Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Parapsihopatologija™

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Iran: novi front

Featured Replies

38 minutes ago, x500 said:

Niko nista ne stedi, i zasto bi. Zasto da stedis pare (kamata na stednju je manja od inflacije) kad mozes da kupis na kredit. Zato amerikanac ima dug na CC oko 6500 usd, a nemac oko 2000. Jednom se zivi

covid19

To je tačno, ali u USA i Nemačkoj imaš odlične kredite, neretko sa 0% interest rate, razvučene na 48 meseci za iznos od par hiljada dolara ili evra. Praktično i ne osetiš to što plaćaš...a ovde, kada odeš i pitaš da li može na kredit, to je borba na život i smrt. Skoro sam uzimao ženi neki laptop, za keš je bio oko 130k dinara a na rate bi izašao preko 200k...pazi ti koja je to kamata, tu nema nikakvog interesa da uzmeš kredit, nego ko ima keš kupi a ko nema može da siše žilu...

Mislim, rentujem bezveze, znam da smo mi još uvek društvo divljeg kapitalizma, nema nikakve regulacije, ničega...prvobitna akumulacija kapitala, pa dokle više će da akumulirate? I dabar bi do sada reko dosta je, izdržaće ova količina para i papira sve.

Edited by Rudolf Pingvinoglu

  • Replies 11.1k
  • Views 990.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Most Popular Posts

  • Lo Zingaro
    Lo Zingaro

    O EU najbolje govori podatak da je italijanski ministar odbrane blokiran u hotelu u Dubajiju s porodicom. Isli na odmor jbg.

  • Ayatollah
    Ayatollah

    Kad se samo setim da sam kao dete 21. vek zamišljao kao doba nauke i prosvećenosti - Rodenberijeve Zvezdane staze, Beyond 2000, Saganov Cosmos i slične stvari, a nas zajahali najgori mogući verski fun

  • theanswer
    theanswer

Posted Images

1 hour ago, Venom said:

Ovo je zapravo 100% tačno i nešto što većina ljudi ne razume. Ne treba nam energija nego ono što dobijamo energijom. Ako ne koristiš energiju koja ti je potrebna onda je to gubitak, ali često trošimo energiju bez veze i možemo da je ne koristimo i ne gubimo ništa. Klasičan primer, sijalica od 100w i ista takva modernija od recimo 40w, ili LED od 12w. Sve rade isto, razlika može da bude 8x u potrošnji energije. Kad pogledaš statistike, Amerika po glavi stanovnika troši skoro duplo više struje nego Nemačka. Možda se više greju na struju ili im treba klima, ali mislim da je veći problem rasipanje.

Amory Lovins je popularisao ideju negawatta i odavno zaključio upravo to, da je najjeftiniji kapacitet ne ugalj, sunce, vetar ili nuklearke, nego ono što uštediš.

Kome se ne sviđa Lovins, ima naše gore list Tesla citat koji stoji na početku muzeja u Beogradu (makar je stajao), kako energija uvek mora da se štedi.

.

Slazem se s tobom zaista, sve je tu tacno..osim sto je iz serije "Not Even Wrong".

U boldovanom tvog posta je odgovor zasto je to tako. Problem je sto je ta energija potrebna, a nje nema, ili je nece biti, ili ce je biti malo, ili ce biti preskupa...

... Za letove, poljoprivredne radove, industriju, za odrzavanje lanaca logistike, karika u proizvodnji, sto ce sve zajedno ako se sranje ne zaustavi da dovede do inflacije i krize. Naftni sok 70x postao je kriza tek 7-8 meseci kasnije.

Ursula je cak u pravu, ona i nema sta drugo da kaze, jer sigurno nece reci : e jbg, malo smo se zajebali. Rekomendacije Dragija su ispunjene samo na 15%, a da je ulozeno toliko energije na taj zadatak koliko na sastancenje i kukanje na Trampa, problem bi verovatno bio manji.

I zato evropljani moraju jos jednom za nekoliko godina da idu na zrtvu i koriguju svoje ponasanje..

.

