Jump to content
IGNORED

Iran: novi front


Marvin (Paranoid Android)

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Your choice se vidi u Iranu. Pocne kao moj izbor a zavrsi se sa sibanjem ako ga neko ne nosi. Svi ti koji podrzavaju "Slobodu u Hidzabu" zatvaraju oci kada su zene izlozene pritisku da ga nose. 

  • +1 2
Link to comment
48 minutes ago, borris_ said:

Your choice se vidi u Iranu. Pocne kao moj izbor a zavrsi se sa sibanjem ako ga neko ne nosi. Svi ti koji podrzavaju "Slobodu u Hidzabu" zatvaraju oci kada su zene izlozene pritisku da ga nose. 

Baš svi, a? I baš mora da se zabrani ili će neminovno doći do šibanja ako se ne nosi? Nijanse između su nemoguće u Evropi? I šta ako se nosi i pored zabrane? Isto šibanje ili samo zatvor, dužničko ropstvo možda? I obaveza i zabrana ukidaju "my choice".


Država ne bi smela da zabrani ženama da dobrovoljno upražnjavaju svoju religiju (ili nose hidžab iz nekog drugog razloga) zbog toga što su neke druge žene izložene pritisku. Njih treba zaštiti na neki drugi način, kao i one na koje se vrši pritisak da upražnjavaju hrišćanske običaje i običaje drugih vera ili trpe naslije bilo kog tipa, a ne da idemo redom i zabranjujemo rituale koji nam upadaju u oči. To ne rešava ništa, a ukida slobode.

 

  • +1 5
  • -1 1
Link to comment

U liberalnom demokratskom drustvu naprosto nije posao drzave da se petlja u ko sta sme a sta ne sme da oblaci. Ako takvi totalitarni diktati ne valjaju u Iranima i ostalim Audi SarabijamaTM - a ne valjaju - zasto mislite da ce bilo sta dobro da se dogodi ako se slicna praksa uvede i u Evropi?

  • +1 5
Link to comment
  • 4 weeks later...

O kakvoj slicnoj praksi govorimo. Jeste li vi normalni. U Iranu zene odvode u zatvor, bicuju ubijaju (da ne pricam o afganistanu i kamenovanju). Kako mozete to da izjednacavate sa zabranom hidzaba u skolama? Degutatno. 

Cuj drzava da hvata one koji vise pritisak na zene da nose hidzab. How yes no.

 

Gdje su si ti branioci slobode kada se trebaju podrzati Iranke?  

 

Prije neki dan na fr radiu svajcarka antropolog prica o afganistankama koje je francuska deportovala iz Afghanistan (5 njih). Djevohke sretne, kazu da ce napokon poceti da zive. I sta kaze  :

 

"Oui tout en fait effectivement donc ce qui est mis sur le genre, donc ça devient un critère de sélection majeur. Et bien entendu, on peut tout à fait se réjouir du fait que ces 5 femmes aient pu trouver refuge. Pour autant, il me semble que c’est une action qui est problématique dans la mesure où, quelque part, elle renforce certains stéréotypes qui sont déjà bien ancrés, je pense, dans l’imaginaire collectif, imaginaire selon lequel les femmes afghanes et musulmanes de manière générale devraient avoir besoin d’être sauvées par l’Occident, sauvées de forces qui sont représentées comme barbares qui seraient les Talibans, et qui seraient la principale cause de leur vulnérabilité. Et ce que je trouve problématique dans cette action, c’est que ça passe sous silence le fait que la France a activement participé au cours de ces dernières années à l’occupation militaire brutale de ce pays qui est en grande partie responsable du mouvement de résistance qui est incarné par les Talibans. Donc ce qui est à l’oeuvre, à mon avis, dans cette opération, c’est une forme de fémonationalisme [???], c’est-à-dire une forme d’instrumentalisation de la question du féminisme et de l’émancipation des femmes à des fins racistes dans le sens où on alimente encore ces stéréotypes de femmes musulmanes nécessitant d’être sauvées par l’Occident et on passe sous silence la souffrance des femmes afghanes qui est bien réelle mais qui n’est pas seulement la conséquence de leur genre ou des Talibans, c’est le résultat de guerres à répétition, d’une occupation qui a été brutale, de la pauvreté généralisée, de la militarisation de la société, tous ces processus qui ont été engendrés à cause en grosse partie à cause de cette occupation à laquelle la France a participé."

