Jump to content
IGNORED

kulinarski hejt


Amelija

Recommended Posts

to je i meni misterija. kontam da je posredi jak ukus sirovog bluka i izostanak one specificne arome koja se dobija pri termickoj obradi. kulturna norma....

ja taj ultimativni no-no veoma cesto primenjujem jer volim jak ukus bluka.

 

 

apsolutno i naravno..zato i ne vidim problem..

 

Gde bi se uopšte koristio sirovi bluk, osim u nekoliko salata?

 

 

pa ja ga ponekad dodam sirovog na samom kraju,bukvalno da se samo ugreje u španat varivo,u neke čorbe sa zelenišem,ponekad i u druga variva,neka mesa..zavisi kako sam raspoložena..široka je primena,ako voliš :P

Link to comment

Meni smeta kada se bluk pomeša sa clukom i baci na ulje. Mnogo je bolje kada se naknadno ubaci u klopu, u jelo koje se dinsta ili kuva. 

 

+100

 

ja na ulju uvek pripremim samo cluk (ili praziluk ili pomešane), a bluk dodam pred sam kraj kuvanja

Edited by Hjortron
Link to comment

za preliv za ribe npr

 

a i uopšte, uz kojekakve ribetine i morske plodove i sl najviše volim jak sirov ukus belog luka

 

A da, mulje, peršun, bluk. 

Da, i u pestu što reče pacey.

Da, i samo malo po kuvanom spanaću što reče ivy.

Pa ima i ono kada samo istrljaš čen luka o tostiran hleb, tek je to dobro.

Ali to su recepti (uz blučene paprike, tarator, i slično) gde tako jednostavno mora i tačka, ne verujem da bi iole normalan ultimate kuvar imao primedbi.

 

Možda su đaci opravdano dobili po prstima gurajući sirov luk gde ne treba, to je snažan ukus koji izdominira ako je iole jači. Ako baš voliš, meti kolko hoćeš, ako želiš da se osete i ostali ukusi, onda vodi računa.

 

 

Mene je oduševilo kuvanje/pečenje celih čenova bluka u jelu. Daje lep ukus i ne mora da izdominira (može ako hoćeš), a ukus blučnog pirea kad jedući natrčiš na skuvanog čena je divan detalj...

Link to comment

 

 

Mene je oduševilo kuvanje/pečenje celih čenova bluka u jelu. Daje lep ukus i ne mora da izdominira (može ako hoćeš), a ukus blučnog pirea kad jedući natrčiš na skuvanog čena je divan detalj...

 

 

uh,da ovo mi je obavezno kad god pečem povrće u rerni,stavim i do cele glavice,pobacam okolo cele čenove u opni,bez opne se previše osuši ili izgori, a kad se ispeče on sladaakk :P

Link to comment

 

Pa ima i ono kada samo istrljaš čen luka o tostiran hleb, tek je to dobro.

Ali to su recepti (uz blučene paprike, tarator, i slično) gde tako jednostavno mora i tačka, ne verujem da bi iole normalan ultimate kuvar imao primedbi.

 

O da. 

 

Tostirani hleb, bluk natrljani, mulje, paradajz, biber, feta, rukola ili bosiljak. njam. 

Link to comment

uh,da ovo mi je obavezno kad god pečem povrće u rerni,stavim i do cele glavice,pobacam okolo cele čenove u opni,bez opne se previše osuši ili izgori, a kad se ispeče on sladaakk :P

 

Da, bez opne na kuvanje (ali da se kuva dovoljno dugo, da se fino raskuva), a sa opnom u rernu. Fala ti Džejme Olivere!

 

 

Ovo nema veze sa hejtom, ali kad smo već o belolučnim finesama: viđao sam recepte gde u ulju  proprže bluk, ali ga onda izvade iz ulja - kao ne treba nam više taj beli luk, hteli smo samo da aromatišemo ulje - pa sa tim uljem nastave dalje kuvanje.

 

Da li je to iko probao, meni kao ideja deluje super ali u praksi nema šanse da to primenim niti da osetim takve finese ukusa. Osim ako ulje ode u neko sasvim neutralno i blago jelo, u kom je beli luk potpuni stranac.

 

Edit:

 

da se ne pobuni neko zbog trolovanja hejta:

 

Hejtujem tv kuvare koji kao najveću kuvarsku tajnu prenose umeće: kako oljuštiti beli luk. To će te naučiti super kuvarom, i ponavljaćemo ja i moje kolege u svakoj epizodi, i gledaćeš gomilu dugačkih sjajnih kadrova kako pretačem sos iz jedne u drugu posudu, ali se ne nadaj da ćeš naučiti ijedan fazon osim tog sa belim lukom. Ali kad ti dođu gosti u kuhinju, a ti pred njima zgnječiš čen pljoštimice nožem, znaće da nisi amater u kuhinji.