Edited by barba

1 minute ago, Rudolf Pingvinoglu said:

To je tačno, ali u USA i Nemačkoj imaš odlične kredite, neretko sa 0% interest rate, razvučene na 48 meseci za iznos od par hiljada dolara ili evra. Praktično i ne osetiš to što plaćaš...a ovde, kada odeš i pitaš da li može na kredit, to je borba na život i smrt. Skoro sam uzimao ženi neki laptop, za keš je bio oko 130k dinara a na rate bi izašao preko 200k...pazi ti koja je to kamata, tu nema nikakvog interesa da uzmeš kredit, nego ko ima keš kupi a ko nema može da siše žilu...

Upravo to i jeste sustina, neces stedeti 48 meseci, ili 12 meseci, da kupis nesto vec ces to kupiti sada sa malom kamatom ili bez kamate, koja je uracunata u cenu proizvoda. Dakle, nema stednje vec je u fokusu potrosnja. Mala rata za ovo, mala rata za ono, malo veca za ovo ili ono, i par koraka tvoja plata je kao busna cev - sve sto zaradis je vec bukirano i do kraja meseca, ako imas srece, si na nuli.

Sto se tice Srbije, to je tek prica za sebe. Taj laptop je u Nemackoj ili SAD barem 30% jeftiniji u prodavnici, i jos barem 10 ili 20% online. Ali mi smo ekonomski tigar (od papira) i nama nista nije skupo (

11 minutes ago, Rudolf Pingvinoglu said:

To je tačno, ali u USA i Nemačkoj imaš odlične kredite, neretko sa 0% interest rate, razvučene na 48 meseci za iznos od par hiljada dolara ili evra. Praktično i ne osetiš to što plaćaš...a ovde, kada odeš i pitaš da li može na kredit, to je borba na život i smrt. Skoro sam uzimao ženi neki laptop, za keš je bio oko 130k dinara a na rate bi izašao preko 200k...pazi ti koja je to kamata, tu nema nikakvog interesa da uzmeš kredit, nego ko ima keš kupi a ko nema može da siše žilu...

Mislim, rentujem bezveze, znam da smo mi još uvek društvo divljeg kapitalizma, nema nikakve regulacije, ničega...prvobitna akumulacija kapitala, pa dokle više će da akumulirate? I dabar bi do sada reko dosta je, izdržaće ova količina para i papira sve.

Kupi Toyotu. 0%

covid19

26 minutes ago, Zaboravan said:

Eh sada, kokoška ili jaje.

Normalo da će svako ići na ekonomičnije motore ali da se baš odreknu kW, neće biti.

Pre će biti, što i sam kažeš, efikasnosti, turbinama, manjoj masi...

Prirodno je da ganjaš da za uloženo dobiješ što više ali ovde je reč o odricanju zarad nekog opšteg, imaginarnog boljitka... A to baš i nije zaživelo.

Niksonov odgovor na naftnu krizu:

  • Ograničenje brzine na autoputu 80km/h

  • Zatvaranje pumpi vikendom

  • Ukidanje noćnog osvetljenja koje nije bilo kritično bitno

  • Itd

Za 50 godina se prebacio iz konzervativne desnice u kilave leve slabiće, a da nije promenio stav. Možda Wallstreetbets i ostali Twitter megafoni za ograničeno razumevanje nisu najbolji izvor informacija. To je samo šum za prikupljanje klikova, što možda ne bi bio problem da dalje ne oblikuje mišljenje javnosti.

6 hours ago, Bud Stonebraker said:

Shahovski gledano trumpov kralj je bio ugrozen od vecitog shaha (nema nafte);

tramp radi malu rokadu&iznenada udara 1 shah-sheh (mozda samo shah-shuh?) protiv iranskog velemajstora

koji ce da izgubi ili kraljicu ili topa (nema iranske nafte)

dok trampovi pijuni potencijalno (arapska nafta) idu gore da postanu kraljice

Iranski velemajstor ili kovertira potez ili zrtvuje kraljicu ili topa

.

Sahovski gledano, Tramp je prevrnuo dasku.... I polupao sto macolom .

To je njegova sahovska strategija, ako ne mogu da pobedim, mogu da "unistim sve" tako da US strada najmanje i ostane sama na vrhu, ili zauzme povoljnu poziciju za novi svet koji se formira.

.

Dupli post

Edited by barba

2 hours ago, brusli said:

Ima jedan mali problem, usteda je u suprotnosti sa raskalasnoscu potrosackog liberalnog drustva.

