Jump to content
IGNORED

Igre


Marvin (Paranoid Android)

Recommended Posts

A dobro, malo zezam coveka. Pokusavam da se setim sta sam ja igrao u tom uzrastu - bilo je tu dosta avantura (jel taj zanr izumro? :D), dobrih platformera, side scroller tabacina, logickih igara, light (i ne toliko light) RTS-ova, takticko-poteznih (xcom itd). Izlaze jos igre tog tipa, ali klincima nisu interesantne, svi su se preorijentisali na multiplayer koji ima svojih cari naravno, ali nekako mi se cini da bazicni gejming pati zbog toga, zanemaruju se narativi, kompleksniji gejmplej itd.

Link to comment
36 minutes ago, Mos said:

Nevezano za ovo, mnogo mi je drago sto su MMO-ovi ili pocrkali ili pred izumiranjem. 


Jesu stvarno pred izumiranjem? Ne pratim, ali znam da je skoro izaslo nesto novo za WoW i da se ceka red da upadnes na server, tolka je navala. Moje drustvo (sve mladci od tri banke i kusur) WoWuje poprilicno u poslednje vreme.

Link to comment

hej @Chika Spale i @Mos, pa pitanje je sasvim legitimno.

 

da, zaboli ponekad kad vidim na šta upucava vreme. al onda probam da se setim šta sam ja rokao u njegovo vreme i shvatim da nisam bio mnogo bolji :D to su sve bile neke arkade (evo i @renne se slaže :D ). jedina razlika su možda fudbalske igre, nešto što sad romansirano posmatrano izgleda kao vrh al su realno bile buibogsnama menadžerske simulacije. ja sam upliv u ozbiljnije igre imao negde na prelazu u srednju školu (Civ 2, Warcraft 2, Day of the Tantacle...). sve pre toga je bilo s fokusom na adrenalin a ne mozak. ko zna šta je moj otac mislio o mom trošenju vremena. njegov maksimalan upliv u moj gejmerski život je bilo što je par puta seo za C64 da odigramo šah ili Decathlon. 

 

neka moja taktika je da pričam s njim i da mu recimo ispričam da je Minecraft Dungeons u stvari replika Diabla, da je Fortnite iteracija na temu Unreal Tournament... čisto da bude svestan da postoji neki istorijat i mogućnost izbora. samo ne želim da zabrazdi u mišljenje da je svet nastao kada su Jutjuberi krenuli da strimuju. sličnu priču smo već imali na nekom od topica na Muzici, i tad sam slično ovo ispričao. forsirati ga, ili braniti mu, može samo da izazove kontra efekat.

 

on će uskoro krenuti da istražuje. i ko zna šta će tu svee biti. kažem, jedina mi je želja da to bude nešto što će biti njegov odabir a ne strimera koje će (verovatno i tad) gledati. evo, taj Escapist je neki njegov izbor (donekle pod mojim uticajem jer sam pokupio na Xbox Live Gold pre nekod vremena, pa je tako čučalo u kolekciji) i to ne igra niko iz njegovog okruženja niti sa Jutjuba. bar ne da sam primetio.

 

mislim, ja i dan danas volim da pustim sebi neki klip gde majstor sedne i izsimulira 1000 sezona u Football Manageru, ili objašnjava pros and cons za određne taktike. nisam ni ja baš 100% imun na uticaj :D

 

 

Edited by Svarog
  • +1 2
Link to comment
2 hours ago, goofs said:

Moje drustvo (sve mladci od tri banke i kusur) WoWuje poprilicno u poslednje vreme.


To ti govori sve :D 

 

Izumrli u smislu da klince ne zanimaju ič. Odeš na Twitch i MMO strimovi imaju neki mizerno blamažni broj gledaoca. Sad kad pogledaš, to je bio time blimp naše generacije koji je trajao 10-15 godina u svom peaku (možda i manje), pa ga naši još igraju iz nostalgije. Verovatno misliš na WoW classic, to je izašlo pre godinu dve. Rade vanilla WoW on repeat od basic gejma pa kroz ekspanzije po redu. 

