Jump to content
IGNORED

Pravosuđe u Srbalja


Muwan

Recommended Posts

Tim pre. Sudjenje u kancelarijama je nesto sto samo po sebi odaje neozbiljnost pravnog sistema. U takvoj situaciji uvodjenje toga ima smisla koliko i frak i cilindar za vozace GSP-a.

 

Pa dobro, samo što ja bar mislim da su takve situacije (neadekvatni smeštajni i tehnički uslovi u sudovima) pre izuzetak nego pravilo. Ili grešim?

Link to comment

Tim pre. Sudjenje u kancelarijama je nesto sto samo po sebi odaje neozbiljnost pravnog sistema. U takvoj situaciji uvodjenje toga ima smisla koliko i frak i cilindar za vozace GSP-a.

MOja žene juče slično komentarisala. Kaže zamisli izvršnog sudiju, koji sedi u kancu sa još troje kolega, zatrpan predmetima (bukvalno) i još tu radi javnu prodaju u togi. Ne znam da li bi bilo tužnije ili smešnije.

Link to comment

Pa neće togu nositi izvršni sudija, propisano je sudskim poslovnikom kad i gde se nosi.

 

 

Član 79

Sudije u toku suđenja na raspravama, pretresima i javnim sednicama nose službenu odeću (u daljem tekstu: toga).

Toga se razlikuje u zavisnosti od ranga suda (crna sa detaljima boja državne zastave). Detalji na togi sudije prvostepenog suda su bele boje, drugostepenog suda plave boje, a Vrhovnog kasacionog suda crvene boje.

Predsednik Vrhovnog kasacionog suda preko toge nosi pozlaćenu kolajnu, sa medaljonom na kome je grb Republike Srbije, ispod koga je natpis "Vrhovni kasacioni sud".

Izgled toge i kolajne prikazan je na crtežima 1 i 2 koji čine sastavni deo ovog poslovnika.

Link to comment

A sta je sa uniformama zaposlenih u sudu? Kada se one nose?

 

Pa dobro, samo što ja bar mislim da su takve situacije (neadekvatni smeštajni i tehnički uslovi u sudovima) pre izuzetak nego pravilo. Ili grešim?

Ja mislim da gresis. Imas sudove gde po dvoje sudija dele istu kancelariju, pa se dogovore ko ponedeljkom radi od kuce, a ko dolazi u kancelariju i tako za celu nedelju.

U poslednjih 5 godina je mreza sudova menjana nekoliko puta tako da su renovirane i opremljene zgrade propadale, a sudovi se formirali u nekim mestima gde nije bilo uslova. Zamislii situaciju gde je osnovni sud sa npr. 3 jedinice postao jedan sud bez jedinica. Sta mislis gde ce smestiti sudije i osoblje iz prakticno 4 suda?

Link to comment

U tužilaštvu 3.zaposlena dele kanc. Pa moraju da.mole kolege da izadju kada.im dolaze stranke.

 

A 5 zamenika deli prostoriju za saslušanje. Tako da mogu samo jednom nedeljno da saslusavaju.

 

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока

Link to comment

Ma daj, kakva ozbiljnost. Imas sudova koji su u katastrofalnom stanju, u kojima nema osnovnih uslova za rad (stolova, stolica, fotelja, racunara, stampaca...) i sa kojih otpadaju fasade, vise plafonjere i kablovi, a nema ni ormara u koje bi se odlozile te prekrasne toge... Bio sam u sudu u kome u celoj zgradi nema dve iste stolice i dva ista stola, nego enterijer izgleda kao da je neko dovukao ono sto je pronasao na buvljaku, ili pronasao pored kontejnera.

U zgradi jednog apelacionog suda vec vise od 5 godina stoji nekoliko razapetih najlona zalepljenih na razbijene prozore i cenim da ce u takvim uslovima toge imati vise komican efekat, nego sto ce doneti neki privid ozbiljnosti.

