Jump to content
IGNORED

Iran: novi front


Marvin (Paranoid Android)

Recommended Posts

Mislim da se Izrael preigrao. Vec su upetljani u rat koji se poprilično razvukao i koji im troši resurse. Svi saveznici su im posredno upetljani u rat koji troši i njihove resurse. Napali su ambasadu, sprovode genocid ili etničko čišćenje, da ne idem u detalje, pa podršku neutralnih zemalja i javnog mnjenja nemaju. Eventualoni rat Amerike i Irana bi značio eksplodiranje cena nafte i gasa plus bi mogao trigerovati nekakvu ekonomsku krizu što im isto ne odgovara a sigurno neće pomoći ni u pridobijanju javnog mnjenja.

 

Ovo neće biti rat koji će trajati 6 dana. Ekonomski će ih osakatiti. Niko nije spreman na dugi iscrpljujući rat.

 

Što se tiče vojnog aspekta, let f15 do Irana i nazad razara resurse aviona. Nakon nekoliko takvih akcija, sve i da nema nikakvog oštećenja od neprijateljske vatre, avion mora na remont.

  • +1 3
Link to comment
59 minutes ago, Zaboravan said:

ratom protiv Rusije

strašan je taj rat protiv Rusije, herojska ruska vojska se pod snažnim udarima mora povlačiti sve dublje u Ukrajinu

  • +1 4
Link to comment
9 minutes ago, Roger Sanchez said:

strašan je taj rat protiv Rusije, herojska ruska vojska se pod snažnim udarima mora povlačiti sve dublje u Ukrajinu

 

Pa ni Hitler nije odmah kad su ga Englezi i USA napali pobegao u psecu kucicu. Daj im vremena, znaju sta rade.

Link to comment
14 minutes ago, Roger Sanchez said:

strašan je taj rat protiv Rusije, herojska ruska vojska se pod snažnim udarima mora povlačiti sve dublje u Ukrajinu

Čovjek se nije dobro izrazio, ali to ne miujenja činjenicu da su USA resursi već razvučeni činjenicom da dostalvjaju obilatu vojnu pomoć Ukrajini. Ili ti misliš da je tata toliko jak da može snabdjevati bez problema oba fronta?

Link to comment
41 minutes ago, nautilus said:

Mislim da se Izrael preigrao. Vec su upetljani u rat koji se poprilično razvukao i koji im troši resurse. Svi saveznici su im posredno upetljani u rat koji troši i njihove resurse. Napali su ambasadu, sprovode genocid ili etničko čišćenje, da ne idem u detalje, pa podršku neutralnih zemalja i javnog mnjenja nemaju. Eventualoni rat Amerike i Irana bi značio eksplodiranje cena nafte i gasa plus bi mogao trigerovati nekakvu ekonomsku krizu što im isto ne odgovara a sigurno neće pomoći ni u pridobijanju javnog mnjenja.

 

Ovo neće biti rat koji će trajati 6 dana. Ekonomski će ih osakatiti. Niko nije spreman na dugi iscrpljujući rat.

 

Što se tiče vojnog aspekta, let f15 do Irana i nazad razara resurse aviona. Nakon nekoliko takvih akcija, sve i da nema nikakvog oštećenja od neprijateljske vatre, avion mora na remont.

Iran ima veliku operativnu dubinu teritorije i PVO baziran na njihovoj vrv upgrade verziji S300 i Kineskin sistemima kraceg dometa.Ne bi me shokiralo da imaju i Pancir ili opet Kineski ekvivalent.Znaci USA nece slati stealt misije vec bi morali prvo ogromnim barazima projektila da onesposobe PVO.Kako to brzo i lako ide,vidimo u Ukrajini.E sad,uzvratni udar Irana po kome i po chemu i sa chime je tek Pa horor show.Ponovo posle 2 godine iscrpnih igrarija izmedju NATO sistema i Ru/Iran nema tu puno sta nisu saznali i mapirali.Karbonski Shahid punjen Cink pastom je mnogo veci zalogaj od Huti dronova,a Iskanderi se vise manje slobodno setaju po Ukrajinskom nebu

Link to comment

Nije isto, Izraelski PVO će imati mnogo više vremena da za reakciju protiv iranskih raketa, Imaće podršku američkih radara u Persijskom zalivu, neće biti stotina jeftinih dronova čija je jedina svrha da budu mamac za skupe PVO rakete i slično. Sa druge strane američki brodovi, ukoliko se Amerika otvoreno umeša, ne mogu u zaliv, videti kako je prošla Moskva.

