Jump to content
IGNORED

Iran: novi front


Marvin (Paranoid Android)

Recommended Posts

1 hour ago, zorglub said:

 

 

U stvari iranci su koliko znam sami vec predlozili to sto predlaze Ana i Lena Berbok, jedini uslov da se uzdrze od eskalacije, odgovora na raketiranje konzulata, jeste da SB UN donese osudjujucu rezoluciju tog cina, i kazni odgovorne za napad. 

 

To sto mi to necemo videti verovatno, sasvim je druga stvar. 

 

Tako je je odbijen i predlog Turske za posrednistvom, uz obrazlozenje da su svi vec imali sansu da reaguju na raketiranje konzulata. 

 

Lufthansa je suspendovala letove, Turska takodje, Rusija savetovala gradjanima da tamo ne putuju. Armije podigle borbenu gotovost, Iran razvozi sredstva PVO, planirani odmori i svi druga odsustva suspendovana.. 

 

Pretpostavlja se da ce na bilo kakav odgovor Irana uslediti raketiranje nuklearnih postrojenja od strane Izraela..Iako iranci ubedjuju US da ce odgovor biti ogranicen i nece dovesti do eskalacije..

 

 

  • +1 1
Link to comment

Već su ljudi postavili pravo pitanje - zašto? Čemu ovo iznenadno pišanje Irancima po glavi, zašto Izrael očigledno provocira rat i da li je usamljen u tome, ili još nekome odgovara da je ceo region ponovo u krvi? Priznajem da nisam dovoljan kapacitet, eto.

  • +1 9
Link to comment

Ja to ovako razumem:  bilo kakav odgovor* Irana ce da uvede Amerikance u rat sa Iranom. Dobiju USA kao saveznika u ratu , fokus sveta i vesti će da bude na persijskom zalivu a Izrael će moći na miru da sravni Gazu i ubije kolko god im se svidi palestinskih civila

 

*A država Izrael računa da taj odgovor ne može da im nanese bilo kakvu / ozbiljnu štetu 

  • +1 4
Link to comment

Opet se ne uklapa, koji je interes US za rat sa Iranom? Tvoja teza podrazumeva da je Izrael toliko uticajan, da može da uvuče US u rat samo kako bi na miru mogao da dovrši svoj genocid, a to mi je tek neverovatno.

  • +1 2
Link to comment
21 minutes ago, zorglub said:

Opet se ne uklapa, koji je interes US za rat sa Iranom? Tvoja teza podrazumeva da je Izrael toliko uticajan, da može da uvuče US u rat samo kako bi na miru mogao da dovrši svoj genocid, a to mi je tek neverovatno.

Meni vise nista nije neverovatno, pa pogledaj kako USA i ceo Zapad se ponasaju od pocetka rata u Gazi. Deluje mi da USA svakako ne zeli jos jedan rat (i ovaj u Gazi bi da se sto pre zavrsi) ali nemaju hrabrosti da odjebu Izrael ako krene.

Link to comment
3 hours ago, zorglub said:

Opet se ne uklapa, koji je interes US za rat sa Iranom? Tvoja teza podrazumeva da je Izrael toliko uticajan, da može da uvuče US u rat samo kako bi na miru mogao da dovrši svoj genocid, a to mi je tek neverovatno.

Ono sam pisao iz perspektive Izraela. Naravno, ne postoji garancija da će US napasti Iran, ali po meni postoji realna šansa.

 

Deo vlasti u Vašingtonu želi taj rat odavno, i njima  bi iranski odgovor bio izgovor a ne razlog

Seti se trampove naredbe da se ubije onaj iranski general , ili vidi najnoviju bajdenovu izjavu (koja se može tumačiti na razne načine ali ne isključuje ni napad na Iran)

 

https://www.bbc.com/news/world-us-canada-68786054

 

Mr Biden warned that Iran is threatening to launch a "significant attack" after Israel struck the Iranian consulate in Syria 10 days ago.

 

"We're going to do all we can to protect Israel's security," he added

Link to comment

Cemu cudjenje? :D

Pa za obracuntm sa Iranom trenutak davno nije bio povoljniji, sa tacke gledista Amerike naravno: Rusija, u danasnjoj konstelaciji snaga, kao jedini - prirodnitm saveznik Irana - je trenutno zauzeta i Iran tesko moze da se osloni/racuna na njenu, iole efikasnu pomoc.

Stvorena je atmosfera (Houthi napadi na brodove, itd, itd...) koja je izuzetno povoljna za diplomatsku izolaciju Irana, Izrael je dobio prakticno odresene ruke da nastavi da divlja diljem regiona i on ce petama u bulju da prihvati ulogu avangarde u suludoj nadi da ce uspeti da zaustavi iranski nuklearni program, iako ce, sve i da napad(i) uspe jedini rezultat biti ubrzavanje iranskih napora da naprave Bombu.

Na sve to, taktickitm, Izrael vise ne mora da se bakce sa zaobilazim avionskim prilazima ciljevima u Iranu, koji su napad cinili nemogcim ili ekstremno teskim, buduci da su sada direktni pravci - preko Sirije i Iraka - otvoreni.

Naravno, sve ovo moze i ne mora da se dogodi, ali ce, u slucaju da Iran bude zaista napadnut, Zapadna Evropa, NATO tacnije, biti na najvecem ispitu do sada: ako se pridruze napadu - a sva je prilika da bi - konacno ce i bezuslovno usrati motku i sahraniti iluziju o sopstenoj okrenutosti miru, a jos bezuslovnije potvrditi mediokritetstvo, nesposobnost i kratkovidost svog trenutnog politickog vodjstva.

