Jump to content
IGNORED

Pravosuđe u Srbalja


Muwan

Recommended Posts

Kao što Crnogorac iz vica ima dva deteta i tri ćerke, tako i pojedini krivičari imaju običaj da kažu da u sudu postoji podela na sudije i parničare. Oduvek sam smatrao ovu podelu neduhovitom, jer je, po meni, građanska parnica značajno teža i zahtevnija oblast prava - uz upravne sporove, svakako najozbiljnije što se u sudu može raditi.

 

Meni lično je parnica uvek više ležala nego krivica, i mislim da sklop ličnosti ovde ima glavnu ulogu - introvertni, mirni i analitični ljudi po pravilu bolje rade parnicu, ekstrovertni, bezobrazni i površni su bolji za krivicu. Ja bih se u krivici teško snašao, jer bih imao problem da se autoritativno postavim prema okrivljenima, dok drugi plivaju u tome kao riba u vodi.

Složio bih se sa boldovanim.

Daleko sam skloniji krivici, ali to zaista ne vidim kao neki "plus" u odnosu na ljude koji su skloniji parnici..upravo iz razloga koje si naveo,a kojih sam svestan.

Moglo bi se o ovome i dosta dublje raspravljati, ali kao što si naveo, sve se svodi na sklop ličnosti.

Link to comment

Ja mislim da je tvoj™ sudija pogresio. Nisam proveravao da li je nesto menajno, ali koliko se secam princip je bio da se podnosi zahtev za isplatu, a da ne ne ide u prinudno izvrsenje. Mozda je u teoriji i praksi nesto promenjeno u poslednje vreme.

Promenjen je Zakon o Ustavnom sudu u smislu da je sud, kada po čl.89. u sklopu postupka po ustavnoj žalbi odlučuje o zahtevu za naknadu nematerijalne štete zbog povrede nekog ustavom zajemčenog prava, u obavezi da u odluci navede obveznika isplate i paricioni rok za ispunjenje. Verovatno su redovni sudovi, supsidijarno to primenjujući prilikom odlučivanja o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku (gro predmeta im je US "spustio" na rešavanje po izmeni Zakona o uređenju sudova), počeli i da stavljaju klauzule izvršnosti.

 

Inače, od 01.01. se primenjuje novi Zakon o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku, sa limitiranim okvirima odštete od 300 do 3.000 evra (otprilike 100€ po godini prekoračenja "razumnog roka").

 

TT tj. CZ M57

Link to comment

Jbg, vreme je relativno, pa samim tim i razuman rok. :D U jednoj odluci koju sam imao prilike da vidim su kao doprinos dugom trajanju postupka stranci uzeli za zlo što je prigovarala na nalaz veštaka. Mislim...

 

Inače smatram taj koncept, po kome redovni sud neposredno višeg ranga ocenjuje dužinu trajanja postupka kod suda nižeg ranga, nepravičnim. No, Ustavni je bio paralisan brojem ustavnih žalbi, morali su naći rešenje.

 

TT tj. CZ M57

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Ne znam koliko treba da bude odšteta ali svakako je iz ugla laika problem br. 1 to što se suđenja razvlače u nedogled.

 

Oduglovačenje je omiljena taktira odbrane koliko sam imao prilke da vidim a mogućnosti za odugovlačenje ima mali milion, a sudije to sve tolerišu, valjda zato što im je lakše da jednostavno sve odlože za neki drugi datum, po principu videćemo. Zakasnela pravda često potpuno gubi svoju funkciju.

Link to comment

ADR je keva, samo što će mnogo vode proteći dok se prosečni paranoični balkanac ovde navikne da je uvek bolje, brže i jeftinije da spor reši preko posrednika nego da se parniči u nedogled. Krivica je već dobrim delom rešena kroz oportunitet gonjenja i sporazum o priznanju, verovatno je prepolovljen (ako ne i više, ako je suditi po broju sudija koje prelaze u građansku materiju) broj predmeta koji uopšte vide glavni pretres. U Americi recimo procenat ide čak do 80%.

Link to comment

Izvinjavam se ako je negde već priča bila o ovome

 

 

 

BEOGRAD - Postupak protiv Njujorčanina Lukasa V. (17), tinejdžera koji je u oktobru prošle godine izbo Beograđanina Toma Ćulafića (19), obustavljen je danas time što je napadaču dosuđena vaspitna mera izvinjenja izbodenom mladiću.

 

Na stranu šta se ovde zapravo desilo - u svim govnoidima je bez izuzetka priča da su Ameri prišli ovim našim mandrilima (možda su i Ameri mandrili, ali nisam video fotke) i pitali ih da završe neku vutru, a onda su krenuli iz čista mira da ih nabadaju kada su im naši divni momci, sportisti, koji su samo izašlimalo da odmore na Kališ jer su spremali naporan kolokvijum, aj šit ju not, tako piše, rekli da nemaju drogeee... A onda je mrmot uvio čokoladu. Ako neko zna nek napiše. Ali još više me zanima kako može da se presudi maloletnom strancu za ovako neko delo ili za bilo koje drugo krivično delo, šta je sudiji na raspolaganju od mera?

