Jump to content
IGNORED

"The Hobbit" by Peter Jackson


Аврам Гојић

Recommended Posts

  • Replies 690
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kim_philby

    59

  • Аврам Гојић

    58

  • Weenie Pooh

    47

  • ToniAdams

    44

Ne, ne, nije. Torin je sin Traina, a ovaj je sin Trora, koji je <snip>Sam Torin se naselio u Ered Luinu (Plavim planinama) sa ostatkom naroda, i tamo je bio Kralj u izgnanstvu, sve do događaja iz Hobita.
I Abraham rodi Izrailja koji rodi Peru koji rodi Stevu... ali to sam i rekao, bio je kralj u izgnanstvu, dakle nikakve naročite impresivnosti ne bi trebalo da bude sve do kraja filma. Sećam se da Bilbo negde pri kraju, kad se naloženi patuljci najzad dokopaju blaga pa se obuku & nakite, primeti da Torin tu najzad izgleda kao kralj (ili tako nešto).
He,he, ali patuljci tako zvuče i izgledaju, nisam ih ja takvima napravio, već Tolkin.
E pa sad, nećemo tako. Ne zvuče i ne izgledaju patuljci kao neke nasilne škotske pijandure, bar ne kod Tolkina. To je slika nastala višedecenijskom degenerizacijom kroz trashy fantasy literaturu. Kod Tolkina su IIRC patuljci vrlo odmeren, učtiv, i kulturan narod, samo tvrdoglav i zlopamtiv. Velika je glupost što je Gimli u LOTR filmu bio patuljak pravo iz D&D - "where's me beer, you cheese eatin surrender monkeys!"
Ali crtani film Gospodar prstenova me sasvim zadovoljio.
I meni je kad sam gledao crtani bio fenomenalan. Mislim da nisam još završio knjige u vreme prvog gledanja, ali to je OK jer su pokrivene valjda samo prve dve.Uopšte ne znam zašto taj crtani ima toliko ozloglašenu reputaciju kod fanova. Adaptacija je vrlo verna (jebo ih Tom Bombadilo), animacija + live action je odrađeno prilično impresivno, svi glasovi dobro zvuče... Jedino što nije završeno.Sigurno sam pristrasan jer sam jedno gledao kao naloženi klinac a drugo kao cinični dvadeset+godišnjak koji je popio svu pamet sveta, ali crtani LOTR je meni ostao u mnogo lepšem pamćenju od Jacksonovog filma.
Link to comment
fakat. ja ovaj film hejtujem preventivno, kada se pojavi - onda ću samo uživati. bio mi je gotovo nepodnošljiv nerd rage koji je okruživao filmsku trilogiju - te nema Toma Bombadila, te ovo je ovako, a ono je onako. jbt, knjiga je knjiga a film je film, ali nisam mogao da druge ubedim u to, pošto nisam mogao ubediti ni sebe. zato sam i otvorio ovaj topic: da istresemo frustracije sada, tako će ih biti manje posle premijere filma.
Е полно општио са незадовољницима Бомбадил. Он је потпуно неважан лик за целу причу.
dakle kao prvo: cuti ce vas brave margot a onda ste ugasili.drugo: stojim pri svojoj tvrdnji. debeli novozelandjanin je prevelik gik za ekranizaciju tolkina. taj narativ place za pre-rafeilitskim, sofisticiranim senzibilitetom jednog boormana.trece, naravno da sam bio ko siparica na prvom sastanku na premijeri.
Је ли овај жив?
Ja sam otisao na projekciju filma uzbudjen kao mlad curan pred parenje. DOk sam gledao sve razocaraniji sam bio da bih na kraju izasao iskreno ubedacen. Ne zato sto film ne prati 100% knjigu nego zato sto mi je fil delovao kao jedan od 1000 no name filmova epske fantastike koje sam gledao. Ni jedna od scena koje me uzbudjuju i kada ih pot trideseti put citam u filmu ili ne postoji ili je potpuno banalizovana. Jedina scena u filmu koja mi se zaista dopala je Leoglasova viyualizacija opadanja vilovnjaka, i ona mi nije nimalo smetala jer razvija film na nacin koji ne ide protiv knjige. Gledao sam pre neki dan onaj crati LoTR iz sedamdesetih, koji isto ne prati knjigu, i ponovo sam uzivao. Jedina knjiga koju sam procitao vise puta od Gospodara je Hobit i sigurno cu gledati film, sa mnogo manjim ocekivanjima. Mozda ce mi se i dopasti fil
Филм богат визуелно, одлично режиран, и волео бих да наведеш један од тих филмова са којим га поредиш. Књигу сам прочитао десетак пута, филмове одгледао барем толицко. Ремек-дела у својим медијима.
Link to comment
Филм богат визуелно, одлично режиран, и волео бих да наведеш један од тих филмова са којим га поредиш. Књигу сам прочитао десетак пута, филмове одгледао барем толицко. Ремек-дела у својим медијима.
apsolutno
Link to comment
Е полно општио са незадовољницима Бомбадил. Он је потпуно неважан лик за целу причу.Је ли овај жив?Филм богат визуелно, одлично режиран, и волео бих да наведеш један од тих филмова са којим га поредиш. Књигу сам прочитао десетак пута, филмове одгледао барем толицко. Ремек-дела у својим медијима.
ko je li ziv? boorman? ako na njega mislis jeste. radi hadrijanove memoare. stavise koliko se secam samo jedno 5-6 godina pred pocetak prikazivanja FotR boorman je dobio zlatnu palmu u kanu za film general. inace njega pominjem stalno zato sto je jos krajem sedamdesetih pokusavao da ekranizuje LOTR. secam se samo jednog detalja iz njegovog predloska a to je da na kraju filma kada frodo & company odlaze na zapad pojavi se jedna duga i legolas koji je tu sa gimlijem dosao da ih isprati kaze nesto u stilu: gledajte duga, ali ima samo sedam boja. uistinu se svet promenio i smanjio! e ta tragika umanjenog sveta, neizbeznog prolaska mita, kraja koji je istovremeno i nagrada i tuga i iskupljenja koje vodi umanjenju jeste centralna tema gospodara. to je boorman razumeo a dzekson nije ni u stanju da pocne da misli. pravi dzeksonov senzibilitet je u filmovima kao sto su bad taste, brain dead ili meet the feebles. eventualno frighteners. zato kada pokusava da se poigra 'ozbiljnim' temama neintencionalno ispada ili creepy pedofil (lovely bones) ili bezosecajan (king kong).drugim recima mozda bi boormanov predlozak bio manje veran narativu ali bi bio blizi centralnim temama LoTR-a. ovako