Jump to content
IGNORED

Srpski film


Corkscrew

Recommended Posts

8 minutes ago, giuseppe said:

Zrex je način života jbg. Teško je to gledati bez te vizure.

Provincija je nacin zivota nije to nesto mnogo razlicito u svim manjim gradovima u Srbiji.

  • +1 3
Link to comment

Gledao i ja Za danas toliko. Mnogo je dobar, mnogo. Predivno! Moja bolja polovina preplakala ceo film (od lepote, ne od tuge, kako ona kaze), ja coukovao na kraju kad je krenuo Divljan, mada i u "glavnoj" sceni sa Goranom Bogdanom zastane knedla u grlu. Tuga u filmu je tako lepo i dobro podvucena, nenapadno, diskretno, neupadljivo. Optimizam i ljubav isto kako treba. Potpisujem sto neko rece iznad za odnose medju bracom i sestrom, konacno film/prica neopterecena bracnim/partnerskim/roditeljsko-detinjim odnosima. 

 

Glumci bas dobri i moram reci da je reditelj bas osetio da mu za tu "glavnu" scenu treba neko ko ima tezinu glumacku i pogodio je sa Bogdanom 100%. ALi snjur nosi bucko lekar, odlican odlican, pogodio je sve. I opustenost i tugu i optimizam i ljubav i sve. 

 

Inace mozete u filmu da cujete ono bas kragujeVAcki odvrnut do daske :D uzivajte! Mnogo je cudno i lepo kad gledate (i slusate) svoj grad na filmu, beogradjani su navikli verovatno (o svetskim gradovima da ne pricam). Bas sam pomislio koliko mi je grad lep i koliko ga volim (iako ga govna upropascuju vec evo jako dugo, ali neke stvari ne mogu da uniste nikada!), ima tu srecu da nije turisticko mesto, pa je u njemu zivot jos uvek autenticno "lokalan". I nije arogantan nego je onako nenametljivo ruzan, ali bas zato lep.

 

Moram da pohvalim i zvuk u filmu. Pozdrav za cuka, nabolju pticu i najlepsi zvuk na svetu! 

  • +1 7
  • Wub 2
Link to comment

Gledao i drugi put 'Za danas toliko', i dalje predobro. Publike opet malo, nažalost. Reakcije baš lepe, naročito na trku sa vozom, ljudi se smejali naglas... Na kraju (košarkaški teren i Divljan) osetiš kako su svi progutali kolektivnu knedlu.

 

 

Ivana Vuković je preslatka 🥰  meni liči na Rozanu Arket.

 

 

 

 

 

 

  • +1 2
Link to comment

Mislilo sam da znam apsolutno sve o filmovima Gorana Markovića, ali eto prevario sam se...

Premotajte ovaj prvi deo o politici, to je prvih 20tak minuta

 

 

  • +1 4
Link to comment

Evo i ja da napišem koju o filmu "Za danas toliko"

 

Kao što svi kažu - konačno film bez politike, srbovanja, krvi, nasilja. Divno. 
Ja imam i malo lični odnos sa filmom; Iako Kragujevac ne poznajem, meni je odmah tu zapao za oko negde na početku filma šinobus na kome piše "Bresnica", pa sam se setila da je to kraj moje mame, bake i prabake, i da, ako je stvarno snimano u tom kraju grada, zaista potseća na ulicu gde je prababa živela, a mama jedno vreme išla u školu (OŠ Đura Jakšić", za koju je pradeda kao stolar kada je građena napravio sve prozore i vrata). Nana je bila jedina sestra, imala je 3 brata, od kojih je najstariji, kao i u filmu, imao karijeru i živeo u Beogradu. To mi je bilo presimpatično, plus govor koji mi je divan (budi najtoplija osećanja). Off pitanje za Kragujevčane: Jel stvarno imate gradski šinobus ili šta je već ono što se vidi po filmu, kao neki voz od jednog vagona?

 

Grad naslikan prelepo, kadrovi lepi, parkovi zeleni i lisnati, jezero idilično, ulice čiste, boje jasne. Ako to radi direktor fotografije - odradio je vrhunski.

 

Vidim da je režiser pisao i scenario.
U želji da naslika taj lepi odnos braće i sestre, piše im jednostavne dijaloge, koji se tiču njihovog svakodnevnog života. Istovremeno, oni se sve vreme grle, ljube, pa ponovo grle, ljube, čačkaju, dodiruju. Pa još na sve to pevaju, stalno neko u kadru peva, ali ne pevuši, nego mu ga daje iz sveg glasa.
I svega toga ima toliko, da ga malo ... pa, pretera.
 

