Jump to content
IGNORED

Srpski film


Corkscrew

Recommended Posts

Slobodan Šijan: Biljana Srbljanović me je odbila na konkursu

KULTURA Autor:Jelena Koprivica09. mar. 202221:59 > 22:31
Podeli:
Slobodan SIjan
Slobodan Šijan, Susreti sa stvaraocima - Masterklas Foto:Filip Krainčanić/Nova.rs

Da polovinom šezdesetih Živojin Pavlović nije primao klasu na Fakultetu dramskih umetnosti verovatno nikada ne bismo dobili remek-dela domaće kinematografije, od "Ko to tamo peva" do "Davitelja protiv davitelja", priznao je večeras reditelj Slobodan Šijan na masterklasu održanom u Srpskoj akademiji nauka i umetnosti.

 

Prvi filmski reditelj koji je postao akademik SANU Slobodan Šijan „prošetao“ se večeras u ovoj instituciji u okviru ciklusa „Susreti sa stvaraocima – Masterklas“ kroz svoj bogati opus, podelivši silna sećanja, anegdote, ali i probleme koji su ga pratili na umetničkom putu. Svečanu salu Srpske akademije nauka i umetnosti ispunili su studenti FDU, Šijanove kolege, poput Milutina Petrovića, akademici, od predsednika SANU Vladimira Kostića, preko „novih“ – Mrđana Bajića ili Miće Tabačkog, ali i ugledne kulturne ličnosti, kao što su Irina Subotić ili Božo Koprivica.

Slobodan SIjan Slobodan Šijan, Susreti sa stvaraocima – Masterklas Foto:Filip Krainčanić/Nova.rs

Uz do sad neviđene fotografije iz detinjstva, studentskih dana, sa snimanja filmova, do onih načinjenih tokom života u Los Anđelesu reditelj, likovni umetnik, profesor i akademik pričao je o svojoj profesorki na Likovnoj akademiji, koju je završio, Cuci Sokić, prisetio se kako se u filmsku avanturu otisnuo kada je, oduševljen ostvarenjem „Buđenje pacova“, čuo da Živojin Pavlović prima klasu na FDU i okušao sreću. Primljen je, a od Pavlovića je dobijao sve same desetke, da bi godinama kasnije postao i njegov asistent na fakultetu. Pričao je o svojim prvim filmovima, ranim uticajima, poput Bunjuela, ali i tome koliko je Tomislav Gotovac, kojem je 2018. posvetio knjigu, promenio njegovo poimanje sedme umetnosti:

- Da je neko šezdesetih, kad sam ja studirao, rekao da je Hičkok dobar reditelj, svi bi mu se smejali. Ali, meni je Gotovac otvorio potpuno novi svet - priznao je Šijan.

 

Pričao je reditelj o svojim prvim ostvarenjima, ali i šta se dešavalo iza kulisa stvaranja kultnih ostvarenja domaćeg filma, poput "Ko to tamo peva" ili "Maratonci trče počasni krug". Otkrio je i da je originalno baš njega Dušan Kovačević zvao da režira "Balkanskog špijuna", i da su čak počeli rad…

Uprkos velikim bioskopskim hitovima, priznao je da ga ovdašnji filmski krugovi, a naročito kritičari nikada nisu voleli, jer nije "sedeo po pozorišnim bifeima":

- Za razliku od Beograda, uvek sam imao veliku podršku kritike u Hrvatskoj i Sloveniji. Ali, u bioskopu su rezultati uvek bili dobri i filmovi su zaživeli u narodu. A to je i najvažnije. Filmu me je i privuklo to što može da dopre do širokog kruga publike.

Reditelj je otvoreno govorio i o problemima s kojima se suočavao za vreme nekadašnje Jugoslavije, pa s kojima se čak i danas bori. Nikada nije, kako je istakao, išao po tradicionalnim pravilima, što ga je koštalo. Neki filmovi su bezrazložno zabranjivani, a konkurisao je mnogo puta za finansijska sredstva ne dobijajući ih:

- Ne može sve da prođe, ali bitno je da niste ograničeni na jedan projekat. Ja sam nekad konkurisao s tri projekta istovremeno. Prošli put su odbili mene i Gorana Markovića. U komisiji je bila Biljana Srbljanović i obrazloženje je bilo da smo mi toliko značajni autori da ne može nas da poredi s onima kojima će da daju pare. I zato se nisam ni prijavio na onaj konkurs za eminentne reditelje. Samo da završim ovaj film - kazao je reditelj, aludirajući na ostvarenje "Budi Bog s nama".

Slobodan SIjan Slobodan Šijan, Susreti sa stvaraocima - Masterklas Foto:Filip Krainčanić/Nova.rs

Ovaj film počeo je da snima još krajem decembra 2019. Biće to prvi Šijanov film posle "S.O.S. - Spasite naše duše" iz 2007. godine. A donosi priču o Bošku Tokinu, jednom od osnivača zenitizma na ovim prostorima i reditelju prvog srpskog avangardnog filma, koga tumači Miloš Biković.

Osvrnuo se i na današnju holivudsku produkciju, dotakavši se žestokih osuda Martina Skorsezea ili Kopole spram "Marvelovih spektakala", odnosno popularnih franšiza o superherojima:

- Možda je to prejako, ali ni meni se specijalno ne dopadaju filmovi o superherojima. Ne geldam te spektakle. Mada ima nekih dobrih primera. Drugi nastavak “Betmena” je vrlo dobar, a ja sam svojevremeno imao ideju da snimim film po "Alan Fordu" i fokusiram se na junaka Superhika - otkrio je, između ostalog, Slobodan Šijan na masterklasu u SANU.

 

Edited by 3opge
Link to comment

Синопсис

Србија, јесен 1942. године. Бројне есесовске јединице претресају терен у потрази за четницима. Четници примењују герилску тактику: Растурају се у мање формације и одлазе дубље у планине. Међутим, уз помоћ једног издајника, одред од 200 есесоваца сазнаје где се налази поручник Никола Калабић, командант Горске краљеве гарде, са још тројицом четника. Креће потера и четници су опкољени.
Калабићев четник који је пратио издајника трчи у покушају да доведе појачање, а други четник креће за Немцима, покушавајући да помогне Калабићу.
Недићева Специјална полиција одводи део Калабићеве породице у логор, док им његов 12-тогодишњи син, као и супруга, беже.
Немци позивају Калабића на предају, обећавајући војнички третман у заробљеништву, али, он зна да су његовог оца, потпуковника Милана Калабића, недавно свирепо мучили и убили.
Да ли ће појачање Калабићу стићи на време? Да ли постоји излаз када 200 војника опколе њих четворицу? Како сачувати присебност у таквој ситуацији?







... Shiit has hit the fan

  • Haha 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...