Link to comment
3 hours ago, Mos said:

Meni ovo sto cepa Svarogov klinac skroz ok. Ja sam u tripu da su danas svi klinci ispranog mozga zombirani na Fortnite-u sa attention spanom od 4 sekunde. Kontam da su RTS naslovi danas opskurna pojava i pored Starcraft turnirske scene. A ima jos puno vremena da predje na neke vrhunske RPG naslove, DnD, i ostale DOOM-ove. 

 

Nevezano za ovo, mnogo mi je drago sto su MMO-ovi ili pocrkali ili pred izumiranjem. 

 

Navodno kompanija pod nazivom Frost Giant radi na stvaranju jednog 'epic RTS' naslova, za sada se ne zna skoro nista o tome osim da ce biti vrh :D

 

Inace kao tezak nerd na Twitchu pratim skoro pa iskljucivo Warcraft 3 streamere, i mogu reci da se igra iznenadjujuce dobro drzi, kad pogledas kakav je bust ispao Refunded Reforged. Stvar je u stvari spasila grupa amatera entuzijasta koja je napravila dodatak za igru sa ladderom, matchmaking sistemom koji je bolj od BNet-ovog, boljim pingom, turnirima na kraju svake sezone za 2 glavne regije itd. Sad je cak primetan i priliv kvalitetnih azijskih igraca jer su u najnoviji patch ubacili virtuelne servere koji omogucavaju da igraci iz Azije i Evrope igraju sa podnosljivim pingom. Katovice u martu sledece godine se vec sad prilicno hajpuje, najavljuju kao najveci WC3 turnir do sad. Nagradni fond od 130k dolara je i dalje smesan u odnosu na najpopularnije igre ali je i dalje odlicno za igru koja je u julu proslavila punoletstvo.

Link to comment

spominjali smo ranije (ili sam ja to samo zamišljao???) kako je ova godina bila možda i najbolja za roguelike žanr ikad. čak ni ja, inače pasionirani ljubitelj žanra, nisam stigao da overim sve što je izašlo, eno nesretna noita još čeka na red. no, i pored paklene konkurencije, jasno je da su dva najbolja roguelikea ove godine bili hades i spelunky 2, dve igre koje su otprilike sušta suprotnost jedna drugoj. o hadesu smo već onomad prozborili koju, izuzetna igra koja igrača toliko mazi i pazi da zapravo dovodi u pitanje ceo roguelike koncept jer skoro svaki prelazak možete da oblikujete po svom ukusu umesto da zavisite od random elemenata. spelunky 2, s druge strane... recimo to ovako: hades je 1 od onih naslova koji toliko agresivno udovoljava can you pet the dog rulji da ne samo što vam daje da mazite kerbera nego i dozvoljava da ga tetošite raznim džidžabidžama. u spelunkyju 2 takođe imate psa kojeg možete provesti kroz izlaz na svakom nivou i tako zaraditi dodatni health, ali vam je daleko isplativije da ga ŽRTVUJETE NA OLTARU u zamenu za MOGUĆNOST da kasnije dobijete 1 od najboljih itema u igri :sleep: dva sveta, dve filozofije, dva putića kroz šumu.

 

sad će se, naravno, neko zapitati šta je to što spelunky 2 stavlja u istu ravan s verovatno najcenjenijom igrom ove godine. teško je to objasniti ako niste igrali prvi deo, ali u suštini, tajna leži u kombinaciji brutalne težine i skandalozne dubine. kad ljudi pričaju o teškim igrama, uvek se nekako prvo pomene dark souls, ali tamo veliki deo težine možete anulirati prostim grindovanjem i disciplinovanim pristupom. spelunky 2 se razlikuje u tome što taj disciplinovan pristup morate održavati tokom kompletnog prelaska, jer je igra prepuna zamki koji ubijaju jednim dodirom. ne može se čak reći ni da se radi o savršeno poštenom izazovu. da, gotovo svaka smrt će iz već nekog razloga biti vaša krivica, ali ima i situacija u kojima vas random elementi dovedu pred svršen čin. ovo je legitimno jedna od najtežih igara koju sam igrao, čak i ako ne ciljate true ending koji nakon standardnog prelaska od nekih 45 minuta pred vas stavlja konačni gauntlet od 99 (devedeset devet!) nivoa.