plemenita tragika tolkinovog opusa ostaje privilegija onih koji su citali knjigu. oni koji su samo gledali film dobijaju iritantni semov govor u ozgilijatu posle kog valjda treba otici i navatati osamu bin ladena.nevestost debelog gika sa novogzelanda je bila sve evidentnija kako je serijal odmicao. od dramaturskih izmena koje su nepotrebne (aragornov pad u reku), preko jeftionog patriotskog propagandizma koji zamenjuje veru (semov govor u ozgilijatu) i na kraju jednostavno potpunog neposedovanje osnovnog ritma naracije (ja sam umalo zaspao na povratku kralja dok je vilenjak gotovo 15 minuta djipao po olifantima) bilo je jasnije da je dzekson konstantno cinio kompromise na stetu filma. takodje, moram citirati alana moora: ne vidim zasto je holivudska ekranizacija nekog narativa navodno neophodni korak potvrde kvaliteta istog. to sto snayder kasapio watchmene ne doprinosi niti oduzima mom divljenju za formalni aspekt moorovog stripovskog pripovedanja.no, zivimo u najboljem od svih svetova pa nam je i ova verzija samim tim najbolja koju smo mogli dobiti. ljubiteljima knjiga je ona neki dodatak u kome mogu i ne moraju da uzivaju a oni drugi ne znaju sta su propustili ne procitavsi knjigu. Edited by kim_philby
Link to comment
e ta tragika umanjenog sveta, neizbeznog prolaska mita, kraja koji je istovremeno i nagrada i tuga i iskupljenja koje vodi umanjenju jeste centralna tema gospodara. to je boorman razumeo a dzekson nije ni u stanju da pocne da misli. pravi dzeksonov senzibilitet je u filmovima kao sto su bad taste, brain dead ili meet the feebles. eventualno frighteners. zato kada pokusava da se poigra 'ozbiljnim' temama neintencionalno ispada ili creepy pedofil (lovely bones) ili bezosecajan (king kong).
pa meni je sokantno da to nijesi primetio kod debelog, jos u prvom delu, u momentu kad napuste okrug.debeli je car, lotr je bolji od ekskalibura stoputda ne pricam o sumanutosti ideje da se remekdelo da u ruke nekom ko je snimio 1 zardozaslazem se sa poslednjim pasusom.
Link to comment
pa meni je sokantno da to nijesi primetio kod debelog, jos u prvom delu, u momentu kad napuste okrug.debeli je car, lotr je bolji od ekskalibura stoputda ne pricam o sumanutosti ideje da se remekdelo da u ruke nekom ko je snimio 1 zardozaslazem se sa poslednjim pasusom.
zardoz je remek delo (i makar se ne boji 'velike price') za lovely bones & konga. mislim makar je toliko bizaran da garantuje da ga neces zaboraviti.inace sta ima da se primeti kada napuste okrug? debeli je debeli gik a LOTR nije gikovska knjiga i tu je ceo problem. i boorman i bakshi su umjetnici koji su zeleli da udju u kreativno prevodjenje jednog drugog umetnickog dela. debeli je gik koji je uspeo da bude dosledno nedosledan temama predloska.prvo deo (druzina) je tu daleko najamnji offender.
Link to comment
Koliko god da je dobar ovaj crtani, dođe do pola priče i tu stane i nema više. Ni u jednom aspektu života, to do pola, nije dovoljno. :lol: :lol: :lol: :lol: Džekson je, bar, hrabro išao do kraja.
Imao je i Bakši hrabrosti, ali mu nisu dali pare.
Link to comment
zardoz je remek delo (i makar se ne boji 'velike price') za lovely bones & konga. mislim makar je toliko bizaran da garantuje da ga neces zaboraviti.
nisam gleo lb, al sta ti sad hvali kongu?mene iznenadio nelososcu.nebeska stvorenja > panamski krojacprecenjen je burman, ihahajkenjam naravno, deliverance mi jedan od najfilmova ikad
Link to comment
e ta tragika umanjenog sveta, neizbeznog prolaska mita, kraja koji je istovremeno i nagrada i tuga i iskupljenja koje vodi umanjenju jeste centralna tema gospodara. to je boorman razumeo a dzekson nije ni u stanju da pocne da misli.
Veoma tacno zapazanje. Sto se ritma naracije tice, mislim da se Dzekson tu jednostavno prilagodio holivudskim standardima, pa je tako i djipanje po olifantima i sve to ubaceno jer mase to ocekuju, a masama se mora udovoljiti da bi film bio isplativ. Pitanje je na sta bi licio LOTR da je snimljen sa budzetom Ekskalibura (omiljenog filma mog detinjstva btw.) - da li bi bili zadovoljniji da umesto Dzeksonove bitke Pelenorskih polja gledamo 50 orkova, 15 Gondoraca i 10 Rohanaca kako se lemaju po magli?
Link to comment
nisam gleo lb, al sta ti sad hvali kongu?mene iznenadio nelososcu.nebeska stvorenja > panamski krojacprecenjen je burman, ihahajkenjam naravno, deliverance mi jedan od najfilmova ikad
heavenly creatures je daaaaaaaaaleko najbolji debeli a panamski krojac je daleko od najboljeg boormana. tu je na prvom mestu deliverance koji za tri koplja prebacuje sve sto je uradio debeli ikad a o point blanku necu ni da pricam. boorman je zaista, u onom starom novotalasnom znacenju te reci, autor koji pravi vrlo licne filmove. tako isti covek moze da nam da zardoz i point blank. i emerald forest i deliverance.a ponavljam ja nisam osetio takve zmarce tokom LOTR (osim na samom pocetku ko sto rece harper a to je bila posledica participacije u zajednici tolkinovaca a ne umece debelog) kao u onoj sceni kada gabriel byrne jase kroz one jebene tresnje uz o fortuna.http://www.youtube.com/watch?v=K1MuvvS_xSwinace ne kazem ja da je debeli 'los' samo nije ta vrsta reditelja koja po meni ima senzibilitet da radi LOTR. u pitanju je veliki nesporazum dakle.@radagast:ako se hteo cist holivudsi film onda se trebalo zvati nekog spilberga ili camerona. inace kapa dole debelom na produkcijskom pothvatu. on je time postao zamalo cameron. Edited by kim_philby
Link to comment
.... boorman? ..... radi hadrijanove memoare.
Šta?Milost!Hoće li barem jedna svetinja ostati nedirnuta?------Mudro zboriš glede LOTR filma.Ipak, to je samo film.
Link to comment

