Jump to content
IGNORED

"The Hobbit" by Peter Jackson


Аврам Гојић

Recommended Posts

Exkalibur sranje. Grozim se neautenticnih oklopa.
ih bre. pa to je malorijev artur. onaj u kom artur pobedi lucijusa i postane rimski imperator. o kakvoj autenticnosti tu moze biti reci? sta si ti ocekivao sarmate koji se kolju sa sasima?
Link to comment
  • Replies 690
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kim_philby

    59

  • Аврам Гојић

    58

  • Weenie Pooh

    47

  • ToniAdams

    44

osim sto je boorman gotovo single-handedly vratio orffa u siru sferu javnog interesovanja.mislim ceo score trevora jonesa je savrsen. steta sto BM ne svraca ovde posto se film otvara vagnerom (zigfridova sahrana).
OK, verovaću ti na reč, nisam upućen u istorijat upotrebe... danas ne mogu da zamislim da čujem tu carmina burana sekvencu u nečemu što nije parodija. Jebiga, sve se potroši.Kad smo na toj temi, meni je Excalibur ipak sranje, sorry. Nikakva muzika ni trešnje ne mogu da promene činjenicu da se film zasniva na meni prilično otužnom arturijanskom mitu. I kad sam bio mali bilo mi je smor da gledam/čitam/slušam te neke fantazije o viteškim idealima petnaestog veka transponovanim na peti vek pa upakovanim za konzumente dvadesetog. Too meta.Zato sam Tolkinovu podlogu uvek mogao da prihvatim bez dvoumljenja, iako osim te podloge malo stvarne sadržine i postoji (onda su otišli tamo, pa su onda otišli tamo, onda su se rastali, pa je bila ova bitka, pa je bila ona bitka, pa su se onda skupili). Ali kad čovek odradi tako obiman i kvalitetan world-building posao, nema pubertetlije-eskapiste koji se na to neće primiti. Još se sećam "FUCK YEAH" momenta kad sam na sred nekog časa ispod klupe čitao kako jahači Rohana najzad stižu na Fields of Pelenor, jedan od character-defining blamova iz mog detinjstva :D
Link to comment
Još se sećam "FUCK YEAH" momenta kad sam na sred nekog časa ispod klupe čitao kako jahači Rohana najzad stižu na Fields of Pelenor, jedan od character-defining blamova iz mog detinjstva :D
ovo ne da nije blam nego si mi sada skroz gotiva forumaš
Link to comment

Pa priličan je blam za klinca od, štaznam 12-13 godina koji na sred časa ustaje uz neartikulisani krik, i onda 10 sekundi nemušto pokušava da objasni u čemu je stvar, mislim, nas'n'ce, čuju se rogovi, a kapija je već pala, kako ne razumeju?! :D

Link to comment
Pa priličan je blam za klinca od, štaznam 12-13 godina koji na sred časa ustaje uz neartikulisani krik, i onda 10 sekundi nemušto pokušava da objasni u čemu je stvar, mislim, nas'n'ce, čuju se rogovi, a kapija je već pala, kako ne razumeju?! :D
jel si joj poneseno urlao Dan mača! Crven dan! Pre sunčeva izlaska!
Link to comment
OK, verovaću ti na reč, nisam upućen u istorijat upotrebe... danas ne mogu da zamislim da čujem tu carmina burana sekvencu u nečemu što nije parodija. Jebiga, sve se potroši.Kad smo na toj temi, meni je Excalibur ipak sranje, sorry. Nikakva muzika ni trešnje ne mogu da promene činjenicu da se film zasniva na meni prilično otužnom arturijanskom mitu. I kad sam bio mali bilo mi je smor da gledam/čitam/slušam te neke fantazije o viteškim idealima petnaestog veka transponovanim na peti vek pa upakovanim za konzumente dvadesetog. Too meta.Zato sam Tolkinovu podlogu uvek mogao da prihvatim bez dvoumljenja, iako osim te podloge malo stvarne sadržine i postoji (onda su otišli tamo, pa su onda otišli tamo, onda su se rastali, pa je bila ova bitka, pa je bila ona bitka, pa su se onda skupili). Ali kad čovek odradi tako obiman i kvalitetan world-building posao, nema pubertetlije-eskapiste koji se na to neće primiti. Još se sećam "FUCK YEAH" momenta kad sam na sred nekog časa ispod klupe čitao kako jahači Rohana najzad stižu na Fields of Pelenor, jedan od character-defining blamova iz mog detinjstva :D
naravno problem je tu sto je aragorn u stvari artur a gandalf je merlin. mislim da potcenjujes uticaj zanra viteskog romana na tolkina. na kraju krajeva zar tolkin nije preveo i priredio sir gavena i zelenog viteza?drugo arturijanski mit je uzasno ambivalentan i u njegovoj srzi se nalazi nelagoda u kulturi (stonobi reko frojd). na primer artur na merlinov nagovor naredjuje nakon svoje gresne veze (incest) sa morganom ubistvo sve muske dece rodjene te godine kako bi se obezbedio od prevrata. artur je istovremeno, biblijski receno, i david i irod. i to ti je samo kod malorija. ako zakopas po razlicitim vulgatama dobijas jedan fantastican imaginarijum i uvid u srednjevekovna pitanja suvereniteta, nasledjivanja i libida koja su cesto i danas aktuelna.mislim ne govorim da treba da volis samo kazem da nije tako jednostavno.
Link to comment

frodo jevrejin!edit: inace najprijatnija rasprava na forumu dugo vremena. cekam zorgea da se pojavi da nam objasnjava kako moramo samo voleti mihalkova i filmove o zenama kamiondzijama.

Edited by kim_philby
Link to comment
jel si joj poneseno urlao Dan mača! Crven dan! Pre sunčeva izlaska!
Secam se da sam jednom proverio kakav je taj deo (odatle pa do kraja te glave) u originalu... meni je prevod bolji. ^_^edit: a Vini laze, niko nije toliki nerd. <_< Edited by Calavera
Link to comment
cekam zorgea da se pojavi da nam objasnjava kako moramo samo voleti mihalkova i filmove o zenama kamiondzijama.
opet se svađaš sa izmaštanim neprijateljima? laugh.gif
Link to comment
opet se svađaš sa izmaštanim neprijateljima? laugh.gif
bolje imaginarni neprijatelj nego imaginarni prijatelj. samo sam se setio rasprave o avataru i sukoba sa transcedentnim zdanovistima.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...