 

ono što je briljantno kod tog balansiranja s težinom je da ona ipak u velikoj meri zavisi i od igrača i njihove pohlepe. ovo je sličan sistem kao u invisible, inc: na svakom nivou imate određenu količinu loota i jasno vremensko ograničenje, a na vama je da odlučite koliko želite da rizikujete. novi igrači mahom ginu jer pokušavaju da urade previše: da spasu psa, pokupe ghost pot ili idola, žrtvuju šta mogu na oltaru, preteruju s kockanjem u kazinu, biju se sa svakim neprijateljem na koga nalete, itd. kad se malo izveštite, shvatićete da je spelunky 2 igra koja od vas očekuje da donesete pravu odluku na, u proseku, svakih pet sekundi: kuda ići, šta kupiti, s kim se boriti, kad rizikovati, koji resurs upotrebiti... e, sad na taj sistem dodajte NEVEROVATNU dubinu mehanika i STRAOBALNU krivu učenja i počećete da kapirate koliko je ovo impresivna igra. spelunky 2 naizgled ima vrlo proste kontrole (skok, brzo trčanje, ispaljivanje užeta i bombe), ali pod haubom krije nebrojene interakcije od kojih vam svaka moće spasiti dupe u ključnom trenutku. mislim, ja sam ovo igrao preko 200 sati i odgledao još 50 sati strimova, a tek sam pre neki dan saznao da će u kazinu svaka kockica pokazati 1 ili 6 ako je capnete bičem pre nego što padne na zemlju.

 

kako se ove moje velikodušne pohvale odražavaju na činjenicu da je prvi spelunky već bio viđen kao savršena igra kojoj nije bio potreban nikakav nastavak? :D pa, recimo da na dvojku treba manje gledati kao nastavak, a više kao nadogradnju. većina bioma iz originala je i dalje tu, ali dvojka dodaje kamaru novih i uz to vam na više mesta daje da birate kuda želite da idete (recimo, po izlasku iz rudnika možete krenuti u džunglu ili vulkan). tu su naravno i novi itemi (a neki stari više nisu apsurdno jaki, jetpack recimo sad eksplodira pri dodiru s vatrom), novi neprijatelji, novi npc-jevi, nove tajne i sve drugo što se obično očekuje od nastavka. većina promena su pun pogodak, poput ubacivanja ghost pota na svakom nivou koji vam daje 5000 novčića ako ga liferujete do izlaza, ali zato priziva duha pre vremena ako ga razbijete. ovo je izvanredan dodatak gorepomenutom rizik-nagrada sistemu u srcu igre. drugi najbolji dodatak su životinje koje možete jahati ili koristiti u, hm, druge svrhe. na kraju, kontrole i prezentacija su prosto bolji nego u prvom delu. ja sam svojevremeno u prvi mah odustao od originala jer je razlika između običnog hoda i brzog trčanja delovala nesrazmerno velika, to je u dvojci ispravljeno.

 

ipak, činjenica da je spelunky 2 bolja igra od keca ne znači da je savršen, ima tu dosta sitnica koje donekle kvare doživljaj. recimo, jedna promena koja mi se ne sviđa je ubacivanje mini-bosa koji će vas uvek čekati na nivou 1-4, što stavlja limite na to koliko igra može da vas iznenadi. itema sad ima više i svaki ima neku upotrebu, ali većinu njih i dalje nikad nećete kupovati kad na njih naletite u prodavnici, što automatski znači da balans nije idealan. između partija možete svratiti u hub u kojem možete da popričate s likovima koje ste otključali do tad (čitaj: svako ima po 1 rečenicu), i ovo, blago rečeno, deluje kao parodija izvanrednog huba u hadesu. ako ikad dodaju quick start opciju kao u originalu, mene taj hub više neće videti. no, najveća mana (za neke) je što je spelunky 2 nedvojbeno teža igra od originala. ovo je donekle logično jer su stari igrači ipak glavna ciljna publika za nastavak, a oni svakako ne žele lakšu igru od one koju su već savladali, ali takođe i znači da će novim igračima biti još teže da se sažive s igrom. ovaj dramatični porast težine spelunky 2 u neku ruku pretvara u "sve ili ništa" propoziciju koja će vas ili odbiti na samom početku ili potpuno zaraziti i jahati par stotina sati poput mene.