 

Mnogo se toga promenilo u odnosu na poslednji sukob osamdesetih.

  • +1 1
Link to comment
15 minutes ago, nautilus said:

Nije isto, Izraelski PVO će imati mnogo više vremena da za reakciju protiv iranskih raketa, Imaće podršku američkih radara u Persijskom zalivu, neće biti stotina jeftinih dronova čija je jedina svrha da budu mamac za skupe PVO rakete i slično. Sa druge strane američki brodovi, ukoliko se Amerika otvoreno umeša, ne mogu u zaliv, videti kako je prošla Moskva.

 

Mnogo se toga promenilo u odnosu na poslednji sukob osamdesetih.

To da.Mislim da USA nikako nije zainteresovana za tu igranku,osim dezurnog seta ludaka ,dok Izrael i dalje izigrava tu svoju doktrinu besnog psa ,samo to sve vise lici na Pitbula koji preti Mastifu.

  • +1 3
Link to comment
1 hour ago, Roger Sanchez said:

strašan je taj rat protiv Rusije, herojska ruska vojska se pod snažnim udarima mora povlačiti sve dublje u Ukrajinu

Ne razumem. 

Iran se pokazao kao koristan saveznik Rusiji pa mi ima logike da se nateraju pozabaviti svojim stvarima to jedno, drugo ja ne znam a verovatno ni ti koji su dogovoreni dilovi između Irana i Rusije, ko šta kome daje, u čemu pomaže... 

Link to comment
Quote

Iran ne bi odgovorio na napad Izraela da je Savet bezbednosti UN reagovao

 

Teheran ne bi odgovorio na napad Izraela na iranski konzulat u Siriji da je Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija (SB UN) osudio čin agresije i priveo pravdi počinioce, saopštila je danas stalna misija Irana pri UN.

„Da je SB UN osudio čin agresije cionističkog režima na naše diplomatske prostorije u Damasku i priveo pravdi napadače, imperativ Irana da kazni ovaj odmetnički režim bi možda bio izbegnut“, navodi se u objavi misije na društvenoj mreži Iks (X).

 

Mediji su ranije danas preneli navode američkog zvaničnika, koji je želeo da ostane anoniman, da Vašington očekuje da će doći do napada Irana na Izrael.


Izrael je u stanju visoke pripravnosti zbog potencijalnog direktnog napada Irana, koji bi mogao da gađa južne ili severne regione u narednih 24 do 48 sati.

 

Povećane tenzije su u regionu su vidljive nakon optužbi Teherana protiv Izraela u vezi sa vazdušnim napadom na diplomatsku zgradu u Damasku, u Siriji, 2. aprila.

 

Ovaj incident je doveo i do ubistva najviših iranskih vojnih zvaničnika, uključujući i jednog visokog funkcionera Islamske revolucionarne garde.

:unsure:

Link to comment
1 hour ago, nautilus said:

Mislim da se Izrael preigrao

Mislim da se nisu preigrali i da je ovo pravi momenat.

 

SAD su uspeli da konsolidiju zapadni svet i da se efikasno suzbije svako drugacije razmisljanje. Vec 2 godine se pojacava proizvodnja oruzja i municije.

Evropa je kao "devojcica", prepusteno im je da finansiraju rat u Ukrajini.

Na Pacifiku su sve oci uperene u Tajvan i Kinu, i sada svi moraju da slusaju sta im se kaze.

Na BI, osim Egipta i KSA sve vece zemlje su u stanju raspada. Pritom KSA nema bas puno volje da stiti Iran. 

Iran nema nas puno saveznika. Rusija je u Ukrajinskom glibu (sam pao, sam se ubio), a Kina pokusava da prolongira svoj rat. 

Dakle, sad je pravi momenat. Cak i da Iran "prvi trepne" i predje preko napada na konzulat, ide sledeci napad ... Sve dok ne bude reagovao.

 

  • +1 2
  • Haha 2
Link to comment
1 minute ago, x500 said:

Mislim da se nisu preigrali i da je ovo pravi momenat.

 

SAD su uspeli da konsolidiju zapadni svet i da se efikasno suzbije svako drugacije razmisljanje. Vec 2 godine se pojacava proizvodnja oruzja i municije.

Evropa je kao "devojcica", prepusteno im je da finansiraju rat u Ukrajini.

Na Pacifiku su sve oci uperene u Tajvan i Kinu, i sada svi moraju da slusaju sta im se kaze.

Na BI, osim Egipta i KSA sve vece zemlje su u stanju raspada. Pritom KSA nema bas puno volje da stiti Iran. 

