Jump to content
IGNORED

"The Hobbit" by Peter Jackson


Аврам Гојић

Recommended Posts

Nego. Aj da budemo nerdovi. Postoji teorija da knjiga LoTR ima jedan, uslovno, gaf (ne dramaturški, samo nerdovski). Pitanje je: da li bi bilo lakše da su orlovi odneli Froda do Planine Usuda, bućne prsten i ćao zdravo, bez onog jebavanja kroz Itilijen i Gorgorot. Evo plana.eagles.pngKako bi to išlo.Vidite li rupu u ovom planu?

  • After the Council of Elrond, but before the Company departs from Rivendell, Gandalf goes up to the Misty Mountains, hails the eagles, and discusses the matter with them to secure their cooperation and to coordinate the plan.
  • The Grey Company travels as they did in the text, passing thru Lórien and traveling down the Anduin on boats.
  • At some point on the Anduin, the company lands on the east bank, abandons the boats, and travels on foot north of the Emyn Muil thru the uninhabited Brown Lands. They then turn south and end up at some point along the Ered Lithui around a hundred miles east of Cirith Gorgor, directly north of Mount Doom on the north side of the mountains.
  • The eagles rendezvous with the company at some pre-arranged spot just north of the Ered Lithui. It's likely that Aragorn (or someone else) would have previously traveled in the Brown Lands and would be able to designate some landmark as a suitable meeting place.
  • An eagle carries Frodo to Mount Doom in a single flight, possibly accompanied by other eagles and by other members of the Grey Company. Frodo goes into Sammath Naur and throws the Ring into the Cracks of Doom.

Link to comment
  • Replies 690
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kim_philby

    59

  • Аврам Гојић

    58

  • Weenie Pooh

    47

  • ToniAdams

    44

Nego. Aj da budemo nerdovi. Postoji teorija da knjiga LoTR ima jedan, uslovno, gaf (ne dramaturški, samo nerdovski). Pitanje je: da li bi bilo lakše da su orlovi odneli Froda do Planine Usuda, bućne prsten i ćao zdravo, bez onog jebavanja kroz Itilijen i Gorgorot. Evo plana.eagles.pngKako bi to išlo.Vidite li rupu u ovom planu?
  • After the Council of Elrond, but before the Company departs from Rivendell, Gandalf goes up to the Misty Mountains, hails the eagles, and discusses the matter with them to secure their cooperation and to coordinate the plan.
  • The Grey Company travels as they did in the text, passing thru Lórien and traveling down the Anduin on boats.
  • At some point on the Anduin, the company lands on the east bank, abandons the boats, and travels on foot north of the Emyn Muil thru the uninhabited Brown Lands. They then turn south and end up at some point along the Ered Lithui around a hundred miles east of Cirith Gorgor, directly north of Mount Doom on the north side of the mountains.
  • The eagles rendezvous with the company at some pre-arranged spot just north of the Ered Lithui. It's likely that Aragorn (or someone else) would have previously traveled in the Brown Lands and would be able to designate some landmark as a suitable meeting place.
  • An eagle carries Frodo to Mount Doom in a single flight, possibly accompanied by other eagles and by other members of the Grey Company. Frodo goes into Sammath Naur and throws the Ring into the Cracks of Doom.

