Jump to content
IGNORED

LAN


Mil@n

Recommended Posts

router :Dmoj predlog, mikrotik 750i onda ces modem koji dobijes od ISP prikljuciti na router preko UTP kabla. pa ces onda sa drugim UTP kablom prikljuciti router na jedan od dva switcha(nije bitno koji) i na kraju ces drugi switch UTP kablom prikljuciti na prvi switch. time ces imati 13 slobodnih portova na switchevima za racunare i PC(ako uzmes mikrotik 750, mozes da 4 porta stavis u bridge mode, i oni ti sluze kao neki mini switch, blablabla... da ne smaram, u principu, imaces opciju za par dodatnih portova ako zatrebaju :D).kada to uradis, onda ide nesto sto se zove konfiguracija routera :P jer sve ovo ne moze da radi bez konfiguracije routera. bilo kako, koji god router da uzmes, javi se ovde, neko ce ti vec priskociti u pomoc sta i kako da uradis da bi sve radilo. npr, ako uzmes mikrotik, onda ces da downloadujes jednu lepu aplikacijicu koja se zove winbox, prikljucis mikrotik na racunar i modem, namestis da ti mikrotik bude DHCP klijent, i pogledas koju si IP adresu dobio. nakon toga nekom od nas das tu IP adresu, i ko bude pri ruci ti za 10 minuta uradi kompletnu konfiguraciju koja ce da lici na nesto ;) veruj mi, mikrotik ti je najjednostavnije, najelegantnije i najjeftinije resenje.

Link to comment
  • Replies 147
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Mil@n

    40

  • Skyhighatrist

    26

  • Razzmatazz

    22

  • freakns

    16

Wifi mi je padao na pamet, ali sam odustao jer sam kontao da ću ići ovom varijantom kao i ovaj ortak.Glavno pitanje sada je koliko košta taj mikrotik?Edit: Aha, vidim na linku freakovom. Ništa, javljam se kada pazarim to čudo.

Edited by Glas RazumaN
Link to comment

Čekaj, čekaj, polako. Prvo ti nama reci koje si switcheve uzeo.Wifi nije čovek mislio za igre, nego za ovu klijentelu koja je svratila u taj tvoj starbaks da pojede indeks sendvič nad nekim lapom ili pametnim telefonom.

Link to comment
Wifi nije čovek mislio za igre, nego za ovu klijentelu koja je svratila u taj tvoj starbaks da pojede indeks sendvič nad nekim lapom ili pametnim telefonom.
Taj rad. (starbaks :lol: )Jer ako bi i neki mali wire, ondak bolje neka druga sprava iz sličnog cenovnog ranga...
Link to comment
Čekaj, čekaj, polako. Prvo ti nama reci koje si switcheve uzeo.
Ovaaaaaaajj....Javiću se kada uzmem onaj mikrotik. :D
Wifi nije čovek mislio za igre, nego za ovu klijentelu koja je svratila u taj tvoj starbaks da pojede indeks sendvič nad nekim lapom ili pametnim telefonom.
Znam, al nećem to skoro. Na centru je lokal, malo dalje, ali zanemarljivo, ima da ga guli svako živ (pa i kad stavim pass, raspriča se to lako).
Link to comment

Pa može to lepo da se konfiguriše, mada ne znam da li može na tom MirkovomTiku. D-Linkovi ruteri recimo ima tu opciju da napraviš guest zone, za koji ide posebni SSID, posebni WEP/WPA/2 key, gde ti onda sam možeš da definišeš kada je guest zone aktivan (u tvoje radno vreme) itd. Mislim da sam video modele gde može da se poigra i sa rutingom i ograničenjem bandwitha, blokiranjem određenih portova/aplikacija itd. Šta misliš da ti hoteli, kafići i ostali objekti koji imaju tako wifi služe kao opšti download centar za celu mesnu zajednicu?

