Jump to content
IGNORED

Srpski film


Corkscrew

Recommended Posts

On 8. 12. 2023. at 23:45, FPLS said:

"Lost Country" - prvi srpski film o paralelnim univerzumima. Dešava se u Beogradu neke paralelne 1996. u kom su svi - ali bukvalno svi - likovi koje naš nesretni junak sretne opoziciono orijentisani. I to ne onako pomalo, krišom, nego glasno i jasno otvoreno antagonistički nastrojeni prema vladajućem režimu. A on je jadan sin glavne portparolke SPS-a i ne može da nađe nijedno drugo dete čiji su roditelji SPSovci nego mora da se druži sa ovim zadrtim opoziocionarima koji ga zlostavljaju i tuku.

 

U jednoj sceni ga ošišaju, a njegova majka - glavna portparolka SPSa, 1996. godine - se jadna rasplače i pošalje ga dedi na selo jer ne može ništa protiv tih moćnih opozicionara. Krenu oni kod dede taksijem ali kada taksista prepozna glavnu portparolku SPSa, on je nazove kurvom i izbaci je napolje. A ona jadna šta će izađe pa moraju peške kod dede. Tuga! A telefon im sve vreme zvoni. Zovu ih opozicionari da im prete da će ih pobiti. A jadna glavna portparolka SPSa sve to trpi ćutke sa jednom suzicom u oku.

 

Svi će se složiti da je najbolja scena u filmu ona kada nastavnik dolazi na čas i pred svom decom (uključujući sina glavne portparolke SPSa) održi jedan govor protiv Miloševića, a oni mu svi aplaudiraju. Ovo je paralelni univerzum u kom se srednjoškolci okupljaju na igralištu i slušaju B92, dele flajere koji pozivaju na proteste i svađaju se oko Miloševićeve pozicije na geopolitičkoj sceni i to sve naravno dok čitaju novine jedni drugima da bi strana festivalska publika ukapirala šta se to u filmu zbiva.

 

A naš glavni junak je jadan nežan, fini, osetljiv i simpatičan kako to sinovi političnih moćnika inače jesu kod nas. Posebno 1996. Njegova majka, glavna portparolka SPSa, je jedna kulturna, obrazovana žena koja se vratila iz Italije da podrži svoj napaćeni, opoziciono orijentisani narod i veruje da čini najbolje za svog sina.

 

Ovo je paralelna 1996. u kojoj se u trećem planu vozaju novi auti, pojavljuju moderni beogradski hidranti, u kojoj Bajaga peva pesmu koju je u ovoj našoj dimenziji snimio nekoliko godina kasnije, u kojoj se na televizoru iz 2000ih vrte prilozi koji je reditelj očigledno skinuo sa YouTube-a u nekom božemesačuvaj VHS kvalitetu, u kojoj junaci pričaju na mobilne telefone koji su manji od cigle, u kojoj sin glavne portparolke SPSa može ladno da beži od kuće i da se šeta po protestima a da ga niko ni ne prati ni ne prepozna, i u kojoj apsolutno nema ni jedan podržavalac SPSa.

 

Vidim da je koscenaristkinja filma neka francuskinja. Možda to objašnjava zašto većina dijaloga zvuči kao da je bukvalno prevedena sa engleskog. Čudno mi je samo što Vladimir Perišić koji bi valjda trebalo da zna kako je to biti sin SPSovke u 1996. nije ovaj film reklamirao kao epsku fantastiku. Možda bi onda bolje prošao kod publike i ne bih morao da ga gledam sam u sali.

:ziga:

Ovo mora da se gleda!!!

Link to comment
  • 2 weeks later...

Najbolji Sotrin film, tj. ima li on uopste dobar film? Za mene psootji jedan dobar, to je Idemo dalje..Sotra je zapravo najbolji i bio u  tandemu sa Stojanovicem(izasla knjiga, koja je valjda svojevrsna novelizacija nekih njihovih kolaboracija, Idemo dalje i Drzanje za vazduh konkretno), Draganov ucitlej mozda ne spada u njegove najajce uloge, ali mi je svakako najdrazi lik od svih koje je igrao..mozda taj film i serija nekome izgledaju prevazidjeno, cak i corny danas, ali poetika Slobodana Stojanovica se ipak i dalje lepo drzi..najkompletnije Sotrino(a i Stojanovicevo) remek delo, je ipak, serija Vise od igre, zatim Price iz radionice, i TV adaptacija Ministarke sa Milenom..mislim da je  takozvani Sopolizam ozbiljnije krenuo ipak od Brace po materi..stancovanje na brzinu, mali budzet, bez dublova, nesrecno izmontirani filmovi od materijala za celu seriju..

Link to comment
  • 2 weeks later...

Jel neko gledao Indigo Kristal čitam ove izbore za "must see" i kao dosta njih preporučuje.

Negde i kao "izvanredan rad kamere" to mi odmah pali lampicu...

Link to comment
45 minutes ago, pantelia said:

Moze ovde Jugoslav Moja Slavice Pantelic

 

20240101_204234.thumb.jpg.41ce6f992b44f204dcae2382aa3075cb.jpg

Ajoj. On je sad direktor Kinoteke?

Link to comment
4 minutes ago, Frank Pembleton said:

Ajoj. On je sad direktor Kinoteke?

Direktor je Kinoteke vec duze vreme..

Link to comment

Krenuo da gledam Strica  misleći da je komedija ,srećom bio sam sam kući ,

mješanac Latinosa, Hanekea i Olega Novkovića,pravi blagdanski 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...