Iran nema nas puno saveznika. Rusija je u Ukrajinskom glibu (sam pao, sam se ubio), a Kina pokusava da prolongira svoj rat. 

Dakle, sad je pravi momenat. Cak i da Iran "prvi trepne" i predje preko napada na konzulat, ide sledeci napad ... Sve dok ne bude reagovao.

 

 

Egipat je na balansu da preklacka u totalni haos, mislim da ne bi trebalo mnogo da se pokrene neki takav scenario. Zemlja je prepuna vojske, narod jako frustriran i u teskim materijalnim okolnostima, a demokratsko prolece ih je nakon par promena dovelo opet do nekog ko nije percipiran kao pozitivan pomak u odnosu na Mubaraka...

  • +1 1
Link to comment
12 hours ago, zorglub said:

Opet se ne uklapa, koji je interes US za rat sa Iranom? Tvoja teza podrazumeva da je Izrael toliko uticajan, da može da uvuče US u rat samo kako bi na miru mogao da dovrši svoj genocid, a to mi je tek neverovatno.

 

 

Mi svi cesto pravimo gresku i americke interese vidimo kao nesto sto dolazi iz jednog centra. 

Oni su mnogo komplikovaniji. Uopste nije nemoguce da postoje krugovi kojima je u interesu da razvale Iran , vrate ga jedno 2-3 decenije nazad. 

 

Zato ovo izgleda kao dupla klopka, i za Iran i za deo US oko administracije predsednika. 

 

Takodje, svaka intervencija tog tipa , sve razgovore o povlacenju iz Iraka i Sirije cini besmislenom na neko vreme.. Pre ce biti pojacanje prisustva. 

 

 

 

Link to comment
10 minutes ago, x500 said:

Mislim da se nisu preigrali i da je ovo pravi momenat.

 

SAD su uspeli da konsolidiju zapadni svet i da se efikasno suzbije svako drugacije razmisljanje. Vec 2 godine se pojacava proizvodnja oruzja i municije.

Evropa je kao "devojcica", prepusteno im je da finansiraju rat u Ukrajini.

Na Pacifiku su sve oci uperene u Tajvan i Kinu, i sada svi moraju da slusaju sta im se kaze.

Na BI, osim Egipta i KSA sve vece zemlje su u stanju raspada. Pritom KSA nema bas puno volje da stiti Iran. 

Iran nema nas puno saveznika. Rusija je u Ukrajinskom glibu (sam pao, sam se ubio), a Kina pokusava da prolongira svoj rat. 

Dakle, sad je pravi momenat. Cak i da Iran "prvi trepne" i predje preko napada na konzulat, ide sledeci napad ... Sve dok ne bude reagovao.

 

Misliš da će Egipat sjediti mirno, znajući da su oni sledeći nakon obračuna sa Iranom? Mislim, cijeli sunitski svijet će biti na velikom izazovu, pitanje je kako bi Sultan izhendlovao sa javnim mnjenjem još masovnija ubijanja muslimana. Već sad mu učitavaju indolentnost kod situacije u Gazi. Da ne pričamo da bi Hormuz lagano zatvorili, dok bi Huti vjerovatno još jače gađali sav promet kroz Bab al-Mandab, a Hezbolah na sredozemlju.

 

Ameri jesu kraljevi logistike, ali su mnogo daleko i na terenu će samom Izraelu biti jako teško ljudstvom pokriti sve potencijalne frontove.

Link to comment

Mislim da Iran nece rizikovati konvencionalni rat. S druge strane, ne bi me cudilo da meta bude neko od visokih Izraelskih zvanicnika/ambasada u svetu. Bez raketa, bez obaranja, samo im treba neko dovoljno zvucno ime za domacu upotrebu, moze i penzionisano, samo da je osvedoceni jastreb.

Link to comment

@Jesper23 mislim da Egipat previse zavisi od pomoci sa Zapada, plus turizam i ulaganja. Na primeru Gaze mozemo da vidimo da su postali "curice" i samo trepcu okicama. Sta misle u svojoj glavi ke druga prica. U krajnjoj liniji ko ih tera da misle, ima ko je placen da mislim (i za njih).

 Sto se.tice blokade pomorskih puteva, to nije direktan SAD problem - ne vise od 1-2% robe za SAD ide tim putevima. To je problem, pre svega Evrope i Azije. Neka oni to resavaju kako (ne) znaju i (ne)umeju.

 

  • +1 1
Link to comment
×
×
  • Create New...