Jump to content
IGNORED

Srpski film


Corkscrew

Recommended Posts

On 30.1.2022. at 0:20, dvb-t manijak said:

 

Radi se i kod nas ADR ali retko. Ja dolazim iz sveta tv-a tako da ne volim da čujem ADR.  Prihvatam ga kao nužno zlo jedino ako zvuk na terenu nije uspeo.

Drugo, sada je tehnika otišla daleko. Postoje odlični mikrofoni i ostalo. Ali većina tonaca ima neko svoje razmišljanje, izmišljaju neku novu toplu vodu.

 

Karijeru sam počeo kao tonac na tv-u i znam da ima tu puno izazova, pogotovo na terenu. Koliko puta sam morao da dokazujem ljudima da bubice ne rade dobro napolju. Kad snimaš reportera manje više, ali na glumcu je prilično neupotrebljiva.

 

A prvo pravilo mi je bilo da stavim što više mikrofona.  Tada se radilo sa VTR-ovima koji su imali 4 audio kanala. Nema problema, stavim ja 4 mikrofona, nije mi teško, plus po jedan za it na svakoj kameri. Nešto mora da se čuje.

 

Drugo, zvuk mora dobro da se čuje već na terenu u slušalicama, a ne da se nadaš da ćeš u postprodukciji da ga izvučeš. U postprodukciji možeš da ga eventualno malo obojiš, da uradiš stereo sliku i tek na kraju koriguješ dinamiku.

 

A glavno pravilo je da govor mora jasno da se razume.

 

Ima neko nepisano pravilo "30%" koje se prenosi sa kolena na koleno. Po njemu glavni glasovi idu na 0 (0dB) a sve ostalo (it ton, muzika, efekti) maksimalno na "30%" odnosno -30dB. Problem se kod tv emitovanja javlja ako ove ostale zvukove digneš više od toga, jer onda do izražaja dolazi kompresor-limiter u tv stanici koji pegla zvuk, ali je to glupi elektronski uređaj ili softver koji ga imitira. On nema pojma šta je glas, šta je njegov eho iz prostora, šta je muzika, šta su efekti.

Sada je sve digitalno i ovi nivoi su srazmerno niži. 

 

U staroj firmi smo imali neki šugav mali tv 14' sa još šugavijim zvučnikom. Na njemu smo kontrolisali konačnu verziju za emitovanje, jer ako se na njemu sve vidi i čuje na dobrom tv tek neće biti problema. 

 

 

Ne znam šta je sa ovim toncima danas? Radio stanice su uglavnom čuju loše, filmovi još gore.

 

Tomu sam gledao u bioskopu i svideo mi se zvuk, ali tu ima dijaloga koji su nerazgovetni.

 

Za audio obradu važe u dlaku ista pravila kao i za obradu fotografije. 

 

Prvo, digitala ne fercera - ono što je u zvuku mikrofon i zvučnik, u fotografiji je objektiv i nije se konstrukciono promenilo decenijama i decenijama, elektronika ne pomaže. Jeftino ne valja.

 

Drugo, post procesing nema efekta ako sirovi materijali, slika i zvuk nisu kvalitetni. Piksel je piksel i dalje možeš pevati borbene. Svi preseti su samo potprogrami koji stvari ubrzavaju i automatizuju, a ne poboljšavaju. Ako hoćeš nešto ozbiljno da uradiš, moraćeš da se udubiš u svetla i senke slike, odnosno donje i gornje registre zvuka.

 

Last but not the least, stalno se zanemaruje da audio inženjer ne može od Gorana Bogdana napraviti Lorensa Olivijea, od Jolane Stradivarius niti od Lee Kiš Dunju Lango. Ne može od G da se napravi P, bolje pusti neka frfljaju bez zamazivanja, ali da ih svako razume, dovoljno je.

Edited by April
Link to comment
  • 2 weeks later...

Čini mi se da glavna junakinja ima 12-tak godina, i da je knjiga bila namenjena za taj neki uzrast.

 

Doduše, kad sam gledao, u sali je bilo i mlađe dece, koja su se čini mi fino zabavila. Nema nekih neprilagođenih sadržaja, pa bih rekao da mogu svi da gledaju.

 

 

Edited by Profesionalac
Nisam ja brži.
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Gledao sinoć Leto. I nama laicima za kameru je još iz trejlera bilo jasno da je "lepo" snimljeno, one boje... Samo mirisi nisu preneti, ali se naslućuju. Duhovito bez psovki, tužno bez patetike.

Što se tiče uzrasta, ono što ne razumeju mlađi od 12 neće razumeti ni oni sa 12. Ratni deo priče zauzima jako malo prostora, Raša je to elegantno provukao. (Ovako dobar) igrani porodični film je prava retkost, treba ga pogledati u bioskopu.

 

 

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...