Link to comment

Isto kao i domaćem maloletniku, tu je raspon mera od vaspitnog naloga (ovo je najblaža forma, tzv "poravnanje", koje je verovatno dosuđeno baš zbog ovoga što pričaš, tj. nije baš da ga ga je ovaj napao iz čista mira nego je bilo prethodnog konflikta, a i naneta povreda je bila laka, ubod u pazuh, i ličnost počinioca verovatno nije takva da zahteva ozbiljnije mere, šta li...ovo pišem pod pretpostavkom da nije došlo do neke vrste koruptivnog uticaja na sudiju) do vaspitnih i zavodskih mera, tj. pojačanog nadzora, maloletničkog zatvora i tako dalje.

 

a ovu priču ne bi progutao ni pas s maslom, jednostavno prepuna je pokrivanja i laži.

Edited by Аврам Гојић
Link to comment

Maksimum maloletnički zatvor do 1 godine. Zavisi tu kako je kvalifikovano delo, cenim da su u pitanju teške telesne povrede ili ugrožavanje opasnim oruđem pri tuči ili svađi, a ne ubistvo u pokušaju, zato i takva mera. Obaška što su se verovatno nagodili oko odštete.

 

Opet napominjem, ne obraćajte pažnju šta novine pišu o krivičnim predmetima, uglavnom se radi o govnjivom senzacionalizmu a da većina pojma o pravu i pravosuđu nema.

 

TT tj. CZ M57

Link to comment
  • 3 weeks later...

majke vam ga bugarske cinkaroške pustite čoveka da vodi ljubav s ljubavnicom :fantom:

 

Seks skandal u srpskom zatvoru: Inspekcija uhvatila upravnika u vrlo neprijatnoj situaciji

 

Upravnik pritvorske jedinice u Pirotu D. C. (55) suspendovan je sa posla jer ga je komisija Ministarstva pravde "uhvatila na gomili" sa švalerkom u kancelariji.

 

 

Kako prenosi “Alo!” njega je iznenadila kontrola i zatečen je pored radnog stola sa spuštenim pantalonama, dok je švalerka bila skroz gola! Odmah je suspendovan zbog teže povrede radne dužnosti i preti mu otkaz.

 

Izvor iz pirotskog suda ispričao je da već nekoliko dana ceo grad prepričava detalje seks – skandala u pritvorskoj jedinici.

 

“Znalo se da D. C. posle radnog vremena često posećuje jedna prijateljica. Posećuje ga u kancelariji pritvorske jedinice koja je na spratu zgrade Osnovnog suda. Iako svi zaposleni zaziru od njega jer je strog, neko se očigledno ohrabrio i prijavio ga nadležnima u Nišu, pošto je pirotska pritvorksa jedinica pod upravom niškog kazneno-popravnog zavoda”, piše “Informer” pozivajući se na izvore iz zatvorske jedinice.

 

Ubrzo je tročlana komisija poslata u kontrolu u Pirot.

 

“Upali su u kancelariju bez najave i zatekli ga ‘na gomili’ s ljubavnicom. Pantalone su mu bile ispod kolena, valjda je uspeo samo gaće da podigne, ali je ljubavnica ostala razgolićena pred njima i u potpunom šoku. D. C. nije mogao da se snađe jer čuvari nisu imali vremena niti su smeli da ga obaveste o dolasku komisije. Morali su odmah da im otključaju vrata, a samouvereni upravnik se nije nadao da će se neko osmeliti da bez njegove dozvole uđe u kancelariju”, objašnjava sagovornik.

 

Uprava KPZ “Niš” nije želela da komentariše slučaj, osim što je potvrđeno da je upravnik suspendovan zbog povrede radne dužnosti i da se slučaj ispituje.

 

 

 

Edited by Hella
Link to comment

Elem, koga zanima, novi ZUP je u skupštinskoj proceduri. Vrhunac priče je da se ovo revolucionarno zakonsko rešenje

 

 

Predlogom zakona pokreće se transformacija odnosa države prema građanima ciklusom aktivnosti, koji, između ostalih, podrazumevaju i rasterećenje građana i privrednika. Izvod iz matične knjige rođenih, Uverenje o državlјanstvu i mnoga druga dokumenta koja su u posedu države, a koji su građani ranije morali sami da pribavlјaju kako bi ostvarivili svoja prava, ovim Predlogom zakona će postepeno otići u istoriju. Naime, 90 dana od usvajanja ovog Zakona u Narodnoj skupštini Republike Srbije, državni službenici će sve podatke koji se tiču građana, a nalaze se u službenim evidencijama, morati sami da obezbede. U suprotnom, zakonom su predviđene rigorozne kazne za nepoštovanje ove odredbe.

 

oduvek nalazi u zakonu, samo skriveno u lagumima odredaba koje uređuju opšta načela dokazivanja i uopšte sprovođenja toga postupka,

 

 

Član 126

(1) Službeno lice koje vodi postupak može u toku celog postupka upotpunjavati činjenično stanje i izvoditi dokaze radi utvrđivanja i onih činjenica koje u postupku nisu bile iznete ili nisu utvrđene.

(2) Službeno lice koje vodi postupak narediće po službenoj dužnosti izvođenje svakog dokaza ako nađe da je to potrebno radi razjašnjenja stvari.

(3) Službeno lice koje vodi postupak pribaviće po službenoj dužnosti podatke o činjenicama o kojima službenu evidenciju vodi organ nadležan za rešavanje u upravnoj stvari. Na isti način postupiće službeno lice u pogledu činjenica o kojima službenu evidenciju vodi drugi organ.

 

s tim da se, naravno, citirana odredba nikada ne primenjuje - već se primenjuje obrazac FT1P.

 

Kao što neće ni sada.

Link to comment
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...