Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Parapsihopatologija™

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

Iran: novi front

Featured Replies

SAD i Iran ponovo za pregovaračkim stolom u Pakistanu?

Sjedinjene Američke Države i Iran mogli bi se vratiti u Pakistan na novu rundu mirovnih pregovora, prenosi Reuters pozivajući se na više izvora.

Kako se navodi, delegacije obe strane trebalo bi da se sastanu u Islamabadu kasnije ove nedelje kako bi nastavile dijalog nakon neuspešne prve runde razgovora.

Podsetimo, prethodni pregovori završeni su bez dogovora posle višesatnih razgovora, ali su i Vašington i Teheran ostavili otvorenu mogućnost za nastavak pregovora.

Vest na nova.rs.

  • Replies 11.1k
  • Views 990.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Most Popular Posts

  • Lo Zingaro
    Lo Zingaro

    O EU najbolje govori podatak da je italijanski ministar odbrane blokiran u hotelu u Dubajiju s porodicom. Isli na odmor jbg.

  • Ayatollah
    Ayatollah

    Kad se samo setim da sam kao dete 21. vek zamišljao kao doba nauke i prosvećenosti - Rodenberijeve Zvezdane staze, Beyond 2000, Saganov Cosmos i slične stvari, a nas zajahali najgori mogući verski fun

  • theanswer
    theanswer

Posted Images

7 minutes ago, x500 said:

SAD i Iran ponovo za pregovaračkim stolom u Pakistanu?

Sjedinjene Američke Države i Iran mogli bi se vratiti u Pakistan na novu rundu mirovnih pregovora, prenosi Reuters pozivajući se na više izvora.

Kako se navodi, delegacije obe strane trebalo bi da se sastanu u Islamabadu kasnije ove nedelje kako bi nastavile dijalog nakon neuspešne prve runde razgovora.

Podsetimo, prethodni pregovori završeni su bez dogovora posle višesatnih razgovora, ali su i Vašington i Teheran ostavili otvorenu mogućnost za nastavak pregovora.

Vest na nova.rs.

Samo neka se vozaju tamo-vamo, pa kada neki veseljak iz pvo-a okine, jer nije znao...

1 hour ago, askeladden said:

Alan Ford gomna da jede sit

Ovo je zapravo 100% tačno i nešto što većina ljudi ne razume. Ne treba nam energija nego ono što dobijamo energijom. Ako ne koristiš energiju koja ti je potrebna onda je to gubitak, ali često trošimo energiju bez veze i možemo da je ne koristimo i ne gubimo ništa. Klasičan primer, sijalica od 100w i ista takva modernija od recimo 40w, ili LED od 12w. Sve rade isto, razlika može da bude 8x u potrošnji energije. Kad pogledaš statistike, Amerika po glavi stanovnika troši skoro duplo više struje nego Nemačka. Možda se više greju na struju ili im treba klima, ali mislim da je veći problem rasipanje.

Amory Lovins je popularisao ideju negawatta i odavno zaključio upravo to, da je najjeftiniji kapacitet ne ugalj, sunce, vetar ili nuklearke, nego ono što uštediš.

Kome se ne sviđa Lovins, ima naše gore list Tesla citat koji stoji na početku muzeja u Beogradu (makar je stajao), kako energija uvek mora da se štedi.

Ima jedan mali problem, usteda je u suprotnosti sa raskalasnoscu potrosackog liberalnog drustva.

Najvise bi se ustedelo da se ne putuje na daleke destinacije, da se izbace one gromade od 3000 kubika, da se smanji grejanje/hladjenje, ali jbg gde je tu nj.v. konzumer.

Ja bih rekla da je moderno iliberalno drustvo daleeeeko raskalasnije sto se vidi po nosiocima ideje.

Jebalo vas moderno liberalno drustvo i dnevno sranje po njemu

Edited by Moonwalker

23 minutes ago, Venom said:

Ovo je zapravo 100% tačno i nešto što većina ljudi ne razume. Ne treba nam energija nego ono što dobijamo energijom. Ako ne koristiš energiju koja ti je potrebna onda je to gubitak, ali često trošimo energiju bez veze i možemo da je ne koristimo i ne gubimo ništa. Klasičan primer, sijalica od 100w i ista takva modernija od recimo 40w, ili LED od 12w. Sve rade isto, razlika može da bude 8x u potrošnji energije. Kad pogledaš statistike, Amerika po glavi stanovnika troši skoro duplo više struje nego Nemačka. Možda se više greju na struju ili im treba klima, ali mislim da je veći problem rasipanje.

Amory Lovins je popularisao ideju negawatta i odavno zaključio upravo to, da je najjeftiniji kapacitet ne ugalj, sunce, vetar ili nuklearke, nego ono što uštediš.

Kome se ne sviđa Lovins, ima naše gore list Tesla citat koji stoji na početku muzeja u Beogradu (makar je stajao), kako energija uvek mora da se štedi.