 

i pored sitnih problema, spelunky 2 je nesumnjivo moja igra godine, a slutim da bi zadržao tu nadasve vrednu titulu i da sam odigrao sve što sam želeo iz ovogodišnje ponude. čujte, ja i nakon izgustiranih 200 sati ovo igram svaki dan, odrađujem svaki daily challenge, povremeno ga igram onlajn s drugim fanaticima, jurim još tih par achievementsa što mi fale i uživam u apsolutno svakom minutu :happy: evo malo kvalitetnog gejmpleja i jednako kvalitetnog, što bi naši ljudi rekli, bantera:

 

 

Link to comment

Početkom onih vikend zaključavnja sam sa još 10tak ortaka pičio CS1.6 i to su bili isti oni ljudi koji sa kojima sam sate i sate provodio u igraonici one zime kad je ta igra bila hit. Negde 2002. 2003. ne mogu da se setim tačno.

Uglavnom stariji klinac (tek napunio 4 u maju) je isprva sedeo u mom krilu, a kasnije me ubedio da mu dam da proba i instaliram na ženinom laptopu. Vrlo brzo je savlado easy level, ali ga je polako prolazila volja. Pre par dana sam mu instalirao Call of Duty i CoD United offensive. Sve je išlo kul dok nisu počele da zavijaju švapske sirene i noćna faza koju nije mogao da predje bez moje pomoći.

 

U cilju da ga trenutno skinem sa krvavih pucačina, tražim od vas preporuke šta bi mogao špilati, a da nisu auto trke. Unapred zahvalan.

Link to comment
3 hours ago, John Coltrane said:

Početkom onih vikend zaključavnja sam sa još 10tak ortaka pičio CS1.6 i to su bili isti oni ljudi koji sa kojima sam sate i sate provodio u igraonici one zime kad je ta igra bila hit. Negde 2002. 2003. ne mogu da se setim tačno.

Uglavnom stariji klinac (tek napunio 4 u maju) je isprva sedeo u mom krilu, a kasnije me ubedio da mu dam da proba i instaliram na ženinom laptopu. Vrlo brzo je savlado easy level, ali ga je polako prolazila volja. Pre par dana sam mu instalirao Call of Duty i CoD United offensive. Sve je išlo kul dok nisu počele da zavijaju švapske sirene i noćna faza koju nije mogao da predje bez moje pomoći.

 

U cilju da ga trenutno skinem sa krvavih pucačina, tražim od vas preporuke šta bi mogao špilati, a da nisu auto trke. Unapred zahvalan.

 

au, sunce ti, prošla ga volja za COD sa pune 4 godine?! :D

 

nisam skontao na kojoj ste platformi.

univerzalni odgovor je Minecraft. njemu bi možda dodatno leglo jer je iz prvog lica.

moji su u tom uzrastu baš voleli ceo Angry Birds serijal.

ono što je meni upalilo sa klincem, nešto stariji je bio, su emulatori konzola (SNES, Sega, Mame...). tu ima igara ko blata i žanrovski je šareno, sigurno će naći nešto što mu se sviđa.

 

Link to comment

Moj klinac 9 god igrao minecraft i Escapist 2. Sad dobio ps pa igra Hello neighbor najvise a lozi se na Subnautica 

 

Da, i spajdermen naravno

Edited by kipo
Link to comment

uglavnom neke igre sa strukturisanom singl plejer ili koop kampanjom i pricom - koje se zavrse i onda se predje na nesto drugo. mislim da je to puno bolje za decu od minecrafta i sl. igara koje su preterana navlaka, nemaju kraj i konstantno preokupiraju mastu. multiplejer suteri mislim da su previse agresivni, ne zbog nasilja (ubedjen sam da to uopste nije problem) nego zbog agresivnosti kao takve.

mislim da igre iz 16-bit ere koje je pomenuo miljenko isto nisu lose, ali posle CoD-a je kanda kasno

Edited by Krošek
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...