Jump to content
IGNORED

Pravosuđe u Srbalja


Muwan

Recommended Posts

http://rs.n1info.com/a120580/Vesti/Mladen-Nenadic-novi-tuzilac-za-organizovani-kriminal.html

 

 

Kako bi ušao u trku za tužioca za organizovani kriminal, advokat Mladen Nenadić i njegove kolege branioci, su zbog nedostatka iskustva u tuženju polagali test.

Drugi advokati test nisu prošli, a Nenadić se sa maksimalnim brojem poena izjednačio sa dosadašnjim tužiocem Miljkom Radisavljevićem.

Međutim, profesorka prava Vesna Vodinelić Rakić smatra da ima ozbiljnih indicija da polaganje testa nije regularno, jer je Nenadić gotovo istovremeno polagao i lakši test za tužioca Višeg Javnog tužilaštva u Čačku koji je jedva prošao sa osvojenih 30 od minimalnih 26 poena.

“To je za mene jedna neuobičajena pojava da neko ko dobije teže pitanje bude uspešniji nego kad dobije lakše pitanje. To je moguće u teoriji, ali ne u životu”, kaže ona.

 

Ok, dakle, na mestu tužioca za organizovani kriminal imamo advokata (istina, krivičara) bez dana prakse u tužilaštvu (ako sam dobro razumeo njegovu biografiju).

Link to comment

Ja bih javne tužioce birao na neposrednim izborima, kao u SAD. Svako ko ispuni određene uslove (npr. dipl. pravnik, položen pravosudni, položen poseban javnotužilački ispit, neosuđivanost, da nije bio branilac u krivičnim predmetima u poslednjih 5 godina, itd.) može da se kandiduje na izborima za tužioca na određenoj teritoriji, od nivoa osnovnog do republičkog tužioca. Tako izabran tužilac ne duguje ništa izvršnoj ili zakonodavnoj vlasti, a ako stanovništvo nije zadovoljno rezultatima u borbi protiv kriminala, smeni ga na sledećim izborima.

 

A ovo sa izborom ovog advokata iz Čačka je sprdnja, kao i država u kojoj se odigrava. Postavljanje DB-ovskog čoveka u DB-ovskom igrokazu, na radost svih pripadnika DB-a u državnim strukturama i podzemlju.

Link to comment

Tužilačka istraga je napravila "čep" u krivičnom postupku, tako da je veoma smanjen broj predmeta po optužnicama, sudije krivičari ne mogu da ostvare normu pa im ubacuju izvršenja i vanparnicu.

 

Inače, meni je veoma slikovit primer tužilačke neustrašivosti činjenica da u tužilaštvima stažiraju beli medvedići pripravnici koji bezobrazno sednu u fotelju zamenika javog tužioca i ovaj ne sme da ga pošalje da ide za drugi sto gde mu je i mesto. Kad pitam zbog čega, kaže da neće da ne bi bilo da je sujetan... a i dete je kolege koji mu je hijerarhijski nadređen.

Edited by halloween
Link to comment

 

Ovih dana sam pričao sa jednim javnim tužiocem. Kaže da je imao X poena, baš kao i još nekoliko kanddiata. Izabran je kandidat sa X-3 poena. Kako se uopšte vrši izbor i koji su formalni i neformalni faktori?

u mom mestu veliki preokret kad je vjt u pitanju. kandidat sa druge pozicije i zaostatkom od 10-ak poena se probio na mesto br 1.

Link to comment

Tužilačka istraga je napravila "čep" u krivičnom postupku, tako da je veoma smanjen broj predmeta po optužnicama, sudije krivičari ne mogu da ostvare normu pa im ubacuju izvršenja i vanparnicu.

 

Inače, meni je veoma slikovit primer tužilačke neustrašivosti činjenica da u tužilaštvima stažiraju beli medvedići pripravnici koji bezobrazno sednu u fotelju zamenika javog tužioca i ovaj ne sme da ga pošalje da ide za drugi sto gde mu je i mesto. Kad pitam zbog čega, kaže da neće da ne bi bilo da je sujetan... a i dete je kolege koji mu je hijerarhijski nadređen.

Tuga nesreća kad krivičaru ubaciš civilistiku :D

 

A ovo drugo, da nije to malo posledica činjenice da tužioci nisu nezavisni u radu, poput sudija? Ono, supstitucija i te fore?

 

TT tj. CZ M57

Link to comment

48 sati

 

tu se krije glupost naseg ZKPa. resenje o zadrzavanju je doneto u subotu uvece, na to resenje odbrana ima pravo zalbe . Sudija mora doneti odluku o toj zalbi u roku od 4 sata od prijema zalbe. gdje da nahvataju sudiju u nedjelju ujutro? odluka o eventualnoj zalbi ce biti doneta u ponedeljak kada i istekne zadrzavanje.

 

tako je sistem obesmislio jedan pravni lek.

Link to comment

To znači da će ih, ukoliko ih ne saslušaju noćas i ne odrede im pritvor, sutra morati pustiti?

 

(Nisam pravnik, odatle ovako debilno pitanje, izvini.)

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...