Da... Računam da gospoja koristi komercijalne letove, gradski prevoz, tušira se 120 sec... Jbt samo za njenu frizuru ode par desetina kW. fantom

O ne licemerje političara. Anyway

To je istorijski gledano bio i američki odgovor na energetsku krizu iako imaju sopstvene izvore fosilnih goriva. Krize sedamdesetih su ubile američki muscle car, potrošnja je za dve decenije otišla više puta na gore, nakon krize se nikad nije vratila na taj nivo, jer se i njihova auto industrija okrenula efikasnijim motorima.

150710-US-petroleum-consumption-voxeu-ch

35 minutes ago, brusli said:

Ima jedan mali problem, usteda je u suprotnosti sa raskalasnoscu potrosackog liberalnog drustva.

Najvise bi se ustedelo da se ne putuje na daleke destinacije, da se izbace one gromade od 3000 kubika, da se smanji grejanje/hladjenje, ali jbg gde je tu nj.v. konzumer.

Osnova savremenog drustva, liberalne demokratije, je stalan rast koji se zasniva na: povecanju potrosnje, zaduzivanju i finansiskim spekulacijama.

Svi trebaju da trose vise da bi se vise proizvodilo. Ako nema para za trosenje uvek moze da se zaduzi. I svi se zaduzuju - drzave, firme i pojedinci. Finansiske spekulacije su osnova lagodne buducnosti - kupi akcije nvidia ili kupi kucu, i to ce za 10 godina vredeti iha.

Firma koja pravi struju ako se smanji potrosnja za 10% ima problem. Imace visak kapaciteta, manjak prihoda, manji profit, visak radnika, manje ulaganja u proizvodnju i distribuciju ...

Sto se tice robe, gleda se kvantitet a ne ne kvalitet. Zasto bi nesto trajalo, a znamo da je moglo, 10 ili 20 godina kad moze da traje 3 ili 5. To vazi za sve, od tekstila i kucnih uredjaja do automobila i drugih slozenih masina. Izuzetak su zgrade, i dobekle avioni, oni se generalno prave da imaju duzi zivotni vek.

Ukratko, kupi parama koje nemas i brze bolje baci.

Niko nista ne stedi, i zasto bi. Zasto da stedis pare (kamata na stednju je manja od inflacije) kad mozes da kupis na kredit. Zato amerikanac ima dug na CC oko 6500 usd, a nemac oko 2000. Jednom se zivi

covid19

2 hours ago, askeladden said:

A ni politicki plan,nije samo vojska spominjana .Not nice da banalizujes ovaj biser drzavnicke mudrosti .

A dudare vojno ,pa na Rusiju naravno.

Moja poenta je da je vojska nebitna u ovom slučaju, nego ovaj tviteraš valjda hoće da ispade pametan.

Plan na papiru postoji - neke evropske države odavno pokušavaju da smanje udeo fosilnih goriva, ili bar neke partije se zalažu za to. Druga stvar je kljakava implementacija, ali i to je u skladu sa EU normama )

1 hour ago, brusli said:

Ima jedan mali problem, usteda je u suprotnosti sa raskalasnoscu potrosackog liberalnog drustva.

Najvise bi se ustedelo da se ne putuje na daleke destinacije, da se izbace one gromade od 3000 kubika, da se smanji grejanje/hladjenje, ali jbg gde je tu nj.v. konzumer.

U Švedskoj već 30 godina nemiri zbog manje potrošnje nafte koja im je upropastila raskalašan život

https://ycharts.com/indicators/sweden_oil_consumption_tonnes

Da ne idem dalje u offtopic, ovo je za evropsku ili energetsku temu

Edited by Engineer

30 minutes ago, Venom said:

O ne licemerje političara. Anyway

To je istorijski gledano bio i američki odgovor na energetsku krizu iako imaju sopstvene izvore fosilnih goriva. Krize sedamdesetih su ubile američki muscle car, potrošnja je za dve decenije otišla više puta na gore, nakon krize se nikad nije vratila na taj nivo, jer se i njihova auto industrija okrenula efikasnijim motorima.

150710-US-petroleum-consumption-voxeu-ch

Eh sada, kokoška ili jaje.

Normalo da će svako ići na ekonomičnije motore ali da se baš odreknu kW, neće biti.

Pre će biti, što i sam kažeš, efikasnosti, turbinama, manjoj masi...

Prirodno je da ganjaš da za uloženo dobiješ što više ali ovde je reč o odricanju zarad nekog opšteg, imaginarnog boljitka... A to baš i nije zaživelo.

Pa nije Ursulica spominjala samo naftu, nego i energiju, tj sve energente.

Udarila na temelje liberalne demokratije, tj potrosnju, dezurni oma da reaguju !

Uleteo ne YT neki intervju/podkast sa onim Riterom što je bio u misiji UN u Iraku...

On jeste vrlo "kontroverzna" ličnost ali iznosi dobre podatke koliko je sve ovo nasumično divljanje Trampare, i koliko nema veze sa realnošču...

Pa za takav stav ne moraš da budeš stručnjak, analitčar, bivši oficir ili diplomata

15 minutes ago, Engineer said:

Pa za takav stav ne moraš da budeš stručnjak, analitčar, bivši oficir ili diplomata

Jbg uvek neka nada da ipak nisu toliko budale, tj da je to naš trademark

Background Picker
Customize Layout

Account

Navigation

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.