Edited by Frile
Link to comment

ja radije ne kuvam pred ljudima. prskam vrele tečnosti, sosovi i ulja, ispadaju mi stvari na sve strane, ponekad bude i krvi bogami pošto noževima i dalje radim prebrzo za svoje dobro, tako da me ne zanima da učim fensi veštine.

Link to comment

Ovo nema veze sa hejtom, ali kad smo već o belolučnim finesama: viđao sam recepte gde u ulju  proprže bluk, ali ga onda izvade iz ulja - kao ne treba nam više taj beli luk, hteli smo samo da aromatišemo ulje - pa sa tim uljem nastave dalje kuvanje.

 

Da li je to iko probao, meni kao ideja deluje super ali u praksi nema šanse da to primenim niti da osetim takve finese ukusa. Osim ako ulje ode u neko sasvim neutralno i blago jelo, u kom je beli luk potpuni stranac.

 

 

 

Probao ja sa piletinom. Ubacio 4 cena cisto da vidim jel fora ili ima smisla i ima smisla :)

Doduse preterao sam sa 4 cena na tu kolicinu piletine al' sta je tu je :lolol: (in dzeneral preteram sa belim lukom jer ga rokam dok ga posteno ne osetim :ph34r: )

Link to comment

 

Doduse preterao sam sa 4 cena na tu kolicinu piletine al' sta je tu je :lolol: (in dzeneral preteram sa belim lukom jer ga rokam dok ga posteno ne osetim :ph34r: )

 

haha kad pravim caciki salatu za sebe, sečem beli luk dok mi ne dosadi

Link to comment

Dobro, mnogo je kuvara, i Rejčel Kuu i Džejmi i Remzi u tih 100 recepata koji pričaju o tome šta koriste od alata, zašto, kako, kako izabrati namirnice, Džejmi ima kratke klipove, desetak komada, u okviru 30min koje sam zajedno skinuo gde malo priča o sečenju crnog luka, izboru noževa, radu sa njima i tako to.  BTW, ovo je i dalje za onu split temu ali tamo ne leži, pa neka mod malo kasnije prebaci i sve ovo.

BTW2, ja sam probao u smesu kojom punim pileće grudi da ubacim par čena smrvljena, ali je bilo prejako, uzelo je sav ukus, isto to radi i svež peršun ako se ubaci, kontam da treba da bude ali mnogo mnogo manje, da bi se osetio i sir i suvi začini.

BTW3, mislim da bi kod nas umesto 30min ili 15min obroka daleko popularnija bila 300din ručak emisija....

Link to comment

haha kad pravim caciki salatu za sebe, sečem beli luk dok mi ne dosadi

 

:lolol: +1

 

otprilike recept ide;

staviti belog luka dok te ne otcepi na sve rupe :rolf:

Link to comment

joj ja obožavam i crni i beli

 

 

a za hejt je kad mi u kafani uz roštilj ne donesu luk / donesu neku mrvičastu količinu

Link to comment

joj ja obožavam i crni i beli

 

 

a za hejt je kad mi u kafani uz roštilj ne donesu luk / donesu neku mrvičastu količinu

 

moj je pak kada se pravi roštilj pa se nasecka tri četiri glave luka i meso ubacuje u to, ako protestvuješ nisi srbin/muško/dopišipoželji. Ja najvolijem ukus mesa sa roštilja, dobro parče od vrata na vrućem, mekanom lebu "od privatnik" mi je jedan od okusa kome ja nikako ništa ne bih dodavao. Ono što bih ja uradio sa tim lukom ako već mora je da kada se to sve završi bacim čitavu šerpu na roštilj i pustim da se luk istopi, e onda možda i može, i da bude 50-50 beli i crveni. mljac. uf. :D

Link to comment

moj gilti plezr je da pratim MKMP na b92 a juce sam istiltovao jer su predrkani zirijevci izbacili takmicare iz makedonije, jedine kompetentne za takmicare (ako ne i jedine). makedonci su izgubili od dvoje mrca iz crne gore koji ne znam kako su zavrsili u emisiji uopste.

 

ko je gledao razumece, ko nije - svaka cast! postedeli ste sebe jos jednog primitivizma i banalnosti nase produkcije...

 

 

edit. - doduse uvek je za umirenje od smeha vlasnik restorana biber (clan gostujuceg zirija/sudija) kome uz svako jelo fali leba :lolol:

Edited by Singer
Link to comment

malo hejt a malo neodgovoreno pitanje:

 

zašto je sve teže naći mleko koje oošteno miriše na mleko i maslinovo ulje koje pošteno miriše na maslinovo ulje?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...