Jump to content
IGNORED

Iran: novi front


Marvin (Paranoid Android)

Recommended Posts

42 minutes ago, x500 said:

Mislim da se nisu preigrali i da je ovo pravi momenat.

 

SAD su uspeli da konsolidiju zapadni svet i da se efikasno suzbije svako drugacije razmisljanje. Vec 2 godine se pojacava proizvodnja oruzja i municije.

Evropa je kao "devojcica", prepusteno im je da finansiraju rat u Ukrajini.

Na Pacifiku su sve oci uperene u Tajvan i Kinu, i sada svi moraju da slusaju sta im se kaze.

Na BI, osim Egipta i KSA sve vece zemlje su u stanju raspada. Pritom KSA nema bas puno volje da stiti Iran. 

Iran nema nas puno saveznika. Rusija je u Ukrajinskom glibu (sam pao, sam se ubio), a Kina pokusava da prolongira svoj rat. 

Dakle, sad je pravi momenat. Cak i da Iran "prvi trepne" i predje preko napada na konzulat, ide sledeci napad ... Sve dok ne bude reagovao.

 

 

Dolaskom Bibija na vlast izraelska politika se sve više i više radikalizuje. Ne samo verbalno, u vojsci i Mosadu su vremenom na rukovodeća mesta došli radikalniji kadrovi, manje skloni diplomatiji a više agresivnim rešenjima. Mislim da su se pomalo pogubili u svojoj bahatosti. Nisu išli na diplomatsko rešavanje problema iranskog nuklearnog programa već im je retorika oduvek bila agresivna, što zbog Bibijeve paranoje a više zbog internih političkih potreba. Diplomatiju je jako teško prodati narodu, bombardovanje se prodaje kao dnevne novine. Mislim da Izrael odavno nije imao nesposobnije političare, vojska se ne proslavlja nekim ratnim umećem u Gazi.

 

Ništa od onoga što je Iran prodao Rusiji se ne može koristiti u ratu protiv Izraela, artiljerijska municija i dronovi. Za uzvrat je Iran verovatno tražio neke sofisticiranije sisteme. Izrael neće napasti iranske vojne baze ili slično, napašće nuklearna postrojenja. To je ono što interesuje Bibija, zato već godinama provocira rat.

 

Ono što je pitanje svih pitanja je da li će se Amerika umešati u rat koji je se, realno, neposredno ne tiče u izbornoj godini. Da li će rizikovati ekonomsku krizu, skok cena nafte i kakve će to posledice ostaviti na birače. To ne znam, viđali smo i luđe odluke američkih predsednika.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Sumnjam da Egipat ima ikakvu zelju da se mesa. Oni imaju svoje probleme, neke svoje zelje, mislim da su bukvalno u fazonu da bi najradije napravili zid prema Bliskom Istoku i pravili se da ostali ne postoje. Vise je Egipat okrenut desavanjima u Libiji, Sudanu i ovaj beef sa Etiopijom. To su stvari od kojih im drzava zavisi.

 

Ja pretpostavljam da Iran ima zelju da nanese neku stetu Izraelu, po mogucstvu u samom Izraelu. Dal rakete (verovatno opet preko posrednika), dal bombasi (samo)ubice, dal nesto drugo... Veliko je ovo sranje, ubijao je Izrael i ranije iranske vojne cinovnike ali to je bilo tamo gde im mesto nije bilo, ovo je ambasada. Verujem da je i Iran u fazonu da mu ovo nista ne treba i da zna da ce Izrael verovatno odgovoriti na njihov odgovor i da gledaju kako da to izbegnu a da opet posalju poruku.

 

 

  • +1 2
Link to comment

Pasdarani su država u državi, sad su im roknuli već drugog visokog komandanta i ekipa traži osvetu. Ovo što vidimo su pregovori vođe Khameneija i njegovog kruga sa svojim pretorijancima o tome što da se radi.

  • Hvala 1
Link to comment

Obrni, okreni, Izrael je razneo diplomatsko predstavnistvo druge drzave. To se ni u ratu ne radi.

  • +1 4
Link to comment
5 minutes ago, Shan Jan said:

Obrni, okreni, Izrael je razneo diplomatsko predstavnistvo druge drzave. To se ni u ratu ne radi.

 

Kineska ambasada...

 

Link to comment
4 minutes ago, Shan Jan said:

Obrni, okreni, Izrael je razneo diplomatsko predstavnistvo druge drzave. To se ni u ratu ne radi.

Ko bi očekivao. 

WHO dipomatski prenosi da stepen razaranja bolnica i zdrav.sistema u Gazi je nezamisliv ti meriš neka diplomatska pravila igre. :)

Link to comment
4 hours ago, nautilus said:

Mislim da se Izrael preigrao...

Izrael se preigrao davno, onda kada je svoju politiku i pratecu strategiju prezivljavanja - zivotnu ugrozenost mu ne spore cak ni naajnedobronamerniji - zasnovao na ideji vodilji da se ne sme izgubiti ni jedan rat...

Sto je, naravno, neodrzivo kao osnov nacionalne politike.

U tome su, uz sve pobede, prosle, tacnije izgubljene decenije u kojima je propusten imperativ da se trazi i nalazi kakav-takav kompromis, daju - zasto da ne - i odredjene koncesije, da se popusta, bude manje beskompromisan, iskljuciv.

Sto je, sve skupa, dovelo do danasnje situacije, u kojoj se, okruzen sve radikalnijim strujama/reakcijama na arapskoj strani nasao u situaciji coveka vezanih ociju opkoljenog aj da ne kazem ludacima, nego likovima bez kontrole koji vitlaju sve usavrsenijim motkama.