Link to comment
Pa može to lepo da se konfiguriše, mada ne znam da li može na tom MirkovomTiku. D-Linkovi ruteri recimo ima tu opciju da napraviš guest zone, za koji ide posebni SSID, posebni WEP/WPA/2 key, gde ti onda sam možeš da definišeš kada je guest zone aktivan (u tvoje radno vreme) itd. Mislim da sam video modele gde može da se poigra i sa rutingom i ograničenjem bandwitha, blokiranjem određenih portova/aplikacija itd. Šta misliš da ti hoteli, kafići i ostali objekti koji imaju tako wifi služe kao opšti download centar za celu mesnu zajednicu?
Ma bre do juče nisam znao da postoji mikrotik niti šta je to, sada mi ti bacaš neke ssidove, vepove i očekuješ da ja to sve znam šta i kako radi. angry.gif Uzeo sam dva tp linka od 8 za prvu pomoć (igrali juče cs, oko 10 ping, šta više), imam neki finansiski priliv u najavi, kada to bude, odradiću to kako valja, ako treba platiti nekoga da dođe to sve ispodešava i amin.
Link to comment

Ma samo da znaš da može, da nisi prvi koji pored standardne "interne" mreže želi da omogući wifi gostima u kafiću/klubu/kasapnici i da može da se podesi tako da ne ugrožavaš tu svoju internu mrežu (a da oprema za to ne košta bogaoca). Ako si previše nesiguran, ne razumeš se ili nemaš ko će to da ti (besplatno ili za razumne pare) podesi odnosno održava, onda zaboravi i idi na najjednostavniju varijantu.BTW, ni ja do juče nisam znao za MirkoTik, verovatno je jako popularan tu u lokalu.

Edited by Razzmatazz
Link to comment

Razzmatazatataratira(jebem te u nick btw), kako bre ne znas sta je mikrotik?! :o razocarao si me, kao covek i kao socijalista :( malac od 50 jevreja radi sve sto i cisco 1840, sem sto nema serial port. cak radi i neke stvari za koje ti cisco zahteva dodatne software, kurce palce indijance... ima recimo proxy, pa blokiras sve po imenu, ne ko ovo govno sto uzme prvu adresu na koju nabasa(a facebook ima /20 adresa ako se ne varam, ako ne i vise... ) i sve to za bukvalno 15 puta manje para. bukvalno!@GlasNerazuman, pusti ti njega neka naglaba. kakav bre D Link, to ni u klozet ne bi stavio da mi routira, pa sve i da ima tu opciju... uzmes ti fino mikrotikic, pa kada se odlucis za wifi izujes 2000 dindzi ili koliko sada vec kosta onaj suplji tp link AP, stavis mu samo ssid i dhcp i preusmeris saobracaj na mikrotik... i nemoj bre da placas nekog da ti konfigurise. uradice ti neko od nas konfiguraciju, ti samo bre namestis ono sto sam ti poslao u PM(a to bi i Razzmatataratira jebenm ga u nick znao, znaci nema sanse da omanes ;) ), kazes sta hoces, i neko ce ti vec odraditi. jedino ako imas nekog ortaka koji se razume kolko tolko, pa se sami sigrate, a ti mu platis vopi i usput mozes da se pohvalis switchevima koje si uzeo!

Link to comment

Taj MirkovTik dole kod vas samo popularan, verovatno kao i žutica. Ne treba ti neka izbirljivost modela, uzmeš bilo koji hardver koji podržava malo bolji firmware (dd-wrt, tomato etc) i eto je kombinacija za malo para. Biraš hardver prema afinitetima (Atheros/Broadcom/whatever), baš kao i firmware prema potrebi - da li ti je važno da imaš dva SSID-a (private+public), VPN, Firewall ili neki drugi feature. A ne zapeo za Mirka, pa Mirko. Mirko je sasvim nebitan lik.

Link to comment

Kapiram, ali ima rutera koji mogu da teraju npr. dd-wrt i za manje para, ako je softver važna stavka. Ovde se i Linksys WRT54G prodaje kao mutav za po kući baš zbog tog razloga. Ja sam svoj bio utrapio na eBayu za nekih tridesetak evritja.

Link to comment
Kapiram, ali ima rutera koji mogu da teraju npr. dd-wrt i za manje para, ako je softver važna stavka. Ovde se i Linksys WRT54G prodaje kao mutav za po kući baš zbog tog razloga. Ja sam svoj bio utrapio na eBayu za nekih tridesetak evritja.
Jeste, ali mikrotik radi za te pare bolje od cisca, a ima i proxy.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...