana sa Univerziteta Jejl, koji je dostupan na Internet stranicama biblioteke, u odeljku Znanje za sve

U okviru obeležavanja Međunarodne nedelje otvorenog pristupa edukaciji (od 10. do 15. marta 2014.), Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković" će u sredu, 12. marta sa početkom u 18h premijerno predstaviti uvodno predavanje profesora Donalda Kejgana (Univerzitet Jejl) sa kursa Uvod u antičku Grčku, i to sa titlovima na srpskom jeziku. Prisutni će imati priliku da čuju jednog od najcenjenijih istoričara današnjice, čija predavanja govore o drevnim izvorima zapadne civilizacije poteklim iz Antičke Grčke. Više na Premijera: Uvod u istoriju Antičke Grčke.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...