I kome sve manje preostaju opcije - osim jedne, one nuklearne.

Samo sto u slucaju suceljavanja Izrael - takozvani arapski svet postoji jedna kvaka koju je, nazalost, nemoguce drugacije izraziti nego grubo, da grublje ne moze biti: arapski svet moze Izrael da baci u more - Izrael ne moze da unisti arapski svet...

 

I tu lezi zajeb: danasnji, radikalizovani Izrael - daleko od toga da se radi samo o Natanijahuu - kao posednik Bombe, opasniji je po takozvani svetski mir nego 1 Severna Koreja...

 

Quote

Što se tiče vojnog aspekta, let f15 do Irana i nazad razara resurse aviona. Nakon nekoliko takvih akcija, sve i da nema nikakvog oštećenja od neprijateljske vatre, avion mora na remont.

Ne bih ja potpisao ovo gore: nema ni govora o kontinuiranoj i iole dugotrajnoj vazdusnoj kampanji protiv Irana.

To, a geografija, udaljenosti su objasnjenje ne bi mogla ni 1 Amerika i to angazovanjem debelo trocifrenog broja aviona...

Ono sto bi mogao i moze - a pisalo se o tome i ovde - to je precizan i ekstremno efikasan udar ili nekoliko njih u kratkom vremenskom razmaku, koji bi naravno i pre svega na duze vreme onesposobio iranska nuklearna postrojenja.

Sanse za ti iznenadnosttm su - posle godina najava i iscekivanja - minimalne buduci da je tesko pretpostaviti da Iran nije preduzeo mere maksimalno moguce zastite od vazdusnih udara nanetih konvencionalnim sredstvima....

Iran je davo, koliko zbog tehnoloskog zaostajanja i ogranicenih resursa, toliko i zbog prostranstva, sa odbrane teritorije presao na odbranu tacaka, dakle koncentracijom snaga oko nekoliko procenjeno bitnih mogucih ciljeva.

Tako da je, sve u svemu, ne samo izraelska, nego svacijatm vazdusna kampanja protiv Irana unapred ogranicena na kratkotrajnu i - u slucaju Irana - sve manje potencijalno efikasnu kampanju koja tesko da bi dovela do odlucujucih rezultata, kako politickih, tako i onih koji bi onesposobili iranske kapacitete na duzi rok...

  • +1 4
Link to comment
2 minutes ago, Zaboravan said:

Na kraju će biti sa nikome nije do fajta, osim Izraelu. 

Naravno da nije: vreme ne radi za Izrael - ili ce, najvise sto moze, da izfajtujetm sada, dok zainteresovani cute ili nose tetki lek, ili se bave Ukrajinom oko koje mogu da galame do mile volje, demonstriraju posvecenost visim ciljevima, humanosti i demokratiji...

Na sve to, Izrael se, buduci u svetskom trendu - radikalizovao i tek ce...

Sa druge strane - mitovi se krune, osipaju: epizodatm sa Gazom/Hamasom je ozbiljno nacela mit o svemoci Mosada i nepobedivosti IDF-a, buduci da sve u svemu traje duze nego i jedan dosadasnji arapsko - izraelski rat u kome su, tek da se pomene, ucestvovale itekako naoruzane i podrzane vojske...

Apsurd je da sta god Izrael sada uradi, ukljucujuci i konacno resenje Gaze - ne resava apsolutno nista, dok Izraelu - hteo ili ne - namece da nastavi dalje...

A to dalje je bozesacuvaj...

  • +1 1
Link to comment

Meni ne deluje da je izraelska vojska pokazala nemoc u ovom ratu. Onaj Hamasov napad mozda, mada sve sam sumnjicaviji da je napad pusten al da ne idem u teorije zavere. Ali sada Izrael cisti sustinski jednu dzinovsku gradsku zonu, to niko nikad nije uspeo brzo da uradi. Jos su njihovi gubici mizerni sobzirom da to rade.

 

A slazem se da Izrael koji je u losim odnosima sa zemljama Bliskog Istoka dugorocno nema nacin da opstane. Njima je dovoljno da taj jedan rat izgube i pitaj boga kakvu ce milost onda Arapi pokazati nakon decenija ovoga.

  • +1 2
Link to comment
8 minutes ago, Shan Jan said:

Meni ne deluje da je izraelska vojska pokazala nemoc u ovom ratu.

Pokazala, itekakvu.

Ovo sto su uradili i rade je krenulo u afektutm, kao odmazda, kaznena ekspedicija, bez plana, programa i cilja...

Gaza je toliko mala da ju je bilo moguce hermeticki zatvoriti, izolovati, sa sve gladovanjem i ostalim maltretiranjem civila i potom prakticno policijskim merama pristupiti istrebljivanju koga vec treba.

Ovako su, cak i danas, prakticno na domak pobede :isuse: u corsokaku: da ih sve pobiju ne mogu, da ih isele, uvale nekome takodje ne mogu...

Gde ste bili - nigde, sta ste radili - nista.

Ako ne ne racuna cirka 30,000 mrtvih civila, vec odgajen podmladak neceg divljijeg i radikalnijeg od Hamasa, itekako okrnjen medjunarodni ugled, itd, itd...

 

A sto se tice:

Quote

 

Ali sada Izrael cisti sustinski jednu dzinovsku gradsku zonu, to niko nikad nije uspeo brzo da uradi.

 

Zar mislis da najsposobniji generalstab na svetu nije mogao/morao da zna sta znaci upad vojskom u gradsku zonu?

 

Sic transit gloria mundi...:dry:

  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment
×
×
  • Create New...