A to znači; Dijalozi jednostavni, da vrlo često glumci izgovaraju ono što u stvarom životu sigurno misle u glavi, ali ne bi izgovarali. Glavni simpatični glumac, debeljko, u želji da ga predstavi kao smotanka dobričinu, napravio je od čoveka maltene poluretarda, koji, iako je lekar, u obično razgovoru sa svojim najbližima jedva sastavi rečenicu bez ozbiljnog zamuckivanja. To nije smotanko, to je loš scenario (možda loš glumac, ali ne verujem, gledala sam ga u "Jutarnjem osmehu")

 

Grljenje i ceo taj "scenski pokret" toliko naglašen, da je mogao da ide za nemi film, gde nema dijaloga, pa moraš da pokažeš gledaocu da se svi mnogo vole. U redu čoveče, shvatili smo - braća i sestre se baš vole. Pevanje... ok, lepo je pevati, i otkud znam, možda se u Kragujevcu peva glasno, ali da li je realno da studentkinja vozi bajs kroz grad i urla na sav glas pesmu "Au što je škola zgodna"? Btw, studentkinju glumi žena od 37 godina, bez obzira koliko je Ivana preslatka i presimpatična, studentkinja je baš odužila studije...

 

Glumci su svi izvanredni. Goran Bogdan kao i uvek pokidao. Mala devojčica me oduševila, deca na filmu retko budu ovoliko prirodna.

 

Raspisah se gore o malo manje dobrim stvarima, i mislim da sve proizilaze iz manjkavosti scenarija.

Ja ću svakako gledati njegov sledeći film, ceo paket, ceo film je dobar, nit teče, generalno je dobar osećaj nakon gledanja, ali mislim da je bolje da se ovaj režiser ubuduće drži samo režiranja, a pisanje scenarija ostavi nekom drugom kome je to posao. 

 

 

i

  • +1 1
Link to comment
2 hours ago, Tihajeza said:


Ja imam i malo lični odnos sa filmom; Iako Kragujevac ne poznajem, meni je odmah tu zapao za oko negde na početku filma šinobus na kome piše "Bresnica", pa sam se setila da je to kraj moje mame, bake i prabake, i da, ako je stvarno snimano u tom kraju grada, zaista potseća na ulicu gde je prababa živela, a mama jedno vreme išla u školu (OŠ Đura Jakšić", za koju je pradeda kao stolar kada je građena napravio sve prozore i vrata). Nana je bila jedina sestra, imala je 3 brata, od kojih je najstariji, kao i u filmu, imao karijeru i živeo u Beogradu. To mi je bilo presimpatično, plus govor koji mi je divan (budi najtoplija osećanja). Off pitanje za Kragujevčane: Jel stvarno imate gradski šinobus ili šta je već ono što se vidi po filmu, kao neki voz od jednog vagona?

 

To je klasican autobus, nego je poveliki i ima satro one neke filtere koji skupljaju izduvne gasove na krovu busu, pa izgleda kao da je neka struja tu u pitanju, a zapravo nije. 

 

Inace je to taj kraj, odnosno to gde oni zive i gde se najveci deo filma odigrava je naselje poznato kao Pivara, odnosno Nova kolonija, a Bresnica je levo od tog naselja i na gore, kad se ide uzbrdo. Zapravo se ta dva naselja preklapaju, tj. ne zna se gde koje pocinje i gde se koje zavrsava (najebo sam sad ako ima pivaraca ovde :D ), a taj bus linija 3 za Bresnicu prolazi kroz Pivaru. Inace je lokacija autenticna, osim sto su mozda malo kratili i produzavali ulice u onoj sceni jurnjave ili malo obilazioi okolo zbog dramatike. I ono igraliste na kraju gde on zakucava na kos i parkic su zaista nizbrdo od njihove kuce kuda on ide na posao. To je mozda moglo da se prikaze malo ranije u filmu, zbog nekragujevcana, da biste imali bolju sliku, ali verovatno nije hteo zbog onog igranja kosarke u kuci na samom pocetku. 

 

Sad se vratih sa ponovnog gledanja, opet sala prepuna. Predivnan film zaista. 

 

Edited by Sludge Factory
  • +1 2
  • Hvala 2
Link to comment
5 hours ago, Sludge Factory said:

 

To je klasican autobus, nego je poveliki i ima satro one neke filtere koji skupljaju izduvne gasove na krovu busu, pa izgleda kao da je neka struja tu u pitanju, a zapravo nije. 

 

Inace je to taj kraj, odnosno to gde oni zive i gde se najveci deo filma odigrava je naselje poznato kao Pivara, odnosno Nova kolonija, a Bresnica je levo od tog naselja i na gore, kad se ide uzbrdo. Zapravo se ta dva naselja preklapaju, tj. ne zna se gde koje pocinje i gde se koje zavrsava (najebo sam sad ako ima pivaraca ovde :D ), a taj bus linija 3 za Bresnicu prolazi kroz Pivaru. Inace je lokacija autenticna, osim sto su mozda malo kratili i produzavali ulice u onoj sceni jurnjave ili malo obilazioi okolo zbog dramatike. I ono igraliste na kraju gde on zakucava na kos i parkic su zaista nizbrdo od njihove kuce kuda on ide na posao. To je mozda moglo da se prikaze malo ranije u filmu, zbog nekragujevcana, da biste imali bolju sliku, ali verovatno nije hteo zbog onog igranja kosarke u kuci na samom pocetku. 