Iran, naime, nije Libija, nije ni Sirija, a sva je prilika da se moze da racuna na visoku motivaciju velikog dela, gotovo sigurno vecine stanovnistva...

  • +1 2
Link to comment
12 hours ago, zorglub said:

Prejaki su mi ovi diplomatsko-kurtoazni izrazi, tipa pozivamo obe strane na maksimalnu uzdržanost. Bukvalno dobijem osip od količine gluposti!

 

Iran je drugi nivo u odnosu na sve sa čim se Izrael do sada sretao, ogromna država sa ogromnom količinom konvencionalnog naoružanja. Nadmoć u vazduhu se neće dovoditi u pitanje, ali ni nosači aviona više nisu svemogući tako da to neće biti kao na nivou od ranije tako da će rakete biti najveća prijetnja po Iran. Previše Iran ima ljudstva na terenu i artiljerije da to bila šetnja kroz park, neće to biti lako zaustaviti, a na sve to treba dodati Hezbolah, Hute i još mali milion paravojnih i vojnih formacija širom regije. Da ne pričamo da su Rusi dužnici Irana i da se Iran pokazao kao jedini pravi saveznik Rusije, te sumnjam da bi oni ostali mirni. Na sve to dodati kako bi na to reagovao Egipat, Sirija i još milion nekih militantnih organizacija kojima je Izrael neprijatelj broj jedan.

Link to comment
3 hours ago, Zverilla said:

Ono sam pisao iz perspektive Izraela. Naravno, ne postoji garancija da će US napasti Iran, ali po meni postoji realna šansa.

 

Deo vlasti u Vašingtonu želi taj rat odavno, i njima  bi iranski odgovor bio izgovor a ne razlog

 

 

100% Napad USA na Iran je vec nekoliko puta bio jako blizu.

Iranci bi u principu trebalo da iskuliraju sto im je poravnana ambasada, ali time pokazuju slabost, ici ce onda jos neka provokacija i tako to ide...

 

Link to comment
8 hours ago, zorglub said:

Opet se ne uklapa, koji je interes US za rat sa Iranom? Tvoja teza podrazumeva da je Izrael toliko uticajan, da može da uvuče US u rat samo kako bi na miru mogao da dovrši svoj genocid, a to mi je tek neverovatno.

A šta ako im je cilj da uvuku Amere u rat znajući da im rat ne odgovara jer oni sada ne mogu da okupiraju Iran, ili nešto slično a da ne odgovara ni Iranu full scale rat jer bi i oni žestoko stradali pa se nadaju nekakvim brzim mirovnim rešenjima gde bi bili uključeni i oni. Oni su se zaglibili očigledno i ne znaju kako ovo da reše, 6 meseci je prošlo...

Link to comment

Niko ne moze da okupira Iran, moze samo da ga razrusavaju i biju se sa njim dok se svemir ne urusi u sebe. Full scale war sa Iranom je samoubistvo, verujem da su toga svesni i u USA i zato i pizde sto ih Izrael svojim ponasanjem sve vise gura u pricu o eskalaciji.

 

Da ne spominjem da ovo nije 1991., Iran ovde nije strana koja izaizva taj rat (bar nista vise nego Izrael) i neka akcija USA u podrsci Izraelu bi naisla na osudu i protivljenje gomile sveta. Indija, Kina i Rusija sigurno ne bi prekinuli odnose sa Iranom, dapace, Rusija svakako a verovatno i Kina bi ih aktivno podrzavali u tom ratu. Lako je sankcijama maltretirati neku zemlju, rat vec mnogo vise kosta. 

  • +1 1
Link to comment

Možda ima veze s ratom protiv Rusije, savezništvo je očigledno sve jače, ko zna kakvi su obaveštajni podaci, šta jedni drugima transferuju ili planiraju. 

  • +1 1
Link to comment
22 minutes ago, Shan Jan said:

Niko ne moze da okupira Iran, moze samo da ga razrusavaju i biju se sa njim dok se svemir ne urusi u sebe. Full scale war sa Iranom je samoubistvo, verujem da su toga svesni i u USA i zato i pizde sto ih Izrael svojim ponasanjem sve vise gura u pricu o eskalaciji.

 

Da ne spominjem da ovo nije 1991., Iran ovde nije strana koja izaizva taj rat (bar nista vise nego Izrael) i neka akcija USA u podrsci Izraelu bi naisla na osudu i protivljenje gomile sveta. Indija, Kina i Rusija sigurno ne bi prekinuli odnose sa Iranom, dapace, Rusija svakako a verovatno i Kina bi ih aktivno podrzavali u tom ratu. Lako je sankcijama maltretirati neku zemlju, rat vec mnogo vise kosta. 

 

Ma kakvi, Iran je odavno na nisanu, a USA moze da ih roka sa neba i drzi pod sankcijama itd. Na USA je samo da procene trenutak i taktiku, a nekog okrsaja mora biti ako je sudeci po proslim akcijama.

  • Haha 1
Link to comment

Problem je sto ako USA krene da ih roka, rokace i oni okolo a imaju cime. Dovoljno je da zakrce Hormuz i ode nafta u nebo a sa njom i svet opet u q. Na puskomet su im i nalazista i postrojenja Saudijaca koje su i Huti uspeli da pogode sa upravo iranskim prokrijumcarenim raketama. Kao i sva ostala nalazista i postrojenja - Kuvajt, Katar, UAE... 

Link to comment
×
×
  • Create New...