mislim da orlovi ne bi nosili prsten plus mislim da je na neki nacin 'moc' hobita u tome da ih sauron previdi.
Link to comment
mislim da orlovi ne bi nosili prsten plus mislim da je na neki nacin 'moc' hobita u tome da ih sauron previdi.
Orlovi su u jedno 10 navrata pomagali Poduhvatu. Ne vidim razlog da baš sada odbiju. A što se tiče druge primedbe, znamo, iz Gandalfovih reči da su orlovi brži od Nazgula, ne bi bilo šanse da Sauron na vreme izvali da su orlovi na putu ka Orodruinu, samim tim što je rečeno da Oko ne motri na sve prolaze podjednako. Možda bi adekvatna primedba Orlova bila "ovo je vreme Polušana, jer je tako narečeno u proročanstvu".
Link to comment
naravno problem je tu sto je aragorn u stvari artur a gandalf je merlin. mislim da potcenjujes uticaj zanra viteskog romana na tolkina. na kraju krajeva zar tolkin nije preveo i priredio sir gavena i zelenog viteza?drugo arturijanski mit je uzasno ambivalentan i u njegovoj srzi se nalazi nelagoda u kulturi (stonobi reko frojd). na primer artur na merlinov nagovor naredjuje nakon svoje gresne veze (incest) sa morganom ubistvo sve muske dece rodjene te godine kako bi se obezbedio od prevrata. artur je istovremeno, biblijski receno, i david i irod. i to ti je samo kod malorija. ako zakopas po razlicitim vulgatama dobijas jedan fantastican imaginarijum i uvid u srednjevekovna pitanja suvereniteta, nasledjivanja i libida koja su cesto i danas aktuelna.mislim ne govorim da treba da volis samo kazem da nije tako jednostavno.
Kakve ima veze što obojica koriste opšta mesta, mentor čarobnjak + Prince That Was Promised? Zar to dokazuje nešto o Artur-mitu? A biblijski uticaj je sve što je falilo da se ionako papazjanija od priče obogati :D Kao što i sam kažeš, u pitanju je gomila nabacanih, neorganizovanih, često nelogičnih pričica i podpričica koje nego onda spakuje, pojednostavi, i pokuša da proda kao koherentnu filmsku ili literarnu mitologiju. Mene je to uvek nerviralo, od kako sam shvatio da nema šanse da po izdanjima plave ptice pokrpim ko tu šta koga kako i zašto, do danas kad sam iz čistog mazohizma skinuo prvih par epizoda Cameltoa (:puke:). Između te dve tačke sam probao i John Constantine verziju, i Marion Zimmer-Bradley, i svašta drugo. Ne ide.
jel si joj poneseno urlao Dan mača! Crven dan! Pre sunčeva izlaska!
Ma ne, nisam još dotle stigao. Mislim da se sećam, bila je ona scena kad su ovi skršili kapije, i Witch-King of Angmar ima mexican stand-off sa Gandalfom, i onda se čuju rogovi, Rohan je najzad stigao! Pathos dolazi malo kasnije, kad Theoden shvati da je zakasnio... a u filmu su tu nešto smuljali njegov i Iomerov tekst, zar ne? Ne sećam se najbolje.Samo da raščistim da je blam iz klinačke perspektive, danas mi je ipak ponosan trenutak :fantom:http://www.youtube.com/watch?v=M5gpBncR8zI
Link to comment
Knjige nisam citao i nemam nameru, jer me, priznajem, ne zanimaju (ne mogu bas reci da me taj zanr sasvim ne interesuje, ako pomenuti Excalibur spada u to ili makar blizu, onda svakako ima stvari koje mi se svidjaju i koje volim), ali sam pokusao da gledam prvi LotR, odgledao pola sata/cetrespet minuta i dalje nisam mogao. Smucilo mi se. Jednostavno mi je delovalo toliko sklepano, da mi je bilo neprijatno. A vi slobodno recite da nema deteta u meni ni malo!
Ја сам Лотру прочитао само зато што сам 1) хтео да видим о чему је ту уопште реч и 2) кад сам већ почео, заинатио се да је прочитам до краја. И на крају затворио књигу, закључио да од ината нема горег заната, и да није то за мене. Или нисам ја за то, свеједно. Мој интернирани клинац хоће да ту има неке логике, јежи се од деус екс махина произвољности и хоће да некако може да проникне у мотивацију ликова, што ми у целом том жанру слабо полази за руком (осим Земљоморја, ал' Урсула је ионако једном ногом наша).АЛИЧитам овај топић да бих видео како би изгледало да је форум постојао 2003 кад је урађена мини серија по Дини. Гомила фурунаша који знају причу напамет, постоји нека претходна филмска верзија, зна се шта је канон, шта узгредна производња а шта лепезна белетристика (fan fiction). Само посматрам, и мислим да би било управо овако. Дакле, ожежи.
Link to comment
Гомила фурунаша који знају причу напамет, постоји нека претходна филмска верзија, зна се шта је канон, шта узгредна производња а шта лепезна белетристика (fan fiction). Само посматрам, и мислим да би било управо овако.
Meni su te rasprave pre malo išle na živce. A onda: shvatih da su mi najlepše godine života protekle u raspravama o prednostima multiclass likova u FRP-u, o tome kakva je prava priroda vilovnjaka, o tome kakav je pristup fantazijskim svetovima baš onaj najispravniji, i da mi je bavljenje tim stvarima donelo gomilu prijatelja, i da je nerd rage najpitomija forma rage-a. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Kakve ima veze što obojica koriste opšta mesta, mentor čarobnjak + Prince That Was Promised? Zar to dokazuje nešto o Artur-mitu? A biblijski uticaj je sve što je falilo da se ionako papazjanija od priče obogati :D Kao što i sam kažeš, u pitanju je gomila nabacanih, neorganizovanih, često nelogičnih pričica i podpričica koje nego onda spakuje, pojednostavi, i pokuša da proda kao koherentnu filmsku ili literarnu mitologiju. Mene je to uvek nerviralo, od kako sam shvatio da nema šanse da po izdanjima plave ptice pokrpim ko tu šta koga kako i zašto, do danas kad sam iz čistog mazohizma skinuo prvih par epizoda Cameltoa (:puke:). Između te dve tačke sam probao i John Constantine verziju, i Marion Zimmer-Bradley, i svašta drugo. Ne ide.