 

Da, zapravo, ono što se stavlja na žanr, tako da postaje glavni kriterij odabira. I naravno, možemo se potpuno radovati činjenici da je ovih 5 žena uspjelo pronaći utočište. Međutim, čini mi se da je to postupak koji je problematičan utoliko što, negdje, pojačava određene stereotipe koji su već dobro usidreni, mislim, u kolektivnoj imaginaciji, imaginaciji prema kojoj su afganistanske i muslimanske žene općenito treba ih spasiti zapad, spasiti od sila koje se predstavljaju kao barbarske, a to bi bili talibani, a koje bi bile glavni uzrok njihove ranjivosti. A ono što smatram problematičnim u ovoj akciji je to što zanemaruje činjenicu da je Francuska aktivno sudjelovala posljednjih godina u brutalnoj vojnoj okupaciji ove zemlje koja je uvelike odgovorna za pokret otpora koji utjelovljuju Talibani. Dakle, ono što je na djelu, po mom mišljenju, u ovoj operaciji je oblik femonacionalizma [???], odnosno oblik instrumentalizacije pitanja feminizma i emancipacije žena u rasističke svrhe u smislu da mi još uvijek potpiruju ove stereotipe o muslimankama koje Zapad treba spasiti i ignoriramo patnju afganistanskih žena koja je vrlo stvarna, ali koja nije samo posljedica njihovog spola ili talibana, to je rezultat opetovanih ratova, okupacija koja je bila brutalna, rašireno siromaštvo, militarizacija društva, svi ovi procesi koji su generirani uglavnom zbog ove okupacije u kojoj je sudjelovala Francuska."

Link to comment

74 udarca bicem za ovu hrabru zenu, inzenjerku koja je bacila maramu jer nije primljena u inzenjersku komoru radi njenog protivljenja obaveznom hidzabu.

 

Sve je to isto™

 

 

 

Link to comment
5 minutes ago, borris_ said:

Gdje su si ti branioci slobode kada se trebaju podrzati Iranke?  

 

Ne žive u Iranu pa se njim i ne bave. Žive na prosvećenom liberalnom Zapadu i bave se onim što se dešava u njihovom dvorištu, kako je jedino i smisleno.

 

Degutantno ti je poređenje između dve vrste prisile jer je jedna religiozna a druga sekularna, ali @Heaviside i @Radoye ta poređenja prave principijelno. Prinuda jeste prinuda.

 

Čudo kako ti nije degutantna činjenica da se "podrška Irankama" sprovodi u Evropi, i to dodatnim ograničenjima izbora. Za svako društvo je zgodno da translira problem negde tamo daleko, da nacrta građanima kako treba da sipaju gnev u pravcu sistema na koji ne mogu da deluju - nikako ka ovom bližem sistemu na koji možda i mogu da deluju.

 

Link to comment
On 31. 7. 2023. at 9:21, borris_ said:

Hajde jos neko da kaze da je hidzab sloboda (EU je imala takvu kampanju pa su je ukinuli poslije protesta). 

Ja sam dugo sam sa sobom u konfliktu povodom ovoga. Sa jedne strane, grozno mi je ovo nasilno pokrivanje. Ali ne mogu ni da blagonaklono gledam na blank zabrane raznih firmi pokrivanja u zapadnim zemljama.

 

Npr. moja baka (pravoslavna hrišćanka) oduvek nosi maramu preko kose. Pitao sam je jednom zašto to radi - kaže da su to prosto žene radile u njeno doba i ona je tako naučila - to je dio njenog identiteta i to je to. Niti ona nekog tera da nosi maramu niti da skida, niti joj ijedna od tri ćetke nosi (zapravo najstarija stavi kad ide u crkvu). Moja druga baka je rado poseti, a ona ne nosi maramu. Deda je umro davno (da ne pomislite da je on tera). Zapravo, selo gde živi među starim babama je poprilično podeljeno po tom običaju, ali nikada nisam čuo da neko vodi diskusiju i tome ili nameće drugima svoje mišljenje.

 

I šta sad - ona krene u neku javnu ustanovu - možda u zgradu opštine ili bolnicu i neko hoće da joj nasilno skine maramu ili neće da je primi ako ne skine. Pa ja bih lično išao da se borim za njena prava.

 

Znam - hidzab i marama na kosi nisu baš isto, ali ni hidzab nije isto kao burka. A npr francuska brani i marame u školama.

 

Ili - sigurno ste na National geographic u gledali neka plemena gde ljudi hodaju praktički goli. Dupeta i ženske grudi su otkriveni, eventualno je prednji donji deo malo prekriven. I zamisli sad ti i žena (ili devojka) dođete tamo obučeni bilo kao turisti bilo malo duže - možda neki rad, istraživanje, šta god. I oni vas nasilno skinu (ili vam prete zatvorom ako se ne skinete) jer oni ne tolerišu te nametnute hrišćanske norme koje vas drže utamničene i posramljene svojim telom.

Edited by Spooky
  • +1 1
Link to comment

Sve si u pravu for once, @Spooky, ali pazsad, jedan Egipat zabranio nošenje nikaba u školama :unsure:

 

https://www.middleeasteye.net/news/egypt-bans-niqab-schools 

 

Egyptian women wearing niqabs pose for a photograph outside a polling station in Alexandria in 2018

 

Kako se sad postaviti prema ovome, da li je u pitanju represivna odluka vojne hunte koji dodatno ugnjetava već ugnjetene građanke... ili je pak i taj nazadni režim ćoravih koka ubo zrno i malo liberalizovao nesrećno društvo koje stege tradicije drže za grlo poput pustinjske hijene? :wacko:

 

Draganče na aparatima, čeka se izveštaj kolegine žene o novom razvoju situacije!

 

  • Haha 1
Link to comment
  • 4 weeks later...
×
×
  • Create New...