 

Sad se vratih sa ponovnog gledanja, opet sala prepuna. Predivnan film zaista. 

 

 

Ta ulica od moje mame je Kajmakčalanska, strma je, i negde blizu dna ulice je onaj starinski most što ga u filmu prelaze. To je Pivara?

Moram sad i mamu i tatu da pošaljem u bioskop.

 

inače, društvo mi je takođe po lepim utiskom od filma da je pao dogovor da grupno idemo na Arsenal fest. Ne zbog Čole u lineup-u, nego zbog grada.

Link to comment
10 hours ago, John Coltrane said:

Mislilo sam da znam apsolutno sve o filmovima Gorana Markovića, ali eto prevario sam se...

Premotajte ovaj prvi deo o politici, to je prvih 20tak minuta

 

 

 

Uh, malo cringe oko 38 minuta o rodnim ulogama, agresivne mlade lepe zene i pihtijasti seka-perse muskarci.

  • +1 2
Link to comment
4 hours ago, Tihajeza said:

 

Ta ulica od moje mame je Kajmakčalanska, strma je, i negde blizu dna ulice je onaj starinski most što ga u filmu prelaze. To je Pivara?

Moram sad i mamu i tatu da pošaljem u bioskop.

 

inače, društvo mi je takođe po lepim utiskom od filma da je pao dogovor da grupno idemo na Arsenal fest. Ne zbog Čole u lineup-u, nego zbog grada.

 

Ova ulica uz koju se bus penje je Kosovska, Kajmakcalanska je recimo paralelna s njom ali malo dalje, ima dosta ulica izmedju. OS Djura Jaksic je kod Kajmakcalanske, to mozda vec i jeste Bresnica ili Lekina bara, ko ce ga znati kako se dele naselja. 

 

Most je pak na drugu stranu, ako mislis na onaj pesacki most koji prelaze kad nose lubenice. On je kod stare velike gradske pijace, one koju su "rekonstrukcijom" unistili i sad stoji kao ruina. Vidi se malo i filmu, kad kupuju bostan, to je tu. 

 

Ali sve je to relativno blizu, isti deo grada. 

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

I oni stari ugostiteljski objekti na Pivari koji odišu duhom socijalizma.

 

Za pola njih ne znam da li rade ili samo stoje zatvoreni.

Edited by Milošica
Link to comment

Taj deo grada, glavna raskrsnica u Pivari je bukvalno vremenska kapsula, osecas se kao da si u 70. ili 80 i nekoj. Cak jos uvek u jednom dvoristu prodaju negaseni krec, tamo sam isao sa dedom pocetkom devedesetih da uzmemo krec, jos to pamtim, a bio sam bas klinac. Sad ima nekih novih zgrada koje su podignute ili se bas zidaju, ali nisu jos stigle do tog glavnog dela. 

 

Zaboravih da kazem da uz tu ulicu kojom oni idu (ima i onaj kadar kad idu zajedno na komemoraciju pa se raspravljaju sto ne idu zajedno nego svako svojim tempom) ima i jedan mnogo lep skver sa kruznim tokom koji se zove Brioni. Steta sto nije usao u film. Lepa je ta ulica i taj kraj generalno. 

  • +1 2
Link to comment
8 hours ago, Budja said:

 

Uh, malo cringe oko 38 minuta o rodnim ulogama, agresivne mlade lepe zene i pihtijasti seka-perse muskarci.

Markovic je inace neko ko voli da etiketira..nekada odlican autor, a inace meni vrlo odbojan lik, nasminkanija verzija Srdjana Dragojevica

Link to comment
1 hour ago, Sludge Factory said:

Taj deo grada, glavna raskrsnica u Pivari je bukvalno vremenska kapsula, osecas se kao da si u 70. ili 80 i nekoj. Cak jos uvek u jednom dvoristu prodaju negaseni krec, tamo sam isao sa dedom pocetkom devedesetih da uzmemo krec, jos to pamtim, a bio sam bas klinac. Sad ima nekih novih zgrada koje su podignute ili se bas zidaju, ali nisu jos stigle do tog glavnog dela. 

 

Zaboravih da kazem da uz tu ulicu kojom oni idu (ima i onaj kadar kad idu zajedno na komemoraciju pa se raspravljaju sto ne idu zajedno nego svako svojim tempom) ima i jedan mnogo lep skver sa kruznim tokom koji se zove Brioni. Steta sto nije usao u film. Lepa je ta ulica i taj kraj generalno. 

A najviše sam voleo kad neko sa strane od društva sa kojim sam se družžio hoće da dođe u Jagodinu da vidi itd. pa ih povedem preko Sabnte pa ne znaju de je levo kad krene bus gore dole :lolol:

  • Haha 1
Link to comment
11 hours ago, Tihajeza said:

pao dogovor da grupno idemo na Arsenal fest.

Meni će da bude četvrti uzastopni :)

 

Mahom zbog KG i atmosfere, mada se i muzike dalo napabirčiti.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...