Jump to content
IGNORED

"The Hobbit" by Peter Jackson


Аврам Гојић

Recommended Posts

  • Replies 690
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kim_philby

    59

  • Аврам Гојић

    58

  • Weenie Pooh

    47

  • ToniAdams

    44

Филм богат визуелно, одлично режиран, и волео бих да наведеш један од тих филмова са којим га поредиш. Књигу сам прочитао десетак пута, филмове одгледао барем толицко. Ремек-дела у својим медијима.
Verovatno nisam bio dovoljno precizan. Nisam se uopste izjasnjavao o reziji i slicno. Naravno preterao sam sa brojem filmova, a poredim ga, recimo, sa Harijem Poterom, ne po kvalitetu rezije jer se u to ne razumem. Kada pogledam harija i gospodara vidim dve obicne zabavne price. Prica sluzi da te zabavi i omoguci specijalne efekte i tako to. Hari poter je vrlo slican i kao knjiga. Gospodari nisu. Malo iskasapljen filbijev post je nesto sto bih ja od reci do reci potpisao kao svoje "primedbe" na film.
e ta tragika umanjenog sveta, neizbeznog prolaska mita, kraja koji je istovremeno i nagrada i tuga i iskupljenja koje vodi umanjenju jeste centralna tema gospodara. ...... ovako plemenita tragika tolkinovog opusa ostaje privilegija onih koji su citali knjigu. oni koji su samo gledali film dobijaju iritantni semov govor u ozgilijatu posle kog valjda treba otici i navatati osamu bin ladena....od dramaturskih izmena koje su nepotrebne (aragornov pad u reku), preko jeftionog patriotskog propagandizma koji zamenjuje veru (semov govor u ozgilijatu) ...i...;;. ljubiteljima knjiga je ona neki dodatak u kome mogu i ne moraju da uzivaju a oni drugi ne znaju sta su propustili ne procitavsi knjigu.
Link to comment
Kime, nemoj da razočaravaš po pitanju nerd lore-a. Iluvatar je napravio Valare i poslao ih da rade po Vardi šta hoće, nije je više ni takao. Oni su samostalno napravili sve živo i neživo, a čak su i oni digli ruke i samoizolovali se na Atlantidi Americi zapadnom kontinentu čijeg imena se ne sećam. Tek poneki od Mayara (za još jedan red veličine sitnija božanstva) se direktno bakće smrtnicima u LOTR doba, uklj. Gandalf, Sauron, Saruman, itd. Nema tu mesta za neke "ali onda je Iluvatar poslao orlove po dva mala hobita" momente.Princa Valijanta sam čitao tu i tamo, ali jebiga, ja sam iz razmažene generacije kojoj pasus teksta ispod slike nije strip. Ili baloni, ili no deal!
pa cak ni u svojoj gresci nisam to pomislio :D mislim eru ne intervenise tako. vise je kao ono kada sem vidi zvezdu i shvati da sta god sauron radio ne moze da ugasi zvezdano nebo nad njim.ali sada ti ipak gresis: eru je napravio direktno ljude & prvorodjene.edit:hm, ipak tolkin kaze u pismima
'Authority' that sent Gandalf back was above the Valar (who are bound by Arda's space and time, while Gandalf went beyond time).
znaci iluvatar ga je licno vratio. Edited by kim_philby
Link to comment
opet se svađaš sa izmaštanim neprijateljima? laugh.gif
Nismo navikli na to od forumaša? :unsure:
кад је урађена мини серија по Дини
Cenim i postujem, a vala i poštujem.Nego, jel vole nerdovi spise Toma Klensija? Onako, detaljisanje, tehnika preneta iz priručnika, leti se u zrak, ni Ruje nisu tako loši likovi.
Link to comment
ali sada ti ipak gresis: eru je napravio direktno ljude & prvorodjene.
Moguće, nije mi sećanje 100%, ali biće da ih je napravio kad je napravljen i svet, i stavio im neki tajmer da se aktiviraju mnogo kasnije. (Onda ima ono kad je neki Valar odlučio na svoju ruku da napravi patuljke, ali mu nisu dali da ih oživi dok se vlenjaci i ljudi ne pojave...)A lep je i touch tamo gde se objašnjava kako elves kad umru idu na taj zapadni kontinent gde nastavljaju da žive (in the Halls of Mandos, tako nešto) dok ljudi kad umru niko ne zna gde idu i šta im se dešava, čak ni Valari :) Da je bio mlađi 50 godina, Tolkien bi se takvim open-ended potezima otvorio za trista miliona posthumnih iživljavanja u Expanded Universe stilu.
Link to comment
Vidite li rupu u ovom planu?
- Orlovi su u LOTR-u vise stihijska sila Prirode koja mrzi Senku i pomaze tu i tamo onima koji se protiv nje bore nego organizovana vojska sa kojom bi se mogla dogovarati ratna strategija.- Da nije tako, mogli su biti korisceni i kao kombinacija lake avijacije za prekidanje linija snabdevanja Sauronovih trupa i vazdusne konjice ( napr. za vazdusne desante viljenjackih komandosa). Takodje, u kombinaciji sa vilenjackim strelcima su dusu dali za uspostavljanje vazdusne prevlasti, jer kao sto je poznato, Utvare prstena ne koriste lukove i strele (a i da koriste, ne bi se mogle takmiciti sa vilenjacima u streljastvu) - pa bi kombinacija vilenjak-orao, iako slabija u bliskoj borbi, imala veci firepower ( a to je ono sto se racuna u vazdusnoj borbi).Meni nije jasno zasto je najveci Sauronov adut - Balrog - camio sve vreme u Moriji umesto da bude tamo gde je najpotrebniji, bilo na prilazima Planine Usuda, ili (posto vec Sauron nije verovao da bi neko hteo da unisti Prsten) u pohodu na Gondor.
Link to comment
Takodje, u kombinaciji sa vilenjackim strelcima su dusu dali za uspostavljanje vazdusne prevlasti, jer kao sto je poznato, Utvare prstena ne koriste lukove i strele (a i da koriste, ne bi se mogle takmiciti sa vilenjacima u streljastvu) - pa bi kombinacija vilenjak-orao, iako slabija u bliskoj borbi, imala veci firepower ( a to je ono sto se racuna u vazdusnoj borbi).
ti si car.
Link to comment