Meni pricali ljudi koji rade u Visem sudu u Beogradu da im je Ministarstvo pravde (!) redukovalo pristup internetu, tako da mogu da posecuju samo odredjene sajtove, zvog cega su poprilicno sputani u radu.

Link to comment

Meni pricali ljudi koji rade u Visem sudu u Beogradu da im je Ministarstvo pravde (!) redukovalo pristup internetu, tako da mogu da posecuju samo odredjene sajtove, zvog cega su poprilicno sputani u radu.

To je redovna situacija u vecini sudova. Uvek je bila internet linija preko koje se pristupa programu za vodjnje predmeta i koja se iz sigurnosnih™ razloga ne koristi za internet (osim nekoliko sajtova), ali su sudovi imali po nekoliko slobodnih internet linija preko kojih su zaposleni slobodno pristupali internetu sa racunara na kojima ne postoji program za vodjenje predmeta. Ali par hiljada dinara mesecno je velika stavka za sudove, a uz to treba i razvesti kablove po kancelarijama (ili ne daj boze kupiti wireless adaptere).

Sad je apsurdna situacija da saradnici na svojim racunarima nemaju nikakav pristup internetu, jer se i taj limitirani internet nalazi na sudijinom racunaru, tj, na racunaru koji koristi zapisnicar (tako da ni sudija nema direktan pristup ni tako ogranicenom internetu).

Link to comment

A sta je sa uniformama zaposlenih u sudu? Kada se one nose?

 

Isto kad i toge, po važećem poslovniku, i to kao opcija.

 

Član 81

Sudsko osoblje u toku suđenja na raspravama, pretresima i javnim sednicama može da nosi službenu odeću.

 

Inače, ja volim te uniforme državnih službi, kao što npr. pojedine banke imaju pravila oblačenja itd. i kao mnoge državne službe na zapadu (ono, pruska škola). Obična odela, ništa posebno, meni daje na ozbiljnosti.

 

 

Ja mislim da gresis. Imas sudove gde po dvoje sudija dele istu kancelariju, pa se dogovore ko ponedeljkom radi od kuce, a ko dolazi u kancelariju i tako za celu nedelju.

U poslednjih 5 godina je mreza sudova menjana nekoliko puta tako da su renovirane i opremljene zgrade propadale, a sudovi se formirali u nekim mestima gde nije bilo uslova. Zamislii situaciju gde je osnovni sud sa npr. 3 jedinice postao jedan sud bez jedinica. Sta mislis gde ce smestiti sudije i osoblje iz prakticno 4 suda?

 

Moguće, ne mogu da tvrdim, viđao sam i jedno i drugo. Ipak mi se čini da su uslovi malo poboljšani sada u odnosu na ono što sam zatekao kad sam bio student i kasnije na početku karijere. To je već bilo tragedija.

Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Kako su protekli izbori za VSS i javne tužioce? Šta se još biralo u poslednjih mesec dana?

Par NVO traži smenu Selakovića.

 

 

U saopštenju pet NVO se napominje da je Udruženje tužilaca Srbije pre sednice Skupštine iznelo kritiku na profil kandidata koje je predložila Vlada, ukazujući da su kriterijumi Vlade nejasni, kao i da nisu nužno predloženi oni tužioci koji su ocenjeni kao najstručniji, najosposobljeniji i najdostojniji.

 

 

Ovih dana sam pričao sa jednim javnim tužiocem. Kaže da je imao X poena, baš kao i još nekoliko kanddiata. Izabran je kandidat sa X-3 poena. Kako se uopšte vrši izbor i koji su formalni i neformalni faktori?

Edited by pacey defender
Link to comment

Čini mi se da je "lični utisak članova komisije" ponovo bio odlučujući faktor prilikom bodovanja. Nosio je nesrazmerni broj bodova u odnosu na ostale kriterijume.

 

A šampioni su se dosetili forice pa su Narodnoj skupštini prosledili listu od više kandidata, tako da su realno izbor vršili Babić&co. a ne DVT.

 

Ergo, isti q, drugo pakovanje.

 

TT tj. CZ M57

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...