e jebga ne znas sta propustas. verovatno najbolji strip-epik ever. kakav helblejzer, kakvi bakraci...01HalFoster_100.jpg
Link to comment
Nego. Aj da budemo nerdovi. Postoji teorija da knjiga LoTR ima jedan, uslovno, gaf (ne dramaturški, samo nerdovski). Pitanje je: da li bi bilo lakše da su orlovi odneli Froda do Planine Usuda, bućne prsten i ćao zdravo, bez onog jebavanja kroz Itilijen i Gorgorot. Evo plana.
Glupkasta je teorija, jer uzima zdravo za gotovo da smo u knjizi videli sve što Sauron ima na raspolaganju. Da je neko pokušao taj idiotski orlovski let do Mount Doom, pretpostavljam da bi ih odmah primetio, i poslao ko-zna-šta da ih obori i donese mu prsten.Ta priča "orlovi su brži od nazgula" me neodoljivo podseća na rasprave o tome da li bi Enterprise NCC 1701-D mogao da razjebe Executor, ISD Darth Vadera :isuse: (kratka verzija, mogao bi ako štitovi funkcionišu protiv turbolasera, inače ne)A ima ona još bolja, kako je uništenje Death Star II u stvari bio genocidni akt protiv Evoksa, jer Endor nije mogao da preživi fallout koji je usledio :lol:[/nerd]
Link to comment
Da je neko pokušao taj idiotski orlovski let do Mount Doom, pretpostavljam da bi ih odmah primetio, i poslao ko-zna-šta da ih obori i donese mu prsten.
Close, but no Longbottom leaf pipe.Kada je Sauron shvatio šta se sprema, poslao je ono najjače i najbrže što ima, Nazgule. Ne verujem da je mnogo taktizirao u poslednjih 60 sekundi postojanja svog Kraljevstva.inace, postoji mala sansa da ovo nisu videli svi koje iole zanima LoTR, ali ipak cu postovatihttp://www.youtube.com/watch?v=1yqVD0swvWU Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Close, but no Longbottom leaf pipe.Kada je Sauron shvatio šta se sprema, poslao je ono najjače i najbrže što ima, Nazgule. Ne verujem da je mnogo taktizirao u poslednjih 60 sekundi postojanja svog Kraljevstva.
cekaj ali tada je vec sve gotovo. orlovi nisu samo orlovi oni su manifestacija iluvatarove misli u ardi. nisam siguran da bilo ko moze da razume njihovu motivaciju. plus, sauron bi tako mocna bica primetio i bio bi u stanju da svoju mracnu misao u potpunosti baci u tom pravcu sa verovatno kobnim efektima po nosioca prstena.
Link to comment
e jebga ne znas sta propustas. verovatno najbolji strip-epik ever. kakav helblejzer, kakvi bakraci...
Ne znam šta je to, neki Princ Valijantni? To ima samo tangentijalne veze za Arturom, zar ne?
Kada je Sauron shvatio šta se sprema, poslao je ono najjače i najbrže što ima, Nazgule. Ne verujem da je mnogo taktizirao u poslednjih 60 sekundi postojanja svog Kraljevstva.
Pa to je ta fanovska logika, kao da je Tolkin bio obavezan da u tih par pasusa ispiše sve što je Sauron poslao, i da nam da detaljan llisting neke njegove protivvazdušne odbrane. Glupost. Samo smo za Nazgule znali, pa nam je samo Nazgule i pomenuo. A ni to nije morao.Da ratova i kulučenja i žrtvovanja i ostalih kurcopalčeva nije bilo, nesrećni Sauron ne bi bio kao butter spread out over too much bread, i ne bi mu par orlova predstavljalo nikakav problem, posebno dok nose taj beacon koji bi nosili.
Link to comment
orlovi nisu samo orlovi oni su manifestacija iluvatarove misli u ardi.
Uf, kako poetično... ispade Iluvatar intervencionističko božanstvo, a to više ni Valari nisu.
Link to comment
Uf, kako poetično... ispade Iluvatar intervencionističko božanstvo, a to više ni Valari nisu.
pa bas nije intervencionisticko ali je arda njegova tvorevina. ipak je tolkin katolik a ne neki 18-vekovni deista.e da ono je princ valijant. mislim pun naziv tog stripa je prince valiant: in the days of king arthur . u onom nasem valijantu koji je izdavao forum novi sad kao predgovor je isao neki prepricani malori & monmouth. to je bilo onako bas lepo.edit: sorry ja sam se zajebao. orlovi su manweova misao odnosno njegovi glasnici. my bad. nego evo sta tolkin sam kaze:
"The Eagles are a dangerous 'machine'. I have used them sparingly, and that is the absolute limit of their credibility or usefulness. The alighting of a Great Eagle of the Misty Mountains in the Shire is absurd; it also makes the later capture of G. [Gandalf] by Saruman incredible, and spoils the account of his escape."
Edited by kim_philby
Link to comment

Kime, nemoj da razočaravaš po pitanju nerd lore-a. Iluvatar je napravio Valare i poslao ih da rade po Vardi šta hoće, nije je više ni takao. Oni su samostalno napravili sve živo i neživo, a čak su i oni digli ruke i samoizolovali se na Atlantidi Americi zapadnom kontinentu čijeg imena se ne sećam. Tek poneki od Mayara (za još jedan red veličine sitnija božanstva) se direktno bakće smrtnicima u LOTR doba, uklj. Gandalf, Sauron, Saruman, itd. Nema tu mesta za neke "ali onda je Iluvatar poslao orlove po dva mala hobita" momente.Princa Valijanta sam čitao tu i tamo, ali jebiga, ja sam iz razmažene generacije kojoj pasus teksta ispod slike nije strip. Ili baloni, ili no deal!

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...