Najvise bi se ustedelo da se ne putuje na daleke destinacije, da se izbace one gromade od 3000 kubika, da se smanji grejanje/hladjenje, ali jbg gde je tu nj.v. konzumer.

Dobro ne treba preterivati, da se izbace one gromade od 5000 kubika.

Nikson jeste to radio ali je bio nateran. To vremebu SAD se smatra losim-stagflacija.

Nemacka je drugacija od SAD. Pogledati npr. urbanisticko planiranje, SAD zavise od suburbia, za to je potrebno vise energije samo u transportu. .

50 minutes ago, Venom said:

Niksonov odgovor na naftnu krizu:

  • Ograničenje brzine na autoputu 80km/h

  • Zatvaranje pumpi vikendom

  • Ukidanje noćnog osvetljenja koje nije bilo kritično bitno

  • Itd

Za 50 godina se prebacio iz konzervativne desnice u kilave leve slabiće, a da nije promenio stav. Možda Wallstreetbets i ostali Twitter megafoni za ograničeno razumevanje nisu najbolji izvor informacija. To je samo šum za prikupljanje klikova, što možda ne bi bio problem da dalje ne oblikuje mišljenje javnosti.

Aha. A kazne za kršenje bile...?

Aj se ne zajebavamo. Krenuo jako, ali implementirano slabo.

3 minutes ago, Emerald said:

Nikson jeste to radio ali je bio nateran. To vremebu SAD se smatra losim-stagflacija.

Nemacka je drugacija od SAD. Pogledati npr. urbanisticko planiranje, SAD zavise od suburbia, za to je potrebno vise energije samo u transportu. .

Da li siguran? Nemacka ima svoj oblik suburan u obliku malih gradova i sela gde ljudi zive, a rade u obliznjim gradovima. Izuzetak su jedino 4 grada: Berlin, Minhen. Hamburg i Keln. Ljudi idu na posao vozom (s-bahn, regio bahn), kolima i autobusima.

Najbolji (najekstremniji) primer je Frankfurt u koji se sliva oko 400k ljudi dnevno zbog posla, a sam grad ima oko 800k stanovnika )

Four Iran-linked ships transit Strait of Hormuz, tracking shows

Ship tracking data analysed by BBC Verify shows four Iran-linked ships have crossed the Strait of Hormuz despite Washington’s naval blockade beginning.

Two of those ships had visited Iranian ports according to MarineTraffic. Its data shows a bulk carrier, Christianna, crossed the strait on Monday after the blockade began having called at Iran’s Bandar Iman Khomeini, according to ship-tracking data.

BBC News
No image preview

US-sanctioned ships pass Strait of Hormuz as China calls...

At least two ships have visited Iranian ports while two are linked to China. The US previously said it would stop vessels travelling to or from Iran.

671766904_946912998097158_55520811589048

1 hour ago, Venom said:

Niksonov odgovor na naftnu krizu:

  • Ograničenje brzine na autoputu 80km/h

  • Zatvaranje pumpi vikendom

  • Ukidanje noćnog osvetljenja koje nije bilo kritično bitno

  • Itd

Za 50 godina se prebacio iz konzervativne desnice u kilave leve slabiće, a da nije promenio stav. Možda Wallstreetbets i ostali Twitter megafoni za ograničeno razumevanje nisu najbolji izvor informacija. To je samo šum za prikupljanje klikova, što možda ne bi bio problem da dalje ne oblikuje mišljenje javnosti.

Jao Venom ,jel su bese kod tebe branili da se na poslu pune telefoni ne bi li se ustedela struja kad su krenula poskupljenja pre 3 godine?Frederiksberg opstina :https://dinside.dagbladet.no/fritid/tyveri-a-lade-pa-jobb/77558501

Inace vidim opstinska vlast za primer.Zamalo pod prinudnu upravu da ih stave 2023 zbog neodgovornog koriscenja sredatava.Paradigma Evrope

1 hour ago, barba said:

.

Sahovski gledano, Tramp je prevrnuo dasku.... I polupao sto macolom .

To je njegova sahovska strategija, ako ne mogu da pobedim, mogu da "unistim sve" tako da US strada najmanje i ostane sama na vrhu, ili zauzme povoljnu poziciju za novi svet koji se formira.

.

image.png

Background Picker
Customize Layout

Account

Navigation

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.