Ako smem da dam mali (a nebitan) doprinos diskusiji, ovo bi bio moj najveci utisak vezan za LotR:

nevestost debelog gika sa novogzelanda je bila sve evidentnija kako je serijal odmicao. od dramaturskih izmena koje su nepotrebne (aragornov pad u reku), preko jeftionog patriotskog propagandizma koji zamenjuje veru (semov govor u ozgilijatu) i na kraju jednostavno potpunog neposedovanje osnovnog ritma naracije (ja sam umalo zaspao na povratku kralja dok je vilenjak gotovo 15 minuta djipao po olifantima) bilo je jasnije da je dzekson konstantno cinio kompromise na stetu filma.
Knjige nisam citao i nemam nameru, jer me, priznajem, ne zanimaju (ne mogu bas reci da me taj zanr sasvim ne interesuje, ako pomenuti Excalibur spada u to ili makar blizu, onda svakako ima stvari koje mi se svidjaju i koje volim), ali sam pokusao da gledam prvi LotR, odgledao pola sata/cetrespet minuta i dalje nisam mogao. Smucilo mi se. Jednostavno mi je delovalo toliko sklepano, da mi je bilo neprijatno. A vi slobodno recite da nema deteta u meni ni malo! Edited by Sludge Factory
Link to comment
od ovog moze da se rikne
O Fortuna da pustiš uz šta god hoćeš, može i slow-mo akciju đubretara ispred moje zgrade, i bilo bi da može da se rikne. It is known. Nije to neka posebna zasluga filma, a još manje režisera.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...