@ pacejah: Eto, ja ne mogu da se nateram cak ni iz inata da procitam, niti zbog da-vidim-ja-o-cemu-se-tu-radi radoznalosti. Sad je verovatno kasno za mene. Nije da mi je zao.Hmm, mada, sta znam... Imam jednu zbirku stripova Djordja Lobaceva (Cudesni svet Djordja Lobaceva), gde su sabrani njegovi stripovi radjeni po nasim mitologijama™ (ono Bas-Celik, Biberce...). Obozavao sam to da citam kao dete, procitao sam milion puta, a i sad uzmem ponekad da prekratim vreme i da se podsetim detinjstva :P Tako da, ko zna, mozda sam samo pritajeni patriota! :D@ kim_philby: Ne diraj kamijondzijku! angry.gif :D

Edited by Sludge Factory
Link to comment
@ pacejah: Eto, ja ne mogu da se nateram cak ni iz inata da procitam, niti zbog da-vidim-ja-o-cemu-se-tu-radi radoznalosti. Sad je verovatno kasno za mene. Nije da mi je zao.
Још горе... прочитао сам и прве три књиге о Злоземљу Стивена Доналдсона... исто тако, да видим да ли ће на крају то све имати смисла. Можда и има, ја не умем да нађем.
Hmm, mada, sta znam... Imam jednu zbirku stripova Djordja Lobaceva (Cudesni svet Djordja Lobaceva), gde su sabrani njegovi stripovi radjeni po nasim mitologijama™ (ono Bas-Celik, Biberce...). Obozavao sam to da citam kao dete, procitao sam milion puta, a i sad uzmem ponekad da prekratim vreme i da se podsetim detinjstva tongue.gif Tako da, ko zna, mozda sam samo pritajeni patriota! biggrin.gif
Узе ми каж! Тј... јел' има то негде искенирано? Мислим да ми је још само Биберче негде читав, а можда и бројеви Забавника у којима је излазио "Милош Војиновић". Можда ћу једном да се попнем код мојих на таван, скинем то све и проведем три недеље забарикадиран са кафом и скенером. Кад се пензионишем, ваљда.
Link to comment
Још горе... прочитао сам и прве три књиге о Злоземљу Стивена Доналдсона... исто тако, да видим да ли ће на крају то све имати смисла. Можда и има, ја не умем да нађем.Узе ми каж! Тј... јел' има то негде искенирано? Мислим да ми је још само Биберче негде читав, а можда и бројеви Забавника у којима је излазио "Милош Војиновић". Можда ћу једном да се попнем код мојих на таван, скинем то све и проведем три недеље забарикадиран са кафом и скенером. Кад се пензионишем, ваљда.
Jebiga, nemam skener, niti imam negde skener na koji bih mogao da zasednem zbogradi takve aktivnosti. Ima to mozda negde u dubinama srpskog internet prostora (i dijasporskog, jasta). U ovoj mojoj zbirci su stripovi: Zenidba Dusanova, Bas-Celik, Cardak ni na nebu ni na zemlji (koji je direktan nastavak Bas-Celika), Propast grada Pirlitora i Biberce.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...